Αποστολέας Θέμα: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ  (Αναγνώστηκε 172163 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #260 στις: Απρίλιος 17, 2013, 01:56:55 μμ »
Το logo, πολύ φοβάμαι ότι έχει γίνει προσπάθεια να διορθωθεί με πινέλο. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά έτσι νομίζω.

Επειδή έχει πολλά πάρε-δώσε με Κίνα, ανέθεσε σε αυτόν τον κύριο αν ζωγραφίσει το logo, αλλά την τελευταία στιγμή τον έπιασε κράμπα. :headbash: :headbash: :headbash:

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #261 στις: Απρίλιος 17, 2013, 02:14:36 μμ »
Επειδή έχει πολλά πάρε-δώσε με Κίνα, ανέθεσε σε αυτόν τον κύριο αν ζωγραφίσει το logo, αλλά την τελευταία στιγμή τον έπιασε κράμπα. :headbash: :headbash: :headbash:

:dielaughing: :dielaughing:

Αποσυνδεδεμένος The_Jackal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #262 στις: Απρίλιος 17, 2013, 02:39:00 μμ »
Ακουσον Ακουσον...~~~!!!

Το ρολόι το παραλάβανε οι γονείς μου  ;D ;D ;D  όχι στον Πειραίά....Αλλά στην Βέροια   :axe: :axe: :axe: :weedman: :megaeek: :weedman:

Η αλήθεια είναι αρχικά σαν διεύθυνση είχα βάλει αυτήν στα πρώτα ε-μαιλ που ανταλλάξαμε, αλλά στο τελευταίο του είχα δώσει άλλη διευθυνση αποστολής...Αλλά μάλλον τα τελευταία ε-μαιλ δεν τα κοίταξε ο Τορστεν  :) Άντε να δούμε πότε θα το παραλάβω τώρα στα χέρια μου για να τσεκάρω ιδίοις όμασι τι παίζει...[γκρινιαρικα]...Ζητάω πολλά...[γκρινιαρικα]...θελω το ρολόι μου [κλαψ, κλαψ, γκρινιαρικα στο φόντο]

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #263 στις: Απρίλιος 17, 2013, 02:53:24 μμ »
Φίλε Δημήτρη όταν έγινε η παραγγελία δεν είχε παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα πέραν του τρόπου κατάθεσης...Όσον αφορά την ψυχραιμία μου...απλά συνεχίζω και είμαι αισιόδοξος και εν μέρη συμφωνώ με τον koubi περί "αλμπάνη και κακό επιχειρηματία"...
ευχαριστώ για την παρέμβαση...

Μερικές φωτος...
 




Μην διανοηθείς να στείλεις το ρολόι πίσω γι αυτά στο καπάκι. Πάρε Cape cod και κάντο καθέφτη. Σιγά μην μπλέξεις , πήγαινε έλα με τον αλμπάνη γι αυτό.

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #264 στις: Απρίλιος 17, 2013, 03:50:46 μμ »
Επανέρχομαι και ξαναρωτάω γιατί δεν πήρα απάντηση.

Είναι αυτός ο μηχανισμός full decorated, όπως του Χαρίλαου;
Sub 16613 LN

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #265 στις: Απρίλιος 17, 2013, 03:54:46 μμ »
Επανέρχομαι και ξαναρωτάω γιατί δεν πήρα απάντηση.

Είναι αυτός ο μηχανισμός full decorated, όπως του Χαρίλαου;
Εχθές λοιπόν το παρέλαβα και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό!! Έστειλα mail και στους δύο Μπορι και Τορστεν ,επισυνάπτοντας ΠΑΛΙ όοολα τα αποδεικτικά κατάθεσης και τα mail που έχουμε ανταλλάξει και ζήτησα τα εξτρα χρήματα για τη διακόσμηση πίσω...

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #266 στις: Απρίλιος 17, 2013, 05:15:21 μμ »
Επανέρχομαι και ξαναρωτάω γιατί δεν πήρα απάντηση.

Είναι αυτός ο μηχανισμός full decorated, όπως του Χαρίλαου;
´Οχι δεν είναι ο full decorated!


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Heuer_1153

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 640
    • Προφίλ
ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #267 στις: Απρίλιος 17, 2013, 05:18:32 μμ »
Αυτό με το καπάκι είναι απαράδεκτο. Εγώ θα το έστελνα πίσω. Το logo, πολύ φοβάμαι ότι έχει γίνει προσπάθεια να διορθωθεί η κακή εκτύπωση με βάψιμο με πινέλο. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά έτσι νομίζω.
Τρέμω στην ιδέα του τι θα αντιμετωπίσω όταν έρθει το δικό μου.

Με έχεις υπερκαλύψει και πάλι. Ανησυχώ ειλικρινα τι θα αντικρύσω!


Μάριος

Αποσυνδεδεμένος Nikosfun

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 283
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #268 στις: Απρίλιος 17, 2013, 05:19:38 μμ »
Επειδή έχει πολλά πάρε-δώσε με Κίνα, ανέθεσε σε αυτόν τον κύριο αν ζωγραφίσει το logo, αλλά την τελευταία στιγμή τον έπιασε κράμπα. :headbash: :headbash: :headbash:


 :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
Συγγνώμη αλλα δεν κρατήθηκα.
Δημήτρη δεν υπάρχεις...

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #269 στις: Απρίλιος 17, 2013, 06:12:43 μμ »
Έχω και γω πρόβλημα σοβαρό με το ρολόι,το παρελαβα εχθές,έχω δουλειά τώρα θα σας πω λεπτομερειες.Nervi να μαζευτούμε όλοι και να ζητήσουμε τα λεφτά μας πίσω από τον ΑΛΗΤΗ.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος Heuer_1153

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 640
    • Προφίλ
ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #270 στις: Απρίλιος 17, 2013, 07:13:51 μμ »
^Ε ρε γλέντια. Τελικά πράγματι μας έπιασε κορόιδα ο Γερμανός.
Μάριος

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #271 στις: Απρίλιος 17, 2013, 07:19:32 μμ »
Mε λύπη και προβληματισμό βλέπω τα προβλήματα αντί να λύνονται, να παραμένουν!  :(

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS31

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1006
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #272 στις: Απρίλιος 17, 2013, 08:19:07 μμ »
Μήπως κάποιος .............. να τον ενημέρωνε ότι το θέμα με τα ρολόγια πάει από το κακό στο χειρότερο?

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #273 στις: Απρίλιος 17, 2013, 08:45:26 μμ »
Την επαναφέρω γιατί νομίζω ότι είναι πιο επίκαιρη από ποτέ.


Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #274 στις: Απρίλιος 17, 2013, 09:01:42 μμ »
Μόλις παραληφθούν όλα τα ρολόγια να ανοίξετε σε wus κλπ σχετικά θέματα και να τον κάνετε ρόμπα διεθνώς. Σε φορουμίστες απευθύνονται τα ρολόγια του οπότε μάλλον αυτή είναι η πιο ηχηρή απάντηση που μπορείτε να του δώσετε.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #275 στις: Απρίλιος 17, 2013, 10:03:10 μμ »
Μην διανοηθείς να στείλεις το ρολόι πίσω γι αυτά στο καπάκι. Πάρε Cape cod και κάντο καθέφτη. Σιγά μην μπλέξεις , πήγαινε έλα με τον αλμπάνη γι αυτό.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Πάνο.
Όσον αφορά το logo, το ίδιο χάλι με το δικό μου είναι. Θα πρότεινα στον φίλο neRvi να ζητήσει την διαφορά των χρημάτων για τη διακόσμηση πίσω (810-520), να κρατήσει το ρολόι και να μην ξαναμπλέξει με το Μ@λ@κ@.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #276 στις: Απρίλιος 18, 2013, 07:53:35 πμ »
Πρόβλημα και στο δικό μου ρολόι!!!
Προχτές το βράδυ και ενώ το κούρδιζα αντί να σταματήσει στο τέρμα, έκανε ένα "πηδηματάκι" σαν να ξέπιασε το γρανάζι.
Το άφησα έτσι και χτες το βράδυ τα ίδια: Αντί να σταματάει κάνει "πηδηματάκια" αφού κουρδίσει κανονικά.
Σε συζήτηση που είχα με φίλο μου (πολύ γνωστό όνομα στους κύκλους των επισκευαστών/restorateur και γνώστη) και αφού είδε και αυτός το ρολόι από κοντά, μου είπε μην το κουρδίσεις πλέον μιας και κάτι έχει χαλάσει στην συναρμογή των γραναζιών.
ΔΕΝ το άνοιξε και νομίζω ότι θα πρέπει να δούμε τι θα μας απαντήσει ο Γερμανός και σε αυτό το θέμα (κάτι είχε πει για έναν τεχνικό στην Ελλάδα).
Ο φίλος μου θα μπορούσε να το αναλάβει και να μου το φτιάξει αλλά προτίμησα να θέσω το θέμα στα μέλη που πήραν μέρος στο project και μετά να δω τι θα κάνω.
Προσωπική μου εκτίμηση: Να μην του στείλω το ρολόι για επισκευή (χρόνος και έλλειψη εμπιστοσύνης πλέον μετά από αυτά που έγιναν με τα άλλα μέλη), αλλά να το φτιάξει ο γνωστός μου και εκ του αποτελέσματος έμπιστος και καλός τεχνίτης.

ΥΓ: Περιμένω ακόμα το δεύτερο λουράκι με engraved την μπούκλα σε χρώμα honey gold.
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #277 στις: Απρίλιος 18, 2013, 08:10:52 πμ »
Πολύ ανησυχητικό νέο για τη συντριπτική πλειψηφία των μηχανισμών vintage 702 που επιλέξαμε για το ρολόι του project, εάν το περιστατικό αυτό αποδειχθεί σφάλμα του μηχανισμού και όχι τυχαίο γεγονός που συνέβη σε ένα μηχανισμό και συγκεκριμένα μόνο στο ρολόι του Χαρίλαου.

Τα προβλήματα των ρολογιών του project, δυστυχώς, αυξάνονται καθημερινά και νομίζω ότι πρέπει να αντιμετωπιστούν ομαδοποιημένα και όχι αποσμασματικά από κάθε κάτοχο, έστω και αν κάθε πρόβλημα είναι διαφορετικό.

Προτείνω να κάνουμε υπομονή μέχρι να παραλάβουν όλοι τα ρολόγια τους και αφού καταγραφούν οι εντυπώσεις και παρατηρήσεις όλων να ξαναδούμε ψύχραιμα τις επιβαλλόμενες σωστές κινήσεις που πρέπει να γίνουν.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #278 στις: Απρίλιος 18, 2013, 08:46:10 πμ »
Πολύ ανησυχητικό νέο για τη συντριπτική πλειψηφία των μηχανισμών vintage 702 που επιλέξαμε για το ρολόι του project, εάν το περιστατικό αυτό αποδειχθεί σφάλμα του μηχανισμού και όχι τυχαίο γεγονός που συνέβη σε ένα μηχανισμό και συγκεκριμένα μόνο στο ρολόι του Χαρίλαου.

Τα προβλήματα των ρολογιών του project, δυστυχώς, αυξάνονται καθημερινά και νομίζω ότι πρέπει να αντιμετωπιστούν ομαδοποιημένα και όχι αποσμασματικά από κάθε κάτοχο, έστω και αν κάθε πρόβλημα είναι διαφορετικό.

Προτείνω να κάνουμε υπομονή μέχρι να παραλάβουν όλοι τα ρολόγια τους και αφού καταγραφούν οι εντυπώσεις και παρατηρήσεις όλων να ξαναδούμε ψύχραιμα τις επιβαλλόμενες σωστές κινήσεις που πρέπει να γίνουν.

Δεν νομίζω να είναι κάτι με τον μηχανισμό γενικότερα!
Απλά όταν μια μηχανή λύνεται στα εξ ων συνετέθη, της γίνεται επεξεργασία/διακόσμηση και ξανά συναρμολογείται, μια λάθος ή βεβιασμένη κίνηση από τον τεχνικό είναι το πιο πιθανόν.
έψαξα και δεν έχω βρει μέχρι τώρα κάτι που να λέει για γενικό πρόβλημα με τις 702!

Σταματάω να το κουρδίζω πλέον (να μην επιδεινώσω την κατάστασή του) και αναμένω από τους υπόλοιπους που θα παραλάβουν τα ρολόγια τους να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε (ΑΝ κάνουμε κάτι από κοινού).
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #279 στις: Απρίλιος 18, 2013, 08:54:24 πμ »
Καλημέρα σε όλους.
Έλαβα απάντηση από τον Boris στο μέϊλ που του έστειλα για την επιλογή των εναλλακτικών δεικτών
Είναι η παρακάτω.

Hello

those 2 hands were examples I ordered. Our supplier has them in stock, so it will just take 2-3 days to get them. I am just waiting for the decisions of 2 members. After I know the total numers of blue and dark hands, I will order them. Our eatchmaker can assemble them within 1 day.

Best regards,
Boris


Δυστυχώς πέρα από το ότι μου είπε αυτά που ήδη ήξερα, η απάντηση του είναι μισή, διότι δεν απαντά καθόλου στο ερώτημα μου για την παραγγελία των αρχικών δεικτών με το οποίο του ζήτησα να επιβεβαιώσει αυτό καθ'αυτό το γεγονός καθώς επίσης και τον χρόνο που είχε πει ότι χρειάζεται (περίπου 8 βδομάδες) η προμηθεύτρια εταιρεία Estima.ch για να παραδώσει τους δείκτες.
Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή όχι, θα δείξει. Καλό θα ήταν πάντως όσοι θέλουμε τους αρχικούς δείκτες να του ζητήσουμε να επιβεβαιώσει αν πράγματι ισχύει αυτό και πόσο χρόνο θα κάνει να τους παραλάβει.

Πολύ ανησυχητικό νέο για τη συντριπτική πλειψηφία των μηχανισμών vintage 702 που επιλέξαμε για το ρολόι του project, εάν το περιστατικό αυτό αποδειχθεί σφάλμα του μηχανισμού και όχι τυχαίο γεγονός που συνέβη σε ένα μηχανισμό και συγκεκριμένα μόνο στο ρολόι του Χαρίλαου.

Τα προβλήματα των ρολογιών του project, δυστυχώς, αυξάνονται καθημερινά και νομίζω ότι πρέπει να αντιμετωπιστούν ομαδοποιημένα και όχι αποσμασματικά από κάθε κάτοχο, έστω και αν κάθε πρόβλημα είναι διαφορετικό.

Προτείνω να κάνουμε υπομονή μέχρι να παραλάβουν όλοι τα ρολόγια τους και αφού καταγραφούν οι εντυπώσεις και παρατηρήσεις όλων να ξαναδούμε ψύχραιμα τις επιβαλλόμενες σωστές κινήσεις που πρέπει να γίνουν.

Λυπάμαι πολύ και ανησυχώ για τα προβλήματα που ξεφυτρώνουν σαν μανιτάρια στα κατά τα άλλα "επιδιορθωμένα" και "ελεγμένα" ρολόγια, και συμφωνώ με τον Μάκη ότι πρέπει ό,τι είναι να γίνει να γίνει ομαδικά και αφού παραληφθούν όλα τα ρολόγια για να έχουμε όσο το δυνατόν πλήρη εικόνα.
Για τα δικά μας ρολόγια βεβαίως που παραμένουν στη Γερμανία δεν έχουμε καθόλου εικόνα!  :(

Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα χρειαστεί να "ξαναελεγχθούν"....  :o