Αποστολέας Θέμα: REVIEW : Hamilton Khaki Mechanical Officer 44mm (H69619533)  (Αναγνώστηκε 11555 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billpos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
REVIEW : Hamilton Khaki Mechanical Officer 44mm (H69619533)
« στις: Απρίλιος 28, 2012, 07:39:05 μμ »
Πάντα με γοήτευαν τα κουρδιστά ρολόγια. Και άσχετα από τις τεχνολογικές σειρήνες που όλο και περισσότερο μου χαϊδεύουν τα αυτιά και μαγεύομαι από τις άπειρες δυνατότητες και τα τεχνολογικά θαύματα, πού και πού θυμάμαι τον πατέρα μου να κουρδίζει κάθε πρωί το Newmaster του πριν πάει στην δουλειά.

Ήταν σαν ένα πιστό σκυλί, που υπήρχε και δούλευε ασταμάτητα όσο υπήρχε το χέρι που το τάιζε. Μία σχέση ζωής , “till death do us part”. Καμιά φορά, ανοίγω το συρτάρι, ρίχνω μερικές στροφές στην κορώνα και νοιώθω στα δάχτυλα την μεταφορά ενέργειας, ακούω την καρδιά να ξεκινά, βλέπω τους δείκτες να γυρίζουν και ξεχνάω για λίγο ότι έγινα κι εγώ οικογενειάρχης με υποχρεώσεις και έξοδα…


..που αν δεν υπήρχαν ίσως να το κατάφερνα να πάρω ένα PAM111., αλλά και πάλι σκέφτηκα «και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή», οπότε είπα να κοίταζα για κάποιο μεγάλο military κουρδιστό σε προσιτή τιμή. Αν είχε την 6497 και ήταν και Swiss made ακόμη καλύτερα.

Ψιλοχάζευα σε εγχώρια και ξένα forums ώσπου διάβασα το review του teeritz στο watchyouseek για το Hamilton Khaki Mechanical Officer 44mm (http://forums.watchuseek.com/f67/hamilton-khaki-mechanical-44mm-hand-wound-review-467047.html)

Ο άνθρωπος ζωγράφισε ! Δεν ψήθηκα απλώς , κάηκα. Το καλύτερο ήταν η 450€ τιμή καταλόγου  που έπεφτε ικανοποιητικά με τις εκπτώσεις σε επίπεδο «κελεπουρίου». Με την πρώτη ευκαιρία, προκαταβολή σε γνωστό μαγαζί της Αθήνας και αναμονή γιατί το μοντέλο δεν υπάρχει πλέον στους καταλόγους της Hamilton αλλά έρχεται με παραγγελία. Η οποία έκανε δύο εβδομάδες περίπου και με την δεύτερη επίσκεψή μου στο κατάστημα, παρέλαβα το πακέτο με το κουτί, τα χαρτιά και το ρολόι χώρια.
Μοντέρνο κουτί, δεν με απασχόλησε περισσότερο καθώς μπήκε στην ντουλάπα αμέσως. Το βιβλίο οδηγιών καλύπτει όλα τα μοντέλα και τα μηχανές, μία τάση που ακολουθούν πολλές εταιρείες τώρα τελευταία. Βρήκα όμως πολύ όμορφο και γλυκό το mini βιβλιαράκι με τα ορόσημα της εταιρείας από την ίδρυσή της μέχρι τώρα.





(συνεχίζεται ...)

Αποσυνδεδεμένος billpos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: REVIEW : Hamilton Khaki Mechanical Officer 44mm (H69619533)
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 28, 2012, 07:42:47 μμ »
(ΓΚΡΑΝ) ΚΑΣΑ :
Η μόδα επιτάσσει μεγάλα ρολόγια. Μερικές φορές “big is beautiful”, άλλες όχι τόσο πολύ (το με-το-ζόρι μεγαλωμένο explorer με τους μικρούς δείκτες είναι εκτός από αστείο και ιεροσυλία… Γνώμη μου, ίσως κάποιοι διαφωνήσουν).

Ευτυχώς, τα military ρολόγια πάντα ήταν μεγάλα, οπότε δεν μπορούμε να πούμε ότι το Khaki Mechanical ακολουθεί τυφλά την μόδα, αλλά απλά νοιώθει άνετα με αυτή, αφού είναι ένα χορταστικό 44άρι από βουρτσισμένο ατσάλι. Κλασική σχεδίαση, με μεγάλα lugs (22mm λουράκι) και καλή ποιότητα κατασκευής . Δεν βρήκα κάποια ατέλεια ψάχνοντας.

Έχοντας αρκετά λεπτό στεφάνι για το κρύσταλλο, δεν μονοπωλεί την αισθητική αλλά θα έλεγε κανείς ότι απλά υποστηρίζει το μεγάλο και όμορφο καντράν.





Και το πίσω μέρος όμως είναι αρκετά ενδιαφέρον. Αντί να ακολουθήσει την κλασική λύση του βιδωτού καπακιού με το τζάμι για να φαίνεται όλη η μηχανή, έχει ένα καπάκι που εφαρμόζει στην κάσα με έξι βίδες, και παράλληλα ένα μικρό στρογγυλό παραθυράκι που φαίνεται τo balance να εργάζεται. Καλή φάση.



Η Hamilton το χαρακτηρίζει υδατοστεγές για μέχρι 100μ. Δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω , έτσι κι αλλιώς δεν θα το πάω για βουτιές, αλλά μπορώ να πλύνω τα χέρια μου άφοβα.

ΚΟΡΩΝΑ Ή ΓΡΑΜΜΑΤΑ :
Αν και με ολόκληρα 8mm διάμετρο και αρκετά ψηλή , δεν δείχνει μεγάλη στο ρολόι, και βοηθάει ιδιαίτερα στο εύκολο κούρδισμα.
Είναι το μόνο μέρος του ρολογιού που είναι από γυαλισμένο αντί για βουρτσισμένο ατσάλι, και έχει και ένα μεγάλο ανάγλυφο «H».



ΤΖΑΑΑΑΑΜΙ :
Δεν ξέρω γιατί, αλλά τα εντελώς επίπεδα κρύσταλλα με απωθούν στα ρολόγια , πόσο μάλλον σε μοντέλα που θέλουν να μεταφέρουν στον κάτοχο και μία νοσταλγική νότα.
Ευτυχώς για μένα,  το κρύσταλλο του Khaki Mechanical Officer είναι ελαφρά κυρτό, όχι όσο θα ήθελα βέβαια, αλλά είναι ΟΚ. Επίσης είναι μία τρίχα ψηλότερο στην άκρη από το μεταλλικό του στεφάνι. Κρύσταλλο Sapphire μεν, αλλά χωρίς ανακλαστική επίστρωση σε καμία πλευρά, αλλά κάπως πρέπει να μειωθεί και το κόστος σε ένα Low budget  ρολόι… Ουδέν κακό αμιγές καλού, όταν κοιτάς την ώρα, τσεκάρεις και την χωρίστρα !



(συνεχίζεται...)

Αποσυνδεδεμένος billpos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: REVIEW : Hamilton Khaki Mechanical Officer 44mm (H69619533)
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 28, 2012, 07:44:55 μμ »
ΒΑΛΕ ΓΡΑΜΜΑΤΑ :

Το καντράν, είναι το κλασικό 9-eater (αυτό που «τρώει» το νούμερο 9!) που λένε, με άσπρους αριθμούς σε μαύρο φόντο.
Εκτός του dial των δευτερολέπτων, έχει :

μεγάλους αριθμούς καλυμμένους με φωσφορούχο υλικό ,
ακόμα μεγαλύτερα 12 και 6,
περιφερειακό στεφάνι εσωτερικά του κρυστάλλου, με λεπτά και τέταρτα αυτών που «χαρίζουν» ακόμη περισσότερο στο μάτι και μεγαλώνουν το ρολόι, και
εσωτερικό dial για τις ώρες 13-24
.
Δεν θα το χαρακτήριζα «λιτό» στα πρότυπα της Panerai , αλλά ούτε και φορτωμένο. Υπάρχουν όλες οι πληροφορίες που απαιτεί ένα military - pilot  ρολόι χωρίς να κουράζει το μάτι. 

Αλλά το «κλού της υπόθεσης» είναι η κόκκινη λεπτομέρεια στο dial των δευτερολέπτων από το 50 έως το 60. Μία λεπτομέρεια που σε κάνει να το φαντάζεσαι με μαύρο λουράκι με κόκκινη ραφή.
Επίσης , αναγράφονται η εταιρεία (HAMILTON), το μοντέλο (KHAKI MECHANICAL) και το κλασικό SWISS MADE.



ΔΕΙΚΤΕΣ :

Το μήκος των δεικτών είναι καλό και ακόμη καλύτερη η μικρή προέκταση στο τέλος τους, αλλά είναι  λίγο λεπτοί για αυτού του μεγέθους το καντράν.  Νομίζω ότι λίγο πιο χοντροί δείκτες θα έδειχναν πιο ταιριαστοί στο μεγάλο καντράν.

Εκτός των άλλων έχουν μεγάλη επιφάνεια που είναι καλυμμένη με φωσφορούχο υλικό, κάτι που προϊδεάζει σε καλή νυχτερινή ανάγνωση, αλλά αυτό θα το δούμε…



GENTLEMENT, START YOUR ENGINES:

H Eta/Unitas 6497, δεν χρειάζεται συστάσεις, καθώς έχει παρουσιαστεί και φορεθεί ευρέως σε αυτό το forum.
Ως χρήστης θέλω μόνο να καταγράψω την θετική εμπειρία μου από τον χαρακτηριστικό τρόπο που κουρδίζει, δίνοντας άριστο feedback τόσο στην διάρκεια (αισθάνεσαι τα κλικ τόσο απαλά αλλά και τόσο σίγουρα…), όσο και κατά την επίτευξη της πλήρους φόρτισης.

Για την χρονομετρία , δεν μπορώ να πω ακόμη καθώς το έχω μόνο 2 μέρες, αλλά δεν με απασχολεί και ιδιαίτερα όσο είναι μέσα σε λογικά όρια.

(συνεχίζεται...)

Αποσυνδεδεμένος billpos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: REVIEW : Hamilton Khaki Mechanical Officer 44mm (H69619533)
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 28, 2012, 07:47:55 μμ »
ΝΥΧΤΩΣΕ  ΝΥΧΤΑ :

Σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού τα μεγάλα νούμερα και οι δείκτες έχουν καλή ορατότητα. Δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα στο να καταλάβεις αμέσως την ώρα, αν και δεν είναι ρολόι – φακός.



ΔΕΣΕ ΜΕ :

To Khaki Mechanical Officer, το έχω δει σε διάφορα site να πωλείται με 3 διαφορετικά λουράκια: ένα φαιοπράσινο δερμάτινο, ένα υφασμάτινο desert και (αυτό που ήρθε σε εμένα) ένα σκούρο καφέ δέρμα.

Αρκετά ποιοτικό, με τον τοκά να έχει διπλό γλωσσίδι που να παραπέμπει άμεσα στο H της Hamilton.  Έξυπνο!



Δεν θα με χάλαγε, αλλά έκρινα ότι ένα μαύρο 5-ring ZULU θα του πήγαινε καλύτερα. Μου το επιβεβαίωσαν και οι οικείοι μου, οπότε και μάλλον θα μονιμοποιηθεί.



Η ΣΟΥΜΑ :

Το Khaki Mechanical Officer 44mm , είναι ένα ιδιαίτερο ρολόι, και αυτό γιατί ο σχεδιαστής του έχει πετύχει την δύσκολη κατάσταση να είναι αισθητικά ισορροπημένο. Καταφέρνει να είναι μεγάλο και ταυτόχρονα όμορφο, απλό και ταυτόχρονα πλήρες.
Περιττό να πω ότι είναι πολύ πιο όμορφο στην πραγματικότητα απ’ ότι στις φωτογραφίες, αλλά αυτό φαντάζομαι συμβαίνει για όλα τα ωραία ρολόγια.

Εάν αναλογιστείς ότι με κάτω από 400€ παίρνεις ένα ρολόι Swiss Made, με την ETA6497, κρύσταλλο σαπφειρίου, 100m WR και μία σχετικά καλή για την κατηγορία τιμής αναγνωρισιμότητα, θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα για όποιον θέλει ένα χαμηλού προϋπολογισμού ρολόι τύπου military - pilot.



Το ρολόι στο επίσημο site της εταιρείας http://www.hamiltonwatches.com/en/gents/khaki/field/mechanical-officer/H69619533

Η ΠΑΛΙΑ ΦΡΟΥΡΑ :
Και λίγα λόγια για τον παλέουρα που αντικατέστησε :

ΤΙΤΟΝΙ Sportster. Swiss, ETA2624-2, sapphire, 200m WR. Αμφιβάλλω αν άλλο ρολόι θα άντεχε σε τόσα που τράβηξε το Titonάκι . 10 χρόνια το φοράω κυριολεκτικά μέρα- νύχτα, στο ντους, στην θάλασσα, έχει κοπανηθεί στην μηχανή, σε εγκαταστάσεις, σε λάδια, έχει γίνει παιχνίδι (σελω το λολοι του μπαμπαααα!) και κοπανηθεί σε τοίχους και τραπέζια από τα νεύρα μου, και με μόνο παράπονο μία σπασμένη άγκυρα. Πραγματικά bigger than life, σίγουρα θα υπάρχει και θα υπηρετεί τους κατόχους του και μετά από εμένα…Σ’ ευχαριστώ πολύ μικρό μου Sportster !

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 346
    • Προφίλ
Απ: REVIEW : Hamilton Khaki Mechanical Officer 44mm (H69619533)
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 28, 2012, 08:15:48 μμ »
   Πολύ καλή η παρουσίασή σου, αναλυτική, καλογραμμένη και με όμορφες φωτογραφίες  ;)
   Το ρολόι, επίσης πολύ καλή επιλογή, καλοφόρετο  :) , να το χαρείς όσο και το Titoni.

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: REVIEW : Hamilton Khaki Mechanical Officer 44mm (H69619533)
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 28, 2012, 08:27:55 μμ »
Πολύ ωραία και χορταστική παρουσίαση!

Καλορίζικο και εύχομαι να το χαρείς!!!

Αποσυνδεδεμένος bost

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 906
  • Risk-Care-Dream-Expext
    • Προφίλ
Απ: REVIEW : Hamilton Khaki Mechanical Officer 44mm (H69619533)
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 28, 2012, 08:33:23 μμ »
Αρχηγέ μου απο τις καλύτερες παρουσιάσεις που έχω διαβάσει!Απλά απολαυστική και κάνει τον αναγνώστη όσο δεν πάει να του τρέχουν τα σάλια για το Hamilton!Εξαιρετική αγορά!Εύχομαι να το χαρείς με υγεία και χαρά και να δείχνει πάντα καλές ώρες!

Φιλικά,
Αλέξανδρος!
 8)

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: REVIEW : Hamilton Khaki Mechanical Officer 44mm (H69619533)
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 28, 2012, 09:24:36 μμ »
Καλοφορετο πολυ ομορφο να το χαιρεσαι το hamilton ;)

Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: REVIEW : Hamilton Khaki Mechanical Officer 44mm (H69619533)
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 28, 2012, 10:28:27 μμ »
Εξαιρετική παρουσίαση για ένα εξαιρετικό ρολόι, που μπορεί να δώσει εξαιρετικούς συνδυασμούς με διάφορα λουριά!

Σου εύχομαι και εξαιρετική συμβίωση μαζί του...

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: REVIEW : Hamilton Khaki Mechanical Officer 44mm (H69619533)
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 28, 2012, 10:30:49 μμ »
Μεγειές και καλορίζικο. Ευχαριστούμε που μοιραστηκες μαζί μας την καλογραμμενη παρουσίαση.

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: REVIEW : Hamilton Khaki Mechanical Officer 44mm (H69619533)
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 28, 2012, 10:48:03 μμ »
Έγραψες στην κυριολεξία!
Πολύ καλογραμμένο review με ωραία δομημένες ενότητες.
Ευχαριστήθηκα ανάγνωση, με έκανες να πάω να κουρδίσω άλλη μια φορά τη δική μου unitas.

Μπράβο!
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: REVIEW : Hamilton Khaki Mechanical Officer 44mm (H69619533)
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 28, 2012, 10:49:14 μμ »
Ευχαριστώ για τον χρονο σου. ;) Εξαιρετικό ρολοι, δεν ηξερα οτι φοραει 6497.
Κοιμιζει τους παντες...

Αποσυνδεδεμένος spacer

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: REVIEW : Hamilton Khaki Mechanical Officer 44mm (H69619533)
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 28, 2012, 11:24:56 μμ »
Εύγε για την παρουσίαση και την θαυμάσια αγορά !! Καλοφόρετο να είναι και να το χαίρεσαι...!

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: REVIEW : Hamilton Khaki Mechanical Officer 44mm (H69619533)
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 28, 2012, 11:42:57 μμ »

Πολύ άρτια παρουσίαση για ένα πολύ όμορφο ρολόι.
Να το χαρείς με υγεία!

Αποσυνδεδεμένος poseidon88

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1119
    • Προφίλ
Απ: REVIEW : Hamilton Khaki Mechanical Officer 44mm (H69619533)
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 29, 2012, 02:36:38 πμ »
Καλοφόρετο το ρολόι,αξίζει τα λεφτά του!
Έχω το αντίστοιχο αυτόματο.. ;)
Πολύ όμορφη παρουσίαση..

Φιλικά, Μάνος.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: REVIEW : Hamilton Khaki Mechanical Officer 44mm (H69619533)
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 29, 2012, 10:19:03 πμ »
Θερμα συγχαρητηρια για την υπεροχα καλογραμμενη και αναλυτικη παρουσιαση που μας εκανες.
Το ρολοι το θεωρω πανεμορφο και καταπληκτικη επιλογη σε αυτο το ευρος χρηματων. Να το χαρεις με υγεια.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: REVIEW : Hamilton Khaki Mechanical Officer 44mm (H69619533)
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 29, 2012, 10:24:24 πμ »
Καλορίζικο και καλοφόρετο! Πολύ όμορφη και πλήρης η παρουσίαση!
Ως κάτοχος κι εγώ του εν λόγω ρολογιού, μόνο θετικά σχόλια έχω να επισημάνω.
Πολύ Value for money ρολόι!
Το έχω απ΄τον Δεκέμβρη κι έχω κάνει τα εξής τεσταρίσματα.
Μέγιστη αυτονομία φόρτισης στις 54 ώρες, αλλά μου τα χαλάει λίγο στη χρονομετρία, αφού έχω απόκληση + 9' λεπτά περ. το μήνα...
Αν μου το συνεχίσει, θα το στείλω για ρύθμιση. Μπορεί αυτό να αλλάζει από ρολόι σε ρολόι , οπότε μπορεί το δικό σου να έχει καλύτερη χρονομετρία.
Και για το καλοκάιρι προμηθεύτηκα 3 λουράκια τύπου ΝΑΤΟ, σε μαύρο, κρεμ και πράσινο, από την Hirtz με 10 Ε έκαστο. Έτσι θα προφυλάξω το δερμάτινο λουράκι του ,αλλά και τον καρπό μου από την ταλαιπωρία του  καλοκαιριού. Άσε που θα αλλάζω και το λουράκι ανάλογα με το γούστο μου ανάλογα με το ντύσημο ή το ευκαιριακό γούστο... Για μια ακόμα φορά καλορίζικο! ;)
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!