Αποστολέας Θέμα: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ  (Αναγνώστηκε 172387 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #160 στις: Απρίλιος 08, 2013, 06:00:17 μμ »
εμενα τιποτα  :nosmile:

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #161 στις: Απρίλιος 08, 2013, 06:10:19 μμ »
Σωστος ο Μακης!

Auftragsdaten elektronisch übermittelt

Ειναι σαφες νομιζω!


Sent from my iPhone using Tapatalk 2
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #162 στις: Απρίλιος 08, 2013, 06:33:46 μμ »
Ας μου απαντήσει όμως δεν ανέχομαι να του στέλνω μυνηματα και να με γράφει

Eγώ λέω ότι, όπως οι πιο πολλοί Γερμανοί, ότι απλά δεν σου απαντάει γιατί δεν ξέρει αγγλικά.
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος Heuer_1153

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 640
    • Προφίλ
ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #163 στις: Απρίλιος 08, 2013, 06:35:23 μμ »
Και εγώ πήρα tracking number. Δε λέει που είναι, αλλά είναι μια άλφα πρόοδος!
Μάριος

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #164 στις: Απρίλιος 08, 2013, 06:35:51 μμ »
Μου ηρθε και εμενα το tracking number,η διαδικασια στο site της DHL βρισκεται στο 20%, οπως μας εδωσε το λινκ ο Βικτωρας.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS31

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1006
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #165 στις: Απρίλιος 08, 2013, 07:29:28 μμ »
Eγώ λέω ότι, όπως οι πιο πολλοί Γερμανοί, ότι απλά δεν σου απαντάει γιατί δεν ξέρει αγγλικά.
Τότε πως γραφει mail στα αγγλικά?

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #166 στις: Απρίλιος 08, 2013, 07:29:44 μμ »


Παράθεση από: gerogian στις Σήμερα στις 04:55:27 μμ>

Παράθεση
Παιδια ,βλεπω καλα;Τι παραθεση ειναι αυτη;
Κλωνος του coral ; η τελος ο βασιλιας των παραθεσεων; ;D ;D ;D ;D ;D ;D



Μονη αλυσιδα dna που να βγαλει κλωνο. :-)


WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #167 στις: Απρίλιος 08, 2013, 09:37:26 μμ »

Παράθεση από: gerogian στις Σήμερα στις 04:55:27 μμ>

Παράθεση
Παιδια ,βλεπω καλα;Τι παραθεση ειναι αυτη;
Κλωνος του coral ; η τελος ο βασιλιας των παραθεσεων; ;D ;D ;D ;D ;D ;D



Μονη αλυσιδα dna που να βγαλει κλωνο. :-)



 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Yiangos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #168 στις: Απρίλιος 08, 2013, 09:45:36 μμ »
Γιατί έχει βαλθεί να με τρελαίνει ο Μπορης; Την περασμένη εβδομάδα μου έλεγε να επιλέξω μεταξύ των επιλογών 1/2/3 που έδωσε στον Αρη και σήμερα μου έστειλε DHL trucking No...
Οχι τίποτα άλλο αλλα παει τσάμπα και η πρόταση μου να κρατήσει το ρολόι μέχρι να βρει μπλε μακριούς δείκτες...

Αγνωσται αι βουλαί του ανθρώπου!!!
Οπου γης και Πατρίς...

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #169 στις: Απρίλιος 08, 2013, 10:53:07 μμ »
Γιατί έχει βαλθεί να με τρελαίνει ο Μπορης; Την περασμένη εβδομάδα μου έλεγε να επιλέξω μεταξύ των επιλογών 1/2/3 που έδωσε στον Αρη και σήμερα μου έστειλε DHL trucking No...
Οχι τίποτα άλλο αλλα παει τσάμπα και η πρόταση μου να κρατήσει το ρολόι μέχρι να βρει μπλε μακριούς δείκτες...

Αγνωσται αι βουλαί του ανθρώπου!!!

Γιάννη, με τι δείκτες έρχεται, ξέρεις...??  ???

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #170 στις: Απρίλιος 08, 2013, 11:06:48 μμ »
Φαντάζεστε οι δείκτες να μην είναι αυτοί που περιμένουμε; :) :)
Δεν νομίζω!!!
Και μένα μου έστειλε ο Μπόρις tracking number.
Άντε φίλοι μου, με το καλό να έρθουν οι ρολογάρες μας!!!

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #171 στις: Απρίλιος 08, 2013, 11:37:10 μμ »
Από: Boris Schäfer <boris@torsten-nagengast.de>
Προς: 'Aris'
Στάλθηκε: 6:59 μ.μ. Δευτέρα, 8 Απριλίου 2013
Θέμα: AW: Σχετ: Tracking No.

Hi Aris,
 
The first 13 watches are on their way now.
All these members got the tracking No. today.
 
Please tell them my apoligies for just sending a short mail with a few words. I didn't want to be unfriendly - I am just full of work today, that's why I've just sent the tracking-No.
 
All these watches are clean with the right hands, good dials, no scratches. I am still waiting for the ordered and paid hands, to make a photo for you to show them to your members. I am depending on our suplier, but he told me, I will receive them ASAP! I will send the photos for the last watches ASAP, too.
 
Besides your 2 watches there are 7 left. One more will be ready tomorrow. I will inform the +1 member tomorrow, after I get the watch from our watchmaker and prepare it for sending. After that they would be 6 watches left. I hope, your members like them (the hands I am gonna show) and accept them. If any of them is willing to choose the blue hands (just without the small line, seperating the luminova into 2 parts), I would offer to each of them another genuine leather strap for free (as a little gift for the trouble).
 
I had a little problem with DHL, but I could solve it 100%. Tracking was not possible and it turned out, it was because DHL is just offering it for packages with more than 2kg (???). As they anyway cleared the Packstation yesterday night, I was able to solve the problem. Even the package has the same weight, I bought an upgrade from 2kg to 5 kg (very weird).
 
I just tell you, because I wanna make everything transparent to you and maybe your members are wondering, why it says Μonday, even I told you I was gonna send it on last weekend.
 
I will come back to you, after I get the hands, so we can finally close the case and send the last few pieces that are left now.
 
Thanks again for your great support in this - I really appreciate it a lot.
 
Best wishes,
Boris


Mit freundlichen Grüßen / with kind regards
Boris Schäfer
Fa. Torsten Nagengast
Mail: boris@torsten-nagengast.de
Web: watch-trade.de | torsten-nagengast.de
Tel: +49 2772 5825165
Fax: +49 2772 5825166
Inhaber: Torsten Nagengast, Ringstr.18, 35716 Dietzhölztal | UsStID DE 242427018
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #172 στις: Απρίλιος 08, 2013, 11:44:43 μμ »
Γιάννη, με τι δείκτες έρχεται, ξέρεις...??  ???

Με τους κανονικους, οπως δηλ. στις φωτο της ιστοσελιδας!
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #173 στις: Απρίλιος 08, 2013, 11:49:47 μμ »
Τότε πως γραφει mail στα αγγλικά?
Όπως τα γράφει και η μάνα μου μάλλον. Περιμένει το διερμηνέα ( εμένα ).
Ε, μάλλον ο υπάλληλος του Boris που αν είναι Γερμανός κανά translator θα χρησιμοποιεί για να απαντήσει και αυτός, βαριέται να απαντάει σε 30 άτομα και απαντάει μόνο στους moderators.

PS: Sorry κιόλας που κοροιδεύω την γνώση των ξένων στα αγγλικά, αλλά πέρυσι στο Mιλάνο οι Ιταλοί δεν είχαν ιδέα
στην Γερμανία μια από τα ίδια ούτε αγγλικές πινακίδες είχαν σε πλανητάριο κτλ.
Αmsterdam και Βρυξέλλες οκ, εκεί ξέρουν όλοι πολλές γλώσσες.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2013, 02:41:59 πμ από Istar »
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #174 στις: Απρίλιος 09, 2013, 06:50:08 πμ »
 
Παράθεση
I am still waiting for the ordered and paid hands, to make a photo for you to show them to your members. I am depending on our suplier, but he told me, I will receive them ASAP! I will send the photos for the last watches ASAP, too.
After that they would be 6 watches left. I hope, your members like them (the hands I am gonna show) and accept them. If any of them is willing to choose the blue hands (just without the small line, seperating the luminova into 2 parts), I would offer to each of them another genuine leather strap for free (as a little gift for the trouble).

Ποιους ακριβώς δείκτες εννοεί ότι έχει παραγγείλει και περιμένει? Τους γκρι ή τους μπλε? Τους παλιούς μπλε ή τους νέους που είπε ότι βρήκε? 

Σόρρυ, αλλά έχω μπερδευτεί με όλες αυτές τις προτάσεις του!  ???


Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #175 στις: Απρίλιος 09, 2013, 06:56:53 πμ »
Με τους κανονικους, οπως δηλ. στις φωτο της ιστοσελιδας!
Ναι, σωστα! Τώρα είδα τη λίστα και ο Γιάννης δεν είχε θέμα με τους δείκτες.

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #176 στις: Απρίλιος 09, 2013, 07:01:11 πμ »
@Watch Collector

Άρη,
Παρακολουθώντας τα μηνύματα του Boris, διαπιστώνω ότι ασχολείται, και πολύ σωστά, αποκλειστικά και μόνο με το μείζον και κυρίαρχο θέμα των τελευταίων 4 εβδομάδων, δηλαδή την αποκατάσταση των προβληματικών ρολογιών και την αποστολή στους ιδιοκτήτες τους, πολλοί, εκ των οποίων, δεν τα έχουν δει μέχρι τώρα.

Παραμένει, όμως, σε εκκρεμότητα και το θέμα των engraved straps, για το οποίο δεν έχει αναφέρει λέξη, μέχρι σήμερα. και, σε ένα βάθμό, το καταλαβαίνω, τόσο εγώ όσο και οι υπόλοιποι που τα περιμένουν, φαντάζομαι.

Είναι καιρός, πιστεύω, να επαναφέρεις και το θέμα αυτό στην επικαιρότητα, αφού στάλθηκαν ήδη τα 13 ρολόγια, θα σταλεί και το 14ο και παραμένει μόνο για επίλυση το θέμα των δεικτών των υπόλοιπων (6+2=) 8 ρολογιών.

Προσωπικά, με ενόχλησε η πρότασή του για διάθεση ενός ακόμη strap σε όσους επιλέξουν τους νέους δείκτες, που κανένας δεν έχει δει ακόμη. Μοιάζει να απευθύνεται σε "ιθαγενείς" τους οποίους θα ξεγελάσει με ένα "αστραφτερό λιλί". Δεν θέλω να προκαταλάβω την απόφαση κανενός από τους (6+2) αλλά, ως μέλος αυτού του forum και, κυρίως, αυτού του project, θεωρώ ότι προσπάθησε να τους "γλυκάνει" με ένα ψευτοδωράκι για να ξεφύγει από τις συμβατικές του υποχρεώσεις.

Τέλος, παρά το γεγονός ότι κάποιοι λίγοι έχουν στην κατοχή τους τα ρολόγια που παραδόθηκαν την 16/3/2013, τρεις από αυτούς (gerogian, afnios και makfil) έχουν δηλώσει ότι θα ήθελαν να τους στείλει ο Boris ΚΑΙ τους σωστούς δείκτες, όπως έχει συμβατική υποχρέωση, και ας υποβληθούν στην πρόσθετη δαπάνη να τους τοποθετήσει κάποιος τεχνίτης εδώ στην Ελλάδα (εκφράζω την προσωπική μου άποψη, αλλά πιστεύω ότι θα συμφωνήσουν και οι άλλοι δύο). Τονίζω ότι εκτός από το μήνυμα που έστειλα στον Torsten την 18/3, μετά από προτροπή σου, για το θέμα των straps, δεν τους έχω απασχολήσει έκτοτε.

Φιλικά.
Μάκης
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος asot

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 349
  • life goes on...
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #177 στις: Απρίλιος 09, 2013, 07:22:35 πμ »
Παράθεση
after that they would be 6 watches left. I hope, your members like them (the hands I am gonna show) and accept them. If any of them is willing to choose the blue hands (just without the small line, seperating the luminova into 2 parts), I would offer to each of them another genuine leather strap for free (as a little gift for the trouble).

Για μια ακόμη φορά, ο Μπόρης βλέπει το δένδρο και "χάνει" το δάσος (κάθεται να μας εξηγεί την αν-ικανοτητα να στείλουν DHL με Tracking και πως το αναβάθμισε...)

Απο τα ΕΞΙ (6) εναπομείναντα ρολόγια με "προβληματικούς" δείκτες (ο Yiangos φαίνεται να είναι ΟΚ)
ο IliasG αναμένει φωτό και γω (asot) δήλωσα (και με email) οτι θέλω τους ΜΠΛΕ ΔΕΙΚΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ στον ωροδείκτη
Δεν ξέρω οι υπόλοιποι 5 τι θα επιλέξουν αλλα εγώ είμαι ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ.-
Θα περιμένω τις 8 εβδομάδες που χρειάζονται για να έρθουν οι ΣΩΣΤΟΙ/ΠΡΟΤΑΘΕΝΤΕΣ δείκτες από την Estima CH

Σε παρακαλώ λοιπόν Αρη (Watch Collector), αν και έχω στείλει μήνυμα (email), μετέφερε την επιλογή μου (οι υπόλοιποι 5, ας πράξουν κατά βούληση)

Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2013, 07:31:29 πμ από asot »

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #178 στις: Απρίλιος 09, 2013, 07:41:09 πμ »
Καλημέρα,

από χθες έχω κι εγώ τον αριθμό ιχνηλάτησης (χα χα χα aka tracking number) ...
Μένει να δω ΤΙ θα παραλάβω!
'Εχει κάποιος εμπειρία σχετικά με τον εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης με τη συγκεκριμένη ταχυμεταφορική εταιρεία?

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος asot

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 349
  • life goes on...
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ" ΡΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #179 στις: Απρίλιος 09, 2013, 07:47:25 πμ »
'Εχει κάποιος εμπειρία σχετικά με τον εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης με τη συγκεκριμένη ταχυμεταφορική εταιρεία?

Αν είναι η DHL Courier, 3-5 μέρες (για Αθήνα)
Αν είναι DHL - Γερμανικά Ταχυδρομεία και το παραλάβει ΕΛΤΑ στην Ελλάδα, 1 εβδομάδα (και πρεπει να εντοπίσεις και το νεο tracking NR μολις μπει Ελλάδα...)