Αποστολέας Θέμα: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ  (Αναγνώστηκε 172383 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Heuer_1153

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 640
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #180 στις: Απρίλιος 09, 2013, 07:52:25 πμ »
^O Courier δεν είναι..? Ακόμη δεν έχει γίνει updated το δικό μου πάντως - παραμένει στο 20%.

Μια ανησυχία για το τι θα παραλάβουμε την έχω και εγώ είναι η αλήθεια  :-$
Μάριος

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #181 στις: Απρίλιος 09, 2013, 08:03:26 πμ »
Παράθεση από: makfil
Προσωπικά, με ενόχλησε η πρότασή του για διάθεση ενός ακόμη strap σε όσους επιλέξουν τους νέους δείκτες, που κανένας δεν έχει δει ακόμη. Μοιάζει να απευθύνεται σε "ιθαγενείς" τους οποίους θα ξεγελάσει με ένα "αστραφτερό λιλί". Δεν θέλω να προκαταλάβω την απόφαση κανενός από τους (6+2) αλλά, ως μέλος αυτού του forum και, κυρίως, αυτού του project, θεωρώ ότι προσπάθησε να τους "γλυκάνει" με ένα ψευτοδωράκι για να ξεφύγει από τις συμβατικές του υποχρεώσεις.
Kαι εμένα με ενόχλησε πολύ, Μάκη, αλλά δεν ήθελα να το κάνω θέμα τώρα. Το πρόβλημά μου είναι μεγαλύτερο, τι ρολόι θα πάρω και πώς θα είναι! ???

Για μια ακόμη φορά, ο Μπόρης βλέπει το δένδρο και "χάνει" το δάσος (κάθεται να μας εξηγεί την αν-ικανοτητα να στείλουν DHL με Tracking και πως το αναβάθμισε...)

Απο τα ΕΞΙ (6) εναπομείναντα ρολόγια με "προβληματικούς" δείκτες (ο Yiangos φαίνεται να είναι ΟΚ)
ο IliasG αναμένει φωτό και γω (asot) δήλωσα (και με email) οτι θέλω τους ΜΠΛΕ ΔΕΙΚΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ στον ωροδείκτη
Δεν ξέρω οι υπόλοιποι 5 τι θα επιλέξουν αλλα εγώ είμαι ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ.-
Θα περιμένω τις 8 εβδομάδες που χρειάζονται για να έρθουν οι ΣΩΣΤΟΙ/ΠΡΟΤΑΘΕΝΤΕΣ δείκτες από την Estima CH
[/b]
Σε παρακαλώ λοιπόν Αρη (Watch Collector), αν και έχω στείλει μήνυμα (email), μετέφερε την επιλογή μου (οι υπόλοιποι 5, ας πράξουν κατά βούληση)

Ευχαριστώ.


Ακριβώς το ίδιο θέλω και εγώ. Ας περιμένω και 9 και 10 βδομάδες!
Απλώς περιμένω να δω ποια θα είναι η τελική "έκδοση" του ρολογιού που θα μας ετοιμάσει...  ;D

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #182 στις: Απρίλιος 09, 2013, 08:04:46 πμ »
Αν είναι η DHL Courier, 3-5 μέρες (για Αθήνα)
Αν είναι DHL - Γερμανικά Ταχυδρομεία και το παραλάβει ΕΛΤΑ στην Ελλάδα, 1 εβδομάδα (και πρεπει να εντοπίσεις και το νεο tracking NR μολις μπει Ελλάδα...)


Για τα ΕΛΤΑ, η παρακολούθηση της διαδρομής ενός δέματος στον Ελλαδικό χώρο γίνεται είτε από τις αντίστοιχες ιστοσελίδες http://212.205.82.71/trackandtrace και
http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx

είτε από το τηλέφωνο 800 11 82000 και 210 6073005 (από κινητό), με το tracking number.

Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος neRvi

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 64
  • τα νεα σας!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #183 στις: Απρίλιος 09, 2013, 08:09:49 πμ »
Έχω κι εγώ αριθμό ιχνηλάτησης (που λέει κι ο Νίκος  ;D ) αλλά ΔΕ ξέρω τι θα έχει μέσα το δέμα που θα παραλάβω από τους φίλους Γερμανούς..
Ευτυχώς που είχα ζητήσει να μου στείλει φωτογραφίες ΠΡΙΝ την αποστολή και με διαβεβαίωσε ότι ΘΑ στείλει..

"Dear Michail,

thanks for your mail, we will send fotos of the watch before shipment to you ...

Wish you a nice day
Torsten"

Αλλά μάλλον το ξέχασε :curse: .
Τέλος πάντων ας ελπίσουμε να ξεμπερδέψουμε επιτέλους χωρίς άλλες εκπλήξεις......

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #184 στις: Απρίλιος 09, 2013, 09:21:27 πμ »
@Watch Collector

Άρη,
Παρακολουθώντας τα μηνύματα του Boris, διαπιστώνω ότι ασχολείται, και πολύ σωστά, αποκλειστικά και μόνο με το μείζον και κυρίαρχο θέμα των τελευταίων 4 εβδομάδων, δηλαδή την αποκατάσταση των προβληματικών ρολογιών και την αποστολή στους ιδιοκτήτες τους, πολλοί, εκ των οποίων, δεν τα έχουν δει μέχρι τώρα.

Παραμένει, όμως, σε εκκρεμότητα και το θέμα των engraved straps, για το οποίο δεν έχει αναφέρει λέξη, μέχρι σήμερα. και, σε ένα βάθμό, το καταλαβαίνω, τόσο εγώ όσο και οι υπόλοιποι που τα περιμένουν, φαντάζομαι.

Είναι καιρός, πιστεύω, να επαναφέρεις και το θέμα αυτό στην επικαιρότητα, αφού στάλθηκαν ήδη τα 13 ρολόγια, θα σταλεί και το 14ο και παραμένει μόνο για επίλυση το θέμα των δεικτών των υπόλοιπων (6+2=) 8 ρολογιών.

Προσωπικά, με ενόχλησε η πρότασή του για διάθεση ενός ακόμη strap σε όσους επιλέξουν τους νέους δείκτες, που κανένας δεν έχει δει ακόμη. Μοιάζει να απευθύνεται σε "ιθαγενείς" τους οποίους θα ξεγελάσει με ένα "αστραφτερό λιλί". Δεν θέλω να προκαταλάβω την απόφαση κανενός από τους (6+2) αλλά, ως μέλος αυτού του forum και, κυρίως, αυτού του project, θεωρώ ότι προσπάθησε να τους "γλυκάνει" με ένα ψευτοδωράκι για να ξεφύγει από τις συμβατικές του υποχρεώσεις.

Τέλος, παρά το γεγονός ότι κάποιοι λίγοι έχουν στην κατοχή τους τα ρολόγια που παραδόθηκαν την 16/3/2013, τρεις από αυτούς (gerogian, afnios και makfil) έχουν δηλώσει ότι θα ήθελαν να τους στείλει ο Boris ΚΑΙ τους σωστούς δείκτες, όπως έχει συμβατική υποχρέωση, και ας υποβληθούν στην πρόσθετη δαπάνη να τους τοποθετήσει κάποιος τεχνίτης εδώ στην Ελλάδα (εκφράζω την προσωπική μου άποψη, αλλά πιστεύω ότι θα συμφωνήσουν και οι άλλοι δύο). Τονίζω ότι εκτός από το μήνυμα που έστειλα στον Torsten την 18/3, μετά από προτροπή σου, για το θέμα των straps, δεν τους έχω απασχολήσει έκτοτε.

Φιλικά.
Μάκης

Μακη ,συμφωνω απολυτα μαζι σου.
Προσωπικα εχθες του εστειλα το πρωτο μου mail(θεωρησα οτι σαφως προηγουνται τα παιδια που δεν εχουν παραλαβει τα ρολογια τους και τωρα που το προβλημα λυνεται ,εκρινα οτι ηρθε η σειρα μου)και του ανεφερα το θεμα με την εγχαραξη στο λουρι-μπουκλα,οπως και την επιθυμια μου να εχω κι εγω τους μακρεις δεικτες.
Περιμενω να δω την απαντηση του.

Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS31

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1006
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #185 στις: Απρίλιος 09, 2013, 12:16:29 μμ »
Η όλη κατάσταση με τον Boris, από κωμωδία αρχίζει να εξελίσσεται σε δράμα. Έλαβα mail στο οποίο μου έλεγε ότι δεν χρειάζεται να με ενημερώνει γιατί ενημερώνει τον Άρη και ο Άρης ενημερώνει εμάς. Άρα κι εμείς λοιπόν να αρχίσουμε να μεταφέρουμε τα πρόβλημά μας στον Άρη και αυτός με τη σειρά του να το μεταφέρει στον Γερμανό. Επίσης είπε ότι τις φωτογραφίες με τους δείκτες θα τις στείλει …..As soon as possible.
Λοιπόν έχουμε και λέμε φίλε Άρη μετέφερε στον καραγκιόζη στην Γερμανία ότι το As soon as possible δεν μου λέει τίποτα απολύτως. Θέλω ημερομηνία για τις φωτογραφίες και μάλιστα εντός της εβδομάδας.
Επίσης θέλω ημερομηνία παράδοσης για τους κανονικούς δείκτες, αυτούς που συμφωνήθηκαν από την αρχή.
Σε περίπτωση που δεν μου αρέσουν οι νέοι δείκτες και δεν μου πει συγκεκριμένη ημερομηνία για παράδοση του ρολογιού με τους κανονικούς δείκτες θέλω τα χρήματά μου πίσω.
Επίσης πες του ότι η αγανάκτηση έχει φτάσει στο απροχώρητο

Αποσυνδεδεμένος Heuer_1153

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 640
    • Προφίλ
ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #186 στις: Απρίλιος 09, 2013, 12:34:52 μμ »
^Καταλαβαίνω το θυμό σου, αλλά πρέπει να είμαστε υπομονετικοί πιστεύω.

Και εγώ μετα βίας κρατιέμαι και δεν τον κακολογώ (ακόμα....) στα διεθνή φόρουμς. Τώρα μόλις είδα link για ένα νέο πρότζεκτ που σχεδιάζει και δύσκολα κράτησα τη ψυχραιμία μου. Να παραδώσει πρώτα τα ρολόγια σε όλα τα μέλη και θα κριθεί στο τέλος.


Μάριος

Αποσυνδεδεμένος asot

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 349
  • life goes on...
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #187 στις: Απρίλιος 09, 2013, 12:41:04 μμ »
^^ και βεβαίως αντιλαμβάνεται (φαντάζομαι) οτι αν βγούμε "μερικοι" (δεν θα είναι τυχαίο δλδ)
και σχολιάσουμε με την ΩΣ ΤΩΡΑ εμπειρία μας, δεν θα είναι καλη η εμπορική συνέχεια...

Για δώσε λινκ για το νεο προτζεκτ...!

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #188 στις: Απρίλιος 09, 2013, 12:41:31 μμ »
Ρε παιδιά, την προσευχή σας την κάνατε; Χωρίς προσευχή, ρολόϊ δεν έχει.
Σε κάθε mail που στέλνει, σας το υπενθυμίζει ο άνθρωπος. ASAP









Αποσυνδεδεμένος KOSTAS31

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1006
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #189 στις: Απρίλιος 09, 2013, 12:43:47 μμ »
Φίλε και η υπομονή έχει τα όρια της. Δεν ξέρω, ανήκεις στην κατηγορία τη δική μου, με τους κοντούς δείκτες που περιμένουμε τι θα του  Καβ.......σει του Γερμανου καθε φορά να μας προτείνει? Σήλε μου το link για το project που ετοιμάζει. Δεν θα ήταν κακό να του μεταφέρεις αυτές τις σκέψεις σου. Ισως τελικά οι απείλες (που ο φίλος afnios είπαι ότι κάνω) πίασουν τόπο γιατι μέχρι τώρα η πόλύ ευγένεια έχει αποφέρει μόνο κοροιδία από μέρους του Γερμανού

Αποσυνδεδεμένος Heuer_1153

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 640
    • Προφίλ
ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #190 στις: Απρίλιος 09, 2013, 12:58:20 μμ »
Παιδιά εγώ δεν το θεωρώ απειλή. Την εμπειρία μου θα τη μοιραστώ έτσι κι αλλιώς - απλώς περιμένω να ολοκληρωθεί το πρότζεκτ μας - δηλαδή να παραλάβουν όλα τα μέλη τα ρολόγια τους και να είναι όλοι ικανοποιημένοι.

Αλοίμονο αν δεν αντιλαμβάνεται ο Τόρστεν ότι θα ακουστεί η συμπεριφορά του σε αυτό το πρότζεκτ προς τα έξω.

Το νεό πρότζεκτ, homage paul newman daytona:

https://m.facebook.com/photo.php?fbid=362688910502969&set=a.361739230597937.1073741840.327869227318271&type=1&refsrc=http%3A%2F%2Flink.tapatalk.com%2Fapi%2Fclick&_rdr

Σχέδια τα οποία πρώτος έδειξε ο Eddie Platts να σημειωθεί! Προφανώς αγοράσανε και οι δύο τα ίδια σχέδια - άλλο θέμα βέβαια αυτό.



Μάριος

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #191 στις: Απρίλιος 09, 2013, 12:59:54 μμ »
Wanted ;D

Κοιμιζει τους παντες...

Αποσυνδεδεμένος asot

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 349
  • life goes on...
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #192 στις: Απρίλιος 09, 2013, 01:22:12 μμ »
Το νεό πρότζεκτ, homage paul newman daytona:
https://m.facebook.com/photo.php?fbid=362688910502969&set=a.361739230597937.1073741840.327869227318271&type=1&refsrc=http%3A%2F%2Flink.tapatalk.com%2Fapi%2Fclick&_rdr
Σχέδια τα οποία πρώτος έδειξε ο Eddie Platts να σημειωθεί! Προφανώς αγοράσανε και οι δύο τα ίδια σχέδια - άλλο θέμα βέβαια αυτό.

Διάλογος στο FB (πριν 1 ώρα)...
Eddie Platts >Torsten, these are renders I paid for last year for my own project for this watch. Where did you get them?

Torsten Nagengast > Hi Eddy ... i will come by mail, the designer i always work with made it ...

Eddie Platts> I paid for the rendering you posted Torsten, I will still make this watch.

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS31

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1006
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #193 στις: Απρίλιος 09, 2013, 01:38:03 μμ »
Ας τον ενημερώσει λοιπόν όποιος μπορεί κι έρχεται σε επαφή μαζί του ότι αν δεν βρει τρόπο να τελειώνουμε με το ρολόι θα αρχίσουμε να γράφουμε για αυτόν και στο FB και σε όποια άλλη ιστοσελίδα βρούμε.

Αποσυνδεδεμένος time_ keeper

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #194 στις: Απρίλιος 09, 2013, 01:39:57 μμ »
Ας τον ενημερώσει λοιπόν όποιος μπορεί κι έρχεται σε επαφή μαζί του ότι αν δεν βρει τρόπο να τελειώνουμε με το ρολόι θα αρχίσουμε να γράφουμε για αυτόν και στο FB και σε όποια άλλη ιστοσελίδα βρούμε.

απο πέρυσι τον τρεχει τον αλλο?
ειναι επαγγελματίας τελικα....

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #195 στις: Απρίλιος 09, 2013, 04:20:15 μμ »
Μολις επικοινωνησα με την DHL,η δεσποινις που με εξυπηρετησε,λεγοντας της το tracking number, μου ειπε οτι το δεμα εχει φυγει απο τη Γερμανια αλλα θα ερθει σε 7-10 εργασιμες μερες μεσω ΕΛΤΑ και οτι θα πρεπει να ξανακαλεσω απο την αλλη Δευτερα και μετα.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος Heuer_1153

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 640
    • Προφίλ
ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #196 στις: Απρίλιος 09, 2013, 04:30:47 μμ »
^Έχω συγχυστεί. Πάλι. Δεν είναι κανονικό DHL απο πόρτα σε πόρτα δηλαδή, έτσι;
Μάριος

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #197 στις: Απρίλιος 09, 2013, 04:35:10 μμ »
Με μεγαλη μου εκπληξη,πριν απο λιγο ελαβα e-mail απο τον Boris.Οπως ηδη εχω πει,εχθες αργα το βραδι του εστειλα το 1ο mail μου και για να ειμαι απολυτα ειλικρινης,δεν περιμενα αμεση απαντηση.
Αφου λοιπον μου λεει τα τυπικα(με ευχαριστει για το μηνυμα κλπ) ,απλα με ρωταει αν θελω τωρα το λουρακι με την εγχαραξη η να περιμενω να παραλαβει μακρεις δεικτες και να μου τα στειλει ολα μαζι.Ευχαριστη εκπληξη!!
Οποτε καλο θα ειναι να συνεννοηθουμε εμεις οι τρεις με τους κοντους δεικτες και να επικοινωνησουμε παλι με τον γερμανο.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #198 στις: Απρίλιος 09, 2013, 04:49:39 μμ »
Σπύρο,

Πρώτη ευχάριστη είδηση και για εμάς.
Από πλευράς μου, μπορείς να του απαντήσεις ότι προτιμώ, και εγώ, να περιμένω αλλά, τονίζω, τους μακριούς μπλε με το κόψιμο στον ωροδείκτη, όπως έβαλε στα ρολόγια που παρέδωσε και συγκεκριμένα σ' αυτό του Πάνου (και ελπίζω στα ρολόγια που ταξιδεύουν).
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #199 στις: Απρίλιος 09, 2013, 04:52:29 μμ »
Μολις επικοινωνησα με την DHL,η δεσποινις που με εξυπηρετησε,λεγοντας της το tracking number, μου ειπε οτι το δεμα εχει φυγει απο τη Γερμανια αλλα θα ερθει σε 7-10 εργασιμες μερες μεσω ΕΛΤΑ και οτι θα πρεπει να ξανακαλεσω απο την αλλη Δευτερα και μετα.

Από τη στιγμή που αναφέρθηκαν τα ΕΛΤΑ (έδωσα και τις σχετικές διαυθύνσεις και τηλέφωνα), δυστυχώς, ήταν αναμενόμενο ότι θα έρθουν με το απλό ταχυδρομείο.
Sub 16613 LN