Αποστολέας Θέμα: Ανησυχίες...  (Αναγνώστηκε 6094 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Ανησυχίες...
« στις: Απρίλιος 29, 2008, 11:18:20 μμ »
Διαφορετικές σκέψεις διαφορετικοί άνθρωποι διαφορετικός τρόπος έκφρασης και διαφορά αντίληψης
Εμείς σε όλο μας το μεγαλείο το ζενίθ και το ναδίρ ταυτόχρονα και εναλλασσόμενα.
Ιστορία επαναλαμβανόμενη και πάντοτε νέα.
Χαίρομαι που λάθος  διαφωνούμε και σωστά συμφωνούμε ή που σωστά διαφωνούμε και λάθος συμφωνούμε Ή ....
Μας αρέσει να ανακαλύπτουμε να διαμορφώνουμε και τροποποιούμε  και ενίοτε να οδηγούμε βασισμένοι στην "έξαψη"...
Αλλά χωρίς "έξαψη" και χωρίς "πάθος" τίποτε δεν γεννήθηκε
Εντελώς :offtopic συγχωρήστε με ... ελπίζω

Τέτοια post, μου φαίνεται, είναι ικανά να κλονίσουν τα θεμέλια του κανόνα του forum περί off-topic.
Μου φαίνεται πρέπει να ανοίξουμε ένα thread "Φιλοσοφικές ανησυχίες".

Και εγέννετο.
Λοιπόν, επειδή έχω την εντύπωση ότι κάθε ένας από μας έχει διάφορες ανησυχίες, προβληματισμούς και άλλα συναφή, και κάποιοι (ονόματα δεν λέμε :p) το ... παιδεύουν το "ρημάδι", σκέφτηκα να ανοίξω ένα thread με τον παραπάνω τίτλο, έτσι για εκτόνωση.
Ω ρε Stardrive τι μου 'κανες βραδιάτικα κι έχω και δουλειά.  :D

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ανησυχίες...
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 29, 2008, 11:25:14 μμ »
καποιες σταθερες εχουμε ,αλλα και σημεια αναφορας ,ειναι ενα ειδος μετρικου συστηματος!π.χ θα ακουσεις πολλες φορες στο χωρο του ρολογιου,"ειναι καλυτερο απο ρολεξ"?παντου θελουμε  μια σταθετα για να συγκρινουμε!

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Ανησυχίες...
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 29, 2008, 11:40:08 μμ »
Πίστεψέ με δεν είχα αυτή  την πρόθεση φίλε nin.
Απλά διαβάζοντας γεννιούνται διάφορα και όπως είναι εύκολα κατανοητό υπάρχει ανάγκη αποτύπωσης...
Το θέμα όπως κάθε θέμα έχει πολλές αναγνώσεις διφορούμενες πλειστάκις (σικ).
Έχουμε μάθει να μην μαθαίνουμε την οπτική γωνία την φιλοσοφία αν θές που ο άλλος βλέπει τα πράγματα (Πατροπαράδοτο αυτό), αναρωτιέμαι όμως.... Πως θα ήταν ο κόσμος χωρίς τους άλλους.



Τέτοια post, μου φαίνεται, είναι ικανά να κλονίσουν τα θεμέλια του κανόνα του forum περί off-topic.
Μου φαίνεται πρέπει να ανοίξουμε ένα thread "Φιλοσοφικές ανησυχίες".
:ups:
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Ανησυχίες...
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 29, 2008, 11:45:09 μμ »
Μόνο που η σταθερά αυτή φίλε george_ είναι διαφορετική για τον καθένα, εξαρτάται κυρίως από τις επιρροές που δέχεται και λιγότερο από τις γνώσεις...
Το πλέον δύσκολο σήμερα είναι να ξανανακαλύψεις την Αμερική....
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ανησυχίες...
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 29, 2008, 11:50:46 μμ »
Μόνο που η σταθερά αυτή φίλε george_ είναι διαφορετική για τον καθένα, εξαρτάται κυρίως από τις επιρροές που δέχεται και λιγότερο από τις γνώσεις...
Το πλέον δύσκολο σήμερα είναι να ξανανακαλύψεις την Αμερική....
οσον αφορα τα ρολογια ,γι αυτο ειναι τα φορα ωστε να βαζουμε σταθερς και σημεια αναφορας,αλλιως δεν εχουν και λογο υπαρξης..

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Ανησυχίες...
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 29, 2008, 11:55:07 μμ »
Πίστεψέ με δεν είχα αυτή  την πρόθεση φίλε nin.

Μα, αυτό είναι το ωραίο!

Απλά διαβάζοντας γεννιούνται διάφορα και όπως είναι εύκολα κατανοητό υπάρχει ανάγκη αποτύπωσης...

Ακριβώς!

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Ανησυχίες...
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 30, 2008, 12:00:04 πμ »
καποιες σταθερες εχουμε ,αλλα και σημεια αναφορας ,ειναι ενα ειδος μετρικου συστηματος!π.χ θα ακουσεις πολλες φορες στο χωρο του ρολογιου,"ειναι καλυτερο απο ρολεξ"?παντου θελουμε  μια σταθετα για να συγκρινουμε!

"Ένα είδος μετρικού συστήματος..." Έχει μια λογική αυτό. Μ' αρέσει.
Μετρικό σύστημα βάσει του οποίου αξιολογεί κανείς τα διάφορα.

Εκεί όμως που το πράγμα γίνεται πραγματικά ενδιαφέρον είναι για τα πράγματα που δεν εντάσσονται σε μέτρα και σταθμά, που δεν χωράει σύγκριση ή που είναι ρευστά. Αφηρημένες έννοιες μεν, καθημερινές δε.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Ανησυχίες...
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 30, 2008, 12:01:45 πμ »
Έχουμε μία διαφορά στη θεώρηση των πραγμάτων.
Δεν αμφισβητώ ούτε τις σταθερές ούτε τα σημεία αναφοράς. Σίγουρα με απόλυτα κριτήρια υπάρχει πάντα
ένας πρώτος μεταξύ ίσων.
Τα φόρα είναι ΚΑΙ για ένα άλλο λόγο να λένε τα πράγματα με ένα άλλο όνομα από αυτό που έχουμε συνηθίσει να ακούμε.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ανησυχίες...
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 30, 2008, 12:05:37 πμ »
Έχουμε μία διαφορά στη θεώρηση των πραγμάτων.
Δεν αμφισβητώ ούτε τις σταθερές ούτε τα σημεία αναφοράς. Σίγουρα με απόλυτα κριτήρια υπάρχει πάντα
ένας πρώτος μεταξύ ίσων.
Τα φόρα είναι ΚΑΙ για ένα άλλο λόγο να λένε τα πράγματα με ένα άλλο όνομα από αυτό που έχουμε συνηθίσει να ακούμε.


????????

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Ανησυχίες...
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 30, 2008, 12:09:33 πμ »
Εκεί όμως που το πράγμα γίνεται πραγματικά ενδιαφέρον είναι για τα πράγματα που δεν εντάσσονται σε μέτρα και σταθμά, που δεν χωράει σύγκριση ή που είναι ρευστά. Αφηρημένες έννοιες μεν, καθημερινές δε.
Και γίνεται ενδιαφέρον γιατί η αντίδραση και η εν γένει συμπεριφορά του απέναντι πολλές μα πολλές φορές δεν εμπεριέχεται στο γνωστικό μας πεδίο. Χρειάζεται και το κάνουμε όταν φυσικά μας ενδιαφέρει (διαφορετικά το αγνοούμε -άλλη λέξη θα έγραφα-) να διευρύνουμε τα ανακλαστικά μας έτσι ώστε να μπορέσουμε να....
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Ανησυχίες...
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 30, 2008, 12:11:11 πμ »
Τον τελευταίο μήνα που είμαι στο forum έχω μάθει περισσότερα από τα 2 χρόνια που συλλέγω ρολόγια και μέρα με την μέρα αλλάζω, πράγματα που με συγκινούσαν δεν μου λένε τίποτα πλέον και πράγματα που ούτε καν γνώριζα με συνεπαίρνουν(νομίζω πάσχω από καλπαζουσα ορολογιτιδα)οποτε τελικα νομιζω δεν υπαρχουν απολυτα μετρα απλα διαφορετικα σταδια εξελιξης μεταξυ των χρηστων και βεβαια διαφορετικες αναφορες και επιροες

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ανησυχίες...
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 30, 2008, 12:13:10 πμ »
Τον τελευταίο μήνα που είμαι στο forum έχω μάθει περισσότερα από τα 2 χρόνια που συλλέγω ρολόγια και μέρα με την μέρα αλλάζω, πράγματα που με συγκινούσαν δεν μου λένε τίποτα πλέον και πράγματα που ούτε καν γνώριζα με συνεπαίρνουν(νομίζω πάσχω από καλπαζουσα ορολογιτιδα)

δεχομαι τα ρολογια που δε σας συγκινουν πλεον,τιμες φιλικες :P
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2008, 12:19:12 πμ από george_ »

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Ανησυχίες...
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 30, 2008, 12:16:14 πμ »
το συνεχισα το μηνυμα ;)(οσο για αυτο που λες μονο ανταλαγες ;D ;D) τα ρολογια μου θα τα βρεισ στο θεμα τα ρολογια μας

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Ανησυχίες...
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 30, 2008, 12:24:18 πμ »
Έχουμε μία διαφορά στη θεώρηση των πραγμάτων.
Δεν αμφισβητώ ούτε τις σταθερές ούτε τα σημεία αναφοράς. Σίγουρα με απόλυτα κριτήρια υπάρχει πάντα
ένας πρώτος μεταξύ ίσων.
Τα φόρα είναι ΚΑΙ για ένα άλλο λόγο να λένε τα πράγματα με ένα άλλο όνομα από αυτό που έχουμε συνηθίσει να ακούμε.


????????

Είναι απλό αυτό που είμαστε ότι και αν είμαστε καθορίζει τις πράξεις και τις τοποθετήσεις μας.
Μια άλλη άποψη μία άλλη τοποθέτηση με εντελώς άλλη γωνία και τρόπο θέασης λέει τα πράγματα αλλοιώς...
Τα λέει με ένα άλλο όνομα σωστό η λάθος δεν έχει σημασία.
Πέρα από αυτό υπάρχει ένας σύνηθης και συχνά τεκμηριωμένος πολιτικά αλλά και πρακτικά ορθός αντίλογος.
Τίποτα δεν μας διαβεβαιώνει ότι ότι η διαφορετική τοποθέτηση θα προσχωρήσει στη δική μας θέση.

Πολλοί έχουν την δικιά τους αντίληψη και σχεδόν τίποτα στον κόσμο δεν γίνεται να την αλλάξει.
Αυτή η περί δικαίου εμμονή τους τελικά είναι αυτό που αναφέρομαι.
Και η ιστορία έχει αποδείξει ότι δεν τους βγαίνει πάντοτε σε κακό...


Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Ανησυχίες...
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 30, 2008, 12:41:28 πμ »
Φίλτατοι, θα κάνω μια μικρή παρεμβολή. Επειδή σας εμπιστεύομαι, νομίζω ότι μπορώ να σας πω ένα μυστικό....
Είμαι ο Spiderman. Ε, ναι λοιπόν.  ;D  ;D
Και η σούπερ ανεπτυγμένη έκτη αίσθησή μου λαμβάνει ένα σχεδόν ανεπαίσθητο μήνυμα. Μου λέει ότι το thread αυτό δεν πρέπει να υπερκεράσει/επισκιάσει (ή ό,τι άλλο) το θέμα "ρολόγια".
Νομίζω σωστά;

Πέρα από την πλάκα... αν όντως υπάρχει μια γραμμή στο forum να μην πολυξεφεύγουμε από τα θέματα της ωρολογοποιίας, θα θελα να το ξέρω (με PΜ ή χωρίς).
Ρωτάω για να είμαι εντάξει.

Αν πάλι κάνω λάθος, ε τότε, συγχωρέστε με ... σας είπα ψέμματα ότι είμαι ο Spiderman.  :P

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Ανησυχίες...
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 30, 2008, 08:43:37 πμ »
stardrive με τα χίλια  :2thumbs:

 nin και βέβαια είσαι ο Spiderman, αφού εγώ είμαι ο Baterman όπως λέει η κόρη μου.

Φιλικά
Δημήτρης (δηλ. Baterman)

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Ανησυχίες...
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 25, 2008, 12:51:40 μμ »
Πίσω από κάθε ρολόι υπάρχει πάντοτε ένας άνθρωπος.
Τα δύο αυτά είναι αλληλένδετα αλλά και διαφορετικά.
Συχνά δημιουργείται η τάση να ξεχνιέται αυτό.
Για μένα το γούστο είναι τόσο προσωπική υπόθεση, που και αν ακόμη ζείς με κάποιον καθημερινά, δύσκολα έως πολύ τον καταλαβαίνεις κάποιες φορές.....
ΕΊΝΑΙ ΓΝΩΣΤΌ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΚΡΑΤΑΜΕ .... ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΜΑΣ 
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Ανησυχίες...
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 25, 2008, 10:19:36 μμ »
Αν δεν θέλεις να απαντήσεις καλύτερα να μην ανοίγεις συζήτηση. ΑΣΧΕΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!
Το έχω κάνει και ο ίδιος και τελικά δεν μου άρεσε καθόλου μα καθόλου λέμε.
Συγνώμη εκ των υστέρων, αλλά θα μάθω μικρός είμαι ακόμη

Φιλικα πάντα
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»