Αποστολέας Θέμα: Οι μηχανισμοί της Seiko και η λειτουργία τους  (Αναγνώστηκε 39152 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Οι μηχανισμοί της Seiko και η λειτουργία τους
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 05, 2017, 12:09:06 πμ »
Μόλις αυτό θα έγραφα. Ελήφθη. Οπότε ανάμεσα σε 4R36 και 4R39 η μόνη διαφορά είναι ο δείκτης 24ωρης ωρας? Καμία άλλη διαφορά?

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Οι μηχανισμοί της Seiko και η λειτουργία τους
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 05, 2017, 12:24:12 πμ »
Μόλις αυτό θα έγραφα. Ελήφθη. Οπότε ανάμεσα σε 4R36 και 4R39 η μόνη διαφορά είναι ο δείκτης 24ωρης ωρας? Καμία άλλη διαφορά?
Έτσι πιστεύω! Τώρα τεχνικά δε ξέρω να σου πω παραπάνω!

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: Οι μηχανισμοί της Seiko και η λειτουργία τους
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 05, 2020, 10:43:17 πμ »
Όντας καμένος, μπήκα στη διαδικασία να γκουγκλάρω "6r15 issues" και δόξα τω Θεώ, μου έβγαλε ένα σωρό. Να είναι καλά η Seiko.
Πολλά προβλήματα, ένα εκ των οποίων και το ξαφνικό σταμάτημα όπως στη δική μου περίπτωση.
Συνεχίζει να απογοητεύει η Seiko. Δυστυχώς.....
Το QC της, αν κι εφόσον υπάρχει, είναι χειρότερο και από ρέπλικας.

https://www.reddit.com/r/Watches/comments/8uhc00/discussion_is_there_really_a_problem_with_all/

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Οι μηχανισμοί της Seiko και η λειτουργία τους
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 05, 2020, 11:34:34 πμ »
Αυτό είναι ένα θαυμάσιο post για μία βροχερή ημέρα καραντίνας.
Πάω να μαρινάρω το κοτόπουλο και αναμένω εναγωνίως τις απαντήσεις των Samurai του forum.
Αν δε δω απαντήσεις, θα ανησυχήσω... ;D


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: Οι μηχανισμοί της Seiko και η λειτουργία τους
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 05, 2020, 11:46:50 πμ »
Χα, χα, χα......κι εγώ σαμουράι δηλώνω κι έχω μαζέψει μπόλικα από δαυτα, αλλά η αλήθεια να λέγεται.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7


Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Οι μηχανισμοί της Seiko και η λειτουργία τους
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 05, 2020, 11:53:22 πμ »
Ευγε φιλε μου ψηλε!!!’

Εξαιρετικο ποστ!!

Υ.Γ εβαλα απο τωρα ουισκακι και περιμενω καπετανιοντενηδες!!

Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Οι μηχανισμοί της Seiko και η λειτουργία τους
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 05, 2020, 12:46:11 μμ »
Συμφωνώ & επαυξάνω, στο σοβαρότατο πρόβλημα του quality control της Seiko, στη μεσαία προς φθηνή κατηγορία (αλλά όχι στα ακριβά)
Συγκεκριμένα το δικό μου Sarb035 εχει προβληματική χρονομετρία. Στο +2" τη μέρα όταν δεν το φοράω αλλά στο -80" τη μέρα όταν είναι στον καρπό μου.
Δεν ασχολήθηκα να το πάω για ρύθμιση αλλά είναι απαράδεκτο να φεύγει από το QC με τέτοια χρονομετρία ένα ρολόι με την 6R15  >:(
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Οι μηχανισμοί της Seiko και η λειτουργία τους
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 05, 2020, 01:00:55 μμ »
Ευγε φιλε μου ψηλε!!!’

Εξαιρετικο ποστ!!

Υ.Γ εβαλα απο τωρα ουισκακι και περιμενω καπετανιοντενηδες!!

Sent from my iPhone using Tapatalk
Συμφωνώ & επαυξάνω, στο σοβαρότατο πρόβλημα του quality control της Seiko, στη μεσαία προς φθηνή κατηγορία (αλλά όχι στα ακριβά)
Συγκεκριμένα το δικό μου Sarb035 εχει προβληματική χρονομετρία. Στο +2" τη μέρα όταν δεν το φοράω αλλά στο -80" τη μέρα όταν είναι στον καρπό μου.
Δεν ασχολήθηκα να το πάω για ρύθμιση αλλά είναι απαράδεκτο να φεύγει από το QC με τέτοια χρονομετρία ένα ρολόι με την 6R15  >:(
Αρα μπορεις να μη το φορας... ειναι εμφανες οτι το ρολοι νιωθει καλυτερα οταν ειναι μονο του..

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: Οι μηχανισμοί της Seiko και η λειτουργία τους
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 05, 2020, 01:30:08 μμ »
Κωστή, αυτό είναι το λιγότερο.
Όταν λέω για προβληματικό έως ανύπαρκτο qc, αναφέρομαι σε πιο ουσιαστικά πράγματα που βγάζουν μάτι ακόμα και σε έναν όχι και τόσο παθιασμένο με τα ρολόγια.

Τα Seiko είναι τα μοναδικά ρολόγια που με αγχωνει τόσο πολύ η αγορά τους. Κυριολεκτικά δεν ξέρεις τι θα σου έρθει.

Αν κοιτάξει κανείς τα mail που ανταλλάσσω με τον εκάστοτε πωλητή, πριν να ολοκληρώσω την αγορά ενός seiko, θα βάλει τα γέλια. Μην πω και τα κλάματα.
Σας παρακαλώ κοιτάξετε η ημερομηνία να είναι στην ίδια ευθεία με την ημέρα, ρίξτε μια ματιά στο chapter ring να κεντραρει ακριβώς, δείτε μήπως οι δείκτες έχουν κάποιο misalignment, η κορώνα στο samurai να είναι ακριβώς στη μέση των crownguards γιατί σε πολλά είναι κολλημένη στο κάτω και πολλά πολλά άλλα.

Θα μου πεις, γιατί τότε η συλλογή σου απαρτίζεται κυρίως από seiko;;
Ε, είμαι μαζοχας, τι να κάνω;
Είναι από τις εταιρείες που συμπαθώ ιδιαίτερα αλλά ταυτόχρονα με κάνει να νιώθω μεγάλη ανασφάλεια.
Έχω ολόκληρο αρχείο στο κινητό με τα στραβά και τα ανάποδά της.
Ενδεικτικά βάζω δύο φωτό.

Δείτε τα θεοστραβα lug holes στην πρώτη.
Απλά δε γίνεται αυτό.....



....και το "special editoin" στη δεύτερη.
Που να μην ήταν και special δηλαδή.....




Στάλθηκε από το Redmi Note 7
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2020, 01:36:58 μμ από episkeptis »

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Οι μηχανισμοί της Seiko και η λειτουργία τους
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 05, 2020, 01:50:04 μμ »
Δημήτρη, παλιότερα κάπου είχα διαβάσει ότι είχε δώσει την παραγωγή για κάσες κι εξαρτήματα, σε χώρες με χαμηλά εργατικά  για συμπίεση του κόστους. Ακόμα και το επιτυχημένο 007 δεν το συναρμολογούσαν στην Ιαπωνία. Ίσως μετά από ένα σημείο να παραιτήθηκαν από το QC αυτών των κομματιών.  :-[
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Οι μηχανισμοί της Seiko και η λειτουργία τους
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 05, 2020, 02:07:53 μμ »
Eγώ το έχω ξαναγράψει, ότι στην φθηνή-μεσαία κατηγορία τα Seiko δεν είναι ούτε τα πιο φθηνά ούτε τα πιο καλά. Παράδειγμα value Seiko θεωρώ αυτή τη στιγμή το SBDX014, ένα ρολόϊ υποδειγματικό ως ποιότητα κατασκευής, κορυφαία υλικά (τιτάνιο, κεραμικό), εξαιρετική μηχανή (8L35), κατασκευασμένο εξ ολοκλήρου στην Ιαπωνία. Ομοίως, το νέο ΜΜ300, νορμάλ έκδοση, θεωρώ ότι  είναι τίμια τιμολογημένο σε σχέση με τον ανταγωνισμό, για μένα υπερέχει έναντι αυτού.  Τώρα, από τα φθηνότερα, το μόνο που έχω είναι το SPB051 με την 6r15, το οποίο αποκτήθηκε εν γνώσει του ότι δεν συγκρίνεται με τα upper level μοντέλα της εταιρείας και σε τιμή-σκότωμα, like new, από ιδιώτη. Δυο χρόνια του έχω πιει το αίμα, έχει περάσει τα πάνδεινα και παρ' όλ' αυτά δεν έχω προβλήματα. Αν το κοιτάξεις βέβαια με τη λούπα αντιλαμβάνεσαι πλήρως για ποιους λόγους τιμάται όσο τιμάται -δεν περίμενα κάτι περισσότερο, ρεαλιστικά και ψυχρά αυτό που πλήρωσα αυτό πήρα και είμαι ευχαριστημένος.  Το μεγάλο κέρδος της Seiko έρχεται από τις χαμηλές κατηγορίες, εκεί έχει τεράστιο περιθώριο, πολλά κινέζικα parts, φινίρισμα άντε να τελειώνουμε, μηχανές στοιχειωδώς ρεγουλαρισμένες, τυπικό έως υποτυπώδες qc, δηλαδή φθηνότερα υλικά, λιγότερες εργατώρες κλπ. Δεν θεωρώ την 6r15 ούτε καλύτερη ούτε χειρότερη από την ΕΤΑ 2824, είναι αμφότερες μηχανές μαζικής παραγωγής και (στην ίδια κατηγορία τιμής ρολογιών) εξίσου προσεγμένες ή μη προσεγμένες, ανάλογα πως θα το δει κανείς.  Η τύχη, σε τέτοιες κατηγορίες, παίζει μεγάλο ρόλο. Πήρα πριν μήνες το κινέζικο Seagull 7001 με την ST19 και τρελάθηκα, όχι μόνο η ποιότητα κατασκευής είναι εκπληκτική για τα χρήματα, αλλά επιπλέον το ρολόϊ μου προέκυψε υπόδειγμα χρονομετρίας, δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα, ούτε quartz να ήτανε. 'Ετυχε στο δικό μου δείγμα, ένας άλλος μπορεί να βλαστημάει  τους Κινέζους για το παλιόπραμα που βγάλανε, δεν αμφιβάλλω. Τώρα, όταν η τύχη δεν είναι με το μέρος μου, δεν στενοχωριέμαι, απευθείας πούλημα και τελειώνει η υπόθεση, ούτε δεύτερη ευκαιρία ούτε "κάτσε και να δούμε πως θα πάει", άπαξ και με χάλασε το ρολόϊ θα το στείλω χωρίς δεύτερη σκέψη -έχω στείλει IWC Big Pilot, παρ' ότι μ' άρεσε πολύ αυτό το ρολόϊ, επειδή έτρεχε 20 sec τη μέρα, καινούργιο ρολόϊ, τζήζας δηλαδή. Έστειλα το Βlancpain FF (αυτό το είχα πάρει μεταχειρισμένο) επειδή μου φερόταν αγενώς (ο ωροδείκτης συχνά γλιστρούσε στις αλλαγές ώρας, η ημερομηνία μια γύριζε μια όχι και κάτι τέτοια παλαβά), δρόμο κι αυτό, το πήρε ένας από το Μαϊάμι, να το 'χει να το χαίρεται. Εν κατακλείδι, κάθε μηχανικό ρολόϊ μπορεί ανά πάσα στιγμή να σου χαλάσει τη ζωή, οι πιθανότητες αυξάνονται όσο χαμηλώνει τη τιμή κτήσης, δεν είναι αποκλεισιτκό θέμα της Seiko, είναι γενικό στατιστικό μέγεθος. 

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: Οι μηχανισμοί της Seiko και η λειτουργία τους
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 05, 2020, 02:42:33 μμ »
Εν κατακλείδι, κάθε μηχανικό ρολόϊ μπορεί ανά πάσα στιγμή να σου χαλάσει τη ζωή, οι πιθανότητες αυξάνονται όσο χαμηλώνει τη τιμή κτήσης, δεν είναι αποκλεισιτκό θέμα της Seiko, είναι γενικό στατιστικό μέγεθος.
Εν μέρει συμφωνώ με αυτά που πολύ όμορφα έγραψες.
Απομόνωσα όμως την τελευταία παράγραφο γιατί εκεί είναι που έχω την έντασή μου και πιστεύω ότι είναι κυρίως θέμα της Seiko, όταν μιλάμε για low budget ρολόγια
Αν πάρεις για παράδειγμα άλλες εταιρείες που παίζουν σε χαμηλή κατηγορία τιμών (glycine, certina, mido, revue thommen, squale και πολλές αλλες), θα δεις ότι τέτοια θέματα δεν υφίστανται.
Είναι όλα τους πολύ προσεγμένα σε όλους τους τομείς και όχι αυτό το "άντε να τελειώνουμε" της Seiko, όπως πολύ σωστά ανέφερες.


Στάλθηκε από το Redmi Note 7


Αποσυνδεδεμένος drifter

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 390
  • seamaster
    • Προφίλ
Απ: Οι μηχανισμοί της Seiko και η λειτουργία τους
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 17, 2020, 08:53:19 μμ »
το δικό μου 44σάρι πιστολι ειναι στα -12 δευτερα τη μερα.

Αποσυνδεδεμένος EDK

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Οι μηχανισμοί της Seiko και η λειτουργία τους
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 29, 2020, 10:34:45 πμ »
Καλημέρα,

Ενδιαφέρομαι για αγορά ένος αυτόματο diver. Μου αρέσει πάρα πολύ το Blumo και το JDM Coral Blue SBDC069. Εκτός του αισθητικού τομέα με είχε τραβήξει ο μηχανισμός που είναι ανώτερος του 4r35 σε τεχνικά χαρακτηριστικα.  Να μπω στον κόπο να το βρώ ή θα παίξω τζόκερ; Μήπως να πάω σε 8203 citizen;

Αποσυνδεδεμένος iliasg1979

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Οι μηχανισμοί της Seiko και η λειτουργία τους
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 08:58:09 πμ »
Μηχανισμός quartz της SEIKO 8Τ63 χρονογράφος.

1. Είναι φυσιολογικό όταν τρέχει ο χρονογράφος όταν τον σταματάω και πάω να τον επαναφέρω, με την επαναφορά να ψιλοκουνιέται και ο δείκτης των λεπτων;;;
2. Είναι φυσικογικό μηχανισμός quartz να τρέχει +2-3 sec την ημέρα μπροστά;;;;;

Το ρολόι είναι καινούργιο.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Οι μηχανισμοί της Seiko και η λειτουργία τους
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 09:10:57 πμ »
Μηχανισμός quartz της SEIKO 8Τ63 χρονογράφος.

1. Είναι φυσιολογικό όταν τρέχει ο χρονογράφος όταν τον σταματάω και πάω να τον επαναφέρω, με την επαναφορά να ψιλοκουνιέται και ο δείκτης των λεπτων;;;
2. Είναι φυσικογικό μηχανισμός quartz να τρέχει +2-3 sec την ημέρα μπροστά;;;;;

Το ρολόι είναι καινούργιο.

Καλημέρα. Τίποτε από τα 2 που αναφέρεις δεν είναι σωστό και υποδηλώνουν πρόβλημα στην καλίμπρα (μηχανή), αν μάλιστα είσαι εντός των 14 ημερών (λόγω DOA) ζητάς αντικατάσταση όλου του ρολογιού και όχι απλά επισκευή λόγω εγγύησης.

Παραθέτω και το manual της καλίμπρας όπου στο τέλος στα χαρακτηριστικά φαίνονται οι μηνιαίες ανοχές ως προς την χρονομετρία.

https://storage.seikowatches.com/production/files/2018/03/20/143348116860/pdf/8T63_8T68_E.pdf
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Οι μηχανισμοί της Seiko και η λειτουργία τους
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 10:10:08 πμ »
Καλημέρα. Τίποτε από τα 2 που αναφέρεις δεν είναι σωστό και υποδηλώνουν πρόβλημα στην καλίμπρα (μηχανή), αν μάλιστα είσαι εντός των 14 ημερών (λόγω DOA) ζητάς αντικατάσταση όλου του ρολογιού και όχι απλά επισκευή λόγω εγγύησης.

Παραθέτω και το manual της καλίμπρας όπου στο τέλος στα χαρακτηριστικά φαίνονται οι μηνιαίες ανοχές ως προς την χρονομετρία.

https://storage.seikowatches.com/production/files/2018/03/20/143348116860/pdf/8T63_8T68_E.pdf
Αν ειναι ελαττωματικο μπορει να ζητησει αντικατασταση ουτως ή αλλως απ´ το νομο, εκτος αν το εχει παρει εκτος ΕΕ οποτε λιγο περιπλεκεται.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Οι μηχανισμοί της Seiko και η λειτουργία τους
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 12:04:54 μμ »
Αν ειναι ελαττωματικο μπορει να ζητησει αντικατασταση ουτως ή αλλως απ´ το νομο, εκτος αν το εχει παρει εκτος ΕΕ οποτε λιγο περιπλεκεται.
Ακριβώς έτσι Βίκτωρα.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος iliasg1979

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Οι μηχανισμοί της Seiko και η λειτουργία τους
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 12:16:29 μμ »
Το ρολόι είναι αγορασμένο από Ελλάδα παιδιά, από επίσημο αντιπρόσωπο της SEIKO.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Οι μηχανισμοί της Seiko και η λειτουργία τους
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 12:24:01 μμ »
Τότε καλό θα ήταν να το πας στο κατάστημα και να ζητήσεις είτε δωρεάν επισκευή είτε αντικατάσταση.
Φαντάζομαι το πήρες μέσα στην τελευταία διετία, σωστά;