Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846901 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος teo66

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1000 στις: Μάρτιος 19, 2009, 12:42:09 μμ »
        Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση watch collector. Πάντα έτοιμος και εξυπηρετικός.........Αρχίζω το ψάξιμο..........Ευχαριστώ και πάλι.......

Αποσυνδεδεμένος teo66

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1001 στις: Μάρτιος 19, 2009, 12:47:07 μμ »
  Αγαπητέ koubilaihan το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι ότι μου έφτιαξες τη μέρα (και τη νύχτα μη σου πώ)...............Σας ευχαριστώ πολύ.................

Αποσυνδεδεμένος teo66

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1002 στις: Μάρτιος 20, 2009, 09:18:27 πμ »
      Αγαπητε lampros ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.....Τα Sinn τα έχω σε μεγάλη υπόληψη, δηλαδή τα θεωρώ ρολογάρες στην κατηγορία τους απλά με τρέλλανε το καντράν του συγκεκριμένου ρολογιού....Ευχαριστώ και πάλι............

Αποσυνδεδεμένος Alexspat

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1490
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1003 στις: Μάρτιος 25, 2009, 08:14:14 μμ »
Επι ευκαιρίας, μήπως ξέρει κανείς τιμή καταλόγου για το παρακάτω ρολόι????


[url]http://www.omegawatches.com/index.php?id=303&details=1&ref=35735000&no_cache=1[/url]

 ??? ??? ??? ???


Τελικά πήγα σε ένα κατάστημα με Ω και ρώτησα για το παραπάνω ρολόι ... και μου δώσαν τιμή καταλόγου 3.380€ .   

Επίσης ρώτησα και για κάποια άλλα ρολόγια και σας δίνω τις τιμές για όποιον ενδιαφέρεται...


http://www.omegawatches.com/index.php?id=303&details=1&ref=35705000&no_cache=1

τιμή 2.750€


http://www.omegawatches.com/index.php?id=300&details=1&ref=32110425001001&no_cache=1
Τιμή 4.250€


και για όσους θέλουν να πάρουν κάποιο δώρο την γυναίκα τους  :nutty:


http://www.omegawatches.com/index.php?id=601&details=1&ref=48787036&no_cache=1

τιμή 4.300€

Στο κατάστημα που πήγα η ιδιοκτήτρια του καταστήματος που με εξυπηρέτησε, με πήρε χαμπάρι ότι έχω ψώρα με τα Ω, και μου έδωσε δώρο ένα βιβλίο
http://www.thewatchquote.com/Antiquorum-holds-its-Omegamania-theme-sale-in-Geneva-on-April-14-and-15-2007-No_6018.htm

και μου είπε ακόμα ότι τον Απρίλιο με Μάϊο οι τιμές καταλόγου της Ω ενδέχεται να αυξηθούν.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1004 στις: Μάρτιος 26, 2009, 11:27:43 πμ »
Κάθε χρόνο την άνοιξη γίνεται η αύξηση των τιμών τιμοκαταλόγου. Στα καταστήματα είναι διαφορετικά.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Alexspat

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1490
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1005 στις: Μάρτιος 26, 2009, 10:22:51 μμ »
Αν κατάλαβα καλά φίλε Δημήτρη η Ω κάνει αυξήσεις στις τιμές καταλόγου και μετά τα καταστήματα αποφασίζουν αν θα τις βάλουν και πότε :?

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1006 στις: Μάρτιος 27, 2009, 06:59:45 πμ »
Αναλόγως τι στοκ υπάρχει, τι νέα ρολόγια κλπ. Και βεβαίως δεν είναι μόνη της Ωμέγα που κάνει αυξήσεις.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος babinio

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1007 στις: Απρίλιος 10, 2009, 09:45:55 πμ »
Καλημέρα,

Μήπως γνωρίζουμε και τη τιμή από το παρακάτω...

http://www.omegawatches.com/index.php?id=281&details=1&ref=23120422106001&no_cache=1

Στο watch quote που μπαίνω δεν το βρίσκω ::)

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1008 στις: Απρίλιος 10, 2009, 09:50:20 πμ »
Καλημέρα,

Μήπως γνωρίζουμε και τη τιμή από το παρακάτω...

http://www.omegawatches.com/index.php?id=281&details=1&ref=23120422106001&no_cache=1

Στο watch quote που μπαίνω δεν το βρίσκω ::)


Είναι απλό...

Πάρε ένα τηλ στην boutique της Omega και ρώτα τους ή έναν Authorized Dealer ;)

To φόρουμ δεν είναι τιμοκατάλογος.
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος babinio

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1009 στις: Απρίλιος 10, 2009, 10:22:40 πμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση σου... αν και δεν νομίζω ότι θα χαλούσε τη ροή του φόρουμ μία τιμή του συγκεκριμένου μοντέλου.

Ευχαριστώ και πάλι...

Αποσυνδεδεμένος Alexspat

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1490
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1010 στις: Απρίλιος 12, 2009, 09:32:30 μμ »
Χαιρετω την παρέα!
Έχω καταναλωσει πολλες ωρες τους τελευταίους μήνες παρακολουθοντας τις κουβέντες σας...Μοιράζομαι κι εγω έστω και νοερα την ιδια τρελλα για τα ρολογια μαζι σας...Παρ όλο που ημουν κατοχος 2-3 "καλων" κατα την γνώμη μου κομματιων,δεν ειχα καποια ιδιαιτερη αφορμη να ποσταρω....
Σήμερα όμως ειναι μια ξεχωριστη μερα για μενα....Απο σήμερα ειμαι κατοχος ενος απο τα λίγα σχετικα OMEGA Speedmaster ''50th Anniversary Patch"....Φαντάζομαι ολοι λιγο πολυ το ξερετε αλλα για οσους όχι, ειναι αυτο :

http://www.omegawatches.com/index.php?id=1025

H αλήθεια ειναι οτι πάντα καλοκοιταζα τα speedmaster αλλα μονο οταν βρήκα αυτο το συλλεκτικο αποφασισα σοβαρα να το αποκτησω...Τωρα θα μου πειτε : αξιζει να πληρωσει κανεις καποιο σεβαστο ποσο παραπάνω για να παρει το συλλεκτικο,ενω θα μπορουσε να παρει και το απλο professional,αφου επι της ουσιας δεν υπαρχει καμια διαφορα??
Θεωρω πως ναι....και εξηγουμαι:   Τα υπολοιπα ρολόγια που κατέχω ειναι πιο ακριβα απο αυτο...όμως οπως κανω συχνα μεχρι σημερα,καποια στιγμη ειναι υποψηφια για πουλημα και αντικατασταση με κατι αλλο...Το συγκεκριμενο όμως οχι!Αυτο το πήρα με σκοπο να το παντρευτω!! Σκοπεύω να το δωσω κάποτε στον γιο μου....αν φυσικα κανω γιο ποτε:) Kι ετσι θεωρησα καλο να ειναικατι ξεχωριστο...Κι επι τη ευκαιρια προχωρω σ ενα mini review....Μην περιμενετε και πολλα μια και δεν ειμαι τοσο εξοικιωμενος με τα παντός είδους forum....

Λοιπον...Το ρολοι με κερδισε απο την πρωτη στιγμη που το εβαλα....Απλό ,διαχρονικο,και μη προκλητικο...(εχω βαρεθει τελευταια τα ''πουλ μουρ'' ρολογια)....Εδώ να πω ότι τον τελευταιο καιρο φοραγα το Panerai pam111,καθημερινα και καταλαβαινετε με προβληματισε λιγο το μεγεθος μια και εχω τελευταια συνηθησει τα μεγάλα απο 44mm και πάνω...ποτέ δεν περιμενα τα τελευταια 2 χρόνια να δωσω λεφτα για ρολοι των 42mm...(Εν τω μεταξυ έχετε προσεξει οτι οταν ενα ρολοι εχει μαυρη πλακα και μαυρη στεφάνη δειχνει μικροτερο απ  οτι ειναι...??) Ειχα μεγάλους ενδοιασμους για το θεμα του μεγέθους απο την αρχη μια και θεωρουσα "πισωγυρισμα" για μενα τα 42mm...Όμως επειδη πηγα ψυχολογικα προετοιμασμενος γι αυτη την αγορα,το προσπερασα(με δυσκολια,ειναι η αληθεια...) γιατι ξέρω την ιστορια,και το τι κουβαλαει αυτο το ρολοι....
Το οτι ειναι κουρδιστο δε με χαλαει καθολου μια και νομιζω οτι σε δενει το κουρδισμα,πολυ με το ρολοι σου...αλλωστε το εχω συνηθησει και απο το panny μου...Το μπρασελε του ειναι εξαιρετικο απο πλευρας σχεδιασης,μια και εδω που τα λεμε μονο τα Omega kai ta Rolex μπρασελε μου αρεσουν....ολα τα άλλα,μονο λουρακια...
Κάτι που με "χαλασε" ήταν οι δεικτες,οι οποιοι μου φάνηκαν κάπως "ψευτικοι"...Βεβαια μπορει να ειναι και ιδέα μου γιατι μεχρι τωρα ειχα συνηθησει πιο "μεταλλικους" δεικτες,τυπου Rolex κλπ....Αυτοι στην οψη μου φαινονται σαν πλαστικοι...!
Για ακρίβεια μηχανισμου,δεν μπορω να ξερω ακομα μια και δεν το εχω μετρηυσει....θα γινει κι αυτο ομως...Κατα τ αλλα για να μην σας πολυκουράζω αλλο,επειδη οι πιο πολυ το ξερετε το ρολοι,"όλα τα λεφτα σ αυτο που ειναι limited edition,ειναι  :
1.Ο χρυσος ιππόκαμπος στη θέση 12 εκει που τα αλλα εχουν το λογοτυπο Ω....
2.Οι 2 φράσεις στo πισω μερος της κάσας:
"FLIGHT-QUALIFIED BY NASA FOR ALL MANNED SPACE MISSIONS" , και
"THE FIRST AND ONLY WATCH WORN ON THE MOON"
3.και φυσικα ο κωδικος που λεει οτι εχεις το Νο ..../5957 κομματι...

Σε φτιάχνει η ιδέα ότι δεν μπορεις να το δεις ευκολα σε αλλο χερι τουλαχιστον ολοιδιο,παρ οτι ειναι πολλυ κλασσικο το μοντελο....
Τέλος θα ηθελα να ρωτησω τους πιο ειδικους απο μένα εδω αν εκτιμουν οτι το συγκεκριμενο ρολοι θα εχει καποτε συλλεκτικη αξια...
Συγγνωμη αν σας κουρασα αλλα καταλαβαίνετε, με καποιους ηθελα να μοιραστω τη χαρα μου σημερα,και τι καλυτερο απο το MyWatch...?Για να σας ανταμειψω σας παραθετω και φωτογραφιες απο το "παιδι μου" :







 Φίλε petros 1 ρώτησα για το ρολόι σου  στα καταστήματα της Θεσσαλονίκης και μου είπαν ότι και αυτοί το ψάχνουν εδώ και 6 μήνες για πελάτες που το θέλουν και δεν υπάρχει.
  Μάλλον φίλε μου το ρολόι σου αρχίζει να γίνεται λίγο σπάνιο ;)

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1011 στις: Απρίλιος 12, 2009, 09:34:36 μμ »
Πετρος ... Πετρος ... πουθενα .. τον χασαμε και αυτον
κριμα
το ρολοι του παντως πηρε αξια ε ... και καποιοι του λεγανε οτι εκανε μεγαλη βλακεια  ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1012 στις: Απρίλιος 12, 2009, 09:51:28 μμ »
η τιμη του ειναι ακομα πολυ ανταγωνιστικη ,στο εξωτερικο αυτην την δυσκολη περιοδο  ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1013 στις: Απρίλιος 22, 2009, 02:50:05 πμ »
θελει πραγματικα πολυ κουραγιο, να παρει καποιος ενα υπεροχο vintage omega mark ii exotic dial και να κανει επεξεργασια pvd.... :o

μερικες φωτο




Αποσυνδεδεμένος mninos29

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 492
  • A.Lange& Sohne..... Και μετα τελος
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1014 στις: Απρίλιος 22, 2009, 10:06:36 πμ »
ναι αλλα γαζωνει.....πολυ με αρεσει
Το επομενο θα ειναι tourbillon

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1015 στις: Απρίλιος 22, 2009, 11:50:32 πμ »
θελει πραγματικα πολυ κουραγιο, να παρει καποιος ενα υπεροχο vintage omega mark ii exotic dial και να κανει επεξεργασια pvd.... :o

μερικες φωτο

Το αποτέλεσμα όμως δικαιώνει την προσπάθεια με το παραπάνω!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1016 στις: Απρίλιος 22, 2009, 12:55:07 μμ »
Το αποτέλεσμα όμως δικαιώνει την προσπάθεια με το παραπάνω!

ναι ,αλλα μειωνει την αξια..

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1017 στις: Απρίλιος 22, 2009, 02:27:21 μμ »
ναι ,αλλα μειωνει την αξια..

Ίσως και να την αυξάνει, λόγω άρτιου αποτελέσματος, και μοναδικότητας...

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1018 στις: Απρίλιος 22, 2009, 10:49:13 μμ »
Η κάσα μού αρέσει. Δεν ξέρω πώς μπορεί να δείχνει "ζωντανό" το pvd μπρασελέ.

Αποσυνδεδεμένος omega

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1019 στις: Απρίλιος 26, 2009, 07:35:08 πμ »
Ρε παιδιά γιατί τόσο ακριβό το Hour Vision συγκριτικά με τα Seamaster..Διάβασα όλο το thread από την αρχή και είδα όλοι να ασχολούντε με τα Seamaster και Speedmaster..Νομίζω λόγω τιμής..Διότι το De Ville κάνει περίπου τα 2πλάσια λεφτά..
Θέλω να αγοράσω το Seiko 5 του SER έναντι 50 ευρώ
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,5535.0.html
                               :mg: