Αποστολέας Θέμα: 2η φορά το Β01 για Service μέσα σε ένα 6μηνο!!!  (Αναγνώστηκε 5896 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: 2η φορά το Β01 για Service μέσα σε ένα 6μηνο!!!
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 31, 2011, 10:02:43 πμ »
Εγώ πάντως που είχα μια συζήτηση με τον θείο μου που είναι μηχανικός αυτοκινήτων μου είπε το εξής: Τη στιγμή που πάς ένα ρολόι τέτοιας κατηγορίας  για service σε τέτοιο μικρό χρονικό διάστημα σημαίνει πως όσες φορές και να το πάς δουλειά δε γίνεται. Η Breitling μπορεί να αποδείξει την ανεξαρτησία της και τη δύναμή της κάνοντας ανάκληση όλων των προβληματικών μοντέλων Β01 και να τα αντικαταστήσει με καινούργια. Όπως έκανε και η Toyota τότε με τα Prius που είχαν προβλήματα στο σύστημα πέδησης.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: 2η φορά το Β01 για Service μέσα σε ένα 6μηνο!!!
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 31, 2011, 10:09:13 πμ »
Κώστα λυπάμαι για την ταλαιπωρία σου φίλε αλλά νομίζω ότι η αντικατάσταση του ρολογιού πρέπει να είναι δεδομένη και ο θείος σου έχει δίκιο! Εύχομαι τα καλύτερα και ελπίζω σε σύντομη διευθέτηση!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: 2η φορά το Β01 για Service μέσα σε ένα 6μηνο!!!
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 31, 2011, 10:15:04 πμ »
στην ανακληση των Prius απο την Toyota δεν εγινε αντικατασταση οχηματων. ελεγχος και διορθωση του προβληματος εγινε.
για το συγκεκριμενο προβλημα (συστημα πεδησης) νομιζω οτι εγινε αλλαγη του λογισμικου ελεγχου. στις ανακλησεις οχηματων δεν εχω ακουσει ποτε να γινεται αντικατασταση.

αυτο ομως δε πρεπει να ισχυει για το ρολοι. στην περιπτωση αυτη το λιγοτερο που μπορει να ζητησεις ειναι πληρης αντικατασταση με νεο.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: 2η φορά το Β01 για Service μέσα σε ένα 6μηνο!!!
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 31, 2011, 10:21:18 πμ »
στην ανακληση των Prius απο την Toyota δεν εγινε αντικατασταση οχηματων. ελεγχος και διορθωση του προβληματος εγινε.
για το συγκεκριμενο προβλημα (συστημα πεδησης) νομιζω οτι εγινε αλλαγη του λογισμικου ελεγχου. στις ανακλησεις οχηματων δεν εχω ακουσει ποτε να γινεται αντικατασταση.

αυτο ομως δε πρεπει να ισχυει για το ρολοι. στην περιπτωση αυτη το λιγοτερο που μπορει να ζητησεις ειναι πληρης αντικατασταση με νεο.
Σε μερικούς όμως έγινε και αναστροφή πώλησης λόγω της μη διόρθωσης του προβλήματος. Ο πατέρας μου εργάζεται στην Toyota και γνώριζε το τι πραγματικά συνέβαινε. ;) Όπως επίσης ότι η Toyota έφαγε μεγάλο πρόστιμο εκατομμυρίων γι'αυτό το σκάνδαλο.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: 2η φορά το Β01 για Service μέσα σε ένα 6μηνο!!!
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 31, 2011, 10:40:54 πμ »
Μόλις μίλησα με τον υπεύθυνο στο τηλέφωνο. Είπε ότι κανονικά δε γίνεται αντικατάσταση του ρολογιού αλλά θα στείλει επιστολή και καλά ότι είμαι δυσαρεστημένος και απαιτώ αντικατάσταση του ρολογιού. Πράγμα που σημαίνει πως δε νομίζω να μη δεχθούν, άσχετα με την πολιτική της εταιρείας. Και ΝΑΙ το ρολόι θα ξαναπάει στην Ελβετία και θα περιμένω πάλι σα μ.....ς. Και ΝΑΙ ακόμα είμαι το 1ο Β01 που είναι προβληματικό. Τέλειο???? ;D

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: 2η φορά το Β01 για Service μέσα σε ένα 6μηνο!!!
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 31, 2011, 10:51:25 πμ »
Αν όντως είσαι το 1ο περιστατικό ελατωματικού Β01 στην Ελλάδα ως τώρα τότε η αξιοπιστία του μηχανισμού κρίνεται πολύ καλή.
Απίστευτη γκαντεμιά για σένα...πάντως αν έχουν έτσι τα πράγματα μόνο μια αντικατάσταση ρολογιού σε μια ολόκληρη χώρα, έστω και μικρή σαν την Ελλάδα, δεν πρέπει να αποτελεί μεγάλο πρόβλημα για την Β. Πιστεύω θα το δεχτούν.
Ή έστω αλλαγή μηχανής μόνο, αν δέχονται κάτι τέτοιο.

Μόνο και μόνο για την ταλαιπωρία που τραβάς και την αποχώτηση του ρολογιού για τόσο καιρό σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα είναι το ελάχιστο που μπορούν να κάνουν.
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: 2η φορά το Β01 για Service μέσα σε ένα 6μηνο!!!
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 31, 2011, 11:00:05 πμ »
Ναί κι όντως είμαι το μοναδικό περιστατικό. Αφου σκέφτομαι να ζητήσω απο την Breitling να μου κάνει άγαλμα στη Σταδίου. ;D

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: 2η φορά το Β01 για Service μέσα σε ένα 6μηνο!!!
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 31, 2011, 11:20:22 πμ »
παντως και αλλοι In house μηχανισμοι ειχαν προβληματα (σαν Omega CoAxial). Σιγουρα σαν El Primero ή Valjoux 7750 δεν γινονται μηχανισμοι ευκολα

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: 2η φορά το Β01 για Service μέσα σε ένα 6μηνο!!!
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 31, 2011, 01:33:02 μμ »
Ναί κι όντως είμαι το μοναδικό περιστατικό. Αφου σκέφτομαι να ζητήσω απο την Breitling να μου κάνει άγαλμα στη Σταδίου. ;D

Ψυχραιμία (όσο γίνεται...). Περίμενε να δεις τί διατίθεται να κάνει η εταιρία για να σε ικανοποιήσει πρώτα και μετά κλιμάκωσε τις απαιτήσεις και τα παράπονά σου. Πχ, mail στα κεντρικά, thread στο WUS κλπ. Ένα βήμα τη φορά και υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: 2η φορά το Β01 για Service μέσα σε ένα 6μηνο!!!
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 02, 2011, 10:06:19 πμ »
Παιδιά μίλησα με τον υπεύθυνο πάλι και είπε πως είναι αρκετά δύσκολο για αλλαγή του ρολογιού. Μάλλον θα πάμε σε "μεταμόσχευση καρδιάς". Το ίδιο δεν είναι? ???


Φιλικά,
Κων/νος

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: 2η φορά το Β01 για Service μέσα σε ένα 6μηνο!!!
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 02, 2011, 10:16:33 πμ »
Ζητα αντικατασταση ρολογιου,οπωσδηποτε,απειλησε τους οτι θα δημοσιευσεις την ιστορια σου στο νετ.Γιατι να ανοιχτει και να μπει χερι σε καινουργιο ρολοι?

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: 2η φορά το Β01 για Service μέσα σε ένα 6μηνο!!!
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 02, 2011, 10:27:43 πμ »
Ζητα αντικατασταση ρολογιου,οπωσδηποτε,απειλησε τους οτι θα δημοσιευσεις την ιστορια σου στο νετ.Γιατι να ανοιχτει και να μπει χερι σε καινουργιο ρολοι?
Φίλε mantilas δε νομίζω πως είναι τόσο απλά τα πράγματα. Στο forum του BreitlingSource υπάρχουν πολλά post με το ίδιο πρόβλημα που είχα κι εγώ στο Β01, οπότε δε νομίζω να τους συγκινήσει και πολύ. Πάντως κάτι μου λέει πως το Β01 σα μηχανή έχει πολλά προβλήματα. Δηλαδή και μηχανή να αλλάξω πάλι τα ίδια θέματα θα έχω. Πιστεύω πως η λειτουργία του χρονογράφου αντέχει μέχρι ορισμένες χρήσεις και μετά ξεκινάνε τα προβλήματα. Ένας στο BreitlingSource έστειλε το ρολόι 4 φορές στην Breitling και το πρόβλημα παρέμεινε. Αν δω πως δέχονται την αλλαγή, θα ζητήσω να πάρω ένα Β που να έχει ΕΤΑ μηχανή και όχι Β01. Έχω φοβηθεί με τόσα που έχω διαβάσει στα ξένα forum και μάλλον δε ξέρω εάν θα πάρω το ρίσκο της αλλαγής μηχανής.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: 2η φορά το Β01 για Service μέσα σε ένα 6μηνο!!!
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 02, 2011, 10:28:48 πμ »
Ορίστε το link, δείτε και μόνοι σας τι εννοώ: http://www.breitlingsource.com/phpBB2/viewtopic.php?f=1&t=26509


Φιλικά,
Κων/νος

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: 2η φορά το Β01 για Service μέσα σε ένα 6μηνο!!!
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 02, 2011, 12:23:21 μμ »
Όπως σου είπα και παραπάνω, πάρε ένα Β/ΕΤΑ, και κοίτα να προκύπτει κάμποση διαφορά τιμής. Αν τους πεις ότι βάζεις και κάτι τις επιπλέον, θα σου δώσουν και δεύτερο, έστω από τις οικονομικές σειρές, έστω και superquartz, ζήτα ακόμα και ex-demo. Θα ήταν κέρδος για σένα να έχεις ένα καταξιωμένο (π.χ. απλό navitimer) + ένα δεύτερο, συν το ότι οι μάγκες θα πάρουν και χρήματα επιπλέον. Αν δεν το δεχτούν, συγγνώμη αλλά -εν μέσω κρίσης- θα είναι κουτορνίθια...
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!