Αποστολέας Θέμα: Archimede Pilot H 42mm  (Αναγνώστηκε 6913 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος baader

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Archimede Pilot H 42mm
« στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:05:12 μμ »
Εδώ και μια εβδομάδα είμαι κάτοχος ενός Archimede Pilot H 42mm.
http://www.archimede-uhren.de/EN/Pilot-H.htm
Το ρολόι είναι το δώρο του ζευγαριού που πάντρεψα και το διάλεξαν ανάμεσα σε 6-7 ρολόγια που είχα προ επιλέξει. Γενικά μου αρέσουν τα κλασικού στυλ ρολόγια. Λέω λοιπόν να γράψω τις πρώτες εντυπώσεις μου:

ΚΑΣΑ
   Η κάσα είναι από ατσάλι με μάτ φινίρισμα και έχει διάμετρο 42 mm χωρίς την κορώνα, πάχος 10mm ενώ η απόσταση από lug σε lug είναι 50 mm. Το άνοιγμα των lugs είναι 20mm να σημειώσω δε ότι δεν υπάρχει στεφάνη. Η κορώνα είναι 5mm σε σχήμα διαμαντιού. Στο πίσω  μέρος υπάρχει καπάκι με ορυκτό  κρύσταλλο για να φαίνεται ο μηχανισμός.  Νομίζω ότι η κάσα  είναι το δυνατότερο σημείο του ρολογιού.

ΚΑΝΤΡΑΝ
   Πρόκειται για κλασικό πιλότο χωρίς να αναγράφεται  μάρκα. Επίσης δεν έχει παράθυρο ημερομηνίας. Οι δείκτες είναι βαμμένοι μπλε και έχουν λευκή επίστρωση που φθορίζει (εκτός του δευτεροδείκτη). Οι αριθμοί είναι επίσης λευκοί και ευανάγνωστοι. Το φθορισμό θα το χαρακτήριζα μέτριο στους δείκτες και σχεδόν ανύπαρκτο στους αριθμούς του καντράν.

ΜΗΧΑΝΗ
   Το ρολόι διαθέτει τη γνωστή ΕΤΑ 2824-2. Εδώ και μια βδομάδα που το παρακολουθώ το ρολόι είναι στο -1 sec/day πράγμα το οποίο με έχει εντυπωσιάσει. Επειδή βγαίνει από το χέρι μόνο στο ντους δεν μπορώ να μιλήσω για την αυτονομία του μιας και δεν έχει σταματήσει μέχρι τώρα. Παρατηρώντας το μηχανισμό είδα ότι η βίδα που ρυθμίζει την απόκλιση του ρολογιού είναι γυρισμένη αρκετά προς το (-) και αναρωτιέμαι αν έγινε κάποια ρύθμιση στο εργοστάσιο. Έστειλα και σχετικό mail στην εταιρεία αλλά δε μου έχουν απαντήσει ακόμα. Πάντως αν η ακρίβεια μείνει σε αυτά τα επίπεδα θα είμαι υπερευχαριστημένος.

ΛΟΥΡΑΚΙ
   Το λουράκι είναι απλό, δερμάτινο σκούρο καφέ με λευκές ραφές .Το κούμπωμα είναι απλή αγκράφα. Είναι αρκετά μαλακό και άνετο στο χέρι αλλά τσακίζει αρκετά. Για το πόσο θα αντέξει θα δείξει ο χρόνος.

ΚΡΥΣΤΑΛΛΟ
   Το κρύσταλλο είναι απλό ζαφείρι επίπεδο χωρίς αντι-ανακλαστική επεξεργασία.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ
   Το ρολόι είναι πολύ καλό για τα χρήματα του και έχει αποσπάσει θετικές εντυπώσεις και σχόλια από όσους το είδαν. Πιστεύω  οι κουμπάροι μου έκαναν την καλύτερη επιλογή παρ' όλο που το συγκεκριμένο δεν είχαν τη δυνατότητα να το δουν από κοντά. Ενδεικτικά αναφέρω κάποια τα οποία είχα βάλει στο μάτι εκτός από αυτό:
-Hamilton Khaki field auto 42mm
-Tissot PRS516 Auto.
-Hamilton Jazzmaster open heart 40mm
-Tissot Visodate
-Steinhart Military
Από τα παραπάνω που δοκίμασα (εκτός του Steinhart) μου άρεσε περισσότερο το 1ο. Δίστασα να το πάρω όμως λόγω της γυαλισμένης στεφάνης που χαλούσε λίγο την όψη του. Έτσι έστειλα τη λίστα στον κουμπάρο να αποφασίσει και αυτός επέλεξε Αρχιμήδη. Πιστεύω ότι είναι αυτό που ήθελα. Τώρα για την ποιότητα και την αξιοπιστία θα δείξει αλλά θέλω να πιστεύω ότι ο Γερμανός κάνει καλή δουλειά. Παραθέτω μερικές πρόχειρες φωτογραφίες. Η περίμετρος του καρπού μου είναι 16,8 cm.


















« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2011, 09:38:39 μμ από baader »

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Archimede Pilot H 42mm
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:14:21 μμ »
Kαλορίζικο, να το χαίρεσαι!!! Ήταν επιλογή σου να μην αναγράφεται η εταιρεία στο καντράν ή το βγάζει μόνο έτσι?


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος baader

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Archimede Pilot H 42mm
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:26:17 μμ »
Βγαίνει και με την εταιρεία στο καντράν αλλά αυτό μου άρεσε περισσοτερο λόγω μπλε δεικτών. Το άλλο βγαίνει με λευκούς δείκτες.

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Archimede Pilot H 42mm
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:52:23 μμ »
Kαλοφορετο,καλες ωρες να δειχνει.Ωραιο review ;)

Αποσυνδεδεμένος bost

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 906
  • Risk-Care-Dream-Expext
    • Προφίλ
Απ: Archimede Pilot H 42mm
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 01:15:24 πμ »
 Πολύ όμορφο το Archimede...καλοφόρετο, πολύ καλή επιλογή πιστεύω σ' αυτά τα χρήματα  ::)

Αποσυνδεδεμένος poseidon88

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1119
    • Προφίλ
Απ: Archimede Pilot H 42mm
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 12:33:27 μμ »
Καλοφόρετο!Πιστεύω καλά έκανες και διάλεξες αυτό το καντράν.Το μπλε περίγραμμα στους δείκτες τα σπάει.. :up:

Αποσυνδεδεμένος baader

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Archimede Pilot H 42mm
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 06:06:56 μμ »
Ευχαριστώ να είστε καλά

Αποσυνδεδεμένος baader

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Archimede Pilot H 42mm
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 12:54:51 μμ »
Μιας και έχουν περάσει 4 μήνες από την απόκτησή του να συμπληρώσω τα εξής.
- Η ακρίβειά του είναι σε επίπεδα -1 sec/ημέρα στο χέρι +1 sec/ημέρα όταν κάθεται με το 12 επάνω. Αυτό έχει σαν συνέπεια τις 7 τελευταίες ημέρες που το βγάζω μόνο όταν κοιμάμαι περίπου 7 ώρες καθημερινά να μην έχει χάσει ούτε δευτερόλεπτο. Νομίζω ότι έχει γίνει πολύ καλή ρύθμιση.
-Το λουράκι για το οποίο είχα αμφιβολία είναι πάρα πολύ καλό τώρα που μαλάκωσε και πήρε το σχήμα του καρπού.
-Η κάσα είναι ανθεκτική σε μικρο χτυπηματάκια κυρίως στο γραφείο και δεν έχω παρατηρήσει μικρογρατσουνιές μέχρι τώρα.
-Επίσης να πώ ότι κάπου έχασα την κάρτα εγγύησης και αφού έγραψα στην εταιρεία μου έστειλαν καινούρια σε μόλις μία εβδομάδα. Άψογη επαγγελματική συμπεριφορά.

Όποιος θέλει pilot σε αυτά τα λεφτά μην το σκεφθεί καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Archimede Pilot H 42mm
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 02:03:52 μμ »
 :up:

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Archimede Pilot H 42mm
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 02:35:12 μμ »
Ωραία και η συμβίωση λοιπόν, μπράβο στην Archimede ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Archimede Pilot H 42mm
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 07:50:56 μμ »
Κι εγώ αν έπαιρνα τώρα πιλότο, μάλλον σε Αρχιμήδη θα κατέληγα. Νομίζω η πιο τίμια λύση για τιμές κάτω από 1000€. Αν σκεφτείς μάλιστα ότι και η εξαιρετική Laco πρόσφατα διπλασίασε τις τιμές  :(.

Το ρολόι έχει τέλεια εμφάνιση και να που πήγε και καλά η συμπεριφορά του.

Σου εύχομαι να το χαίρεσαι πάντα baader.

Κ.
This post contains 100% recycled electrons