Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1847021 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #4600 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 07:25:13 μμ »


42mm
Φαίνεται πιο σωστό στον καρπό μου αλλα από κοντά μοιάζει γυναικείο , είναι και λιγο χοντρούλη για 42, μου θυμιςε πολυ mm300 στον καρπό ,το 45,5 είναι πιο ρολόι , παίζει στο όριο να ξεφύγει εμφανισιακά βέβαια, αλλα δίπλα δίπλα κερδίζει κατα κράτος .
Νομίζω μια διάσταση στα 44 θα ήταν ιδανική .


Πόσο πιο "παχουλό" είναι το 42-άρι το Planet Ocean,  από το Rolex το Submariner?
Ήθελα να το δοκιμάσω πρόσφατα, αλλά στον Καίσαρη είχαν μόνο το 45,5mm που στον καρπό μου ήταν θηρίο. Είχαν και το 43,5mm το GMT, αλλά ήταν δυσανάλογα ψηλό για τη διάμετρο του...

Και έμεινα με την απορία για το 42-άρι: Είναι τόσο all-around όσο το SUB, ή λόγω ύψους έχει πιο πολύ sport προσανατολισμό;

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #4601 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 07:32:30 μμ »

Πόσο πιο "παχουλό" είναι το 42-άρι το Planet Ocean,  από το Rolex το Submariner?
Ήθελα να το δοκιμάσω πρόσφατα, αλλά στον Καίσαρη είχαν μόνο το 45,5mm που στον καρπό μου ήταν θηρίο. Είχαν και το 43,5mm το GMT, αλλά ήταν δυσανάλογα ψηλό για τη διάμετρο του...

Και έμεινα με την απορία για το 42-άρι: Είναι τόσο all-around όσο το SUB, ή λόγω ύψους έχει πιο πολύ sport προσανατολισμό;
Άγγελε είναι αρκετά πιο χοντρό απο το sub, μάλλον στο πάχος του sd4000.
επίσης μπορεί να είναι 42 αλλά φοριέται σαν 40 και κάτω, το sub αν και 40 θεωρώ ότι φοριέται ως μεγαλύτερο .

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #4602 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 07:43:24 μμ »
Ελπίζω να διαρκεςει χρόνια ακόμα , ή να μην πετύχει.
Εμένα πάντως το 300αρι δεν μου αρέσει σα ρολόι. Αν δεν είχε τόση διαφήμιση και τόσο μπουρου μπουρου δεν θα έλεγε τίποτε. Είναι ένα μέτριο σχεδιαστικά ρολόι και δεν νομίζω ότι αξίζει την επένδυση.

Πραγματικά από κοντά ιδίως το ρολόι εμένα μου δείχνει λίγο.

Ουδεμία σύγκριση με το PO.

Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #4603 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 07:43:56 μμ »
Άγγελε είναι αρκετά πιο χοντρό απο το sub, μάλλον στο πάχος του sd4000.
επίσης μπορεί να είναι 42 αλλά φοριέται σαν 40 και κάτω, το sub αν και 40 θεωρώ ότι φοριέται ως μεγαλύτερο .

Χμμμμμ.... Η αλήθεια είναι ότι όντως το καινόυργιο SUB με τα "τετραγωνισμένα" lugs, ξεγελάει στο μάτι και φαίνεται σίγουρα μεγαλύτερο από 40άρι.
Μάλλον πρέπει να βρω ένα PO να το φορέσω, γιατί αυτό το "φοριέται σαν 40 και κάτω" με προβλημάτισε... Υποψιάζομαι ότι είναι στο "κοντόχοντρο" ένα πράγμα :lol:
Thanks :up:

Εμένα πάντως το 300αρι δεν μου αρέσει σα ρολόι. Αν δεν είχε τόση διαφήμιση και τόσο μπουρου μπουρου δεν θα έλεγε τίποτε. Είναι ένα μέτριο σχεδιαστικά ρολόι και δεν νομίζω ότι αξίζει την επένδυση.

Πραγματικά από κοντά ιδίως το ρολόι εμένα μου δείχνει λίγο.
Ουδεμία σύγκριση με το PO.


Εμένα πάλι, το 330-άρι το τιτάνιο που είχα φορέσει, μου άρεσε πολύ. Απλά με τόσα χρήματα (retail γύρω στα 7,500 αν θυμάμαι καλά) μάλλον πηγαίνεις προς άλλες επιλογές...
Και το steel μου άρεσε, μου φάνηκε ότι έχει τελείως άλλο προσανατολισμό από το PO. To οποίο (το PO) θα το έλεγα σαφώς πιο sport & tool-watch...

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #4604 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 07:52:38 μμ »
Το 45,5mm po με την 8500 έχει ύψος 16,5 mm.
Το αντίστοιχο 42, 15,7mm.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #4605 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 07:54:34 μμ »
Άγγελε είναι αρκετά πιο χοντρό απο το sub, μάλλον στο πάχος του sd4000.
To PO με την 8500 είναι πιο παχύ από το SD4000 αλλά δείχνει πολύ παχύτερο.

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 266
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #4606 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 08:14:14 μμ »
Παιδιά εγώ πιστεύω ότι είναι πολλά για omega... παρά πολλά..! Το καταλάβαινεις κυρίως όταν πας να πουλήσεις ένα τέτοιο ρολόι...!  Ειδικά σε σοβαρά μαγαζιά που εμπορεύονται μεταχειρισμένα ρολόγια θα σου πούνε ότι χάνουν σίγουρα το 50% της αξίας τους, σε αντίθεση με τα ρολεξ τα οποία κρατάνε τιμή..! Δεν νομίζω ότι είναι έτοιμο το brand για τέτοιες τιμολογήσεις όσο καλά ρολόγια και αν παράγει...! Το μόνο μοντέλο της omega με πραγματική αίγλη και ιστορία νομίζω είναι το speedmaster man on the moon...! Διορθώστε με άμα κάνω λάθος...!

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #4607 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 08:17:20 μμ »
Παιδιά εγώ πιστεύω ότι είναι πολλά για omega... παρά πολλά..! Το καταλάβαινεις κυρίως όταν πας να πουλήσεις ένα τέτοιο ρολόι...!  Ειδικά σε σοβαρά μαγαζιά που εμπορεύονται μεταχειρισμένα ρολόγια θα σου πούνε ότι χάνουν σίγουρα το 50% της αξίας τους, σε αντίθεση με τα ρολεξ τα οποία κρατάνε τιμή..! Δεν νομίζω ότι είναι έτοιμο το brand για τέτοιες τιμολογήσεις όσο καλά ρολόγια και αν παράγει...! Το μόνο μοντέλο της omega με πραγματική αίγλη και ιστορία νομίζω είναι το speedmaster man on the moon...! Διορθώστε με άμα κάνω λάθος...!

Πλέον με τις αυξήσεις και τις μειώσεις των εκπτώσεων πολλά ρολόγια κρατάνε τιμή...

moon
2254
PO

τα τρία πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #4608 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 08:18:59 μμ »
Δεν είναι μόνο πολλά τα λεφτά, είναι και το ρολόι βαρετό. Ξέρω, συνηθίζεται να λέμε ότι είναι καλά και ωραία αυτά τα ρολόγια αλλά το συγκεκριμένο είναι βαρετό. Το PO δεν ήταν, το seamaster με το μπλε dial και τα κύματα δεν ήταν. Αυτό ιδίως θέλω να το πάρω κάποια στιγμή για να το κάνω δίδυμο με το 36αρι που έχω και θα το πάρει ο γιος μου κάποια στιγμή.

Αλλά το συγκεκριμένο είναι βαρετό και ας το βάλει ο μποντ και ο μπαντ και ο μπαγκς μπανι
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #4609 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 08:23:07 μμ »


λαθος κοιταγα το τι φοραμε σημερα!! και τα μπερδεψα...  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2015, 08:30:57 μμ από batman1345 »
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #4610 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 08:46:38 μμ »

To PO με την 8500 είναι πιο παχύ από το SD4000 αλλά δείχνει πολύ παχύτερο.

Το 45,5 ναι είναι πιο παχύ , το 42 νομίζω είναι ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #4611 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 08:49:07 μμ »

Χμμμμμ.... Η αλήθεια είναι ότι όντως το καινόυργιο SUB με τα "τετραγωνισμένα" lugs, ξεγελάει στο μάτι και φαίνεται σίγουρα μεγαλύτερο από 40άρι.
Μάλλον πρέπει να βρω ένα PO να το φορέσω, γιατί αυτό το "φοριέται σαν 40 και κάτω" με προβλημάτισε... Υποψιάζομαι ότι είναι στο "κοντόχοντρο" ένα πράγμα :lol:
Thanks :up:

Εμένα πάλι, το 330-άρι το τιτάνιο που είχα φορέσει, μου άρεσε πολύ. Απλά με τόσα χρήματα (retail γύρω στα 7,500 αν θυμάμαι καλά) μάλλον πηγαίνεις προς άλλες επιλογές...
Και το steel μου άρεσε, μου φάνηκε ότι έχει τελείως άλλο προσανατολισμό από το PO. To οποίο (το PO) θα το έλεγα σαφώς πιο sport & tool-watch...

Είναι κοντόχοντρο , κάθεται ωραία όμως .
Νομίζω αυτό το κάθεται μεγαλύτερο ή μικρότερο , τελικά έχει να κάνει με το dial, όταν το dial είναι μικρό φαίνεται και το ρολόι μικρότερο και ανάποδα.

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #4612 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 08:51:11 μμ »

Εμένα πάντως το 300αρι δεν μου αρέσει σα ρολόι. Αν δεν είχε τόση διαφήμιση και τόσο μπουρου μπουρου δεν θα έλεγε τίποτε. Είναι ένα μέτριο σχεδιαστικά ρολόι και δεν νομίζω ότι αξίζει την επένδυση.

Πραγματικά από κοντά ιδίως το ρολόι εμένα μου δείχνει λίγο.

Ουδεμία σύγκριση με το PO.

Σίγουρα δεν θα το έβαζα για σύγκριση με το po, συμφωνώ κι εγώ ότι το po είναι πιο ωραίο , μηχανικά όμως το 300αρι είναι ανώτερο .
Δεν το λες και άσχημο όμως.

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #4613 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 08:54:13 μμ »

Το 45,5mm po με την 8500 έχει ύψος 16,5 mm.
Το αντίστοιχο 42, 15,7mm.

Είναι λίγο χοντρό για 42, αλλά δεν με χαλάει το πάχος , είναι τουμπανακι. Με χαλάει ότι δείχνει μικρότερο απο την διάσταση του.

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #4614 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 09:34:26 μμ »
ψηλό είναι και το 300αρι μποντ. κάθεται ψηλά στον καρπό. δυστυχώς κι αυτό έχει μικρό καντράν και δείχνει ομοίως (με το 42αρι ΡΟ) μικρό (συν καποια άλλα μειονεκτήματα).
όντως μια καλή διάσταση θα ήταν τα 44χιλ για το ΡΟ....
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #4615 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 09:49:06 μμ »
Δεν είναι μόνο πολλά τα λεφτά, είναι και το ρολόι βαρετό. Ξέρω, συνηθίζεται να λέμε ότι είναι καλά και ωραία αυτά τα ρολόγια αλλά το συγκεκριμένο είναι βαρετό. Το PO δεν ήταν, το seamaster με το μπλε dial και τα κύματα δεν ήταν. Αυτό ιδίως θέλω να το πάρω κάποια στιγμή για να το κάνω δίδυμο με το 36αρι που έχω και θα το πάρει ο γιος μου κάποια στιγμή.

Αλλά το συγκεκριμένο είναι βαρετό και ας το βάλει ο μποντ και ο μπαντ και ο μπαγκς μπανι

Έλα, μεταξύ μας είμαστε, ομολόγησε το στους φίλους σου: σου τη σπάει που ο Μποντ με αυτό το βαρετό ρολόϊ έχει καλύτερο αυτοκίνητο από εσένα. Ενίοτε "χτυπάει" και καλύτερα γκομενάκια...
Δεν είναι κακό να το πεις και εμένα με τσαντίζει ο τύπος :lol:

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #4616 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 10:34:22 μμ »



Sent from my iPad using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #4617 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 10:39:50 μμ »


Έλα, μεταξύ μας είμαστε, ομολόγησε το στους φίλους σου: σου τη σπάει που ο Μποντ με αυτό το βαρετό ρολόϊ έχει καλύτερο αυτοκίνητο από εσένα. Ενίοτε "χτυπάει" και καλύτερα γκομενάκια...
Δεν είναι κακό να το πεις και εμένα με τσαντίζει ο τύπος :lol:

Βασικά μου τη σπάει που έχει καλύτερο αμάξι. Στα άλλα έχω τον τρόπο μου :p
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #4618 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 10:36:52 πμ »
Ποιός έχει βάλει το 42 ΡΟ στο ΄χερι του?
 να μας πεί αν είναι πιο βαρύ ρολόι απο το καινούριο σαμπμάρινερ. Σκέφτομαι να το πάρω με λουρί για κάθε μέρα αλλα αν είναι βαρύ δεν μου κάνει..

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: OMEGA
« Απάντηση #4619 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 11:48:12 πμ »



Sent from my iPad using Tapatalk


το αγαπημένο μου Ω