Αποστολέας Θέμα: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???  (Αναγνώστηκε 207547 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #440 στις: Ιούλιος 24, 2015, 06:03:29 μμ »
Οι ενδείξεις προφανώς είναι στιγμιαίες, έτσι δεν είναι, Πάνο;
Δηλαδή στη θέση "6 κάτω" το ρολόι δεν έχανε 7´´ ολόκληρο το πρώτο 24ωρο, ούτε ολόκληρο το δεύτερο 24ωρο έτρεχε στο +7´´.
Πάντως, η απόκλιση του ρολογιού στη συγκεκριμένη θέση πρακτικά δεν πρέπει να έχει καμία σημασία, αφού είναι η πιο αφύσικη όταν το ρολόι είναι στο χέρι.

Οχι δεν ειναι στιγμιαίες. Άμα το άφηνες στην συγκεκριμένη θέση, την συγκεκριμένη ημερα πήγαινε με τόσο σταθερά.

Έτσι όταν δεν το φοράς μπορεις να κανεις τις σχετικές διορθώσεις (άμα ήταν στο -4 φορεμένο το αφήνω στο κομοδίνο, όλο το βράδυ, με το 6 κάτω και έρχεται περίπου στο 0 ) αφήνοντας το στην συγκεκριμένη θέση.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος StavrosChatz

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 146
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #441 στις: Αύγουστος 14, 2015, 11:06:37 πμ »
Ωραια ,σταθεροποιηθηκε στο -2 τελικα απο το -15 του Απριλιου

Χανει 2 δευτερα την μερα (16-18 ωρες φορεμενο) και 0 οταν το βγαζω για υπνο με face down.

Την Κυριακη που το δεν το φορεσα καθολου και ηταν αναποδα και ακινητο ολη μερα εμενιε στο 0.

  :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #442 στις: Αύγουστος 15, 2015, 05:07:29 μμ »
με τις τρελες ανησυχιες του φιλου Πανου εκανα και εγω ενα τεστ στο skx399 που φοραει την κλασικοτατη μηχανη σεικο 7s26! λοιπον το ρολοι φορεθηκε 6 εβδομαδες για καθε μερα λοιπον μονο στον υπνο εβγαινε και εμενε με το dial να κοιταει τον ουρανο... ετσι μπαινει στη θηκη του ετσι το αφησα δε δοκιμασα τις καινουργιες στασεις του φιλου Πανου  :P να πω οτι ρυθμιστηκε με time.is και απο την πρωτη στιγμη πηγαινε περιπου 35 δευτερα μπροστα (+35) δεν εχει χακ οποτε δεν εκανα ταρζανιες να σταματησω τον δευτεροδεικτη! σημερα μετα απο ακριβως 6 εβδομαδες το ρολοι ηταν μπροστα 3 λεπτα και 2 δευτερα.... λετε να θελει καμια ρυθμιση; να αναφερω οτι θα τεσταρω και την καινουργια μηχανη του monster την 4R36 αλλα πιο παλια που το εκανα δυσκολα να ετρεχε τοσο πολυ δηλαδη πανω απο λεπτο... αλλα θα σας πω με σιγουρια σε λιγο καιρο...
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος StavrosChatz

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 146
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #443 στις: Αύγουστος 15, 2015, 06:01:03 μμ »
+3.5 ανα ημερα εισαι γιατι να θελει ρυθμιση?

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #444 στις: Αύγουστος 15, 2015, 06:17:23 μμ »
+3.5 ανα ημερα εισαι γιατι να θελει ρυθμιση?
Ρώτησα δε ξέρω

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #445 στις: Αύγουστος 15, 2015, 06:19:54 μμ »
με τις τρελες ανησυχιες του φιλου Πανου εκανα και εγω ενα τεστ στο skx399 που φοραει την κλασικοτατη μηχανη σεικο 7s26! λοιπον το ρολοι φορεθηκε 6 εβδομαδες για καθε μερα λοιπον μονο στον υπνο εβγαινε και εμενε με το dial να κοιταει τον ουρανο... ετσι μπαινει στη θηκη του ετσι το αφησα δε δοκιμασα τις καινουργιες στασεις του φιλου Πανου  :P να πω οτι ρυθμιστηκε με time.is και απο την πρωτη στιγμη πηγαινε περιπου 35 δευτερα μπροστα (+35) δεν εχει χακ οποτε δεν εκανα ταρζανιες να σταματησω τον δευτεροδεικτη! σημερα μετα απο ακριβως 6 εβδομαδες το ρολοι ηταν μπροστα 3 λεπτα και 2 δευτερα.... λετε να θελει καμια ρυθμιση; να αναφερω οτι θα τεσταρω και την καινουργια μηχανη του monster την 4R36 αλλα πιο παλια που το εκανα δυσκολα να ετρεχε τοσο πολυ δηλαδη πανω απο λεπτο... αλλα θα σας πω με σιγουρια σε λιγο καιρο...
Το moon το έχεις μετρήσει;

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #446 στις: Αύγουστος 15, 2015, 06:50:08 μμ »
Το moon το έχεις μετρήσει;
Όχι είναι Κύπρο ίσως σε λίγες μέρες το έχω

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #447 στις: Φεβρουάριος 29, 2016, 08:52:34 μμ »
Για πάμε να δούμε χρονομετρίες!

Αρχίζουμε με το Pam024 (7750). Dial Up:


Pam024 dial down:


Συνεχίζουμε με το Στρέλα (3133). Dial Up:


Στρελα dial down:


Kαι τέλος Magrette (Miyota 9015). Dial Up:


Οι μετρήσεις έγιναν με το TG (https://github.com/vacaboja/tg) σε Mac OS X, χρησιμοποιώντας μικρόφωνο απο iPhone. Οι μετρήσεις επιβεβαιώνονται με τις δικές μου μετρήσεις από το uhrzeit.org.

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #448 στις: Μάρτιος 01, 2016, 11:20:25 πμ »
Ένα άλλο ενδιαφέρον που παρατήρησα μετά απο κάμποσες μετρήσεις και με το παραπάνω προγραμμα αλλά και με το μάτι είναι ότι οι τιμές που μετράω με dial down είναι ίδιες με τις τιμές που μετράω όταν φοράω το ρολόι συνεχώς! Και στα 3 ρολόγια. Περιεργο, θα περίμενα να βλέπω τιμές ανάλογες του dial up.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #449 στις: Ιούνιος 12, 2016, 01:50:48 μμ »
συμφωνα παντα με το time.is χωρις προγραμματα κτλ μονο με το ματι, ειναι και ευκολο διοτι το ρολοι ειναι quartz αρα μπορεις να δεις και τα δευτερολεπτα... παιδια ο τονος απο τοτε που τον πηρα ηταν στο -1sec τωρα ειναι στο -2sec πραγματικα αψογη χρονομετρια, να πω οτι οι μετρησεις ειναι πανω στον καρπο μου δεν εχω δοκιμασει με αλλο τροπο!
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #450 στις: Ιούνιος 12, 2016, 07:53:02 μμ »
συμφωνα παντα με το time.is χωρις προγραμματα κτλ μονο με το ματι, ειναι και ευκολο διοτι το ρολοι ειναι quartz αρα μπορεις να δεις και τα δευτερολεπτα... παιδια ο τονος απο τοτε που τον πηρα ηταν στο -1sec τωρα ειναι στο -2sec πραγματικα αψογη χρονομετρια, να πω οτι οι μετρησεις ειναι πανω στον καρπο μου δεν εχω δοκιμασει με αλλο τροπο!

Δηλαδή κάθε πότε χάνει 1sec επιπλέον ?!?!?!?!


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #451 στις: Ιούνιος 12, 2016, 08:01:29 μμ »
συμφωνα παντα με το time.is χωρις προγραμματα κτλ μονο με το ματι, ειναι και ευκολο διοτι το ρολοι ειναι quartz αρα μπορεις να δεις και τα δευτερολεπτα... παιδια ο τονος απο τοτε που τον πηρα ηταν στο -1sec τωρα ειναι στο -2sec πραγματικα αψογη χρονομετρια, να πω οτι οι μετρησεις ειναι πανω στον καρπο μου δεν εχω δοκιμασει με αλλο τροπο!

Δηλαδή κάθε πότε χάνει 1sec επιπλέον ?!?!?!?!


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #452 στις: Ιούνιος 12, 2016, 08:23:02 μμ »

συμφωνα παντα με το time.is χωρις προγραμματα κτλ μονο με το ματι, ειναι και ευκολο διοτι το ρολοι ειναι quartz αρα μπορεις να δεις και τα δευτερολεπτα... παιδια ο τονος απο τοτε που τον πηρα ηταν στο -1sec τωρα ειναι στο -2sec πραγματικα αψογη χρονομετρια, να πω οτι οι μετρησεις ειναι πανω στον καρπο μου δεν εχω δοκιμασει με αλλο τροπο!


Δε θέλω να σου χαλάσω τη χαρά αλλα βάση του παρακάτω πίνακα ο τόνος σου μαλλον πνέει τα λοίσθια.....


























Lololol....just pulling your leg...


Sent from my iPad using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #453 στις: Ιούνιος 12, 2016, 08:43:42 μμ »
Δηλαδή κάθε πότε χάνει 1sec επιπλέον ?!?!?!?!


Sent from my i-phone, using my fingers

Που να ξέρω χαχαχαχαχαχαχα εγώ σου λέω τι βλέπω τώρα που το φόρεσα... Θα σου απαντήσουν οι ειδικοί

Δε θέλω να σου χαλάσω τη χαρά αλλα βάση του παρακάτω πίνακα ο τόνος σου μαλλον πνέει τα λοίσθια.....


























Lololol....just pulling your leg...


Sent from my iPad using Tapatalk


Χαχαχαχαχαχαχα θα το πάω σε μάστορα...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #454 στις: Ιούνιος 12, 2016, 08:54:13 μμ »
... Ο δικός μου Τόνος έχανε +1 το 6μηνο ...!!!

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #455 στις: Ιούνιος 12, 2016, 09:02:01 μμ »
... Ο δικός μου Τόνος έχανε +1 το 6μηνο ...!!!
Δε θυμάμαι πότε τον πήρα από τον Θοδωρή... Αν θυμάμαι Παρασκευή είχαμε την πίτα Τρίτη Πέμπτη τον είχα... γύρω 20/1 τώρα έχουμε 12/6 δεν χάνει ακριβώς 2 κάτι λιγότερο 1,5 πες δε ξέρω ας μιλήσουν οι ειδικοί, όταν δεν τον φοράω το dial κοιτάει προς τα πάνω...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #456 στις: Ιούνιος 12, 2016, 09:07:47 μμ »
Δε θυμάμαι πότε τον πήρα από τον Θοδωρή... Αν θυμάμαι Παρασκευή είχαμε την πίτα Τρίτη Πέμπτη τον είχα... γύρω 20/1 τώρα έχουμε 12/6 δεν χάνει ακριβώς 2 κάτι λιγότερο 1,5 πες δε ξέρω ας μιλήσουν οι ειδικοί, όταν δεν τον φοράω το dial κοιτάει προς τα πάνω...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk


... Μην ασχολείσαι με την χρονομετρία του Τόνου ...!!! Ειναι ανέκδοτο .....!!!!

Αποσυνδεδεμένος geoxras1

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #457 στις: Φεβρουάριος 06, 2017, 02:10:47 μμ »
Είπα να κάνω ένα setup στη νέα μου χελώνα μιας και έτρεχε λίγο και είχε και ένα  beat error γύρω στο 0.7. Πρώτη φορά βλέπω entry level μηχανή να είναι τόσο σταθερή!Αν η 4r36 παραμείνει έτσι και στο χέρι θα είναι μεγάλη επιτυχία!!!
 


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος geoxras1

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #458 στις: Φεβρουάριος 09, 2017, 12:25:51 μμ »
Seiko monster rulz!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #459 στις: Φεβρουάριος 09, 2017, 02:32:30 μμ »
Είπα να κάνω ένα setup στη νέα μου χελώνα μιας και έτρεχε λίγο και είχε και ένα  beat error γύρω στο 0.7. Πρώτη φορά βλέπω entry level μηχανή να είναι τόσο σταθερή!Αν η 4r36 παραμείνει έτσι και στο χέρι θα είναι μεγάλη επιτυχία!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Καινούριο ρολόι, καινούρια μηχανή...... κανονικά θε έπρεπε να φορεθεί για 2 με 3 μήνες συνέχεια για να στρώσει (λάδια-μέταλλα) και μετά να δεις τι χρονομετρία θα σου είχε και αν χρειαζόταν να έβαζες χέρι, γιατί βιάστηκες...τόσο μεγάλη απόκλιση σου είχε εξαρχής;

Αστρωτη 4R36 μου ξεκίνησε με 12 δεύτερα τρέξιμο και ύστερα από κάμποσους μήνες (καθότι το φοράω ελάχιστα στο rotation) έχει κατασταλλάξει στο +4 το καλοκαίρι και +2 το χειμώνα (σταθερά) καθώς όπως σίγουρα ξέρεις η θερμοκρασία παίζει βασικό ρόλο.
''Γιώργος''