Αποστολέας Θέμα: Seiko Brightz SAGJ001, cal 7J21, HEQ- mini review  (Αναγνώστηκε 3960 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Seiko Brightz SAGJ001, cal 7J21, HEQ- mini review
« στις: Οκτώβριος 24, 2019, 10:35:47 πμ »
Τελευταία βλέπω ότι το φόρουμ έχει αρχίσει να αποελεβετοποιείται (sic) και να αγκαλιάζει δυναμικά και την Ιαπωνική πλευρά του οπότε καλό είναι να ανεβάσω και εδώ αυτό το mini- review.
Να μην παραπονιέται και ο Άγγελος ότι είναι λίγοι αυτοί που ανεβάζουν reviews  ;D !

Στο θέμα μας:

Seiko Brightz SAGJ001, cal 7J21, HEQ



Η αλήθεια είναι ότι δεν βλέπουμε συχνά ρολόγια από τη σειρά Brightz της Seiko. Πόσο μάλλον ρολόγια Brightz που προέρχονται από το παρελθόν. Ίσως αυτό να ήταν που μου μαγνήτισε το βλέμμα και με τράβηξε όταν είδα το συγκεκριμένο ρολόι.
Δυσκολεύτηκα αρκετά να βρω πληροφορίες καθώς πρόκειται για ένα μοντέλο που η Seiko το κυκλοφόρησε μόνο στην Ιαπωνία και μόνο για δύο- τρία χρόνια (2004- 2007?).

Έτσι λοιπόν είναι αρκετά δύσκολο να βρεις πληροφορίες και ακόμα πιο δύσκολο να βρεις το ίδιο ρολόι.
Ένας ακόμα λόγος που το συγκεκριμένο μοντέλο δεν κυκλοφόρησε σε μεγάλη κλίμακα ήταν η τιμή του. Όταν κυκλοφόρησε το 2004 κόστιζε 120.000¥ (170.000¥ κατ' αντιστoιχία σημερινά) ή 930€ (1300€ σημερινά). Αρκετά λεφτά για ένα quartz χρονογράφο!



Ο λόγος που κόστιζε τόσα πολλά λεφτά ήταν ο μηχανισμός του. Φορούσε τον caliber 7j21 το μοναδικό θερμομονωμένο χρονογράφο που κατασκέυαζε η Seiko και γενικά έναν από τους ακριβέστερους αναλογικούς χρονογράφους, μαζί με τα superquartz της Breitling, που ήταν ότι πιο κοντινό σε μηχανισμό GrandSeiko. Για να μιλήσουμε με όρους ακρίβειας, ο 7j21 ήταν στο ±20sec/year (δευτερόλεπτα το χρόνο). Για αυτό το λόγο ο 7j21 θεωρείται ο μοναδικός χρονογράφος HEQ (High-End Quartz) μηχανισμός της Seiko.

‘Ενας ακόμα λόγος της υψηλής αρχικής (MSRP) τιμής του είναι ότι το ρολόι και το μπρασελέ είναι κατασκευασμένο από τιτάνιο ειδικά επεξεργασμένο για να αποκτήσει τη λάμψη του ατσαλιού. Επίσης η πολυεδρική και ιδιαίτερη κάσα του...



...η ανάγλυφη signed κορώνα (σχετικά σπάνιο για τη Seiko…), αλλά και το καντράν από σμάλτο (enameled). Παρατηρήστε επίσης το όμορφο καλλιτεχνικό «Β» στο τελείωμα του δευτερολεπτοδείκτη.





Όλα αυτά σε συνεργασία με το πολύ προσεγμένο φινίρισμα, το (ελαφρά πομπέ) κρύσταλλο ζαφείρι αλλά και η 100 μέτρα υδατοστεγανότητα, δείχνουν ότι στη Seiko είχαν αποφασίσει να φτιάξουν ένα πολυτελές ρολόι ενώ υπάρχει η άποψη ότι η σειρά brightz ξεκίνησε ως απάντηση της Seiko στην πολύ δημοφιλέστερη και καθιερωμένη σειρά JDM Attesa από την Citizen. Η Citizen ξεκίνησε την Attesa το 1987.



(Οι φωτογραφίες έως εδώ προέρχονται από το διαδίκτυο ενώ οι επόμενες είναι από το δικό μου).

Μιλάμε λοιπόν για ένα αρκετά σπάνιο ρολόι, σχεδόν αδύνατο να βρεθεί NOS (λόγω τιτανίου) ή/και με κουτιά χαρτιά χωρίς η τιμή να ξεφεύγει... Το ρολόι που βρήκα εγώ έχει αρκετά σημαδάκια, δεν είχε κουτί ή χαρτιά αλλά αυτό δε με εμπόδισε να το αποκτήσω καθώς από την πρώτη ματιά με τράβηξε... Καλύτερα βέβαια έτσι καθώς ήθελα ένα καθημερινό beater quartz και το συγκεκριμένο πληροί όλες τις προϋποθέσεις μου!



























Ευχαριστώ για την ανάγνωση.

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Seiko Brightz SAGJ001, cal 7J21, HEQ- mini review
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 24, 2019, 10:40:04 πμ »
Εκπληκτικό ρολοι φίλε! Κάσα ιδιαίτερη, dial και δείκτες ερωτεύσιμοι, μπρασελέ ποιοτικότατο!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: Seiko Brightz SAGJ001, cal 7J21, HEQ- mini review
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 24, 2019, 10:48:30 πμ »
ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΙΚΟ!!!!!!!
Να το χαρείς με υγεία και να δείχνει πάντα καλές ώρες.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Seiko Brightz SAGJ001, cal 7J21, HEQ- mini review
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 24, 2019, 10:54:46 πμ »
Πανέμορφο !
Και πράγματι δεν το βλέπεις κάθε μέρα !!!

Να το ευχαριστηθείς ως beater :up:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Seiko Brightz SAGJ001, cal 7J21, HEQ- mini review
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 24, 2019, 12:35:56 μμ »
Ωραιότατο και πολύ σπάνιο Βαγγέλη με υπέροχη μηχανή ακριβείας, το λέγανε και το Ιαπωνικό panerai στα ξένα φόρουμ όταν είχε κυκλοφορήσει, το έψαξα κι εγώ κάποτε για αγορά αλλά ποτέ δεν βρήκα κάτι σε καλή κατάσταση αλλιώς θα το είχα χτυπήσει. Πάντα καλοφόρετο να είναι.!!!
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Seiko Brightz SAGJ001, cal 7J21, HEQ- mini review
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 24, 2019, 01:16:10 μμ »
Πολυ ομορφο και ποιοτικο!! Να το χαιρεσαι!

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Seiko Brightz SAGJ001, cal 7J21, HEQ- mini review
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 24, 2019, 02:58:46 μμ »
Μπραβο Βαγγελη και για το υπεροχο ρολοι και για το αρτιο review!!!

Πως να μην ειναι υπεροχο βεβαια, αφου αναφερεται ως το γιαπωνεζικο πανερι!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Seiko Brightz SAGJ001, cal 7J21, HEQ- mini review
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 24, 2019, 03:44:14 μμ »
Συγχαρητήρια ..... για την απόκτηση του

και πολλά μπράβο για την ωραία παρουσίαση ...

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Seiko Brightz SAGJ001, cal 7J21, HEQ- mini review
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 24, 2019, 03:55:59 μμ »
Bαγγέλη καταπληκτικό το άρθρο. Το ρολόϊ αυτό σπουδαία επιλογή και σπάνιο απόκτημα (μια μικρή ένσταση : -ποτέ δεν θα το έκανα beater !). Από τη σειρά αυτή είχαν βγεί κάποια εξαιρετικά κομμάτια, που τώρα είναι συλλεκτικά, λιγότερο ή περισσότερο.  Μ΄' ενδιέφερε ιδίως το παρακάτω, αλλά οι τιμές έχουν πλέον εκτοξευτεί, δεν έχει ίσως νόημα να το κυνηγήσω, εν όψει και της έκδοσης των δύο επετειακών χρονογράφων.


Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: Seiko Brightz SAGJ001, cal 7J21, HEQ- mini review
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 24, 2019, 05:46:10 μμ »
Εξαιρετικό κομμάτι και άριστη η παρουσίαση του Βαγγέλη

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: Seiko Brightz SAGJ001, cal 7J21, HEQ- mini review
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 25, 2019, 09:03:23 πμ »
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

@ Gerogian
Αγαπητέ Σπύρο, όντως έχει πανεροκάσα αλλά η επιτυχία του είναι ότι είναι μικρό και εκλεπτυσμένο όχι σαν τα κατσαρόλια που φοράς εσύ (και αν τα βάλω εγώ στο δικό μου χέρι δε θα φαίνεται πια χέρι...)  ;D

@Dennis
Φίλε Dennis, όταν λέω beater μη φανταστείς ότι θα το φοράω σε καμιά οικοδομή να δουλεύω μυστρί και πηλοφόρι... :). Απλά επειδή έχω ένα σχετικό ocd με τα ρολόγια μου, αν δω σημαδάκι τρελαίνομαι και επειδή το συγκεκριμένο έχει ήδη μερικά, μπορώ να το φοράω καθημερινά και να μην αγχώνομαι τόσο.
Τον Seiko Brightz SDGZ013 χρονογράφο που έβαλες , όταν είχε βγει είχα ψηθεί τρελά να το βρώ αλλά η τιμή του ήταν ήδη ψηλά (με τα ίδια λεφτά, να φανταστείς πήρα τότε το moon...). Όπως και νά χει η Seikάρα είναι ανεξάντλητη, όλοι μπορούν να βρουν ρολόγια που να ταιριάζουν στο budget και στην αισθητική τους.