Αποστολέας Θέμα: new ROLEX SUBMARINER NO DATE CERAMIC 114060  (Αναγνώστηκε 27665 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: new ROLEX SUBMARINER NO DATE CERAMIC 114060
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 09:22:29 μμ »
Φυσικά θα τα πάρεις εφόσον μιλάμε για επίσημο dealer.

Και ο grey Γιαννη σου δινει εγγυηση,οπως και οποιοδηποτε μαγαζι,ας μην ειναι επισημος dealer.
Συνηθως εχουν την εγγυηση απο εκει που το προμηθευτηκαν και δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Sag997

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1883
  • History is a set of lies agreed upon. -Napoleon-
    • Προφίλ
Απ: new ROLEX SUBMARINER NO DATE CERAMIC 114060
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 09:27:55 μμ »
Τώρα καλύφτηκα πλήρως!  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: new ROLEX SUBMARINER NO DATE CERAMIC 114060
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 09:30:05 μμ »
Και ο grey Γιαννη σου δινει εγγυηση,οπως και οποιοδηποτε μαγαζι,ας μην ειναι επισημος dealer.
Συνηθως εχουν την εγγυηση απο εκει που το προμηθευτηκαν και δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Σωστό δε διαφωνώ, αρκεί να έχει σφραγίδα, αυτό μετράει ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: new ROLEX SUBMARINER NO DATE CERAMIC 114060
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 09:37:33 μμ »
Και οι νόμιμες εταιρείες ψιλολαμογιές κάνουν. Δηλ πιστεύετε ότι όλες οι επιχειρήσεις κόβουν πάντα απόδειξή ή τιμολόγιο, με άλλα λόγια πληρώνουν για κάθε προϊόν που πουλούν ΦΠΑ? Μην τρελαθούμε κιόλας
Ο (grey κι όχι μόνο) μαγαζάτορας όταν παραλαμβάνει ρολόι ή προϊόν από αντιπροσωπεία ή άλλο χονδρέμπορα ή συνάδελφο πληρώνει ΦΠΑ. Όταν πουλά σε πελάτη κόβει απόδειξη ή τιμολόγιο και εισπράττει ΦΠΑ. Στο τέλος κάθε μήνα ή τριμήνου προστίθενται αυτά που πληρώνει (αξία ΦΠΑ) και προκύπτει ένα ποσό Α. μετά προστίθενται αυτά που εισπράττει (αξία ΦΠΑ) και προκύπτει ένα ποσό Β. Όταν το Β είναι μεγαλύτερο από το Α, ο μαγαζάτορας καταθέτει αυτή τη διαφορά στην εφορία (ο λεγόμενος ΦΠΑ). Όσο μεγαλύτερη είναι η διαφορά μεταξύ Α και Β που προκύπτει αθροιζόμενη στο τέλος του έτους, τόσο μεγαλύτερο φόρο θα πληρώσει η εταιρεία-μαγαζάτορας-έμπορας στο τέλος της χρονιάς με την φορολογική δήλωση. Η προσπάθεια του μαγαζάτορα είναι να κρατήσει το ποσό Β σε τέτοιο ύψος ώστε και να μην δίνει μεγάλο ποσό ΦΠΑ στην εφορία (άρα και να πληρώνει λιγότερο φόρο στο κράτος με την ετήσια φορολογική του δήλωση), αλλά και το ποσό Β να είναι τέτοιο που να δικαιολογεί την ύπαρξη της επιχείρησης. Αν δεν βγάζει, η εφορία θα του πει «πως κρατάς το μαγαζί?». Το ίδιο ερώτημα θα προκύψει και αν το ποσό Α είναι μεγαλύτερο από το Β για βάθος χρόνου. το ξαναλέω , αν ο μαγαζάτορας δίνει μεγάλο ποσό ΦΠΑ στην εφορία (μεγάλη διαφορά μεταξύ Α και Β, το Β πάντα μεγαλύτερο), τότε στο τέλος του χρόνου θα πληρώσει υψηλή εφορία με την ετήσια δήλωσή του. Για να κρατήσει στο επιθυμητό επίπεδο το ποσό Β, ο μαγαζάτορας απλά δεν κόβει αποδείξεις σε όλα τα είδη που εμπορεύεται ή δεν κόβει όλο το ποσό της αξίας ή συνδυάζει και τις δύο αυτές πρακτικές.

Ας δούμε ορισμένες περιπτώσεις για ρολογάκια.
Πρώτη περίπτωση: το ρολογάκι έχει έρθει μαύρο, δηλ χωρίς απόδειξή-τιμολόγιο από τον AD στον grey dealer. Δεν έχει πληρώσει ΦΠΑ, δεν εισπράτει ΦΠΑ, αλλά πουλά με τιμή που ενσωματώνει αξία ΦΠΑ. Και μετά κάνει έκπτωση περίπου όσο ο ΦΠΑςςςς. Δηλ το κέρδος του παραμένει ολόκληρο, είναι σαν να πουλά με καθόλου έκπτωση.
Δεύτερη περίπτωση: το ρολογάκι έχει έρθει με απόδειξη-τιμολόγιο από τον AD στον grey dealer. Ο grey dealer έχει πληρώσει ΦΠΑ, αλλά δεν κόβει απόδειξη στον πελάτη. Δίνει έκπτωση στον πελάτη περίπου όσο το ποσοστό ΦΠΑ. Χάνει ο grey?? Με τίποτα. Μόλις φύγει ο πελάτης ή σε κάποια άλλη στιγμή, ο grey κόβει μία απλή απόδειξη με πολύ μικρό ποσό απ’ όσο το πούλησε πραγματικά, όσο το ποσό της αγοράς του ρολογιού από τον AD ή έστω λίγο παραπάνω. Για να δούμε επακριβώς τι γίνεται θα πρέπει να ξέρουμε ποια είναι η τιμή αγοράς του grey από τον AD. Γιατί υπάρχει περίπτωση το τιμολόγιο αγοράς να αναγράφει πολύ μικρό ποσό (να μην ανταποκρίνεται στην πραγματική, διακινηθείσα μεταξύ των δύο, αξία, δηλ το ρόλεξ μεταξύ του AD και grey να φαίνεται τιμολογημένο ως αξία 500 €), άρα και ο ΦΠΑ είναι ελάχιστος.
Τρίτη περίπτωση: ο μαγαζάτορας αγοράζει με τιμολόγιο αγοράς που αναγράφει την κανονική (ολόκληρη) αξία αγοράς (όσο το πήρε από τον AD). Πουλά στο πελάτη χωρίς απόδειξη. Κάνει έκπτωση. Χάνει ο μαγαζάτορας? Καλά είναι αυτό δυνατό? Σε δεύτερο χρόνο κόβει μία απόδειξη με ποσό πώλησης λίγο πάνω από το ποσό αγοράς. Έτσι αποκρύπτει το πραγματικό ποσό και ποσοστό κέρδους του, παρουσιάζει μικρό κέρδος, φαίνεται να εισπράττει μικρό ποσό ΦΠΑ. Αυτά, ώστε η απόκλιση των ποσών Α και Β είναι η επιθυμητή. Απώτερος στόχος να μην είναι μεγάλη η φορολόγηση με την φορολογική δήλωση στο τέλους του έτους.
Τέταρτη περίπτωση: ο μαγαζάτορας αγοράζει με τιμολόγιο αγοράς που αναγράφει την κανονική (ολόκληρη) αξία αγοράς. Στη συνέχεια πουλά στον πελάτη, κάνει έκπτωση και κόβει απόδειξη με όλο το ποσό της αξίας πώλησης. Όμορφος κόσμος, αγγελικά πλασμένος.

Από όλες τις παραπάνω περιπτώσεις, εκτός της τέταρτης, γίνεται προσπάθεια να  μένει αφορολόγητο ποσό και ποσοστό κέρδους από τον μαγαζάτορα.

Αν ο κανόνας στις ελληνικές επιχειρήσεις ήταν η τέταρτη περίπτωση, τότε η χώρα ίσως και να μην βρισκόταν εδώ που βρίσκεται σήμερα (συνέβαλλαν κι άλλα βέβαια σε αυτή την κατάσταση). Η φοροαποφυγή πάντως είναι μεγάλη πληγή για τη χώρα. Το άσχημο είναι ότι τις περισσότερες φορές ο τελικός καταναλωτής έχει πληρώσει τον ΦΠΑ αν και τελικά δεν υπάρχει κέρδος για τον ίδιο τον καταναλωτή δηλ δεν αφαιρείται από την αξία.
Strifteros

PS το άλλο νήμα με την έκπτωση 80% το είδατε??
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,17149.0.html

Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: new ROLEX SUBMARINER NO DATE CERAMIC 114060
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 11:50:33 μμ »

σε γνωστό grey dealer περιοχη Καλλιθέας τιμή για απολύτως μετρητοίς χωρίς απόδειξη 4.900



Ακόμα και στα 4.600-4700 θα βγει το 'μεροκάματο' και για τον grey και για το κατάστημα που θα του το προμηθεύσει.


Φιλικά,

Αποσυνδεδεμένος panosr1200s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
Απ: new ROLEX SUBMARINER NO DATE CERAMIC 114060
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 07:18:13 πμ »
καλημέρα σας,

ένας μπούσουλας για αγορά κάποιου ρολογιου είναι και η χαμηλότερη τιμή πού δίνουν online dealers στο chronos24.

Στην περίπτωση του 114060, το φθηνότερο καινούργιο που υπάρχει είναι περίπου στα 4.450 στην Ταιβάν κατά το site (chronos24)

Προσωπικά πιστεύω πως κάτω από 4.500-4.650 δεν μπορώ να του ρίξω

Πάνος

Αποσυνδεδεμένος panosr1200s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
Απ: new ROLEX SUBMARINER NO DATE CERAMIC 114060
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 02:28:17 μμ »
τιμή για απολύτως μετρητοίς από ROLEX Βαλαωρίτου

από 6.200 αρχική στα 5.500 (με απόδειξη)

πριν 10 λεπτά

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: new ROLEX SUBMARINER NO DATE CERAMIC 114060
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 02:34:11 μμ »
Εισαι ακόμα εκει;;;

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: new ROLEX SUBMARINER NO DATE CERAMIC 114060
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 02:36:39 μμ »
Εισαι ακόμα εκει;;;
Γιατί; Λες να αλλάξει κάτι άμα ξαναρωτήσει;

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: new ROLEX SUBMARINER NO DATE CERAMIC 114060
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 02:40:27 μμ »
Περναγα απο κει, μήπως συναντηθούμε  :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος panosr1200s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
Απ: new ROLEX SUBMARINER NO DATE CERAMIC 114060
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 02:45:21 μμ »
Περναγα απο κει, μήπως συναντηθούμε  :o :o :o

Δυστυχώς όχι! ποστἀρω από το γραφείο

Αποσυνδεδεμένος panosr1200s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
Απ: new ROLEX SUBMARINER NO DATE CERAMIC 114060
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 02:51:40 μμ »
off topic
το εν λόγω κατάστημα έχει πολλά καλά κομμάτια, ενδεικτικά:

-114060
-116710BLNR το blue-black gmt II (υπάρχει και στην Καλλιθέα στον official dealer)
-SDDS
-sub date ceramic
-sub green ceramic
-explorer II 42
 και αρκετά dayjust/datejust

Σε ερώτηση για εκπτωση του blue black για απολύτως μετρητοίς, ήταν αρνητικοί 7500 (δεν έχουμε στοκ,δικαιολογήθηκαν)
Σκεφτηκα,πως ᾽᾽καινούργια steel daytona᾽᾽ μας βρήκε...

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: new ROLEX SUBMARINER NO DATE CERAMIC 114060
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 03:18:41 μμ »
Γιατί; Λες να αλλάξει κάτι άμα ξαναρωτήσει;

Κλαίω: :jg: :jg: :jg: :jg:

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: new ROLEX SUBMARINER NO DATE CERAMIC 114060
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 03:32:04 μμ »
Κλαίω: :jg: :jg: :jg: :jg:

Πολύ αστείο, κι εγώ ακόμα δεν έχω συνέλθει...

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: new ROLEX SUBMARINER NO DATE CERAMIC 114060
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 03:42:58 μμ »
off topic
το εν λόγω κατάστημα έχει πολλά καλά κομμάτια, ενδεικτικά:

-114060
-116710BLNR το blue-black gmt II (υπάρχει και στην Καλλιθέα στον official dealer)
-SDDS
-sub date ceramic
-sub green ceramic
-explorer II 42
 και αρκετά dayjust/datejust

Σε ερώτηση για εκπτωση του blue black για απολύτως μετρητοίς, ήταν αρνητικοί 7500 (δεν έχουμε στοκ,δικαιολογήθηκαν)
Σκεφτηκα,πως ᾽᾽καινούργια steel daytona᾽᾽ μας βρήκε...

Το βιτρινάτο black bay με το λουράκι και τις δύο γρατσουνιές αριστερά πλάγια στην κάσα το έχουν ακόμη?
Και δεν κάνουν και έκπτωση γιατί δεν υπάρχει το μοντέλο?? Α, κι ένα με μπρασελέ ίσως υπάρχει στην αποθήκη κι ίσως μου, σου, μας, το φέρουν ? (θα μου, σου, μας κάνουν δηλ τη χάρη, εεεε??) Πιτσιρικάς δούλευα στο μηχανουργείο του θείου μου. Λοιπόν ο θείος μου έλεγε: με τα λεφτά μου γ@μώ το μαστορά μου, θέλοντας να πει, ότι όταν πληρώνω πηγαίνω όπου θέλω…..
βρίσκουν λοιπόν και πουλάνε….
Strifteros
PS γιωρίκα, αν πας προς τα κει, πρόσεξέ το γιατί κατάλαβα ότι ενδιαφέρεσαι για ΒΒ
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: new ROLEX SUBMARINER NO DATE CERAMIC 114060
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 03:47:33 μμ »
Πολύ αστείο, κι εγώ ακόμα δεν έχω συνέλθει...

Καλά, sorry δεν το έγραψα με ειρωνική διάθεση.
Απλά μου φάνηκε καλή ατάκα.....

peace
 :up:

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: new ROLEX SUBMARINER NO DATE CERAMIC 114060
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 04:13:40 μμ »
Μην του δίνεις σημασία Άγγελε. Κομπλεξικός μικροτσούτσουνος είναι και νομίζει ότι μόνο τα δικά του καλαμπούρια είναι καλά.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: new ROLEX SUBMARINER NO DATE CERAMIC 114060
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 04:15:31 μμ »
Πλάκα έκανε ο Βίκτωρας, δεν σε παρεξήγησε, απλά το χιούμορ του είναι λίγο γτπκ.  :rock:
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: new ROLEX SUBMARINER NO DATE CERAMIC 114060
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 04:24:19 μμ »
Καλά, sorry δεν το έγραψα με ειρωνική διάθεση.
Απλά μου φάνηκε καλή ατάκα.....

peace
 :up:

Πολύ ψαρωτικός πρέπει να ήμουνα... Τι κάνει η ανηψιά;

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: new ROLEX SUBMARINER NO DATE CERAMIC 114060
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 04:25:46 μμ »
Μην του δίνεις σημασία Άγγελε. Κομπλεξικός μικροτσούτσουνος είναι και νομίζει ότι μόνο τα δικά του καλαμπούρια είναι καλά.

Κι εσύ λες μερικά καλά καλαμπούρια αλλά το συγκεκριμένο δεν ήταν καλό.