Αποστολέας Θέμα: IWC  (Αναγνώστηκε 824407 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #800 στις: Μάρτιος 30, 2011, 01:34:35 πμ »
Κι ένα άρθρο αφιέρωμα στο  IWC Il Destriero Scafusia
http://general.watchprosite.com/show-nblog.post/ti-540761/

Αποσυνδεδεμένος larisaios

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #801 στις: Απρίλιος 04, 2011, 02:37:38 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.Διαβάζω το forum εδώ και δύο χρόνια,όμως είμαι καινούριο μέλος και γράφω για πρώτη φορά,και ομολογουμένως έχω μάθει αρκετά πράγματα και ευχαριστώ για αυτό.Ενδιαφέρομαι για το aquatimer automatic 2000.Το τελευταίο μοντέλο που κυκλοφορεί πότε βγήκε στην αγορά και αν πρόκειται να βγει κάποιο πιο καινούριο σύντομα.Επίσης θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας γενικά για το μοντέλο αυτό,την τιμή καταλόγου και αν υπάρχει κάποιο κατάστημα οπουδήποτε που να κάνει γενναίες εκπτώσεις.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #802 στις: Απρίλιος 04, 2011, 02:55:26 μμ »
Καλησπέρα.

Προσωπικά δεν γνωρίζω να σου απαντήσω σχετικά με το αν πρόκειται να βγει νέο μοντέλο του aquatimer. Αρκετές πληροφορίες σχετικά με τη σειρά auatimer της IWC μπορείς να δεις εδώ. Γενικά, είναι πολύ όμορφο ρολόι και αν και καταδυτικό με 200 bar αντοχή, δεν είναι γκουμούτσα  ;D Ως προς την τιμή, αν θυμάμαι καλά, σε μαγαζί στην Αθήνα, η αρχική τιμή είναι περίπου 4000€, και επ'αυτής υπολόγισε μια έκπτωση γύρω στο 25%. Αν σε ενδιαφέρει για άμεση αγορά, μπορώ να σου προτείνω κατάστημα στην Αθήνα μέσω PM.

Αποσυνδεδεμένος larisaios

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #803 στις: Απρίλιος 04, 2011, 02:59:29 μμ »
Ενδιαφέρομαι να το κάνω δώρο στον εαυτό μου μέσα στο Πάσχα,οπότε θα σου ήμουν ευγνώμων αν με ενημέρωνες για αυτά τα μαγαζιά.

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #804 στις: Απρίλιος 04, 2011, 03:13:59 μμ »
Έχεις PM

Αποσυνδεδεμένος larisaios

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #805 στις: Απρίλιος 04, 2011, 03:24:01 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.Όταν το αποκτήσω θα βγάλω όσο καλύτερες φωτογραφίες μπορώ και σίγουρα θα τις μοιραστώ με όλους.

Αποσυνδεδεμένος menelaos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #806 στις: Ιούνιος 02, 2011, 11:19:30 μμ »
Καλησπέρα παιδιά! Ήθελα να ρωτήσω περί του Pilot's Watch Chrono: http://www.iwc.com/en-us/collection/pilots/IW3717/#

Ξέρουμε πού περίπου βρίσκεται η τρέχουσα τιμή αγοράς; Επίσης, ξέρουμε αν παίζουν μεγάλες διαφορές τιμής ανάμεσα σε Ελλάδα-Αγγλία-ΗΠΑ; Δεν εννοώ αποστολή + τελωνείο, υπάρχει περίπτωση μετανάστευσης απλώς. Γνώμες για το μηχανισμό του...; Ευχαριστώ :) Είναι σαφέστατα εκτός budget μου η IWC γενικώς, προσπαθώ όμως να αποφασίσω αν προτιμώ να πάρω κάτι αρκετά φτηνό άμεσα ή κάτι αρκετά (πολύ) ακριβότερο σε ένα χρόνο. :)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #807 στις: Ιούνιος 02, 2011, 11:32:31 μμ »
Φαντάζομαι ότι μιλάς για το ατσάλι και όχι το χρυσό. H τιμή λιανικής πρέπει να είναι κάπου στα 4+ χιλιάρικα, πάρε τηλέφωνο ένα εξουσιοδοτημένο για σιγουριά http://www.iwc.com/en-us/retail/ Υπολόγισε ένα 25% έκπτωση και το χτύπησες. Πολύ όμορφο ρολόι και value for money αν αναλογιστείς ότι είναι IWC. Η ΕΤΑ που φοράει είναι τροποποιημένη-φινιρισμένη από την ΙWC. Πιστεύω πως η αγορά από Ελλάδα είναι καλύτερη ;)



Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #808 στις: Ιούνιος 03, 2011, 12:43:30 πμ »
Καλημέρα. Πριν απο ενάμιση μήνα περίπου, η τιμή λιανικής ήταν 4100€ και μπορούσες να το βρεις με Καλή έκπτωση κοντά στα 3200€, ίσως και λίγο φθηνότερα. Για τιμές Αμερικής μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο www.chrono24.com. Ο μηχανισμός του ρολογιού έχει αποδείξει την αξία του και νομίζω πως όλοι συμφωνούν ότι είναι πολύ αξιόπιστος και κρατάει καλούς χρόνους. Γενικά είναι πολυ όμορφο ρολόι, το όποιο μπορείς να φορέσεις με καλό αλλά και με sport ντύσιμο και άρα να το χαρείς στο μέγιστο βαθμό.

Αποσυνδεδεμένος menelaos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #809 στις: Ιούνιος 03, 2011, 11:59:06 πμ »
Σαφώς μιλάμε για ατσάλι καθώς το χρυσό είναι μπασταρδεμένο λαίδη/αλήτης στα μάτια μου :D Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες παιδιά. Αν πάνε καλά τα πράγματα ίσως μπορώ να κάνω κάτι μέσα στο χρόνο!

Αποσυνδεδεμένος cool

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #810 στις: Ιούνιος 06, 2011, 06:32:25 μμ »
Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο η κλασική σειρά του portofino, χωρίς να έχω αρνητική γνώμη για τη νέα.

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 346
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #811 στις: Ιούνιος 10, 2011, 06:15:34 μμ »
   Διαβάζοντας το θέμα "το δικό σας Holy Grail", πέτυχα 2 φωτογραφίες ρολογιού που μου άρεσε αλλά δεν έχω ξαναδεί. Μου φέρνει λίγο σε Big Pilot αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό αλλού.
   Ξέρει κανένας κάτι περισσότερο ;

   με ενδιαφέρει εγκυκλοπαιδικά και μόνο . . .  :D  ;D   :( 





ΥΓ. οι φωτό δανεισμένες από τον φίλο seamasterchrono

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #812 στις: Ιούνιος 11, 2011, 07:16:15 πμ »
Limited edition big pilot ειναι..

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #813 στις: Ιούνιος 12, 2011, 09:05:39 πμ »
Πανέμορφο και πανέξυπνο το dial των δευτερολέπτων, που παριστάνει έλικα τουρμποτζέτ κινητήρα! Φαντάζομαι την οπτική αίσθηση όταν γυρίζει!
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος Ranleo

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #814 στις: Ιούνιος 13, 2011, 10:21:41 πμ »
Καλημέρα και συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας. Εξαιρετικό φόρουμ με πολλές πληροφορίες, μπράβο σας.

Θα ηθελα την άποψη σας για το IWC Portuguese Yacht Club Chronograph





Από όσο γνωρίζω ο μηχανισμός είναι In-house ή κάνω λάθος;
Θα ήθελα την γνώμη σας για το κομμάτι αυτό, θετικά – αρνητικά, κατά πόσο αξίζει τα χρήματα του (10900 αρχική) και ότι άλλο από την εμπειρία σας έχετε να πείτε.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #815 στις: Ιούνιος 13, 2011, 10:47:20 πμ »
   Ranleo καλωσήρθες στο φόρουμ. Η caliber 89360 που φοράει το Yacht Club είναι inhouse της IWC(28,800vph, 40 jewels, 68 h power reserve). Το ρολόι είναι στα επίπεδα τιμής που κινούνται οι ανάλογοι χρονογράφοι της εταιρείας και εφόσον σου αρέσει είναι καλή επιλογή.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος MITSAKLIS

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #816 στις: Ιούνιος 21, 2011, 10:33:52 μμ »
   Ranleo καλωσήρθες στο φόρουμ. Η caliber 89360 που φοράει το Yacht Club είναι inhouse της IWC(28,800vph, 40 jewels, 68 h power reserve). Το ρολόι είναι στα επίπεδα τιμής που κινούνται οι ανάλογοι χρονογράφοι της εταιρείας και εφόσον σου αρέσει είναι καλή επιλογή.


Δηλαδή γύρω στα 10κ ?

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #817 στις: Ιούνιος 22, 2011, 12:33:52 πμ »
Στην πράξη αρκετά φθηνότερα μιας και μια έκπτωση 25% είναι επιβεβλημένη ;) ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #818 στις: Ιούνιος 22, 2011, 06:23:51 μμ »
Κατ´αρχας ειναι δεδομένο πως λόγω εταιρίας ειναι ρολογάρα και ιδίως ένα iwc της τάξης των 10000 μόνο καλό μπορεί να ειναι,οπότε αν σου αρεσει προχώρα...Απο εκει και πέρα προσωπικά δε θα το επέλεγα διότι δε βλέπω που μπορει να φορεθεί ,ίσως αυτο που λεει το όνομα του να δηλώνει και τη χρηστικοτιτα του,δλδ για ένα απογευματινό cocktail πάνω στο yacht...δεν ειναι ούτε dressy ούτε πολυ sport ούτε scuba...δε ξέρω, με προβληματίζει σα μοντελα και δε το θεωρώ και Portuguese λόγω εμφάνισης .Αυτη βέβαια ειναι μονο η ταπεινή μου άποψη και πέρα απο αυτα σου ειπα και αρχικά πως αντικειμενικά ειναι ρολογάρα...Για 10000 θα έπαιρνα mission earth και aquatimer μαζι και δε θα ξανακοιταζα αλλα ρολογια (τουλάχιστον άμεσα).....

Αποσυνδεδεμένος kopa

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #819 στις: Ιούνιος 24, 2011, 01:46:54 μμ »
Παιδά καλησπέρα,

Καινούριος στην παρέα κ ιδιοκτήτης ενός mark xvi από το 2006. Πρέπει να στείλω το ρολόϊ για το πενταετές service κ δεν ξέρω αν είναι καλλίτερα να το στείλω Ελβετία ή να εμπιστευτώ την αντιπροσωπεία της Ελλάδας. Έχει κανείς εμπειρία? Επίσης ποια είναι η διαφορά από άποψη κόστους μεταξύ Ελλάδας κ Ελβετίας? Παιδιά ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν είμαι off topic ή σας κουράζω με τετριμμένη ερώτηση