Αποστολέας Θέμα: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???  (Αναγνώστηκε 207547 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 496
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #400 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 12:28:20 πμ »
Ερώτηση;  ( ίσως χαζή )

Μήπως κατά την συναρμολόγηση του ρολογιού, ο δείκτης των δευτερολέπτων μπήκε ανάποδα;
Δηλαδή αντί να τον βάλουν στο 12, το έβαλαν στο 6;

Όταν τα δευτερόλεπτα είναι στο 12 τα λεπτά κτυπούν ακριβώς την ένδειξη, ή είναι ανάμεσα σε δυο ενδείξεις;

Δηλαδή, όταν η ώρα είναι πχ 9:10 ακριβώς τα λεπτά είναι στο 10 ή ανάμεσα στο 10 και 11;


Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός....!   :rolleyes:


Προσπάθησε όταν ρυθμιζεις την ώρα να έχεις το δευτερολεπτοδεικτη στο 12 ακριβώς και το λεπτοδεικτη ακριβώς σε λεπτό. Έτσι, όταν κλείνει ο κύκλος των 60 sec, ο λεπτοδεικτης θα είναι ακριβώς στο επόμενο λεπτό. Αν τον αφήσεις στα μισά, σε κάθε κύκλο των 60 sec θα είναι πάλι στα μισά. Υπάρχει και σχετική πολυπλοκότητα, το "hacking seconds", όπου ακινητοποιεί το λεπτοδεικτη όταν φτιάχνεις την ώρα (και προσπαθείς να πετύχεις το 12 ακριβώς). Κάπου είδα ότι η ΑΡ στέλνει το δευτερολεπτοδεικτη ακριβώς στο 12 όταν τραβιται η κορώνα στη θέση ρύθμισης ώρας.

Το lecoultre που έχω έχει hacking seconds ενώ ο el primero της zenith δεν έχει (!!!)
JLC Master Grande Ultra Thin, Zenith Pilot Big Date Special, Seiko Monster II

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #401 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 12:45:29 πμ »
Έχω ένα Oris Williams F1 με μηχανή ETA 2836-2 . Όταν το πήρα «έτρεχε» με 5’’ την ημέρα σταθερά.....
Μετά το πήγα για ρύθμιση  και μετά τη ρύθμιση «έτρεχε» με 10’’ την ημέρα σταθερά πάλι.....και το ξαναπήγα για ρύθμιση σε άλλο τεχνίτη και τώρα «χάνει» 5’’ την ημέρα.....
άβυσσος η ψυχή του τεχνίτη...

Γιατι το πηγες για ρυθμιση την πρωτη φορα; Αφου μια χαρα πηγαινε..

Στάλθηκε από το GT-S7562 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #402 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 09:28:48 πμ »

Προσπάθησε όταν ρυθμιζεις την ώρα να έχεις το δευτερολεπτοδεικτη στο 12 ακριβώς και το λεπτοδεικτη ακριβώς σε λεπτό. Έτσι, όταν κλείνει ο κύκλος των 60 sec, ο λεπτοδεικτης θα είναι ακριβώς στο επόμενο λεπτό. Αν τον αφήσεις στα μισά, σε κάθε κύκλο των 60 sec θα είναι πάλι στα μισά. Υπάρχει και σχετική πολυπλοκότητα, το "hacking seconds", όπου ακινητοποιεί το λεπτοδεικτη όταν φτιάχνεις την ώρα (και προσπαθείς να πετύχεις το 12 ακριβώς). Κάπου είδα ότι η ΑΡ στέλνει το δευτερολεπτοδεικτη ακριβώς στο 12 όταν τραβιται η κορώνα στη θέση ρύθμισης ώρας.

Το lecoultre που έχω έχει hacking seconds ενώ ο el primero της zenith δεν έχει (!!!)

Γιάννη η ερώτηση μου ήταν για το ραδιοελεγχόμενο του "Viglatora" που συγχρονίζει μισό λεπτό μπροστά  :)
Εγώ έτσι το κάνω όπως το λες  :D
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 496
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #403 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 07:37:41 μμ »
Γιάννη η ερώτηση μου ήταν για το ραδιοελεγχόμενο του "Viglatora" που συγχρονίζει μισό λεπτό μπροστά  :)
Εγώ έτσι το κάνω όπως το λες  :D

Μπρρρ... άλλο είδα, άλλο κατάλαβα...  :-[ :-[ :-[

Σε ραδιοελεγχόμενο, ίσως το σήμα του πομπού να είναι 30" μπροστά , υπάρχει δυνατότητα συγχρονισμού με άλλο πομπό;
JLC Master Grande Ultra Thin, Zenith Pilot Big Date Special, Seiko Monster II

Αποσυνδεδεμένος satikin

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #404 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 12:23:17 πμ »
Γιατι το πηγες για ρυθμιση την πρωτη φορα; Αφου μια χαρα πηγαινε..

Στάλθηκε από το GT-S7562 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιατί  έκανα τη σκέψη ότι αφού «έτρεχε» σταθερά θα μπορούσε να γίνει και καλύτερη ρύθμιση αλλά όσο ζει κάνεις- πληρώνει και- μαθαίνει..


Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #405 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 06:15:19 μμ »
Γιατί  έκανα τη σκέψη ότι αφού «έτρεχε» σταθερά θα μπορούσε να γίνει και καλύτερη ρύθμιση αλλά όσο ζει κάνεις- πληρώνει και- μαθαίνει..

Ακόμα και τα πιστοποιημένα χρονόμετρα από την ελβετική COSC έχουν περιθώριο απόκλισης -4+6s/d. Χρόνοι καλύτεροι από αυτούς είναι αποτέλεσμα τύχης ή υψηλής ωρολογοποιίας.

Αποσυνδεδεμένος NikolaosP

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #406 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 07:31:47 μμ »
Δεν μπορώ να πω πως είμαι ιδιαίτερα τυχερός σ' αυτο θέμα.... έλπιζω πως έχω υπάρξει αλλού  8)
Ένα Tissot PR50 αυτόματο που αγόρασα πριν από κάμποσα χρόνια στη Ζυρίχη έτρεχε (ακόμα τόσο πάει δηλαδή )με 20sec/day και ένα ORIENT bambino που απόκτησα πριν από ένα μήνα είναι αργό γύρω στα 10 sec/day σταθερά από τη πρώτη στιγμή. Νιώθω πως έφτασε ο καιρός για ένα regulation και στα δύο...
Περιττό να πω ότι ζηλεύω όλους σας κάτω από τα 4 sec :-X

Αποσυνδεδεμένος Aquaracer

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #407 στις: Φεβρουάριος 17, 2014, 01:18:31 πμ »
Λοιπόν ,  στις 9/2/2014    και πραγματική ώρα 9:33:00 μμ το orient μου έγραφε   9:33:37 μμ δηλαδή είχε ένα αβαντάζ  37''  . Σήμερα 17/2/2014    και  πραγματική ώρα 1:05:00 πμ δείχνει    1:05:22 πμ   δηλαδή 22'' αβαντάζ  .  Δηλαδή σε 7 μέρες έχασε 10 sec ???  Είναι δυνατόν ?? Είχα σκοπό να το αράξω συρτάρι να φορέσω και τπτ αλλο αλλά θα το φορέσω για ακόμα μια εβδομάδα να σιγουρευτώ !!

 8) :o


Αποσυνδεδεμένος apostolosg

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #408 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 01:34:49 μμ »
Σαν καινουργιος στο χωρο  του ρολογιου,οχι βεβαια εντελως ασχετος θα ηθελα να ρωτησω ποσο πρεπει να τρεχει ενα αυτοματο την ημερα? Δηλαδη ποσο πρεπει να ειναι το φυσιολογικο....

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #409 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 01:39:17 μμ »
Σαν καινουργιος στο χωρο  του ρολογιου,οχι βεβαια εντελως ασχετος θα ηθελα να ρωτησω ποσο πρεπει να τρεχει ενα αυτοματο την ημερα? Δηλαδη ποσο πρεπει να ειναι το φυσιολογικο....

Ένα πιστοποιημένο ρολόι COSC πρέπει να είναι από -4 έως +6 sec/day
Ένα μη πιστοποιημένο θεωρώ πως ένα ±15 sec/day είναι καλά!
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος nikolas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #410 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 01:59:12 μμ »
Στο Speedmaster professional μου , απο τοτε που το αγορασα ,εδω και μερικους μηνες ,με κουδισμα καθε πρωι ,βλεπω να χανει περιπου ενα δευτεροπλεπτο τη μερα .
Σε ρολογια με ΕΤΑ που ειχα λιγο παλιοτερα ,ειχα παρατηρησει οτι ξεκινουσαν πολυ καλα οταν ηταν καινουργια ,δηλαδη στο δευτερολεπτο αλλα μετα απο μερικους μηνες εφταναν στα 10 δευτερολεπτα την ημερα . Οι τιμες αυτες σχεδον με καθημερινη χρηση παντα.

Αποσυνδεδεμένος apostolosg

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #411 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 01:14:54 μμ »
Ξερω οτι μεχρι 15 δευτετολεπτα μειον την ημερα ειναι φυσιολογικο σε αυτοματο ρολοι...εμενα χανει περιπου 10 την ημερα...το μηνα ειναι περιπου 5 λεπτα..τι κανετε σε αυτη τη περιπτωση? Το αλλαζω καθε μηνα 5 λεπτα πισω?Τι προτεινετε?

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #412 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 01:16:32 μμ »
Για τι ρολόι μιλάμε;
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος apostolosg

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #413 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 02:57:08 μμ »
Armida ειναι...νομιζω εχει sellita sw200...αρα φυσιολογικο ειναι να χανει 10 δευτερολεπτα την ημερα....? Αρα το μηνα?ετσι δεν παει?απλα ειμαι καινουργιο στο χωρο

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #414 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 03:37:54 μμ »
Τη συγκεκριμένη μηχανή, πιστεύω ότι ένας καλός τεχνικός μπορεί να στη ρυθμίσει να πηγαίνει καλύτερα. Γι' αυτό σε ρώτησα τι ρολόι. Αν μου έλεγες seiko 7s26 για παράδειγμα, θα σου έλεγα μην ασχοληθείς, άστη όπως είναι.
Αλλά αυτή η sellita είναι σχεδόν ίδια με την eta 2824 άρα μπορεί να ρυθμιστεί πολύ καλύτερα από το -10 αν κάποιος ρολογάς καταπιαστεί μαζί της.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος apostolosg

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #415 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 03:57:33 μμ »
δηλαδη δεν ειναι φυσιολογικο το +-15sec?εχω διαβασει οτι ειναι απολυτος φυσιολογικο....

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #416 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 04:13:08 μμ »
Αν εννοείς ως φυσιολογικό ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα η μηχανή, πράγματι, έτσι είναι.
Δοκίμασε να πειραματιστείς αφήνοντάς το σε κάποιες θέσεις όταν δεν το φοράς. Πχ, καντράν κάτω, καντράν πάνω, πλάγια κλπ μήπως βρεις κάποια θέση που να κερδίζει λίγο, αντισταθμίζοντας έτσι τη "χασούρα" που έχει όταν το φοράς.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #417 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 07:52:03 μμ »
Όπως τα λεει ο Θοδωρής είναι.
Για μια ελβετική μηχανή που είναι κλωνος της 2824, το -15 δεν είναι ένδειξη δυσλειτουργίας αλλά κακή επίδοση, που μπορεί να διορθωθεί με μια ρύθμιση.

Αποσυνδεδεμένος Aquaracer

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #418 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 01:43:00 πμ »
Λοιπόν ,  στις 9/2/2014    και πραγματική ώρα 9:33:00 μμ το orient μου έγραφε   9:33:37 μμ δηλαδή είχε ένα αβαντάζ  37''  . Σήμερα 17/2/2014    και  πραγματική ώρα 1:05:00 πμ δείχνει    1:05:22 πμ   δηλαδή 22'' αβαντάζ  .  Δηλαδή σε 7 μέρες έχασε 10 sec ???  Είναι δυνατόν ?? Είχα σκοπό να το αράξω συρτάρι να φορέσω και τπτ αλλο αλλά θα το φορέσω για ακόμα μια εβδομάδα να σιγουρευτώ !!

 8) :o

Αυτή τη βδομάδα δεν το φόραγα συνέχεια αλλά μέρα παρά μέρα και την επομένη απλά το κούναγα λίγο .   Στις 17/2/2014 πραγματική ώρα  1:05:00 πμ έδειχνε  1:05:22 πμ (+22 s) . Σήμερα  24/2/2014 πραγματική ώρα    1:26:00 πμ δείχνει    1:26:29 πμ (+29 s) . Δηλαδή +1 τη μέρα  !!!!! Ενώ με καθημερινή χρήση πάει στο 1s και κάτι ψιλά . Ομολογώ ότι ήμουνα πολύ υποψιασμένος για την ακρίβεια των αυτόματων , αλλά τούτο το φτηνιάρικο  orient  μου έχει βγει διαμάντι . Είναι καινούριο ακόμα βέβαια ....


Αποσυνδεδεμένος kobulis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #419 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 01:43:15 μμ »
Πολύ βιαστικό μου προέκυψε το carrera, μιλάμε για περίπου 3 λεπτά την εβδομάδα.
Μετά από σχεδόν 2 μήνες χρήσης, δεν έχει στρώσει ακόμα (και ούτε το βλέπω να στρώνει μεταξύ μας).

Πηγαίνει μπροστά, και από την μέχρι τώρα παρατήρηση:

- Το σφάλμα μεγαλώνει όσο περισσότερο χρησιμοποιώ το χρονογράφο,
- Το σφάλμα μεγαλώνει όσο χαμηλότερη είναι η θερμοκρασία του περιβάλλοντος (σε -5C είχα ακόμα μεγαλύτερες αποκλίσεις),
- Το σφάλμα μεγαλώνει όσο καλύτερα κουρδισμένο είναι. Τα καλύτερα νούμερα ακρίβειας (λέμε τώρα!) τα έβλεπα όταν το κούρδιζα κάθε 36-40 ώρες.

Εντάξει, δεν είναι πιστοποιημένος COSC ο μηχανισμός Lemania 1873 που έχει το carrerάκι, αλλά είχα καλομάθει με το 3313 CoAxial της Omega που -μέχρι να χαλάσει τελείως- διόρθωνα την ώρα μία φορά το τρίμηνο.

Και κάπου εκεί αναγκαστικά αναρωτιέμαι γιατί έχω παρατημένο το δεκαετίας ταπεινό Constellation με τη μπαταρία...