Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 393253 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουάριος 12, 2008, 06:40:59 μμ »
Και βεβαια η γοητεια και το ενδιαφερον ενος αυτοματου η κουρδιστου μηχανισμου ειναι ανυπερβλητη,ιδιαιτερα οταν μπαινουν & complication στη μεση εκει ειναι που χαζευεις εντελως.....
Απ την αλλη τα quartz εχουν ερθει για να μεινουν,προσφεροντας αξιοπιστια,ακριβεια,προσιτες τιμες&ευκολια χρησης....κι οπως ειπε κι ο φιλος Στεφανος,ιδανικα για γυναικειο πληθυσμο ;D
Για μενα η λυση ειναι απλη,μηχανικα κατα κυριο λογο,αλλα και quartz που εχουν κατι να πουνε.....

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουάριος 12, 2008, 07:16:06 μμ »
Για μένα πάλι δεν υπάρχει λύση.
Αν έχεις τη γνώση και το μεράκι πας κάπου...
Αν δεν την έχεις πας κάπου αλλού....
Συμπέρασμα δεν γίνεται να έχουν όλοι μεράκι και γνώση.

Δεν διαφωνώ με τις απόψεις σας το αντίθετο τις σέβομαι και πολύ μάλιστα.
Αλλά τι να πείς σε κάποιους που μόλις αρχίσεις να τους λες κάποια πράγματα για τα ρολόγια σε κοιτάζουν λες και ήρθες από τον Άρη... οπότε και δίκιο νάχεις άντε να το βρεις...
Και ας μη ξεχνάμε ότι στα περισσότερα ελληνικά καταστήματα που πουλάνε ρολόγια κάνεις τάμα για δεις στη βιτρίνα και κανένα αυτόματο.
95% μηχανικά 5% quartz για μένα
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουάριος 12, 2008, 08:11:35 μμ »

Αλλά τι να πείς σε κάποιους που μόλις αρχίσεις να τους λες κάποια πράγματα για τα ρολόγια σε κοιτάζουν λες και ήρθες από τον Άρη... οπότε και δίκιο νάχεις άντε να το βρεις...

Προσωπικα αυτο μ εχει κανει ν ασχολουμαι ολο και περισσοτερο με την ορολογοποιια,ενα χομπι που αφορα λιγους,αλλα πολυ τυχερους κατα τη γνωμη μου.....αλλωστε τα ρολογια ειναι ενα συμβολο φετιχ εδω και 10ετιες,ασχετα με το ποσο καποιος εχει γνωσεις η οχι,δε μου χει τυχει καποιος να με κοιταζει σαν απ τον Αρη......απλα σε ατομα εξω απ τον χωρο,δεν εμβαθυνεις..... 8)

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουάριος 12, 2008, 08:22:02 μμ »
Για μένα πάλι δεν υπάρχει λύση.
Αν έχεις τη γνώση και το μεράκι πας κάπου...
Αν δεν την έχεις πας κάπου αλλού....
Συμπέρασμα δεν γίνεται να έχουν όλοι μεράκι και γνώση.
...

Φίλε stardrive σωστά και σοφά αυτά που λες,
αλλά για μένα δεν τίθεται θέμα μηχανικό ή Quartz,
γιατί απλά είμαι λάτρης και θαυμαστής αυτής της τέχνης που λέγετε ωρολογοποιία,
 που και πάλι για μένα είναι και επιστήμη ή αν θες επιστήμες !!!
Παρόλα αυτά δεν είμαι δογματικός, είχα και έχω αγαπημένα quartz όπως CASIO, SEIKO ...

Όλα έχουν το δικό τους αγοραστικό κοινό και με ισχυρά επιχειρήματα και για τις δυο "οικογένειες".
Και μην ξεχνάμε ότι ακόμα και η πιο παραδοσιακή εταιρεία ωρολογοποιίας έχει ή είχε ένα ή περισσότερα Quartz.

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 12, 2008, 08:38:02 μμ »
Και μία πικρή αλήθεια όσο και αν αγαπώ κάποια quartz ( δύο μάλιστα θα "μείνουν" μαζί μου για πάντα... ακόμη και αν τεθούν σε κατάσταση Π.Ε. που σημαίνει πέραν επισκευής) Έπρεπε να βγούν τα μάτια σε κάποιους έπρεπε κάποιοι να σπάσουν το κεφάλι τους για να βρούν έτοιμο δρόμο οι των quartz κατασκευαστές. (χωρίς σε τίποτα αυτό να μειώνει τον δρόμο που χάραξαν)
Οι πρωτοπόροι είχαν έχουν και θα έχουν πάντοτε τον αμέριστο  θαυμασμό και εκτίμησή μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2008, 08:44:16 μμ από stardrive »
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 13, 2008, 12:27:50 πμ »
Σίγουρα δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην εκτιμά τα μηχανικά ρολόγια και να μην έχει έστω κι ένα quartz! ;D
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος MK4

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 02:14:47 μμ »
Ειναι ενα θεμα που με απασχολησε και με απασχολει.Βεβαια ανεκαθεν ειμουν υπερ των αυτοματων καθότι τα θεωρω ρολόγια με ολη τη σημασία της λέξης.Τα quartz ειναι μεν ρολόγια αλλα ρε παιδι μου η διαφορά τους με τα αυτοματα ,για να τη θεσω λιγω μεταφορικα,ειναι σαν να μιλαμε για φαγητό απο fast food και φαγητό σπιτικό ή εστω ενος καλου εστιατορίου.Δεν εχει καμμια σχεση το ενα με το αλλο.

Βεβαια ,υπαρχει το ενοχλητικο θεμα της ακριβειας μετρησης του χρόνου.Τα quartz μετρανε με μεγαλυτερη ακριβεια απο τα αυτοματα.Ετσι ενα απλο ψηφιακο η αναλογικο casio μπορει να ειναι πιο ακριβες απο το ακριβοτερο rolex.Απο την αλλη ενα απλο casio εχει κανα 100αρι πες ενω ενα παλι quartz TAG η tissot η Omega ,εχει 8 με 15 φορες πανω.Εδω καπου στο κενο αυτο παιζει και λιγο κοροιδία νομιζω αλλα ειναι προσωπικη μου αποψη.Δηλαδη τα ακριβα quartz μου δινουν την εντυπωση πως τα εχουν βγαζει για να ικανοποιησουν ενα συγκεκριμενο κομματι της αγοράς που θελει να αγοράσει και να πουλαει μούρη και να βλεπει και την ωρα.Απο περιεργεια ανοιξα σημερα ενα Tissot Quartz 5ετιας -γνωστο μοντελο αλλα δεν θα το αναφερω-  που μου ειχαν κανει δώρο.
Λοιπον,περα της αψογης και πλουσιας και γυαλιστερης εξωτερικής εμφανισης,οταν το ειδα μεσα,χαλάστηκα.
Ξεβιδωσα το καπακι και βλεπω αλλο ενα καπακι (λαμαρινίτσα).Απο κατω κατι πηνιάκια και αντιστασουλες,κατι κυκλωματάκια και μια μπαταρία.Το κατα τα αλλα αδιάβροχο στα 200Μ ,ειχε 2 1/2 πασα στο καπακι της κασας και δεν ειχε ουτε φλαντζα....
Ωραιο ρολοι λοιπον ,δεν λεω αλλα αν αφαιρεσεις την εξωτερικη εμφανιση ,τι μένει? Το ιδιο ισχυει για ολα τα ακριβά και πανακριβα quartz μαρκες ,και συμπεραινω οτι πληρωνει κανεις την πιο ακριβη συσκευασία αλλα και το ονομα παρα ουσία σε σχεση με ενα πλαστικο αναλογικο απλο swatch π.χ
Κλεινοντας  λεω οτι πιο καλα αισθανομαι οταν φορω το Suunto X9i που ειναι εργαλειο οπως και να το κανουμε για αυτο που ειναι,παρα το tissot.Και πιο καλα αν ειναι για quartz ,να παρει κανεις ενα καλο ψηφιακο με διαφορες λειτουργίες και να κανει τη δουλειά του παρα ενα πανακριβο αναλογικό ,το οποίο δεν βρισκω να εχει κανενα σοβαρό νόημα υπαρξης περαν του marketing για τις εταιρίες και του εφε για τους καταναλωτές.
Ειναι βεβαια ,ενα σταδιο απο το οποίο ισως εχουμε περασει οι περισσοτεροι οταν πιθανοτατα δεν ειχαμε τα χρηματα για να αγορασουμε το αντιστοιχο αυτοματο.Μονο ως στάδιο ,μπορω να φανταστω μια τετοια επιλογή,κυριως για οσους ειναι αρρωστοι με τα ρολόγια.
Βεβαια σε οτι αφορα συναισθηματικη αξία,δεν τιθεται θέμα είτε quartz ειτε αυτόματο....η συσχετιση με καποιες καταστασεις-αναμνησεις εχει να κανει με το ιδιο το ρολόι ως αντικειμενο  και οχι με τα υλικα η τον τροπο κατασκευής του.

Τωρα να μου πει κανεις οτι ειναι αναγκη στη δουλειά του να εχει απόλυτη ακρίβεια γιατι ξερω γω ,ειναι καταδρομέας ή αντιτρομοκρατική η εστω τρομοκρατική  :P και μετραει τα δευτερολεπτα προτου σκάσει το εκρηκτικό η πρωτου ρίξει τη χειροβομβίδα για να ορισει το χρονο εκρηξης, ε τότε με ενα ακριβο αναλογικο quartz δεν θα εχει την ιδια ευκρίνεια και ευκολίες οπως αντιστροφες,ξυπνητήρια,φωτάκι κ.τ.λ  που θα εχει με ενα καλο φηφιακο.....
Μην βλεπεται τον Bond ,το παλιοβύσμα,που εχει απο πισω ολοκληρη SAS ,να του κανει παλαμάκια....Σιγα μην πηγαινε στην πραγματικοτητα να κανει αυτα που κανει με το εν λόγω αυτόματο.....Θα ειχαμε μείνει στον Μούρ ακόμα... 
Για ενα νορμάλ ανθρωπο ομως που θελει ενα καθημερινο ,καλο ,αξιοπιστο και γερο ρολόι,που να ειναι ρολόι με τα όλα του, ενα αυτοματο είναι η καλυτερη λύση ,εστω και αν δεν ειναι βαρύγδουπης μάρκας.....

Λέμε τώρα ,κουβεντα να γίνεται.... :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2008, 03:57:37 μμ από MK4 »
"Καποτε οι 300 πεθαναν για την Ελλαδα.Τωρα η Ελλαδα πεθαίνει για τους 300.... "

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 05:52:51 μμ »
Δεν καταλαβαινω γιατι να τα εχεις τοσο μπερδεμενα τα πραγματα,και να λες πχ οτι αν quartz τοτε ψηφιακο,ενω αν αναλογικο τοτε μηχανικο.ΟΛΑ τα ρολογια,σ ολες τις μορφες τους,ψηφιακα,αναλογικα,αυτοματα,κουρδιστα,radiocontrolled κτλ εχουν τη θεση τους στην εποχη μας.Παραδειγμα ειχα δωσει στην κοπελα μου να φοραει ενα αυτοματο,και μετα απο 15μερες πηγε να μου το πεταξει στο κεφαλι,γιατι το αφηνε για λιγο αφορετο&σταματουσε κι αντε παλι ρυθμιση η ωρα.Της εδωσα λοιπον ενα Citizen Ecodrive(αναλογικο quartz)και ησυχασα.

Αποσυνδεδεμένος MK4

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 06:07:50 μμ »
Δεν τα εχω καθολου μπερδεμενα.
Σου υπενθυμίζω αυτο που εγραψα παραπανω :

"Ειναι βεβαια ,ενα σταδιο απο το οποίο ισως εχουμε περασει οι περισσοτεροι οταν πιθανοτατα δεν ειχαμε τα χρηματα για να αγορασουμε το αντιστοιχο αυτοματο.Μονο ως στάδιο ,μπορω να φανταστω μια τετοια επιλογή,κυριως για οσους ειναι αρρωστοι με τα ρολόγια."

H κοπελιά σου προφανώς δεν ειναι "αρρωστη" με τα ρολόγια ,γιαυτο και οπως λές το μονο που την ενδιαφέρει ειναι να της αρεσει το ρολόι φανταζομαι αλλα κυρίως να δειχνει συνεχως σωστα την ωρα.
Αυτη ειναι η αναγκη της.Αυτη η αναγκη δεν εχει καμμια σχεση με τον Τάδε που ξερει και τι νουμερο γραναζι και τι μηχανισμό εχει το καθε ρολόι ,και ο οποίος στην ιδια κατασταση θα απολάμβανε την "ιεροτελεστία" της επαναρύθμισης του ρολογιού του και για τον οποίο φανταζεσαι και εσυ τι νοημα εχει ενα quartz.Και ξανατονιζω,δεν μιλω για τη συναισθηματικη αξία.

Ας μη ξεχναμε πως ο καθενας στον κοσμο αυτο τα βλέπει τα πραγματα απο την δικη του οπτικη γωνία και με βαση τις αναγκες του και τα πάθη του...Οπως για σενα πχ  το τι κινητηρα εχει το ταδε αυτοκινητο μπορει να μη λεει τιποτε,ενας κολλημενος με τα αυτοκινητα θα σε ελεγε ισως και ιερόσυλο....

"Καποτε οι 300 πεθαναν για την Ελλαδα.Τωρα η Ελλαδα πεθαίνει για τους 300.... "

Αποσυνδεδεμένος MK4

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 06:14:34 μμ »
Και σιγουρα ολα τα ρολόγια εχουν τη θέση τους .Δεν παω να διαγραψω τα quartz,τη δικη μου γνωμη λεω παντα οπως ολοι,και πως βλεπω εγω τα πραγματα.Γιαυτο δεν γραφουμε αλλωστε στα φορουμ?

Και το quartz εχει τη θεση του,ολα εχουν τη θεση τους αλλιως δεν θα υπηρχαν τοσα foroum ,ιντερνετ,αλλα αλομα θα ειμασταν στις σπηλιες ...(ουτε πετρελαιο ,ουτε κοινοχρηστα,μια φωτιά και εισαι οκ   :P )
"Καποτε οι 300 πεθαναν για την Ελλαδα.Τωρα η Ελλαδα πεθαίνει για τους 300.... "

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #90 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 06:27:32 μμ »
"Ειναι βεβαια ,ενα σταδιο απο το οποίο ισως εχουμε περασει οι περισσοτεροι οταν πιθανοτατα δεν ειχαμε τα χρηματα για να αγορασουμε το αντιστοιχο αυτοματο.Μονο ως στάδιο ,μπορω να φανταστω μια τετοια επιλογή,κυριως για οσους ειναι αρρωστοι με τα ρολόγια.

Και βεβαια γνωμες ανταλλασουμε και αποψεις.  ;D
Μη νομιζεις οτι ειναι οικονομικο το θεμα το μηχανικο δεν ειναι απαραιτητα ακριβοτερο του quartz.Προσωπικα εχω μεγαλη λατρεια με τα ρολογια(δεν ξερω αν ειμαι αρρωστος),παρ ολ αυτα εχω και quartz που αγαπω,οχι γιατι ειμαι συναισθηματικα δεμενος,αλλα γιατι κανουν αψογα αυτο που σχεδιαστηκαν να κανουν.

Αποσυνδεδεμένος MK4

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #91 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 06:40:42 μμ »
οκ ,εγω απο την αλλη μπορει να βλεπω το Tissot και να θυμαμαι τον Θείο μου ,να το φοραω που και που (συναισθηματική αξία) ,αλλα σαν ρολόι δεν μου λεει και πολλά.Ειδικα τωρα που το ανοιξα και το ειδα....Απεξω κουκλα και απο μεσα πανούκλα.
Και μιλαμε για ρολόι που τοτε ειχε πιστευω κανα 400αρι τουλαχιστον.Και πανω σε αυτο που λες με τις τιμές ,
ε,  το Trias το military αυτοματο των 180 ευρω ,το θεωρω πιο ( τίμιο)  ρολόι.

 :)
"Καποτε οι 300 πεθαναν για την Ελλαδα.Τωρα η Ελλαδα πεθαίνει για τους 300.... "

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #92 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 06:51:48 μμ »
Φιλε ΜΚ4 συμφωνω απολυτα με τα γραφομενα σου.Επισης δεν πρεπει να ξεχναμε οτι, σε αντιθεση με τις γυναικες, το μοναδικο ''καλο'' κοσμημα που μπορει να φορεσει καθημερινα ενας αντρας ειναι μονο το ρολοι του.Το μηχανικο ρολοι ειναι κατα τη γνωμη μου κοσμημα σε αντιθεση με τα quartz καθως περικλειει μεσα του αιωνες παραδοσης,μερακι,περισσοτερες εργατοωρες,και σε πολλες περιπτωσεις χειροποιητη κατασκευη.Αλλα και απο πλευρας πρακτικοτητας και αξιοπιστιας τα μηχανικα υπερεχουν,πχ δεν εχει σημασια για τον καθημερινο ανθρωπο αν εχει ακριβεια δευτερολεπτου αλλα εχει σημασια η μακροζωια και επισκευασιμοτητα του μηχανισμου.Το quartz μπορει να σε αφησει ανα πασα στιγμη ξεκρεμαστο μενωντας απο μπαταρια και αν τυχει και χαλασει τοτε απλα το πετας γιατι δεν επισκευαζεται.Τελος το πιο σημαντικο για μενα ειναι οτι οταν καποια στιγμη αφησεις αυτον τον ματαιο κοσμο,θα εχεις αφησει στους δικους σου μια πολυτιμη κληρονομια και οχι ενα ματσο πηνια και καλωδια(αυτο βεβαια για οσους ξερουν να το εκτιμησουν).Μπορει να ακουστει ακραιο αλλα αυτη ειναι η αποψη μου,για μενα τα quartz ειναι σκουπιδια που εξ αιτιας τους η αληθινη παραδοσιακη ωρολογοποιηα εμεινε πολλα χρονια πισω,ευτυχως ομως στις μερες μας τα πραγματα διορθωθηκαν και το μηχανικο ρολοι σιγα σιγα ξαναβρισκεται στη θεση που του αρμοζει.

Αποσυνδεδεμένος MK4

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #93 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 07:11:04 μμ »
Ναι ρε φιλε Χαραλαμπε,συμφωνουμε.Μα το ενα κανει  τικ-τακ ρε παιδι μου,σου μιλάει ,ειναι ζωντανο,ενα μικρό εργοστασιο σε μικρογραφία στο χερια σου,μεσα του κινουνται τμηματα,δεν ειναι και λιγο πράγμα.
Το αλλο δεν κανει τιποτα.Απλα λεει την ωρα και το κανει άριστα.
 
 
"Καποτε οι 300 πεθαναν για την Ελλαδα.Τωρα η Ελλαδα πεθαίνει για τους 300.... "

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #94 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 07:45:21 μμ »
Φιλε ΜΚ4 συμφωνω απολυτα με τα γραφομενα σου.Επισης δεν πρεπει να ξεχναμε οτι, σε αντιθεση με τις γυναικες, το μοναδικο ''καλο'' κοσμημα που μπορει να φορεσει καθημερινα ενας αντρας ειναι μονο το ρολοι του.Το μηχανικο ρολοι ειναι κατα τη γνωμη μου κοσμημα σε αντιθεση με τα quartz καθως περικλειει μεσα του αιωνες παραδοσης,μερακι,περισσοτερες εργατοωρες,και σε πολλες περιπτωσεις χειροποιητη κατασκευη.Αλλα και απο πλευρας πρακτικοτητας και αξιοπιστιας τα μηχανικα υπερεχουν,πχ δεν εχει σημασια για τον καθημερινο ανθρωπο αν εχει ακριβεια δευτερολεπτου αλλα εχει σημασια η μακροζωια και επισκευασιμοτητα του μηχανισμου.Το quartz μπορει να σε αφησει ανα πασα στιγμη ξεκρεμαστο μενωντας απο μπαταρια και αν τυχει και χαλασει τοτε απλα το πετας γιατι δεν επισκευαζεται.Τελος το πιο σημαντικο για μενα ειναι οτι οταν καποια στιγμη αφησεις αυτον τον ματαιο κοσμο,θα εχεις αφησει στους δικους σου μια πολυτιμη κληρονομια και οχι ενα ματσο πηνια και καλωδια(αυτο βεβαια για οσους ξερουν να το εκτιμησουν).Μπορει να ακουστει ακραιο αλλα αυτη ειναι η αποψη μου,για μενα τα quartz ειναι σκουπιδια που εξ αιτιας τους η αληθινη παραδοσιακη ωρολογοποιηα εμεινε πολλα χρονια πισω,ευτυχως ομως στις μερες μας τα πραγματα διορθωθηκαν και το μηχανικο ρολοι σιγα σιγα ξαναβρισκεται στη θεση που του αρμοζει.

Φίλε Χαράλαμπε,
Η γνώμη σου είναι σεβαστή ανεξάρτητα με τον αν συμφωνούμε η διαφωνούμε.
Ο  ακραίος όπως εσύ το γράφεις χαρακτηρισμός σου δεν είναι συμβατός με το ύφος του φόρουμ.
Για το λόγο αυτό άλλαξε την διατύπωση σου.

Πρόσθετα υπάρχουν εκατομμύρια χρήστες ρολογιού σε όλο το κόσμο, ανάμεσά τους και πολλοί "αξιόλογοι" (με την ευρεία έννοια) άνθρωποι, που δεν τους ενδιαφέρει να μάθουν τι είναι υψηλή ωρολογοποιία. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, δεδομένου μάλιστα ότι δεν ενοχλεί και κανέναν.

 
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #95 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 08:30:24 μμ »
Ο χαρακτηρισμος μου ηταν για τα ρολογια και οχι για τους ανθρωπους που τα φοραν,πολλοι εδω μεσα χρησιμοποιησαν ασχημους χαρακτηρισμους για ρολογια χωρις να χρειαστει να αλλαξουν διατυπωση,πχ καποιος ειπε τα panerai κατσαρολια,δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει εγω να αλλαξω διατυπωση.


Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #96 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 08:32:07 μμ »
... που εξ αιτιας τους η αληθινη παραδοσιακη ωρολογοποιηα εμεινε πολλα χρονια πισω,ευτυχως ομως στις μερες μας τα πραγματα διορθωθηκαν και το μηχανικο ρολοι σιγα σιγα ξαναβρισκεται στη θεση που του αρμοζει.

Φίλε Χαράλαμπε θα συμφωνήσω εν μέρει μαζί σου και θα σου πω πως αν δεν ήταν τα quarz να πιέσουν τους Ελβετικούς κολοσσούς και να φτιάξουν πιω ακριβέστερα και πιω φτηνά μηχανικά ρολόγια, ακόμα θα ήμασταν στο ±30/ day ...
Αλλά πάλι τώρα, σχεδόν έχουμε περάσει στην άλλη μεριά και υπάρχει υπερβολική ζήτηση για μηχανικά ρολόγια σε σημείο που μυθικές εταιρίες κατασκευής ρολογιών να έχουν διάφορα after sale προβλήματα που σε άλλες εποχές δεν υπήρχε περίπτωση να υπήρχαν ...

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #97 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 08:47:46 μμ »
Απο τη δεκαετια του 70 και μετα που κυριαρχησε το φθηνο quartz πολλες εταιριες ωρολογοποιηας αναγκαστηκαν να κλεισουν,παντα οι ελβετικες εταιριες πασχιζαν να βελτιωσουν την ακριβεια των μηχανισμων και ας μη ξεχναμε εκεινη την εποχη(λιγο πριν την επικρατηση των quartz) δημιουργηθηκαν νεοι σπουδαιοι μηχανισμοι οπως ο zenith ell primero,o chronomatic,o valjoux και αλλοι.Κατα την γνωμη μου αν δεν μεσολαβουσε το διαλειμμα των quartz σημερα θα ειχαμε περισσοτερους αξιολογους προηγμενους και πολυ πιο ακριβεις μηχανικους μηχανισμους.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #98 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 09:02:24 μμ »
Ο χαρακτηρισμος μου ηταν για τα ρολογια και οχι για τους ανθρωπους που τα φοραν,πολλοι εδω μεσα χρησιμοποιησαν ασχημους χαρακτηρισμους για ρολογια χωρις να χρειαστει να αλλαξουν διατυπωση,πχ καποιος ειπε τα panerai κατσαρολια,δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει εγω να αλλαξω διατυπωση.

Γιατί απλά τα ρολόγια φοριούνται από ανθρώπους και ο συνειρμός δεν είναι και ο καλύτερος.
Ο χαρακτηρισμός κατσαρόλια λέει αυτό που εννοεί  με ένα διαφορετικό τρόπο.
Πιστεύω ότι είναι κατανοητό αυτό που γράφω αφ΄ενός και αφ΄ετέρου δεν προσπαθώ σε καμμία περίπτωση να σε κάνω να αλλάξεις γνώμη.

Κατα την γνωμη μου αν δεν μεσολαβουσε το διαλειμμα των quartz σημερα θα ειχαμε περισσοτερους αξιολογους προηγμενους και πολυ πιο ακριβεις μηχανικους μηχανισμους.

 Από τη μία είναι πολύ πιθανό αυτό. Από την άλλη πάλι γιατί να το έκαναν αν δεν υπήρχε ανταγωνισμός. Μάλλον δεν θα το μάθουμε ποτέ.

Φίλε Χαράλαμπε θα συμφωνήσω εν μέρει μαζί σου και θα σου πω πως αν δεν ήταν τα quarz να πιέσουν τους Ελβετικούς κολοσσούς και να φτιάξουν πιω ακριβέστερα και πιω φτηνά μηχανικά ρολόγια, ακόμα θα ήμασταν στο ±30/ day ...
Αλλά πάλι τώρα, σχεδόν έχουμε περάσει στην άλλη μεριά και υπάρχει υπερβολική ζήτηση για μηχανικά ρολόγια σε σημείο που μυθικές εταιρίες κατασκευής ρολογιών να έχουν διάφορα after sale προβλήματα που σε άλλες εποχές δεν υπήρχε περίπτωση να υπήρχαν ...

Φιλικά Στέφανος.

+1 Φίλε Στέφανε



« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2008, 09:09:07 μμ από stardrive »
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #99 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 12:20:16 πμ »
Eξεφρασα το πως νιωθω για τα quartz,αν προσβαλει το φορουμ και τα μελη αυτο που εγραψα ζητω συγνωμη και μπορειτε να το σβησετε.Ενα τελευταιο ερωτημα,απο που προκυπτει οτι δεν θα υπηρχε ανταγωνισμος αν δεν υπηρχαν τα quartz?Οι εταιριες ωρολογοποιηας τοτε και σημερα παντα συναγωνιζοταν για το ποια θα φτιαξει τα καλυτερα ρολογια.Απο το 1600 που φτιαχτηκαν τα πρωτα ρολογια μεχρι την ελευση των quartz η ωρολογοποιηα εκανε συνεχως αλματα.Απο κει και περα τα ρολογια κερδισαν σε ακριβεια αλλα ευτελιστηκαν,σπουδαιες μαρκες οπως η heuer η omega η tissot εχασαν την παλια τους αιγλη και δυναμικη και αναλωθηκαν στην κατασκευη ηλεκτρονικων ρολογιων με αποτελεσμα ακομη και σημερα να εχουν ξεπεσει στα ματια του γνωστη του καλου ρολογιου(η omega ευτυχως επανακαμπτει αλλα σιγουρα εχασε πολυτιμο εδαφος και στερηθηκε ο κοσμος του ρολογιου πολυτιμες ανακαλυψεις)Τελος,το παθος μου ειναι τα μηχανικα ρολογια οπως και της πλειοψηφιας των μελων του φορουμ,αυτο το παθος με κανει να μην εχω καμια συμπαθεια για τα ηλεκτρονικα ρολογια που δεν διαφερουν σε χρησιμοτητα απο την οθονη ενος κινητου τηλεφωνου(και εκει μπορεις να δεις την ωρα με ακριβεια δευτερολεπτου).Αν ο κοσμος μας δεν ειχε μηχανικα ρολογια εγω πιθανοτατα θα ημουν μελος ενος φορουμ ψαρεματος η ταβλι...