Αποστολέας Θέμα: ‘H γυναικα του Καισαρα δεν πρεπει μονο να ειναι τιμια αλλα και να φαινεται!...’  (Αναγνώστηκε 11747 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Aς μην ξεχνάμε σε ποιες αγορές απευθύνονται κυρίως οι Ελβετοί πλέον. Αν θεωρήσουμε ότι στοχεύουν σε Κίνα, Ρωσία κ.λπ., προφανώς έχουν αντιληφθεί ότι σε αυτές τις αγορές μετράει κυρίως το "φαίνεσθαι" του ρολογιού, όχι το "είναι". Άρα, εφόσον γράφει "swiss made",το αν είναι κατασκευασμένο στο καντόνι της Γενεύης ( ;) :) ;) :) ) ή στα Καβάσιλα Ηλείας μικρή σημασία έχει. Προφανώς, ο κατ' εξοχήν επιθυμητός πελάτης που θα τους αποφέρει τα πολλά λεφτά δεν είμαι ούτε εγώ ούτε ο Bb ούτε ο nin ούτε ο george_ ούτε ούτε... Επομένως, η ουσία του "swiss made" για την ΥΩ εντοπίζεται στα κέρδη που μπορεί να αποφέρει, όχι στο τι πραγματικά πρέπει να σημαίνει. Οι ωρολογόφιλοι (όχι οι μοδάτοι ωρολογόφιλοι) αντιμετωπίζουν το ζήτημα πιο ρομαντικά, αλλά οι εταιρείες σαφώς πιο κυνικά. Θα στραφεί η λογική αυτή εις βάρος των Ελβετών στο μέλλον; Όσο ο νεοπλουτισμός κυριαρχεί, όχι. Θα συνεχίσει να κυριαρχεί; Δυστυχώς, νομίζω ναι.

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Παίδες,
να δούμε και το δάσος πίσω από τα δέντρα... Είχα μιά προσωπική γνωριμία με έναν χαρισματικό άνθρωπο, τον Βρετανό κατασκευαστή ηχείων κ. Alan Shaw, της Harbeth. 100% inhouse, πολλά διεθνή βραβεία, εξαίρετες τιμές, παραγγελίες κλεισμένες σχεδόν έναν χρόνο μπροστά, κατασκευή χειροποίητη, το πράγμα "φωνάζει"...
Στην κουβέντα μας του έκανα την ίδια ερώτηση που απευθύνω και σε εσάς, δηλ. τι θα γίνει αν η Κίνα μαζέψει πάνω της το 50-60-70% και βάλε, της παγκόσμιας παραγωγής... Εξαρτήματα, ολοκληρωμένα προιόντα, φασόν, και πάει λέγοντας...
Μου αποκρίθηκε -εμφανώς προβληματισμένος- ότι πρωτίστως τον σοκάρει η βλακεία των Ευρωπαίων, που θα μπορούσαν με το background τους να κάνουν θαύματα και στην ανταγωνιστικότητα. Και ...κόλλησαν με την υποταγή στο χαμηλό κόστος εργασίας των Ασιατών. Ε, ας το αφήσουμε έτσι, και σε λίγα χρόνια θάμαστε μιά γερασμένη, φτωχή και άτολμη Ευρώπη, σκλάβα στα πόδια των "τριτοκοσμικών"! Εκεί δεν πάει? Μας έφαγε το lifestyle, και οι εγκέφαλοί μας νωθρέψανε σε σημείο αυτοκαταστροφής...
Νομίζω ότι και με τα ρολόγια το ίδιο έργο βλέπουμε, σε παραλλαγή...
Κάποτε θα πρέπει και σ' αυτήν την ήπειρο, και σ' αυτήν την δύσμοιρη χώρα, κάποιοι να παράγουν και κάτι. Κι όχι μόνον "μούρη" και κατανάλωση... Η πορεία του "swiss made" δεν είναι παρά μιά επιβεβαίωση αυτού του φαινομένου, σε σημαντικό βαθμό...
Φιλικά,
Θάνος
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Αρα ειναι  ψυχολογικο  το θεμα δε θελω να το παω παρακατω, απλα δεν μπορω να το καταλαβω 




Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Φίλε Γιώργο,
αν η οκνηρία και η συνήθεια σ' ένα "εύκολο και άνετο" μοντέλο ζωής είναι ψυχολογία, αν θες καλύτερα να πούμε ότι ψυχολογικό πρόβλημα είναι η πλαδαρότητα και η παρακμή των Ευρωπαίων, γιατί έτσι πιστεύω εγώ, απλά συμφωνώ μαζί σου, κι ας γίνομαι εντελώς απαισιόδοξος... Κι ας πάει όπου πάει. Θα προσαρμοστούν άπαντες θέλουν δεν θέλουν, και το lifestyle, και η τεχνολογία, και τα προιόντα... Τσιν-τσαν-τσουν και Φου μαν τσου, και πάρε την νέα τάξη πραγμάτων, πάρε νάχεις μπάρμπα... :loser:
Θάνος
ΥΓ. Αν βέβαια πρωτεύει -όπως φαίνεται σε πρώτη φάση- το οικονομικό, κι έτσι κοντόφθαλμα το αντιμετωπίσουν οι Ευρωπαίοι, τότε ας ετοιμαστούμε για την ανεργία της αρκούδας!!! Έρχεται...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2010, 01:02:05 μμ από THANOS58 »
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Γιώργο αν έπερνες μια Mercedes ή μια BMW θα προτιμούσες να είναι φτιαγμένη στη Γερμανία από ψηλούς ξανθούς Γερμανούς ή στην Κίνα από κοντούς Κινέζους με αλογουρά; :D
Ψυχολογικής πάντως φροντίδας θα έχρηζε σίγουρα όποιος επέλεγε το δεύτερο ;) ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
 THANOS58 ,GiannisH η  απαντηση μου,ειναι προς τον warover και το ποστ του ...Ειναι μια πλακα φυσικα και εχει να κανει με την φραση

Αρα ειναι  ψυχολογικο  το θεμα δε θελω να το παω παρακατω, απλα δεν μπορω να το καταλαβω 



 ;)

Υ.Γ.

Αγοραζεις μαρκα ...Η ΕΤΑ 2824, απο το εργοστασιο στην Ασια δεν ειναι η ιδια με την 2824 της Ελβετιας?Η σελιτα sw200 (2824) της Ελβετιας ειναι καλυτερη απο την Ετα της Ασιας?

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2010, 02:59:02 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Μα κι εγώ πλάκα κάνω εξ'ου και οι ξανθοί γαλανομάτηδες Γερμανοί :D

Τώρα όσο αναφορά το ερώτημα που έθεσες, για μένα η Ελβετική 2824 είναι σίγουρα καλύτερη ;) Όσο χαμηλότερης εκπαίδευσης και φτωχότερα αμοιβόμενος είναι ο εργαζόμενος, τόσο χειρότερο το προ'ι'όν που παράγει ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Τώρα όσο αναφορά το ερώτημα που έθεσες, για μένα η Ελβετική 2824 είναι σίγουρα καλύτερη ;) Όσο χαμηλότερης εκπαίδευσης και φτωχότερα αμοιβόμενος είναι ο εργαζόμενος, τόσο χειρότερο το προ'ι'όν που παράγει ;)

Μικρό το κακό, για αυτό άλλωστε υπάρχουν οι έλεγχοι ποιότητας. :blah:

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Για την πλειοψηφία...Σημασία έχει να είναι γνωστής μάρκας κι αν δεν έχει πάνω του αστέρια, προπέλες και κύκλους ας είναι τουλάχιστον μουράτο, να έχει GPS, TV και φραπεδοστήριγμα. Ποιον το νοιάζει τι ανάρτηση έχει, πως στρίβει και πως ανοίγει το καπό του κινητήρα;
Όλα αυτά νοιάζουν μόνο τον Άρη, το Γιάννη, εμένα και καμιά εκατοστί μέλη κι επισκέπτες.


θα αναφέρω παράδειγμα φίλε μου που με έχει ξενερώσει απίστευτα...αγοράζω ένα μαιμού λακόστ από περιπλανόμενο πωλητή στη παραλία..πραγματικά όμορφο, αλλά μαιμού κ με quartz από πίσω που δε φοράει ούτε να μη πω κ γω τί! σκάω στη δουλειά την άλλη μέρα...όλες οι κοπελιές με μια φωνή.."Σπύρο τί ωραίο ρολόι!!!!!", τα άλλα έχουν περάσει απαρατήρητα...στο κουβά!!! κρίμα οι μηχανισμοί κ οι ιστορίες...δυστυχώς για τους αμαθείς, ίσως ευτυχώς για εμάς που γνωρίζουμε 5 πράματα γιατί έτσι νοιώθουμε την ιδιαιτερότητα...διαφορετικά όλα θα ήταν ισοπεδωμένα...φιλοσοφική ανησυχία...

Εξαιρετική αναφορά κ παρουσία από τον Watch-Collector!!! Συμφωνώ σε όλα απλά να παραθέσω κ μια διαφορετική πτυχή...την πολιτική....πόσα επώνυμα προιόντα ελβετικά ξέρετε; τί πλασάρετε περισσότερο; η εταιρία ή το "swiss made"; σαν εικόνα στο μυαλό μου πάντος έχω την ελβετική σημαία..εξαιρετικό μάρκετινγκ...κ οι εταιρείες ωρολογοποιίας πιθανόν το γνωρίζουν αυτό κ ακολουθούν αυτή τη συγκεκριμένη πολιτική...ίσως το κέρδος γιαυτές έτσι να είναι μεγαλύτερο...ίσως αυτό το swiss made να προσφέρει περισσότερα μέσω της ελβετικής κοινωνικής ευημερίας κ τις επιπτώσεις που έχει στο εμπορικό ισοζύγιο παρά στη κάθε εταιρία χωριστά αν δεν υπηρχε αυτή η εθνιστική αλτρουιστική πολιτική διάθεση...σκεπτείτε την Ελλάδα να είχε σταθερή εξωτερική πολιτική προβολής κ πρόωθησης εδώ κ δεκαετίες τα νησιά της όλα μαζί πακέτο χωρίς να ξεχωρίζει κάποιο (όχι κρήτη, μύκονος κλπ) και σκεπτείτε αυτό που γινόταν μέχρι πρότεινος κ ακόμα η κάθε νομαρχία να προσπαθεί στα διεθνή περίπτερα να υποστηρίξει ακόμα ποιο συγκεκριμένα όχι μόνο το νομό αλλά κ συγκεκριμένα ξενοδοχεία...ποιό πουλάει καλύτερα; Οι έλληνες δε χρειάζεται να ανακαλύψουμε την Αμερική στο τουρισμό πχ, έχουμε case study την Αμερική των Ελβετών με το swiss made (& όχι την ομέγα, μορίς, αιβισι κλπ..) - ελβετικές τράπεζες, ελβετικά ρολόγια, ελβετικές σοκολάτες κλπ...

Με εκτίμηση, Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Τώρα όσο αναφορά το ερώτημα που έθεσες, για μένα η Ελβετική 2824 είναι σίγουρα καλύτερη  Όσο χαμηλότερης εκπαίδευσης και φτωχότερα αμοιβόμενος είναι ο εργαζόμενος, τόσο χειρότερο το προ'ι'όν που παράγει 

Μηχανες τα φτιαχνουν....Ολες οι quartz παραγονται Ασια,γιατι εκει ειναι πιο μπροστα,αρα και τα εργοστασια της ΕΤΑ Η των συνεργαζομενων με  αυτη εταιριων....Μια χαρα μηχανες ειναι

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Μικρό το κακό, για αυτό άλλωστε υπάρχουν οι έλεγχοι ποιότητας. :blah:

Τώρα όσο αναφορά το ερώτημα που έθεσες, για μένα η Ελβετική 2824 είναι σίγουρα καλύτερη  Όσο χαμηλότερης εκπαίδευσης και φτωχότερα αμοιβόμενος είναι ο εργαζόμενος, τόσο χειρότερο το προ'ι'όν που παράγει 

Μηχανες τα φτιαχνουν....Ολες οι quartz παραγονται Ασια,γιατι εκει ειναι πιο μπροστα,αρα και τα εργοστασια της ΕΤΑ Η των συνεργαζομενων με  αυτη εταιριων....Μια χαρα μηχανες ειναι

Οκ αν σας δώσουν δυό ίδια ρολόγια, όπου το ένα έχει ΕΤΑ φτιαγμένη στην Ελβετία και το άλλο ΕΤΑ φτιαγμένη στην Κίνα, πάρτε το δεύτερο και αφήστε το πρώτο για μένα ;) ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Μηχανες τα φτιαχνουν....

Ο ανθρώπινος παράγοντας δεν υπεισέρχεται πουθενά;

warover

  • Επισκέπτης
Ο ανθρώπινος παράγοντας δεν υπεισέρχεται πουθενά;
φανταζομαι οτι ακομα και η συναρμολογηση-λιπανση θα γινετε με pattern recognition απο industrial robot (κοστιζει αρκετα να στησεις τετοια συστηματα αλλα μετα εχεις φοβερα κερδη )για αυτο και πουλαει σε ολους συναρμολογιμενες μηχανες