Ψηφοφορία

Eπιθυμίες μελών.

Project έως 300 ευρώ
22 (46.8%)
Project 300 έως 600 ευρώ
14 (29.8%)
Oμαδική αγορά Hamilton
11 (23.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 44

Αποστολέας Θέμα: Για να δούμε που το πάμε...  (Αναγνώστηκε 70791 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #80 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 10:26:22 μμ »
Επειδη εχουμε χαθει λιγο στην μεταφραση,τι εμποδιζει οσους θελουν να παρουν το hamilton,κι επειτα οι υπολοιποι + τα παιδια που εχουν κανει την αγορα κι εχουν την δυνατοτητα,να ξεκινησουμε το ταξιδακι του προτζεκτ;

Δημητρη εσυ συμμετεχεις στο Η η οχι;
Για να μαζεψουμε τις συμμετοχες και να προχωρησουμε.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος mikal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Ωmega
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #81 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 10:38:25 μμ »
Τώρα το είδα αυτό το thread!....

Νομίζω ότι μπορει να μην καταλήξουμε πουθενά αλλά θα το έχουμε φιλοσοφήσει όσο δεν πάει... Τελικά η φιλοσοφία είναι γραμμένη στα μητρώα μας ως Έλληνες  :-)

Εγώ ψήφισα το Hamilton που μέχρι τώρα το θεωρούσα και προτζεκτ ως 300 ευρώ ....  ???
Και δεν έχω κανένα πρόβλημα να εξακολουθώ να το θεωρώ ως τέτοιο (αφού θα το χαράξουμε ) ....  8)

Αντε ρε παιδιά να το πάρουμε το Η - μια χαρά ρολόι έιναι.... 

:cooler: :cooler: :cooler:

Φιλικά
Μιχαλης


« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2012, 10:48:20 μμ από mikal »

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 10:54:01 μμ »
Ψήφησα πρότζεκτ μέχρι 600 αλλά ειμαι μεσα και στις 3 επιλογές, όποια κι αν προκριθεί.Ακόμα και μέχρι 300 ευρώ υπάρχουν πολύ καλές λύσεις.
Το ταξίδι και η διαδικασία για το τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ όμορφα.

Ωστόσο και τα τελευταία νέα για το Η ήταν πολύ θετικά και αξίζουν πολλά μπράβο στον Βίκτωρα και το Σπύρο.

We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 11:06:39 μμ »
Ψήφησα πρότζεκτ μέχρι 600 αλλά ειμαι μεσα και στις 3 επιλογές, όποια κι αν προκριθεί.Ακόμα και μέχρι 300 ευρώ υπάρχουν πολύ καλές λύσεις.
Το ταξίδι και η διαδικασία για το τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ όμορφα.

Ωστόσο και τα τελευταία νέα για το Η ήταν πολύ θετικά και αξίζουν πολλά μπράβο στον Βίκτωρα και το Σπύρο.

Νικο,ισχυει η συμμετοχη σου για το Η;
Γιατι μετραμε ατομα για να προχωρησει.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #84 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 11:13:52 μμ »
Επειδη εχουμε χαθει λιγο στην μεταφραση,τι εμποδιζει οσους θελουν να παρουν το hamilton,κι επειτα οι υπολοιποι + τα παιδια που εχουν κανει την αγορα κι εχουν την δυνατοτητα,να ξεκινησουμε το ταξιδακι του προτζεκτ;

Γιατί Δημήτρη κάποιοι μπορεί να έχυν την δυνατότητα μόνο για ένα από τα δύο...γι'αυτό λέω να κάνουμε λίγες μέρες ακόμη υπομονή, αλλά βλέπω τους φίλους φουριόζους, του Σπύρου προεξάχοντος :D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #85 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 11:19:01 μμ »
Γιατί Δημήτρη κάποιοι μπορεί να έχυν την δυνατότητα μόνο για ένα από τα δύο...γι'αυτό λέω να κάνουμε λίγες μέρες ακόμη υπομονή, αλλά βλέπω τους φίλους φουριόζους, του Σπύρου προεξάχοντος :D

Ασε τα πολλα λογια εσυ και πηγαινε να επικυρωσεις τη συμμετοχη σου στο Η(αν θες να φας αυριο!!!! ;D ;D ;D ;D)

Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #86 στις: Νοέμβριος 02, 2012, 07:09:11 πμ »
Νικο,ισχυει η συμμετοχη σου για το Η;
Γιατι μετραμε ατομα για να προχωρησει.

Βεβαίως!
Εδώ απλά δήλωνει ο καθένας τι θα επιθυμούσε περισσότερο.

Και για το Η. είμαι μέσα, ακόμα και άμεσα να προσωρήσει, έχω βάλει ΟΚ και στο αλλο νήμα, ειδικά το τελευταία νέα που φέρατε με τον Βίκτωρα ήταν ένα σημαντικό +
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #87 στις: Νοέμβριος 05, 2012, 03:30:54 μμ »
ΑΝ δεχτούμε ότι όσοι ψήφισαν για πρότζεκτ 300-600 ευρώ όπως εγώ είναι μέσα και για πρότζεκτ 0-300 ευρώ τότε συνολικά έχουμε 23 συμμετοχές για πρότζεκτ ως 300 ευρώ.
Η συμμετοχή αυτή είναι όμως αρκετή;

Βέβαια στα ΖΕΝΟ οι συνολικές συμμετοχές γύρω στις 20-25 δεν ήταν;
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #88 στις: Νοέμβριος 05, 2012, 03:46:11 μμ »
ΑΝ δεχτούμε ότι όσοι ψήφισαν για πρότζεκτ 300-600 ευρώ όπως εγώ είναι μέσα και για πρότζεκτ 0-300 ευρώ τότε συνολικά έχουμε 23 συμμετοχές για πρότζεκτ ως 300 ευρώ.
Η συμμετοχή αυτή είναι όμως αρκετή;

Βέβαια στα ΖΕΝΟ οι συνολικές συμμετοχές γύρω στις 20-25 δεν ήταν;

Νικο,για να ειμαστε ρεαλιστες,το γεγονος οτι εχουν ψηφισει 23 ατομα (+6 το Η) δεν σημαινει οτι ολοι αυτοι θα συμμετεχουν σε προτζεκτ.Σκεψου σε ποσους δεν θα αρεσει η κατηγορια ρολογιου,σε αλλους ποσους η μαρκα,το μεγεθος,το χρωμα,το σχημα........και παει λεγοντας.Με αυτο θελω να πω οτι θα απεχει αρκετα ο τελικος αριθμος συμμετεχοντων απο τον αρχικο αριθμο προδιατεθειμενων.Επομενως χρειαζομαστε πολυ περισσοτερες αρχικες συμμετοχες,για να αρχισουμε να το συζηταμε.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #89 στις: Νοέμβριος 05, 2012, 10:55:23 μμ »
Σε αυτό συμφωνώ, με καμια 10αριά ακόμα συμμετοχές και με καλή διαθεση για συμβιβασμούς θα ήταν πιο εύκολο.
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος argy6

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 206
  • θαρρος φυλασσου βαδιζων
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #90 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 12:36:48 πμ »
Αν βάλεις 10 Έλληνες να προτείνουν κάτι πάνω σ'ένα θέμα, θα πάρεις 10 διαφορετικές προτάσεις...έχετε κολλήσει με το 0-300, 300-600, 340-450, 267-378, 399-525 και δώστου...έλεοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος!!!!!!!!!!!!! Είπαμε...διερεύνηση κάνουμε αυτή τη στιγμή, ούτε δεσμευόμαστε ούτε υπογράφουμε!!!

Τα μέχρι τώρα δικά μου συμπεράσματα από την ψηφοφορία είναι ότι:

1) Ακριβό project δεν γίνεται, τουλάχιστον σε επίπεδο 500-600 ευρώ, οι ψήφοι δεν φτάνουν με τίποτα...

2) Αν αθροίσουμε όλους τους ψήφους και με λίγες ακομη συμμετοχές, μπορεί να γίνει project με κόστος +/-300 ευρώ. Αν δηλαδή βρουμε κατι στα 250 ευρώ θα είναι τέλεια, ακόμη όμως κι αν φτάσουμε στα 320-330 ευρώ, δεν νομίζω πως θα τεθεί θέμα...

3) Η πιθανότητα ενός project ελκύει περισσότερους απ'ότι μια ομαδική αγορά. Παρόλα αυτά, αν δεν μπορέσουμε να υλοποιήσουμε κάποιο project, είναι πολλοί αυτοί που θα έπαιρναν ευχαρίστως το Hamilton(μεταξύ αυτών και εγώ)


Τέλος θέλω να συνυπογράψω την άποψη των μελών που δεν θέλουν να αποκλειστεί κανείς για οικονομικούς λόγους. Απλά εδώ μπαίνει και άλλη μια παράμετρος, το ρολόι πρέπει να είναι αξιοπρεπές, αλλιώς μη γίνει καθόλου ή ας γίνει σε 1-2 χρόνια. Χρειάζεται λοιπόν μια χρυσή τομή μεταξύ μιας αξιοπρεπούς υλοποίησης και ενός χαμηλού κόστους ώστε να υπάρχουν οι περισσότερες δυνατές συμμετοχές ;)
τα ειπες ολα εδω Γιαννη..Συμφωνω..
!!..You ll never silence the voice of the voiceless..!!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 12:50:48 πμ »
Νικο,για να ειμαστε ρεαλιστες,το γεγονος οτι εχουν ψηφισει 23 ατομα (+6 το Η) δεν σημαινει οτι ολοι αυτοι θα συμμετεχουν σε προτζεκτ.Σκεψου σε ποσους δεν θα αρεσει η κατηγορια ρολογιου,σε αλλους ποσους η μαρκα,το μεγεθος,το χρωμα,το σχημα........και παει λεγοντας.Με αυτο θελω να πω οτι θα απεχει αρκετα ο τελικος αριθμος συμμετεχοντων απο τον αρχικο αριθμο προδιατεθειμενων.Επομενως χρειαζομαστε πολυ περισσοτερες αρχικες συμμετοχες,για να αρχισουμε να το συζηταμε.

Σε αυτό συμφωνώ, με καμια 10αριά ακόμα συμμετοχές και με καλή διαθεση για συμβιβασμούς θα ήταν πιο εύκολο.

   Για να πω την αλήθεια μου, απορώ και πως βρέθηκαν έστω κι αυτές οι συμμετοχές με την κατάσταση που επικρατεί στη χώρα μας...
   
   Η όρεξη των νέων μελών, που δεν πρόλαβαν κάποιο προηγούμενο πρότζεκτ, είναι που ωθεί τα πράγματα...είναι κάτι που προσωπικά μου αρέσει πολύ, να συνδιάζεται δηλαδή η αγάπη για το ρολόι με την αποδοχή του φόρουμ σαν κάτι "δικό τους" από το οποίο θέλουν ένα ενθύμιο, κάτι που να τους δένει και με το φόρουμ αλλά και μεταξύ τους ακόμη περισσότερο...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #92 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 06:29:15 πμ »
   Για να πω την αλήθεια μου, απορώ και πως βρέθηκαν έστω κι αυτές οι συμμετοχές με την κατάσταση που επικρατεί στη χώρα μας...
   
   Η όρεξη των νέων μελών, που δεν πρόλαβαν κάποιο προηγούμενο πρότζεκτ, είναι που ωθεί τα πράγματα...είναι κάτι που προσωπικά μου αρέσει πολύ, να συνδιάζεται δηλαδή η αγάπη για το ρολόι με την αποδοχή του φόρουμ σαν κάτι "δικό τους" από το οποίο θέλουν ένα ενθύμιο, κάτι που να τους δένει και με το φόρουμ αλλά και μεταξύ τους ακόμη περισσότερο...
+10000000000 ετσι ακριβως νοιωθω και εγω.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #93 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 12:21:51 μμ »
παντως τα εχουμε περιπλεξει πολυ τα πραγματα :D
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος argy6

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 206
  • θαρρος φυλασσου βαδιζων
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #94 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 04:07:25 μμ »
θα ξεκαθαρισουν μολις μπουν καποια standard χειροπιαστα και γινει ψηφοφορια για ποιο..παντα στα level που συζηταμε!!
για μεγαλυτερη συμμετοχη.
κοινως αγαλι αγαλι....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2012, 04:15:24 μμ από argy6 »
!!..You ll never silence the voice of the voiceless..!!

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #95 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 12:31:48 πμ »
Περασαν 8 ημερες απο τοτε που ανοιξε η ψηφοφορια στο παραπανω νημα και τα αποτελεσματα μεχρι τωρα εχουν ως εξης:

Eπιθυμίες μελών :
Project έως 300 Eυρώ: 15 (42.9%)
Project 300 έως 600 Eυρώ: 12 (34.3%)
Oμαδική αγορά Hamilton: 8 (22.9%)
Σύνολο ψηφοφόρων : 35


* Στο σημειο αυτο να διευκρινησω οτι απο τη στιγμη που κατα πασα πιθανοτητα δε θα συμμετασχω, δεν ελαβα μερος στην ψηφοφορια!


Βασει των παραπανω διερευνητικων αποτελεσματων προκυπτουν τα εξης συμπερασματα:

1. υπαρχει επιθυμια για project συνολικου κοστους 300+/- Ευρω.
2. πολυ πιθανον το project να ειναι εφικτο, αφου το αθροισμα των δυο πρωτων επιλογων (27), καλυπτει τον ελαχιστο αριθμο συμμετοχων (20) για την υλοποιηση του.
3. η επιθυμια για project υπερκαλυπτει την αντιστοιχη για μια ομαδικη αγορα.
Συνεπως οι οποιες προτασεις για project θα πρεπει να αφορουν +/- αυτο το κοστος και προκειμενου να τεθουν σε ψηφοφορια θα πρεπει πρωτιστως να ειναι υλοποιησιμες, δηλαδη να αφορουν συγκεκριμενες προτασεις οι οποιες προεκυψαν μετα απο επικοινωνια με την υποψηφια εταιρια.
Για δικη σας διευκολυνση και προκειμενου να καταληξετε καπου, προτεινω να δοθει ενα χρονικο διαστημα 5 ημερων για να γινουν οι οποιες επαφες με τις εταιριες και να παρουσιαστουν οι υποψηφιες προτασεις και κατοπιν να ανοιξει σχετικο νημα για να ξεκινησει η ψηφοφορια για την επιλογη της εταιριας που τελικα θα αναλαβει το project. Μεσα απο αυτη τη διαδικασια θα διερευνηθει και η τελικη προθεση των μελων για συμμετοχη και εαν εντελει ο αριθμος ειναι επαρκης για την υλοποιηση του, οποτε πλεον θα γνωριζετε εαν μπορειτε να προχωρησετε και στην επομενη φαση (τελικη), αυτη δηλαδη της ψηφοφοριας των πιθανων υποψηφιων σχεδιων με το λογοτυπο που θα φερει το project στο καντραν (ή οπου αλλου κρινεται ο,τι ειναι καλυτερο, βασει μοντελου)...

Καλη επιτυχια!

Φιλικα,
Watch-Collector
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2012, 12:40:44 πμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #96 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 12:07:34 μμ »
Το πιο σωστό θα ήταν να μην αγνοηθούν τα 15 μέλη που δεν μπορούν να δώσουν πάνω από 300 ευρώ.

Αν δεχτούμε  πως τα άτομα που μπορούν να πληρώσουν εώς 600 ευρώ είναι σύμφωνοι και για χαμηλότερο κόστος ως 300 ευρώ, έχουμε 27 συμμετοχές.
Άρα πρέπει να βρεθούν προτάσεις όπως Vostok & Steinhart.
Δεν ψάχνουμε το απόλυτο ρολόι ούτε το απόλυτο value for money, αλλά μια ικανοποιητική ποιότητα σε αυτά τα λεφτά και ένα σχέδιο αποδεκτό από όσο το δυνατό περισσότερο κόσμο ώστε να έχουμε τις μέγιστες δυνατές συμμετοχές.

Όπως είχαμε πει και με Σπύρο-gerogian , λόγω ότι στην πορεία μπορεί να υπάρξουν αρκετές απώλειες, καλό θα ήταν να είχαμε μια αφετηρία 30 συμμετοχών ώστε εντέλη να είχαμε αρκετές πιθανότητες για τελική συμμετοχή 20 ατόμων που όπως είπε ο Άρης-WatchCollector είναι ένας μίνιμουμ αποδεκτός αριθμός για πρότζεκτ.

Είμαστε πια πολύ κοντά σε αυτόν τον αριθμό. Ο ΓιάννηςΧ το έθεσε πολύ σωστά, υπάρχουν πολλά νέα μέλη με μεράκι και αγάπη για το φόρουμ που έχοντας χάσει τα 2 προηγούμενα πρότζεκτ "απαιτούν" ένα 3ο ώστε να έχουν κι αυτά τα μέλη τη σύνδεσή τους. Άκόμα και λίγο παλιότερα μέλη όπως εγώ που δεν είχαν την ευκαιρία για διάφορους λόγους να αποκτήσουν ενα τέτοιο ρολόι ή μέλη που έχουν ένα και ξαναθέλουν, προσθέτουν κι άλλη δυναμική στο εγχείρημα.

Θα μπορούσε να μπει και το Η στην ψηφοφορία μιας και το κόστος είναι ως 300 ευρώ και με τις εγχαράξεις έχει στοιχεία πρότζεκτ. Προσοχή δε λέω ότι είναι εφάμιλλο αλλα θα μπορούσε να μπει στην τελική ψηφοφορία ως μια εναλλακτική. Εάν τελικά χάσει, ίσως κάποια από τα 8 μέλη να δεχτούν τελικά να μπουν στο πρότζεκτ.
Συνολικά έχουμε 35 δυνητικές συμμετοχές.  :) Νομίζω αξιζει να το δοκιμάσουμε.

Στην ανάγκη, αν τελικά φτάσουμε σε πολύ οριακό αριθμό όπως 19 ρολόγια, θα μπορούσαν οι συμμετέχοντες να δώσουν από 15 ευρώ ακόμα ώστε να αγοραστεί ένα 20ό ρολόι με nickname "ΚΟΠΗ ΠΙΤΑΣ 2013" και να κληρωθεί στην τελετή σε περίπου 2 μήνες. Ή πάλι επειδή μπορεί το φλούρί να το κερδίσει ένας από τους 19 που θα έχουν ήδη ρολόι να χαράξουμε "ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ" και να το δωρήσουμε εκεί.

Αλήθεια θα μπορούσε κάποιος mod να εμφανίσει τα ονόματα της ψηφοφορίας - ποιος ψήφισε τι;


 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2012, 12:22:18 μμ από Nick78 »
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #97 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 12:14:34 μμ »
Το πιο σωστό θα ήταν να μην αγνοηθούν τα 15 μέλη που δεν μπορούν να δώσουν πάνω από 300 ευρώ.

Αν δεχτούμε  πως τα άτομα που μπορούν να πληρώσουν εώς 600 ευρώ είναι σύμφωνοι και για χαμηλότερο κόστος ως 300 ευρώ, έχουμε 27 συμμετοχές.
Άρα πρέπει να βρεθούν προτάσεις όπως Vostok & Steinhart.
Δεν ψάχνουμε το απόλυτο ρολόι ούτε το απόλυτο value for money, αλλά μια ικανοποιητική ποιότητα σε αυτά τα λεφτά και ένα σχέδιο αποδεκτό από όσο το δυνατό περισσότερο κόσμο ώστε να έχουμε τις μέγιστες δυνατές συμμετοχές.

Όπως είχαμε πει και με Σπύρο-gerogian , λόγω ότι στην πορεία μπορεί να υπάρξουν αρκετές απώλειες, καλό θα ήταν να είχαμε μια αφετηρία 30 συμμετοχών ώστε εντέλη να είχαμε αρκετές πιθανότητες για τελική συμμετοχή 20 ατόμων που όπως είπε ο Άρης-WatchCollector είναι ένας μίνιμουμ αποδεκτός αριθμός για πρότζεκτ.

Είμαστε πια πολύ κοντά σε αυτόν τον αριθμό. Ο ΓιάννηςΧ το έθεσε πολύ σωστά, υπάρχουν πολλά νέα μέλη με μεράκι και αγάπη για το φόρουμ που έχοντας χάσει τα 2 προηγούμενα πρότζεκτ "απαιτούν" ένα 3ο ώστε να έχουν κι αυτά τα μέλη τη σύνδεσή τους. Άκόμα και λίγο παλιότερα μέλη όπως εγώ που δεν είχαν την ευκαιρία για διάφορους λόγους να αποκτήσουν ενα τέτοιο ρολόι ή μέλη που έχουν ένα και ξαναθέλουν, προσθέτουν κι άλλη δυναμική στο εγχείρημα.

Θα μπορούσε να μπει και το Η στην ψηφοφορία μιας και το κόστος είναι ως 300 ευρώ και με τις εγχαράξεις έχει στοιχεία πρότζεκτ. Προσοχή δε λέω ότι είναι εφάμιλλο αλλα θα μπορούσε να μπει στην τελική ψηφοφορία ως μια εναλλακτική. Εάν τελικά χάσει, ίσως κάποια από τα 8 μέλη να δεχτούν τελικά να μπουν στο πρότζεκτ.
Συνολικά έχουμε 35 δυνητικές συμμετοχές.  :) Νομίζω αξιζει να το δοκιμάσουμε.

Στην ανάγκη, αν τελικά φτάσουμε σε πολύ οριακό αριθμό όπως 19 ρολόγια, θα μπορούσαν οι συμμετέχοντες να δώσουν από 15 ευρώ ακόμα ώστε να αγοραστεί ένα 20ό ρολόι με nickname "ΚΟΠΗ ΠΙΤΑΣ 2013" και να κληρωθεί στην τελετή σε περίπου 2 μήνες. Ή πάλι επειδή μπορεί το φλούρί να το κερδίσει ένας από τους 19 που θα έχουν ήδη ρολόι να χαράξουμε "ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ" και να το δωρήσουμε εκεί.

Αλήθεια θα μπορούσε κάποιος mod να εμφανήσει τα ονόματα της ψηφοφορίας - ποιος ψήφισε τι;

Επισης Νικο,θεωρω οτι αξιο αναφορας ειναι οτι ηδη 15 ατομα εχουν δηλωσει συμμετοχη για το vostok,οπου το οριο παραγγελιας ειναι τα 20!!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #98 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 12:20:53 μμ »
To vostok έχει δυναμική, είναι και κάτω από 300 άρα σίγουρα θα μπει στην ψηφοφοφία, αν τελικά προχωρήσουμε.
Εγώ θα ψήφιζα κάτι άλλο αφού δε με τρελαίνει (ουτε κρυο ουτε ζεστη)
αλλα αν τελικά έχανε η δική μου επιλογή θα συμμετείχα γιατί πάνω από όλα είναι η ιδέα του εγχειρήματος!

 
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #99 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 12:38:46 μμ »
To vostok έχει δυναμική, είναι και κάτω από 300 άρα σίγουρα θα μπει στην ψηφοφοφία, αν τελικά προχωρήσουμε.
Εγώ θα ψήφιζα κάτι άλλο αφού δε με τρελαίνει (ουτε κρυο ουτε ζεστη)
αλλα αν τελικά έχανε η δική μου επιλογή θα συμμετείχα γιατί πάνω από όλα είναι η ιδέα του εγχειρήματος!

 :2thumbs: :2thumbs:
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI