Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 393231 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 16, 2006, 12:39:05 μμ »
startdrive ωραια τα τοποθετεις
ακριβως με την ''διαφορετικοτητα'' του καθενος αλλα για την ιδια ''αγαπη'' στο αντικειμενο ''ρολοι'' που εχουμε ολοι σε αυτο το φορουμ πρεπει να πορευομαστε.
χωρις προσωπικες αντιπαραθεσεις και επιθεσεις , παραθετοντας μονον τις εμπειρειες , γνωσεις και εντυπωσεις -προσωπικες - του καθενος ωστε να βελτιωσουμε ο καθενας τις γνωσεις του και τις εμπειριες του απο των αλλονων τις αντιστοιχες, και ενημερωνοντας τους αμυητους στον τομεα  :lol:

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 16, 2006, 12:41:30 μμ »
σωστος και παλι george_
εχεις δικηο για το επιμονο του ελληνος
και βεβαιως καμμια σχεση οι περγαμηνες του καθενος με τα ρολογια  :lol:
μην μας πεις ομως οτι γερασες ετσι  :oops:  εχεις ακομα δρομο  :wink:

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 16, 2006, 01:02:13 μμ »
ε δεν ειμαι και κανα παιδακι ,επ αυτου και γω ειμουν πιο ακραιος ομως εδω καταλαβαινεις καλυτερα πως πανε τα πραγματα και καταρχην απο το κοστος κατασκευης ,παραδειγμα εδω θα κριτικαρουν και την πιο ιερη μαρκα αν αυτο που δινει ειναι υπερτιμημενο η ασχημο η οτι αλλο και δε θα τη σωσει το ονομα της ,ελλαδα ισως να ναι και ετσι αλλα οχι παντα

ekontax

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 17, 2006, 11:21:36 πμ »
Παράθεση από: "Megalos"
αγαπητε ekontax χαιρομαι που εισαι 50 ετων καα επιχειρηματιας -εγω ειμαι 55 ετων, επιχειρηματιας και επιστημων- αλλα και παλι θα πω -εστω και αν δεν συμφωνει ο redfoot , οτι ειναι ατοπημα ετσι οπως το εθεσες.
κανεις μας δεν ειπε οτι ειναι συγκρινονται τα μηχανικα ρολογια με τα quartz -τοτε οντως θα ηταν ατοπημα για ενα φορουμ ωρολογοφιλων- ειπα ομως οτι αξιζει να υπαρχει τοπικ για τα quartz τι στιγμη που εχουν ενα τεραστιο μεριδιο αγορας -καλως η κακως- και που ολοι μας -πιστευω- ειχαμε η εχουμε καποιο στην κατοχη μας  :wink:

Και επιστήμονας είμαι(Μαθηματικός, αλλο αν δεν ασκώ την επιστήμη και master στη Ν.Υόρκη έχω κάνει) αλλά megale τις ιδιότητές μου δεν τις ανέφερα για να συγκριθούμε και να μου αντιπαραθέσεις τις δικές σου.Αλλο λόγο είχα αλλά δεν έγινε αντιληπτό. Εν πάσει περιπτώσει σε καμμία περίπτωση δεν θέλω να αντιπαρατεθώ με άτομα που αγαπάνε τα ρολόγια, αλλά εφόσον εξακολουθείτε να το βλέπετε σαν ατόπημα, είμαι υποχρεωμένος να αποχωρήσω και να σας ευχαριστήσω για την μέχρι τώρα συνομιλία μας.

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 17, 2006, 03:38:17 μμ »
Καλα κανεις και φευγεις εχουνε φυγει πολλα ατομα και θα ακολουθησουν και αλλα φιλε μου
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 17, 2006, 06:11:31 μμ »
Παράθεση από: "ekontax"
Παράθεση από: "Megalos"
αγαπητε ekontax χαιρομαι που εισαι 50 ετων καα επιχειρηματιας -εγω ειμαι 55 ετων, επιχειρηματιας και επιστημων- αλλα και παλι θα πω -εστω και αν δεν συμφωνει ο redfoot , οτι ειναι ατοπημα ετσι οπως το εθεσες.
κανεις μας δεν ειπε οτι ειναι συγκρινονται τα μηχανικα ρολογια με τα quartz -τοτε οντως θα ηταν ατοπημα για ενα φορουμ ωρολογοφιλων- ειπα ομως οτι αξιζει να υπαρχει τοπικ για τα quartz τι στιγμη που εχουν ενα τεραστιο μεριδιο αγορας -καλως η κακως- και που ολοι μας -πιστευω- ειχαμε η εχουμε καποιο στην κατοχη μας  :wink:

Και επιστήμονας είμαι(Μαθηματικός, αλλο αν δεν ασκώ την επιστήμη και master στη Ν.Υόρκη έχω κάνει) αλλά megale τις ιδιότητές μου δεν τις ανέφερα για να συγκριθούμε και να μου αντιπαραθέσεις τις δικές σου.Αλλο λόγο είχα αλλά δεν έγινε αντιληπτό. Εν πάσει περιπτώσει σε καμμία περίπτωση δεν θέλω να αντιπαρατεθώ με άτομα που αγαπάνε τα ρολόγια, αλλά εφόσον εξακολουθείτε να το βλέπετε σαν ατόπημα, είμαι υποχρεωμένος να αποχωρήσω και να σας ευχαριστήσω για την μέχρι τώρα συνομιλία μας.

αγαπητε ekontax κατ'αρχας δεν ημουν εγω που αρχισα να παραθετω τις ιδιοτητες μου αλλα εσυ. απλως ανεφερα και εγω τις δικες μου ωστε να φανη οτι στο θεμα τουλαχιστον αυτο-ηλικια, background κλπ- δεν υπηρχε αποσταση. το οτι αγαπαμε αμφοτεροι λοιπον τα ρολογια πρεπει να μας ενωνει και οχι να μας χωριζει.
οσον αφορα την αποχωρηση κανεις δεν νομιζω οτι ζητησε κατι τετοιο , προπαντος απο εσενα. αν ομως η αναφορα μου σε ''ατοπημα'' ειναι αυτη και μονο που σε κανει να αποχωρεις τι να πω !! οπως κρινεις , αλλα νομιζω οτι εχει ξανααναφερθει οτι παραθετουμε τις αποψεις μας στα ρολογια -και οχι σε προσωπικο επιπεδο- και εκει διαφωνουμε , κριτικαρουμε κλπ χωρις εκβιασμους περι αποχωρησεων κλπ

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 17, 2006, 06:14:39 μμ »
Παράθεση από: "georgehh"
Καλα κανεις και φευγεις εχουνε φυγει πολλα ατομα και θα ακολουθησουν και αλλα φιλε μου

αγαπητε georgehh καλο θα ηταν να γραφης στο φορουμ που βοηθησες να στηθη για τα ρολογια και οχι να δειχνεις οτι χαιρεσαι για πιθανα προβληματα του  :evil:
τα αν καποιοι αποχωρησαν  και αν θα ακολουθησουν και αλλοι αυτο ας το σε αυτους  :roll:  εσυ ομως ετσι δειχνει μονον οτι σε ενδιαφερει το γκρεμισμα του φορουμ και αυτο δεν σε καλοχαρακτηριζει  :oops:

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 17, 2006, 07:21:01 μμ »
megalos δεν αναφερθηκα σε εσενα αναφερομαι στη γενικη εικονα του φορουμ και πιστευω οτι ο ekontax κανει το σωστο
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 17, 2006, 07:42:39 μμ »
αγαπητε georgehh ευχαριστω που με διαχωριζεις πλην ομως η εντυπωση μου ειναι οτι ο φιλος ekontax αποχωρησε εξ αιτιας μου .
και ποιο ειναι το προβλημα του με μενα ? οτι ειπα οτι ειναι ατοπημα η χρηση της λεξης ''αισχρο'' ? επιμενω οτι ειναι. και ο ιδιος ειπε οτι την αποσυρει την λεξη, οποτε ποιο ειναι το προβλημα του ?
το οτι παρεθεσε τις ιδιοτητες του αναφεροντας ηλικιες , επαγγελμα, κλπ. και στο οτι αναφερθηκα λοιπον και εγω στις δικες μου !! αν δεν του αρεσε η αντιπαραθεση ιδιοτητων δεν ημουν εγω που την αρχισα  :wink:

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 17, 2006, 07:47:11 μμ »
αγαπητε ekontax το να λες οτι αποχωρεις επειδη θεωρουμε -θεωρω εν προκειμενω- ''ατοπημα'' την χρηση της λεξεως ''αισχρο'' δειχνει οτι θελεις να περνα το δικο σου αλλοιως αποχωρω  :cry:  γιατι αγαπητε φιλε, ο διαλογος δεν σου κανει και  η εποικοδομικη συζητηση ωστε και τα λαθη -αμφοτερων πιθανως - να διορθωθουν και οι συγγνωμες -αν χρειασθουν- να δοθουν , και μια δημοκρατικη επικοινωνια να επικρατει δεν σε ικανοποιουν  :?:

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 17, 2006, 07:53:23 μμ »
ekontax <<Βεβαίως ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει ελέύθερα τη γνώμη του, αλλά φίλοι σε ένα τέτιοι site που μετέχουμε άτομα που αγαπάμε τα ρολόγια να τίθεται θέμα επιλογής μεταξύ μηχανικού ρολογιού και quartz νομίζω ότι αποτελεί ντροπή για όλα τα μέλη. Κάπου υπάρχει και όριο στην ελευθερία ( εκεί που ενοχλείται ο δίπλα σου ) και εν προκειμένω για τους λάτρεις της ωρολογοποϊας θεωρώ αισχρό να αναλωνόμαστε σε quartz ρολόγια>>

αγαπητε φιλε παλι, παραθετω το κειμενο σου παραπανω. λες λοιπον οτι ''ο καθενας εχει δικαιωμα να εκφραζει ελευθερα την γνωμη του'' αυτο λοιπον εκανα και εγω λεγοντας οτι θεωρω ατοπημα την εκφραση ''αισχρο'' !! επαψε μετα απο αυτο το δικαιωμα του καθενος να εκφραζει ελευθερα την γνωμη του ??
λες επισης ''αποτελει ντροπη για ολα τα μελη'' !! μα και αυτο φιλε μου ειναι ατοπημα να λες οτι πρεπει να ντρεπομαστε επειδη αναφερομαστε σε quartz ρολογια  :twisted:
λες ''οριο στην ελευθερια '' και το οριο ειναι να μην μιλαμε για quartz ρολογια ??  απο ποτε τα ορια στην ελευθερια κρινονται απο το θεμα  που αναφερονται ? δεν θα ηθελα να το αναλυσω περισσοτερο γιατι θα τραβηξη πολυ περα  :roll:

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 17, 2006, 08:18:32 μμ »
ναι δε ειδα καμμια προσβολη,αν καποιος ειναι καλος σε αυτο που κανει δε το διαφημιζει ο ιδιος αλλα η δραση του.οποιος εχει γνωσεις σε ενα τομεα ειναι παντα καλοπροαιρετος

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 17, 2006, 09:38:26 μμ »
Ειπα δεν αναφερομαι σε κανεναν σκοπο εχω την καλυτερευση του θεματος και του φορουμ, τωρα ο ekontax σα σχετικα νεος χρηστης παρεξηγηθηκε
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 17, 2006, 10:37:03 μμ »
Αν δεν έχουμε την δυνατότητα να παραδεχτούμε την διαφορετικότητα του άλλου αυτό δεν είναι και ότι το καλύτερο.
Ας μην ξεχνάμε ότι εδώ και χιλιάδες χρόνια η διαφορετικότητα είναι αυτή που κάνει την ζωή να πηγαίνει μπροστά ( η και πίσω).

Μηχανικό η  quartz τελικά, η τελική απάντηση θα δοθεί από την ιστορία όπως και σε τόσα άλλα πράγματα μέχρι όμως να δοθεί.... και με δεδομένο ότι αυτή τη στιγμή υπάρχουν και τα δυο,  επιχειρήματα με απόλυτα λογική βάση θα υπάρχουν υπάρχουν ένθεν και ενθεν.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 17, 2006, 11:03:14 μμ »
ας επιστρεψουμε να μιλαμε για τα ρολογια :oops:

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 18, 2006, 09:15:47 μμ »
Μεγαλε πολυ σωστα και ωριμα μιλας για ολα, με καλυψες.

ekontax αν γνωριζες εστω και ελαχιστα τον μεγαλο θα ηξερες οτι ισως ειναι το πιο καλο παιδί του φορουμ. Προκειται για κλασσικη περιπτωση φυσιολογικης  λεκτικης παρεξηγησης χωρις ουσιαστικο λογο, απο αυτες που συμβαινουν συχνα πυκνα σε ενα φορουμ, ειδικα ενα φρεσκο φορουμ. Αποκλειεται καποιος απο σας να είχε κακη προαιρεση επομενως η λυση ειναι απλουστατη: δωστε διαδικυακα τα χερια και ας ληξει εδω :-)
Αν μαλιστα ζεις Αθηνα γιατι δεν ερχεσαι στο επομενο μιτινκ μας που επικειται συντομα για να γνωριστουμε και να διαπιστωσεις τα οσα σου λεω?
6-7 οκτωβριου υπολογιζω να κατεβω
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 18, 2006, 09:23:36 μμ »
εχετε ηδη οργανωσει τα τυπικα για συναντησ αυτη την ημερομηνια?για το πρωτο σκελος συμφωνω απολυτα

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 18, 2006, 09:33:02 μμ »
oxi αλλα ειναι απλο: ολα τα καλοβουλα μελη και μη μελη ειναι ευπροσδεκτα. Θα χει αρκετο ενδιαφερον αν καταφερουμε να μαζευτουμε αρκετοι
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 18, 2006, 10:19:11 μμ »
Παράθεση από: "george_"
ας επιστρεψουμε να μιλαμε για τα ρολογια :oops:

συμφωνω george_  :?

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 18, 2006, 10:21:35 μμ »
Παράθεση από: "redfoot"
oxi αλλα ειναι απλο: ολα τα καλοβουλα μελη και μη μελη ειναι ευπροσδεκτα. Θα χει αρκετο ενδιαφερον αν καταφερουμε να μαζευτουμε αρκετοι


Συμφωνώ :)  και σίγουρα κάτι θα βρούμε να πούμε   8)  :D
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»