Αποστολέας Θέμα: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???  (Αναγνώστηκε 207572 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #260 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 04:31:12 μμ »
αστο να στρώσει.τώρα και με την αλλαγή του καιρού μπορεί να αρχίσει να συμπεριφέρεται διαφορετικά,ως προς τον χρόνο εννοώ (η ημερομηνια αλλάζει κανονικά-όπως πρέπει σε μια 7750).Γενικώς είσαι ΟΚ!
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #261 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 05:52:14 μμ »
ειχα ενα ερωτημα ,εδω και καιρο... ???

να ρωτησω και εσας:

τελικα σημερα,με τα νεα λιπαντικα και τις μεθοδους παραγωγης,θελει ενα ρολοι χρονο για να στρωσει ???,ακομα και εαν ειναι cosc? καποιοι,λενε οχι!.... ;)

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #262 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 08:46:48 μμ »
Το δικο μου παντως μετα απο 5 μηνες ειναι στο +3 σταθερα οπως ηταν και την 1η μερα .Το ιδιο και με το smp που ειχα για 4 μηνες. + 3συνεχεια.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #263 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 09:08:07 μμ »
ειχα ενα ερωτημα ,εδω και καιρο... ???

να ρωτησω και εσας:

τελικα σημερα,με τα νεα λιπαντικα και τις μεθοδους παραγωγης,θελει ενα ρολοι χρονο για να στρωσει ???,ακομα και εαν ειναι cosc? καποιοι,λενε οχι!.... ;)
στην αρχή πίστευα ότι πρόκειται για κουταμάρα!πιθανόν και να'ναι!όμως επειδή το μηχανικό ρολοι το επηρεάζουν πάρα πολλοί παράγοντες πιστεύω ότι περισσότερο ρόλο παίζουν αυτοί οι επιμέρους παράγοντες παρά τα ίδια τα λιπαντικά!Αν ένα ρολοι φυσικά είναι "παρατημένο" καποια χρονάκια είτε σε ακινησία είτε επειδή δεν έχει πουληθεί,τότε πράγματι πιστεύω ότι και η λίπανση παίζει πολύ σημαντικό ρόλο,ειδικά στο complique ρολόγια.Περισσότερα από τους ειδικούς του φόρουμ(υπάρχουν διάφοροι τεχνίτες-τεχνικοί) όπου μέσα από τις γνώσεις τους και από τις επισκευές-επιδιορθώσεις,σίγουρα και γνώση περισσότερη έχουν και εμπειρία και θα μας κατατοπίσουν καλύτερα  ;) (η γνώμη τους φυσικά και μετρά περισσότερο)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #264 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 09:27:35 μμ »
ειχα ενα ερωτημα ,εδω και καιρο... ???

να ρωτησω και εσας:

τελικα σημερα,με τα νεα λιπαντικα και τις μεθοδους παραγωγης,θελει ενα ρολοι χρονο για να στρωσει ???,ακομα και εαν ειναι cosc? καποιοι,λενε οχι!.... ;)
Εγώ πιστεύω πως ναί
Θα πρέπει να ξέρεις πως κάθε μηχανικό πράγμα είτε ρολόι είναι αυτό είτε αυτοκίνητο όταν βαγαίνει από το εργοστάσιο παρ ολες τις τελευταίου είδους τεχνολογίες στην κατασκευη γραναζιών κλπ παραμένουν μικροατέλειες οι οποίες με την χρήση 'διορθώνουνται'
Για αυτό το λόγο και το κάθε μηχάνιμα μετά από λίγο καιρό δουλειάς αποκτά την τέλεια λειτουργία του
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc

Αποσυνδεδεμένος chris70

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #265 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 09:52:08 μμ »
αστο να στρώσει.τώρα και με την αλλαγή του καιρού μπορεί να αρχίσει να συμπεριφέρεται διαφορετικά,ως προς τον χρόνο εννοώ (η ημερομηνια αλλάζει κανονικά-όπως πρέπει σε μια 7750).Γενικώς είσαι ΟΚ!

Ok...θα το αφήσω όπως είναι (χωρίς να του φτιάξω την ώρα) και μετά από ένα μήνα θα το ξανατσεκάρω.

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας!

Αποσυνδεδεμένος mikal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Ωmega
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #266 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 03:57:09 μμ »
Βρήκα κατι σχετικό σε αυτό το λινκ:

http://www.rolexforums.com/showpost.php?p=2097508&postcount=2

Μεταφράζω (ελεύθερα) ενα τμήμα που αφορά στο συγκεκριμένο νημα:
"
Η ακρίβεια εξαρτάται από πολύ λίγες μεταβλητές, με κυριότερη τη βαρύτητα. Κάποια ρολόγια μπορεί να κερδίζουν ή να χάνουν περισσότερο χρόνο, αν μένουν ακίνητα σε μια θέση.
[...]
Αν αφαιρείτε το ρολόι σας τη νύχτα μπορεί να θέλετε να βρείτε την καλύτερη θέση που θα αντισταθμίζει την απόκλιση κατα την διάρκεια της "ακινησίας".
[...]
Είναι σημαντικό να καταλάβουμε ότι ένα νέο ρολόι από το ράφι μπορεί να χρειάζεται "στρώσιμο" ενός μήνα περίπου για να "προσαρμοστεί" στις "συνήθειες φορέματος" . Αυτό επιτρέπει στο ρολόι να βρει την αληθινή συχνότητα κτύπων (beat rate) και να διανέμει τα έλαια ομοιόμορφα γύρω από τον κινούμενα μέρη.
[...]
"

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #267 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 06:53:42 μμ »
και αν μετα απο 5 μηνες τρεχει το ιδιο οπως την 1η μερα??τι σημαινει??οτι δεν εστρωσε ακομη???ή οτι η θεωρια του στρωσιματος ειναι μυθος??

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #268 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 06:55:36 μμ »
Καλή ερώτηση. Αν το ρολόι είναι σταθερό σημαίνει ότι είναι τραίνο που δε ρυθμίστηκε σωστά, νομίζω. Καλύτερα έτσι, παρά να "παίζει".

Αποσυνδεδεμένος mikal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Ωmega
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #269 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 08:12:06 μμ »
Καλή ερώτηση. Αν το ρολόι είναι σταθερό σημαίνει ότι είναι τραίνο που δε ρυθμίστηκε σωστά, νομίζω.

Αυτο σημαίνει ή ότι από την αρχή είναι ρυθμισμένο σωστά ??? ; ...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #270 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 08:18:57 μμ »
και αν μετα απο 5 μηνες τρεχει το ιδιο οπως την 1η μερα??τι σημαινει??οτι δεν εστρωσε ακομη???ή οτι η θεωρια του στρωσιματος ειναι μυθος??


 ;)

μαλλον ειναι θεμα μηχανης (ποιοτητα κατασκευης/υλικων,τεχνολογια και αλλα πολλα)

την 3303 που ειχα ηταν απο την 1η μερα σταθερα στα +4 δευτ.

Η 2824-2 base του oris,ειχε αυξομειωσεις...μου ειπαν οτι ειναι μηχανικο ρολοι....οτι εχει ζεστη...μπορει να ειχε παθει και ηλιαση.... ;D

 ???


καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2010, 08:27:16 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #271 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 03:33:02 μμ »
Oλο to μεσημερι το πλανετ οσεαν τα εχει παιξει κανονικα >:(Σε 15 λεπτα κερδισε 3δλτ.το ρυθμισα και σε αλλα 15 εχασε 2δλτ :(

Αποσυνδεδεμένος nikolas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #272 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 03:47:15 μμ »
Το doxa 750T απο Παρασκευη 16:00 εως Τεταρτη 16:00 καταφερε να μεινει μονο 6 δευτερολεπτα πισω ,ουτε εναμιση δευτερολεπτο την ημερα δηλαδη ,αλλα δεν εχει βγει απο το χερι μου καθολου .

Αποσυνδεδεμένος mikal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Ωmega
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #273 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 04:00:04 μμ »
Oλο to μεσημερι το πλανετ οσεαν τα εχει παιξει κανονικα >:(Σε 15 λεπτα κερδισε 3δλτ.το ρυθμισα και σε αλλα 15 εχασε 2δλτ :(

 ??? Είναι καινούριο;

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #274 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 04:19:54 μμ »
Υπαρχει ιστορια πισω του,πριν λιγο καιρο το ειχα στειλει στο σερβισ για ρυθμιση,εχανε τοτε 7δλτ την ημερα,το εχω σχεδον 3 χρονια και μεχρι το καλοκαιρι δουλευε αψογα.Τελικα μια ειναι η λυση......θα πω στη μανα μου να του ριξει το λαδι 8)

Αποσυνδεδεμένος mikal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Ωmega
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #275 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 04:32:59 μμ »
Τελικα μια ειναι η λυση......θα πω στη μανα μου να του ριξει το λαδι 8)

 ;D  ;D  ;D Μηπως να της πεις να το ξε-ματιάσει... ;   :D

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #276 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 09:08:02 μμ »
Ρε παιδια υπαρχει περιπτωση να γινεται καποιο λαθος στο http://wwp.greenwichmeantime.com/time-zone/europe/european-union/greece/time.htm
οι αποκλισεις παιζουν σε 10λεπτα εντελως αναρχα,μια παει +2 και μετα απο 15 λεπτα μπορει να ειναι στο 0.

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #277 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 09:36:40 μμ »
Μαλλον ειπα βλακεια :P

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #278 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 09:38:11 μμ »
πως το μετρας ??με print screen??

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #279 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 09:57:32 μμ »
Υπαρχει ιστορια πισω του,πριν λιγο καιρο το ειχα στειλει στο σερβισ για ρυθμιση,εχανε τοτε 7δλτ την ημερα,το εχω σχεδον 3 χρονια και μεχρι το καλοκαιρι δουλευε αψογα.Τελικα μια ειναι η λυση......θα πω στη μανα μου να του ριξει το λαδι 8)

Το δικο μου οταν το ρυθμιζω παντα την 1η-2η μερα μπορει να ειναι στο -2 , μετα αρχιζει και ρολαρει... μια εβδομαδα μετα την ρυθμιση κερδιζει πχ +2 μετα απο 2 εβδομαδες ειναι στο +2.5 στο τελος του μηνα στα +3.Εχω παρατηρησει την ιδια συμπεριφορα και στο PO και στο smp που ειχα πριν.Συμπεριφερεται δηλαδη οταν το σταματας -τραβωντας την κορονα- για να ρυθμισεις την ωρα σαν να ''αποφορτιζεται'' ο μηχανισμος , δεν ειναι και πολυ δοκιμος ο ορος αλλα νομιζω μπορείτε να καταλαβετε τι εννοω,