Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 393225 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #760 στις: Ιανουάριος 19, 2011, 07:38:34 μμ »
Πολύ σωστός Γιάννη,μη ξεχνάτε το SuperQuartz του Emergency με το σήμα κινδύνου συχνότητας 121.5 MHz ;D ;D ;)


Τείνει προς κατάργηση από τους 405MHz

http://avstop.com/news_june_2010/aircraft_operating_an_elt_on_121.5_mhz_will_soon_be_prohibited.htm

Ξέρω, ξέρω.....  :offtopic
 ;D

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #761 στις: Ιανουάριος 23, 2011, 06:42:40 μμ »
Ωραία πράματα. Bot, πλέον και στα ελληνικά...
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Συνδεδεμένος poseidon88

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1119
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #762 στις: Μάιος 13, 2011, 12:34:52 πμ »
Καινούριο μέλος του forum,είπα αφού ψήφισα να κάνω και ένα post εκφράζοντας τη γνώμη μου..Κατ'αρχάς,η ψήφος μου ήταν και τα 2..Ο λόγος είναι ο εξής:
μηχανικά γιατί ακόμα και εγώ που μέχρι πριν λίγο καιρό δεν ήξερα που αν μου έλεγες αυτόματο ρολόι δεν ήξερα καν σε τι θα αναφερόσουν,αυτή τη στιγμη δεν μπορώ παρά να εκφράσω το θαυμασμό μου για ένα μηχανισμό,τη δουλειά που έγινε πάνω σ'αυτόν αλλά και τη ζωή που κρύβει μέσα του..
quartz γιατί ο καθένας μας χρειάζεται ρολόγια για το λόγο που βγήκαν και τα πρώτα,για να λένε την ώρα και να είναι όσο πιο ακριβή μπορούν σ'αυτο..το να τα σνομπάρεις είναι σα να σνομπάρεις καθετί καινούριο τεχνολογικά..

Αποσυνδεδεμένος gio72

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #763 στις: Ιούνιος 03, 2011, 09:50:48 μμ »
και τα δύο είναι ευπρόσδεκτα, αγαπώ την ωρολογοποία χωρίς διακρίσεις

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #764 στις: Ιούνιος 05, 2011, 02:43:02 πμ »
Καλησπέρα σε όλους είμαι νέο μέλος και ομολογώ ότι παρότι μου ασκούν ιδιαίτερη γοητεία τα ρολόγια τώρα ξεκίνησα να κάνω κάποια δειλά βήματα στο να μάθω αύτα, οπότε ζητώ τη κατανόηση σασ για τυχόν χαζες ερωτήσεις.

Δε αταφερα να διαβάσω όλες τις απαντήσεις του θέματος λόγο χρόνου αλλα το ερώτημα το δικό μου είναι το εξής. Ενδιαφερομαι να αποκτηση ένα Ωμεγα seamaster aqua terra και σε μια αναζήτηση που έκανα είδα οτι βγαίνει και σε μηχανικό και σε quartz. Εγώ το ρολόι δε πρόκειται να το χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση μιας και χρησιμοποιω άλλο οπότε το ερώτημα είναι συνεχίζει για τη χρήση αυτη που θέλω να του κάνω να είναι προτιμότερο το μηχανικο δεδομένου ότι (αν κάνω λάθος διόρθωστε με) μετα απο 2 μέρες που δε θα φορεθει ουσιαστικά θα σταματήσει; Επιπλέον είναι το ιδιο ακριβή απο ζήτημα ώρας και οι δυο τύπου μηχανισμού, θα καταλάβω διάφορα; Σε γενικες γραμμές το quartz είναι χειρότερο σαν ποιότητα απο το μηχανικό; Η απλά ειναι δυο διαφορετικες φιλοσοφιες χρήσης;
Συγγνώμη για τις πολλές και ενδεχομένως χαζες ερωτήσεις αλλα δε είχα ποτέ αυτόματο ρολόι και τώρα σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του οπότε θα ήθελα να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2011, 03:10:29 πμ από virginia »

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #765 στις: Ιούνιος 05, 2011, 08:45:42 πμ »
Καλησπέρα σε όλους είμαι νέο μέλος και ομολογώ ότι παρότι μου ασκούν ιδιαίτερη γοητεία τα ρολόγια τώρα ξεκίνησα να κάνω κάποια δειλά βήματα στο να μάθω αύτα, οπότε ζητώ τη κατανόηση σασ για τυχόν χαζες ερωτήσεις.

Δε αταφερα να διαβάσω όλες τις απαντήσεις του θέματος λόγο χρόνου αλλα το ερώτημα το δικό μου είναι το εξής. Ενδιαφερομαι να αποκτηση ένα Ωμεγα seamaster aqua terra και σε μια αναζήτηση που έκανα είδα οτι βγαίνει και σε μηχανικό και σε quartz. Εγώ το ρολόι δε πρόκειται να το χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση μιας και χρησιμοποιω άλλο οπότε το ερώτημα είναι συνεχίζει για τη χρήση αυτη που θέλω να του κάνω να είναι προτιμότερο το μηχανικο δεδομένου ότι (αν κάνω λάθος διόρθωστε με) μετα απο 2 μέρες που δε θα φορεθει ουσιαστικά θα σταματήσει; Επιπλέον είναι το ιδιο ακριβή απο ζήτημα ώρας και οι δυο τύπου μηχανισμού, θα καταλάβω διάφορα; Σε γενικες γραμμές το quartz είναι χειρότερο σαν ποιότητα απο το μηχανικό; Η απλά ειναι δυο διαφορετικες φιλοσοφιες χρήσης;
Συγγνώμη για τις πολλές και ενδεχομένως χαζες ερωτήσεις αλλα δε είχα ποτέ αυτόματο ρολόι και τώρα σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του οπότε θα ήθελα να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερα

Καταρχην εχουν διαφορα τιμης. Ειδικα σε Ω η διαφορα θα ειναι κατι παραπανω απο εμφανης.
Tα quartz ειναι καλυτερα σε χρονομετρια (αν και δεν νομιζω οτι θα σε ενοχλησει η μικρη αυτη διαφορα), δεν σταματανε οταν δεν τα χρησιμοποιεις, δεν ειναι χειροτερα σε ποιοτητα κατασκευης, ΟΜΩΣ δεν ειναι και ρολογια. Ειναι ρομποτακια με μπαταρια και πηνιο που μιμουνται τα ρολογια.
Αν μπορεις να συμφιλιωθεις με την ιδεα του οτι θα σου σταματαει οταν δεν το χρησιμοποιεις και βγαινεις οικονομικα χτυπα το αυτοματο.
Αν το γυναικειο ΑΤ ειναι open back οπως το αντρικο τοτε μονο και μονο η θεα του μηχανισμου του απο πισω θα σε αποζημιωσει!

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #766 στις: Ιούνιος 07, 2011, 03:28:33 μμ »
Σε ευχαριστώ για την απάντηση :-)
Γενικά πόση ώρα πρέπει να φορεθει ένα ρολόι ώστε να εξασφαλίσει πχ άλλη μ μέρα λειτουργίας; Θέλω να πω 2-3 ώρες αρκούν ια μια μέρα η ισχυει το 20ωρο που είχα ακούσει απο κάπου αλλού;

Αποσυνδεδεμένος assassin88

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #767 στις: Ιούνιος 07, 2011, 06:48:53 μμ »
Σε ευχαριστώ για την απάντηση :-)
Γενικά πόση ώρα πρέπει να φορεθει ένα ρολόι ώστε να εξασφαλίσει πχ άλλη μ μέρα λειτουργίας; Θέλω να πω 2-3 ώρες αρκούν ια μια μέρα η ισχυει το 20ωρο που είχα ακούσει απο κάπου αλλού;
Εξαρτάται από το ρολόι και από την χρονομετρία που θέλεις να κρατήσει αυτό.Δηλαδή αν θέλεις απλά να δουλεύει,κούνα το πέρα-δώθε για μισό λεπτό και είσαι εντάξει.Άμα όμως θέλεις το καλύτερο δυνατό,τότε φόρα το κάποιες ώρες...γενικά όσο περισσότερο το φοράς,τόσο το καλύτερο ;)

ΥΓ:Και τους 2 τύπους,το καθένα έχει την χρησιμότητά του(όσον αφορά το poll) :)

Αποσυνδεδεμένος dimitrisrag

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #768 στις: Ιούνιος 13, 2011, 07:10:39 μμ »
Εμένα επαναλαμβάνω μου αρέσουν εξίσου και τα quartz... Και στο κάτω κάτω ένα ρολόι πρέπει πάνω από όλα να κάνει σωστά και με ακρίβεια αυτό που δημιουργήθηκε για να κάνει... να δείχνει δηλαδή σωστά και με ακρίβεια την ώρα, είτε το φοράς είτε όχι... άλλωστε αν ανοίξεις ένα λεξικό θα δεις ρολόι =συσκευή που δείχνει την ώρα. Φαντάζεσαι να έπαιρνες μια Φεραρι και να έπρεπε να την κουνάς κάθε δυο μέρες ή να πήγαινε με 80χλμ. Και για να σας προλάβω, το ξέρω ότι δεν είναι το ίδιο, δεν λέω ότι είναι... απλά κάθε συσκευή πρέπει πρώτιστος να κάνει σωστά αυτό που γεννήθηκε να κάνει... Το ξέρω ότι θα ακούσω πολλά τώρα αλλά δεν θέλω να μου σνομπάρετε τα quartzακια....
Στο κάτω κάτω προτιμώ ένα ρολόι ''κόσμημα'' παρά ένα ''κόσμημα'' ρολόι.... καλό απόγευμα σε όλους... :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2011, 09:59:06 πμ από dimitrisrag »

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #769 στις: Ιούνιος 13, 2011, 07:14:03 μμ »
Ένα quartz καλό είναι να υπάρχει.
Για παραπάνω δεν υπάρχει λόγος.

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #770 στις: Ιούνιος 13, 2011, 09:09:48 μμ »
Μηχανικο και παλι μηχανικο σωστα?

Αποσυνδεδεμένος ggeo7

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 227
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #771 στις: Ιούνιος 13, 2011, 09:30:34 μμ »
Kαι βεβαια δεν ειναι κακο!! ;D Στους περισσοτερους απο εμας, πιστευω πως η αρχη εγινε με καποιο κουαρτζ ρολοι!
Και οι εταιριες που αναφερεις, μια χαρα πρωτοκλασσατες ειναι! Ωμεγα, Μπραιτλιν και Ταγκ ιδιως θεωρουνται, και ειναι
κατα τη γνωμη μου απο της κορυφαιες εταιριες, και με κορυφαια κουαρτζ μοντελα.

+1
Δεν εχει νόημα να είμαστε αφοριστικοί με τίποτα.
Άλλωστε τα quartz κάνουν άψογα τη δουλεία τους εξυπηρετώντας τον περισσότερο κόσμο όντας απολύτως cost effective λύσεις.
Δεν έχουν όλοι την τρέλα που να νιώθουν οτι φορούν έναν ''ζωντανό οργανισμό'' στο χέρι τους...
Το καταστρεπτικό με τα quartz θα συνέβαινε αν εταιρίες όπως η μεγάλη Zenith (που είχε πάει να αποσύρει τα Primero για χάρη των quartz)  εξαφανίζονταν

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #772 στις: Ιούνιος 14, 2011, 10:38:23 πμ »
Μηχανικό φυσικά, αφού επεμβαίνει πολύ περισσότερο ο ανθρώπινος παράγοντας στην κατασκευή του. Ο χρόνος που απαιτείται για να κατασκευαστεί ένα μηχανικό ρολόι, είναι γύρω στους 8 με 10 μήνες, ενώ ένα quartz κατασκευάζεται το πολύ σε 1 μέρα ( και πολύ λέω ). Βέβαια ένα quartz έχει πολύ πιο μεγάλη ακρίβεια απο ένα μηχανικό ρολόι αλλά δεν έχει καμία μεταπωλητική αξία, ούτε μεγαλύτερη αντοχή απο το μηχανικό. Οπότε Mechanical Watch Rules  :supz: :supz: :kg: :respect:


Φιλικά,
Κων/νος

Αποσυνδεδεμένος ggeo7

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 227
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #773 στις: Ιούνιος 14, 2011, 03:18:52 μμ »
Μηχανικό φυσικά, αφού επεμβαίνει πολύ περισσότερο ο ανθρώπινος παράγοντας στην κατασκευή του. Ο χρόνος που απαιτείται για να κατασκευαστεί ένα μηχανικό ρολόι, είναι γύρω στους 8 με 10 μήνες, ενώ ένα quartz κατασκευάζεται το πολύ σε 1 μέρα ( και πολύ λέω ). Βέβαια ένα quartz έχει πολύ πιο μεγάλη ακρίβεια απο ένα μηχανικό ρολόι αλλά δεν έχει καμία μεταπωλητική αξία, ούτε μεγαλύτερη αντοχή απο το μηχανικό. Οπότε Mechanical Watch Rules  :supz: :supz: :kg: :respect:


Φιλικά,
Κων/νος

Κώστα συμφωνώ 1000% μαζί σου. Απλά αν το δούμε αντικειμενικά οι λόγοι που αναφέρεις είναι καθαρά συναισθηματικοί και όχι πρακτικοί (πχ όπως με ένα χειροποίητο χαλί). Αλλα΄νομίζω αξίζει αν είμαστε εμείς οι πιο ρομαντικοί με όσα πράγμματα παραμένουν άφθαρτα και οι χρόνος τα αγαπάει  ;)

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #774 στις: Ιούνιος 14, 2011, 03:32:26 μμ »
Κώστα συμφωνώ 1000% μαζί σου. Απλά αν το δούμε αντικειμενικά οι λόγοι που αναφέρεις είναι καθαρά συναισθηματικοί και όχι πρακτικοί (πχ όπως με ένα χειροποίητο χαλί). Αλλα΄νομίζω αξίζει αν είμαστε εμείς οι πιο ρομαντικοί με όσα πράγμματα παραμένουν άφθαρτα και οι χρόνος τα αγαπάει  ;)
Έτσι! ;D ;) +1

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #775 στις: Ιούλιος 11, 2011, 10:50:56 μμ »
..Το καταστρεπτικό με τα quartz θα συνέβαινε αν εταιρίες όπως η μεγάλη Zenith (που είχε πάει να αποσύρει τα Primero για χάρη των quartz)  εξαφανίζονταν

Πολλές Εταιρίες έκλεισαν τη δεκαετίες '70-'80 λόγω της έλευσης των quartz, ειδικά των ψηφιακών απο Απω Ανατολή...η ιστορία είναι γνωστή. Χωρίς μάλιστα τα Quartz της Swatch δεν θα είχαν έπανέλθει...

Η Zenith κόντεψε να κλείσει, συγχωνεύτηκε με Movado, πούλησε El Primero σε Rolex και Ebel, πούλησε και χιλιάδες ESA Quartz για να επιβιώσει. Για μια 20ετία ήταν σε ξεπεσμό...


Αποσυνδεδεμένος lychounas

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #776 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 01:54:41 πμ »
Μηχανικά είναι η προτίμησή μου. Αν ήταν χαλαζία, δε θα ήμουν εδώ νομίζω... Ο λόγος; Δεν υπάρχει πραγματικός λόγος, απλά μ' αρέσει να νιώθω των ρότορα και να βλέπω τον δείκτη τον δευτερολέπτων να περιστρέφεται ομαλά.

Alexandros_Kall

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #777 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 03:28:44 πμ »
Καταρχην εχουν διαφορα τιμης. Ειδικα σε Ω η διαφορα θα ειναι κατι παραπανω απο εμφανης.
Tα quartz ειναι καλυτερα σε χρονομετρια (αν και δεν νομιζω οτι θα σε ενοχλησει η μικρη αυτη διαφορα), δεν σταματανε οταν δεν τα χρησιμοποιεις, δεν ειναι χειροτερα σε ποιοτητα κατασκευης, ΟΜΩΣ δεν ειναι και ρολογια. Ειναι ρομποτακια με μπαταρια και πηνιο που μιμουνται τα ρολογια.
Αν μπορεις να συμφιλιωθεις με την ιδεα του οτι θα σου σταματαει οταν δεν το χρησιμοποιεις και βγαινεις οικονομικα χτυπα το αυτοματο.
Αν το γυναικειο ΑΤ ειναι open back οπως το αντρικο τοτε μονο και μονο η θεα του μηχανισμου του απο πισω θα σε αποζημιωσει!


ρομποτακια τα quartz? το ατομικο ρολοι τι ειναι τοτε διαστημοπλοιο?
http://www.casio-intl.com/wat/watch_detail/?m=PRG-510-1&n=1320

τα ρολογια ξεκινησαν μηχανικα και η εξελιξη ηταν τα ηλεκτρονικα.
οπως οι υπολογιστες ξεκινησαν με καρτες τρυπητες(σαν αργαλιος!) και ελατηρια και εγιναν ηλεκτρονικα υπερμηχανηματα που μπαινουν σε καθε σπιτι ποια.. ποιος θα ηθελε να γραφει ακομα σε γραφομηχανη η να κουρδιζει το αρχαιο μηχανικο αναξιοπιστο ξυπνητηρι του με το εκνευριστικο τακ τουκ διπλα στο κρεββατι του? >:(
προσωπικα η χρηση ενος casio rc με εντυπωσιαζει. ξερω οτι εγω πχ κοιμαμαι και αυτο καθε 24ωρο θα φροντισει να πιασει σημα απο γερμανια και να ρυθμιστει με ακριβεια δευτερολεπτου. ετσι παντα θα εχω ακριβη ωρα κατι για το οποιο και απαιτω να εχω απο ενα ρολοι(αυτη ειναι η δουλεια του αλλωστε). δεν θα τρεμω μην το χτυπησω γιατι ειναι αντοχης σε κραδασμους χωρις τον φοβο μην σκορπισει...κτλ ο μηχανισμος στο πρωτο χτυπημα. θα φροντισει μονο του να καλιμπραρει τα χερια ωστε να χτυπανε ακριβεστατα στα  σημεια και σαν ηλιακο θα το χρησιμοποιω χωρις ενδοιασμους για την μπαταρια του για πολλα χρονια.
η ηλεκτρονικη τεχνολογια ειναι το μεγαλυτερο θαυμα της εποχης μας και ξεκιναει απο ενα ρολοι μεχρι τον αεροσακο η οτι αλλο σε ενα αμαξι για να σου σωσει την ζωη η την μικροχειρουργικη και τις τεχνητες καρδιες και χιλια 2 αλλα. κοροιδευοντας ενα τεχνολογικο ρολοι ακυρωνεις μεχρι και το...ρομποτακι στο νοσοκομειο που θα πας και θα αναλυσει το αιμα σου.




Αποσυνδεδεμένος VCFUN

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 196
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #778 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 09:31:34 πμ »
ρομποτακια τα quartz? το ατομικο ρολοι τι ειναι τοτε διαστημοπλοιο?
[url]http://www.casio-intl.com/wat/watch_detail/?m=PRG-510-1&n=1320[/url]

τα ρολογια ξεκινησαν μηχανικα και η εξελιξη ηταν τα ηλεκτρονικα.
οπως οι υπολογιστες ξεκινησαν με καρτες τρυπητες(σαν αργαλιος!) και ελατηρια και εγιναν ηλεκτρονικα υπερμηχανηματα που μπαινουν σε καθε σπιτι ποια.. ποιος θα ηθελε να γραφει ακομα σε γραφομηχανη η να κουρδιζει το αρχαιο μηχανικο αναξιοπιστο ξυπνητηρι του με το εκνευριστικο τακ τουκ διπλα στο κρεββατι του? >:(
προσωπικα η χρηση ενος casio rc με εντυπωσιαζει. ξερω οτι εγω πχ κοιμαμαι και αυτο καθε 24ωρο θα φροντισει να πιασει σημα απο γερμανια και να ρυθμιστει με ακριβεια δευτερολεπτου. ετσι παντα θα εχω ακριβη ωρα κατι για το οποιο και απαιτω να εχω απο ενα ρολοι(αυτη ειναι η δουλεια του  έχου




« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2011, 09:40:31 πμ από VCFUN »

Αποσυνδεδεμένος VCFUN

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 196
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #779 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 09:48:08 πμ »
Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί γράφουν σε αυτό το φόρουμ μερικοί που δεν μπορούν να διαχωρίσουν το θαύμα της κατασκευής και λειτουργίας ενός μηχανικού ρολογιού από τα gadgets και τα πηνία και τις συσκευές μέτρησης χοληστερίνης. Μήπως δεν υπάρχουν φόρουμ ιατρικά και τεχνολογικά? Γεμάτος ο τόπος!!!