Αποστολέας Θέμα: MILITARY WATCHES  (Αναγνώστηκε 159572 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: MILITARY WATCHES
« Απάντηση #240 στις: Απρίλιος 18, 2010, 01:44:38 μμ »
Για την χρηση αυτη?ενα quartz ειναι ιδανικο!θα βρεις πολλα casio g-shock

 Το αυτόματο πρέπει να είναι πιο ευαίσθητο, αν και πιο..αυθεντικό. Το ξέρω για τα g shock, απ΄το φόρουμ, αλλά και.. ιδία χρήση..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: MILITARY WATCHES
« Απάντηση #241 στις: Απρίλιος 18, 2010, 10:46:58 μμ »
Πριν καιρο ειχα πετυχει αυτο το seiko
http://forums.watchuseek.com/showthread.php?t=186267

Κατα τη γνωμη μου ειναι πανεμορφο αλλα δυστυχως ειναι quartz :( Εχει κανει υπ οψιν του καποιο παρομοιο οικονομικο ρολοι (οχι μονο σεικο) αλλα οχι  quartz??? Αξιζει λετε κι ας ειναι quartz??
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος teo66

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: MILITARY WATCHES
« Απάντηση #242 στις: Απρίλιος 18, 2010, 11:08:07 μμ »


  .........Δημήτρη δες το SRP043 (seiko)..........είναι βέβαια λιγάκι μπασταρδάκι........όσον αφορά το στυλάκι του αλλά είναι όμορφο..........υπάρχει στο chronograph.com............με μαύρο μπρασελέ........κυκλοφορεί και στην αθήνα(κέντρο)............

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: MILITARY WATCHES
« Απάντηση #243 στις: Απρίλιος 20, 2010, 01:20:50 πμ »
Πριν καιρο ειχα πετυχει αυτο το seiko
http://forums.watchuseek.com/showthread.php?t=186267

Κατα τη γνωμη μου ειναι πανεμορφο αλλα δυστυχως ειναι quartz :( Εχει κανει υπ οψιν του καποιο παρομοιο οικονομικο ρολοι (οχι μονο σεικο) αλλα οχι  quartz??? Αξιζει λετε κι ας ειναι quartz??


  Πανέμορφο! Ξέρουμε τιμή;
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: MILITARY WATCHES
« Απάντηση #244 στις: Απρίλιος 20, 2010, 08:43:18 πμ »
Τιμη ξεφτιλα - κατω απο 150$ στο ebay ;)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: MILITARY WATCHES
« Απάντηση #245 στις: Απρίλιος 20, 2010, 08:25:39 μμ »
Τιμη ξεφτιλα - κατω απο 150$ στο ebay ;)

 Όντως ξεφτύλα..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος georgie69

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: MILITARY WATCHES
« Απάντηση #246 στις: Μάιος 07, 2010, 09:30:06 πμ »
Δεν ξέρω αν έχουν αναφερθει παλι στο thread, αλλα ψαχνοντας για το ρολόι του Dean Winchester στο Supernatural για οποιον βλεπει την σειρα, που μου εμοιαζε για Seiko, βρηκα αυτα, εκ των οποιων ενα ειναι το μοντελο που εψαχνα.



Uploaded with ImageShack.us

Το site ειναι http://www.specialopswatch.com/

και Αγγλικό ΄μαγαζί είναι http://www.specialopswatches.co.uk/index.php

Αφού τα φοράει και ο Jack Bauer  :o καλα θα ειναι 

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: MILITARY WATCHES
« Απάντηση #247 στις: Μάιος 07, 2010, 09:32:33 πμ »
Ωραιος, georgie69
Καλό είναι να ξέρουμε το ευρωπαϊκό μαγαζί που τα πουλάει  :up:

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: MILITARY WATCHES
« Απάντηση #248 στις: Μάιος 14, 2010, 02:46:17 μμ »
συγνώμη που επεμβαίνω και σε αυτή τη θεματική ενότητα αλλά άλλο το military style ενός ρολογιού και άλλο το τι πραγματικά θα χρησιμοποιούσε κάποιος του κλάδου.

http://mygshock.com/wiki/Photos_of_G-Shocks_in_the_US_Military

http://mygshock.com/wiki/Trivia#Origin_of_G-Shocks_being_used_by_Navy_Seals
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος damon

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: MILITARY WATCHES
« Απάντηση #249 στις: Μάιος 14, 2010, 05:12:56 μμ »
Εχω ξαναδει τις φωτογραφιες αυτες ,αλλα,αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι δεν εχω δει κατι αντιστοιχο να γινεται με τα suunto ας πουμε .
Ειναι ολα θεμα διαφημισης (μαρκετινγκ) τελικα ,η, τα φινλανδικα προιοντα ειναι ακριβα και αναξιοπιστα για τετοιου ειδους χρηση :D

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: MILITARY WATCHES
« Απάντηση #250 στις: Μάιος 14, 2010, 08:30:34 μμ »
Το τι κάνει ένα ρολόι να λέγεται military είναι μυστήριο. Τα μόνα σίγουρα military είναι αυτά που χορηγήθηκαν από τους διαφόρους στρατούς στους αξιωματικούς τους ή οπλίτες πολύ επίλεκτων μονάδων. Επίσης military θα μπορούσαν να χαρακτηρισθούν όσα χρησιμοποιούνται κατά κόρον όπως τα G-Shock, τα  Ironman κλπ. Όλα τα υπόλοιπα συζητιούνται.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: MILITARY WATCHES
« Απάντηση #251 στις: Μάιος 14, 2010, 09:38:35 μμ »
Εχω ξαναδει τις φωτογραφιες αυτες ,αλλα,αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι δεν εχω δει κατι αντιστοιχο να γινεται με τα suunto ας πουμε .
Ειναι ολα θεμα διαφημισης (μαρκετινγκ) τελικα ,η, τα φινλανδικα προιοντα ειναι ακριβα και αναξιοπιστα για τετοιου ειδους χρηση :D

  Τα G SHOCK, πέρα απ΄την αντοχή και την αξιοπιστία τους, διατίθενται και σε προσιτές τιμές, κάτι που δε συμβαίνει με τα Suunto. Tα τελευταία πάντως, διαθέτουν και περισσότερες λειτουργίες, ακόμα και στα απλά μοντέλα τους. Μάλιστα υπάρχουν και..ειδικά ''στρατιωτικά'' μοντέλα, όπως το  ''Χ 10''  το οποίο διαθέτει και πλήρες GPS! Απ την άλλη όμως, είναι ακριβό (περ. 400 Ε από internet). Kαι κατ εμέ, τα ρολόγια στην Ελλάδα, είναι ακόμα..''παρεξηγημένα'' από ένα μεγάλο μέρος του αντρικού πληθυσμού (που προτιμάει να δίνει χρήματα για ένα καλό κινητό τηλέφωνο . ας πούμε, αλλά το θέμα είναι μεγάλο κεφάλαιο..) και πόσο μάλλον όταν σχεδόν κανένας δεν είναι διατεθειμένος να δώσει χρήματα για ένα ρολόι, για την καθυμερινότητά του στο Στρατό, ακόμα και όταν είναι στέλεχός του.. Τα περισσότερα που έχω δει, είναι φθηνά Casio, Κινέζικα, ή οτιδήποτε άλλο. Ακόμα και τα G SHOCK, δύσκολα τα βρίσκεις..., εκτός και αν εξαιρέσεις τους ''Βατραχανθρώπους'' και τα άλλα στελέχη των Ειδικών Δυνάμεων, που προτιμούν Citizen Aqualand ή Casio Promaster.. Η λογική των περισσοτέρων είναι η εξής ''Δεν αξίζει για τη  δουλειά αυτή, να πάρω ένα καλό ρολόι. Κι άν το χτυπήσω κάπου και χαλάσει; Πέρνω ένα φθηνό και άμα πάθει κάτι, πέρνω άλλο''. Δεν πάει το μυαλό τους ότι φορώντας ένα προσιτό G SHOCK,  σχεδόν ''καθάρισαν''  για την υπόλοιπη (γιατί όχι) διάρκεια της καριέρας τους..'Αλλωστε.., ''ωρολογιακή παιδία'', διαθέτουν κυρίως οι πιο ευκατάστατοι, κάτι που δε συμβαίνει με την πλειοψηφία των Στρατ/κών.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2010, 09:48:16 μμ από ''Viglatoras'' »
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος grpap

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: MILITARY WATCHES
« Απάντηση #252 στις: Μάιος 16, 2010, 07:54:28 μμ »
Καλησπερα σας και καλως σας βρηκα

Σα νεος στο φορουμ να πω οτι εχετε κανει εξαιρετικη δουλεια.Εχω μαθει πολλα στο διαστημα που σας παρακολουθω.
Θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με αγορα ρολογιου.
Το ρολοι ειναι ενα SMW.Μηχανη Ronda και Η3 illumination.  http://www.milwatches.com/product_info.php/language/en/info/p1343_SMW---Black-Diver-Titan-300m-mit-Nato-Armband.html

Επειδη στην κατηγορια military αλλα και σε ολο το φορουμ δε βρηκα κατι σχετικο αν καποιος ξερει κατι ας πει.

Ευχαριστω πολυ.


Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 346
    • Προφίλ
Απ: MILITARY WATCHES
« Απάντηση #253 στις: Μάιος 16, 2010, 11:10:24 μμ »
Παράθεση
Καλησπερα σας και καλως σας βρηκα

Σα νεος στο φορουμ να πω οτι εχετε κανει εξαιρετικη δουλεια.Εχω μαθει πολλα στο διαστημα που σας παρακολουθω.
Θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με αγορα ρολογιου.
Το ρολοι ειναι ενα SMW.Μηχανη Ronda και Η3 illumination.  [url]http://www.milwatches.com/product_info.php/language/en/info/p1343_SMW---Black-Diver-Titan-300m-mit-Nato-Armband.html[/url]

Επειδη στην κατηγορια military αλλα και σε ολο το φορουμ δε βρηκα κατι σχετικο αν καποιος ξερει κατι ας πει.

Ευχαριστω πολυ.


Παρατηρώντας τα χαρακτηριστικά του στο link που έδωσες, διακρίνω ένα τυπικό military σχεδίασης, ανθεκτικό ρολόι, με 300m αντοχή, τιτάνιο, ζαφείρι και quartz μηχανισμό. Δεν υπάρχει κάτι κακό παρά για μένα ίσως η τιμή του που θεωρώ λίγο ακριβή για military ρολόι με quartz και όχι αυτόματο μηχανισμό. Για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ ότι θα είναι καλύτερο ή θα κάνει καλύτερα τη δουλειά του αν έχει αυτόματο μηχανισμό, απλά ότι θα μπορούσες να δώσεις για quartz λιγότερα χρήματα.
Δεν θα σου αντιπροτείνω κάποιο συγκεκριμένο ρολόι απλά θα σου συνιστούσα να διαβάσεις λίγο την παρακάτω συζήτηση http://www.mywatch.gr/index.php/topic,2615.0.html  ,
όπου θα βρεις αρκετά, παρόμοιας φιλοσοφίας ρολόγια, επιλεγμένες προτάσεις από τα μέλη του φόρουμ, με ποιοτικότερα ίσως χαρακτηριστικά και στα ίδια χρήματα που κοστίζει το ρολόι που αναφέρεσαι.

Φιλικά,  Κωνσταντίνος

Αποσυνδεδεμένος grpap

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: MILITARY WATCHES
« Απάντηση #254 στις: Μάιος 16, 2010, 11:21:34 μμ »
Ευχαριστω φιλε μου.Την συζητηση την εχω διπλο-τριπλο-διαβασει. ;D  Το ζητημα ειναι οτι θελω το συγκεκριμενο αλλα δεν εχω πληροφοριες αν ειναι καλο.Αυτο ζητω να μαθω αν ξερετε η αν εχετε να προτεινετε καποιο λινκ για εντυπωσεις.

Αποσυνδεδεμένος grpap

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: MILITARY WATCHES
« Απάντηση #255 στις: Μάιος 17, 2010, 06:24:43 μμ »
Μαλιστα.Προφανως δεν ξερει κατι αλλο κανεις.Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος grpap

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: MILITARY WATCHES
« Απάντηση #256 στις: Μάιος 18, 2010, 10:03:31 πμ »
Απο ενα ψαξιμο που εκανα βρηκα οτι το ρολοι αυτο φτιαχνεται απο την ιδια εταιρεια που φτιαχνει τα tawatec και στην ουσια ειναι το ιδιο με το αντιστοιχο της tawatec με μονη διαφορα οτι το "κουρδιστηρι" ειναι στη θεση 3 απο την θεση 9.Θα μου πειτε:ρε ανθρωπε,μας ζαλισες.Τι να πω ρε παιδια,ο καθενας με την τρελλα του  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: MILITARY WATCHES
« Απάντηση #257 στις: Μάιος 18, 2010, 10:29:19 πμ »
Φίλε  grpap σε αυτό το είδος που ψάχνεις τα πιο "καλά" ονόματα είναι η traser και η luminox.
Για κάποιο λόγο -που δεν καταλάβαμε εδώ στο my watch- η TAWATEC είναι σε μια μαύρη λίστα:
http://www.trustedwatch.com/community/blacklist

Δεν εχω καταλάβει γιατί μπήκε αλλά έχε το και αυτό στη σκέψη σου

Αποσυνδεδεμένος grpap

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: MILITARY WATCHES
« Απάντηση #258 στις: Μάιος 18, 2010, 05:00:39 μμ »
Ουτε εγω καταλαβα γιατι μπηκε και κυριως γιατι οι ιδιοκτητες της σελιδας αρνουνται να δωσουν εξηγησεις σχετικα με τα προιοντα αυτα.

Αποσυνδεδεμένος grpap

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: MILITARY WATCHES
« Απάντηση #259 στις: Μάιος 18, 2010, 07:36:17 μμ »
Αλλα αντ'αλλων  :D  αποφασισα να παρω το ασχετο στο thread.Steihart pilot...... http://www.steinhartwatches.de/index.php?id=67&artnr=122&Sel_ID=25......το μαυρο με το καφε λουρακι ......;D ;D ;D  μολις το εχω θα ποσταρω φωτο.
Το φερνει κανεις στην Ελλαδα;;;;


Υγ Δε μπορειτε να πειτε,σταθεροοοοτατος στις επιλογεςςςςς
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2010, 07:45:58 μμ από grpap »