Αποστολέας Θέμα: ΑΠΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟΥ PROJECT  (Αναγνώστηκε 80796 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Για μένα είναι πολύ σημαντικό να αποκτήσω το πρώτο ρολόι μου του forum.
Ιδιαίτερα γιατί είμαι έλληνας μένω στο εξωτερικό και θα ήθελα μαζί μου κάτι ελληνικό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Κώστας

Εμεις ευχαριστουμε για τη συμμετοχη σου!... :smt023

Φιλικα,
Watch-Collector
(Eκ μερους του 'Μywatch.gr')
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Tι γίνεται αν έρθει "ισοπαλία" για δύο ρολόγια??  ;D
Και μη γελάτε, δεν είναι καθόλου απίθανο.... :D :D


Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Tι γίνεται αν έρθει "ισοπαλία" για δύο ρολόγια??  ;D

Θα βαρέσουμε πέναλτυ  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2010, 02:33:26 πμ από GiannisH »


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Η θα διαλέξουμε τον πιό ατρόμητο που έχουμε να πλακωθεί με τον αντίστοιχο από τους άλλους. Εμείς θα βάλουμε τον director που μασάει σίδερα ;) ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2010, 02:38:31 πμ από GiannisH »


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Εμεις ευχαριστουμε για τη συμμετοχη σου!... :smt023

Φιλικα,
Watch-Collector
(Eκ μερους του 'Μywatch.gr')


Αν και φοβάμαι πολύ ότι δεν θα περισσέψουν ρολόγια ΖΕΝΟ από τον πρώτο γύρω (ήδη οι συμμετέχοντες έχουν σχεδόν καλύψει την ποσότητα. Ισως θα ήταν λοιπόν σοφότερο να είχα ψηφίσει την ΖΕΝΟ κι ας ήταν η 2η επιλογή μου.

Ευχαριστώ πάντως όλους για τις διευκρινίσεις, και ιδιαίτερα τον Watch-Collector για την προσφορά του στην όλη διαδικασία.

Κώστας
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος Yiangos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Tι γίνεται αν έρθει "ισοπαλία" για δύο ρολόγια??  ;D
Και μη γελάτε, δεν είναι καθόλου απίθανο.... :D :D


Εδω το ζήτημα ξεκίνησε από marine και κατέληξε σε scuba και σαν να μην έφτανε αυτό βάλαμε στην ψηφοφορία ένα hommage marine/scuba... Δεν θα πείσουμε τον Watch-Collector που είναι και Negotiations Professor να ζητήσει από το ΖΕΝΟ να φτιάξει ένα Steinhart?  ::)

Σιγά μην πλακωθούμε...κορώνα γράμματα θα το ρίξουμε με κορώνα το ΖΕΝΟ κόκκινο μαύρο και γράμματα το ΖΕΝΟ μπλε-σιέλ (τώρα πως θα κερδίσει το steinhart δεν ξέρω)...
Οπου γης και Πατρίς...

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Αν και φοβάμαι πολύ ότι δεν θα περισσέψουν ρολόγια ΖΕΝΟ από τον πρώτο γύρω (ήδη οι συμμετέχοντες έχουν σχεδόν καλύψει την ποσότητα. Ισως θα ήταν λοιπόν σοφότερο να είχα ψηφίσει την ΖΕΝΟ κι ας ήταν η 2η επιλογή μου.

ZENO 'AIRPLANE DIVER' : 20 τεμαχια με μπλε-κοκκινη στεφανη + 10 με σιελ-μαυρη (εκδοση 'GMT') = 30 ρολογια

Εφοσον καποιος το επιθυμει -και μεχρι το περας της ψηφοφοριας- διατηρει το δικαιωμα αλλαγης ψηφου:

(Aποσπασμα απο την ψηφοφορια για το καταδυτικο project του φορουμ)

Διευκρινισεις:

-Οποιος επιθυμει εχει δικαιωμα αλλαγης της αρχικης του επιλογης για οσο διαστημα διαρκει η ψηφοφορια, αρκει να τη δηλωσει και παλι ονομαστικα ή να τροποποιησει το ποστ με την αρχικη επιλογη. Διαφορετικα θα ληφθει υποψιν αυτη που εμφανιζεται στο ποστ του

<--->ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο κάθε χρήστης, μέχρι την λήξη της ψηφοφορίας έχει δικαίωμα αλλαγής, πατώντας το κουμπί ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΨΗΦΟΥ, επιλέγει μετά το νέο ρολόι και αυτόματα η ψήφος του μεταφέρεται σε αυτό.

<-->ΠΑΡΑΚΑΛΩ Η ΑΛΛΑΓΗ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΣΤ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ THREAD ! ! !


Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Προσωπικά εχω ψηφίσει steinhart. Αν δεν προκριθει μπορούμε να μάθουμε αν υπάρχουν άλλα χρώματα διαθέσιμα?
π.χ. μαυρο-πρασινο, μαυρο-κιτρινο κ.τ.λ.
Το λέω παιδια διοτι παρόλο που θέλω να πάρω μέρος, βλέπω, σε περίπτωση που προκριθει το zeno, το μαυρο-σιελ να εξαντλείται γρήγορα. και το κοκκινο-μπλε δεν με ενθουσιαζει.
οπότε αφού υπάρχει ποικιλομορφία σε αυτο το προτζεκτ, αν είναι εύκολο θα ήθελα να ξέρω τι διαθεσιμότητα υπάρχει, αν υπαρχει σε άλλα χρώματα.
ευχαριστω πάρα πολύ. Σας θαυμάζω για το κουράγιο και την προσπάθεια σας.
 :applaus: :respect:

Αποσυνδεδεμένος SYZo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 426
    • Προφίλ
απο lume πως πανε τα ρολογια? αναμεσα στο zeno και το steinhart ποιο θα ξεχωριζατε?

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Προσωπικά εχω ψηφίσει steinhart. Αν δεν προκριθει μπορούμε να μάθουμε αν υπάρχουν άλλα χρώματα διαθέσιμα?
π.χ. μαυρο-πρασινο, μαυρο-κιτρινο κ.τ.λ.
Το λέω παιδια διοτι παρόλο που θέλω να πάρω μέρος, βλέπω, σε περίπτωση που προκριθει το zeno, το μαυρο-σιελ να εξαντλείται γρήγορα. και το κοκκινο-μπλε δεν με ενθουσιαζει.
οπότε αφού υπάρχει ποικιλομορφία σε αυτο το προτζεκτ, αν είναι εύκολο θα ήθελα να ξέρω τι διαθεσιμότητα υπάρχει, αν υπαρχει σε άλλα χρώματα.
ευχαριστω πάρα πολύ. Σας θαυμάζω για το κουράγιο και την προσπάθεια σας.
 :applaus: :respect:

Το εχω ηδη αναφερει στην εταιρια, αναμενω απαντηση για αλλες δυνατοτητες επιλογης χρωματων που μπορει να ειναι διαθεσιμες (εφοσον προκριθει η ΖΕΝΟ).
Συντομα θα σας ενημερωσω...
Υπενθυμιζω οτι η εκδοση 'GMT' (σιελ-μαυρη στεφανη), ειναι ακριβοτερη απο την απλη (μπλε-κοκκινη) - βλ. σχετικη αναφορα:  http://www.mywatch.gr/index.php/topic,7735.60.html

Eχω την προσφορα της ZENO στα χερια μου!
Aυτη ειναι η εξης:

431 ελβετικα φραγκα (συμπεριλαμβανομενου του κρυσταλλου απο ζαφειρι) για την απλουστερη εκδοση, ητοι: περιπου 340 Ευρω

+ 10 ελβετικα φραγκα (περιπου 8 Ευρω για τις εγχαραξεις του καθε ρολογιου στο πισω μερος)

+ 150 ελβετικα φραγκα, δηλαδη περιπου 118 Ευρω για την εκτυπωση του logo σε ολα τα ρολογια, ασχετως παραγγελιας. (Το ακριβες κοστος για καθε ρολο'ι' θα προκυψει με βαση τον αριθμο της παραγγελιας που θα δοθει στην εταιρια)

667 ελβετικα φραγκα (συμπεριλαμβανομενου του κρυσταλλου απο ζαφειρι) για την εκδοση GMT, ητοι: περιπου 525 Ευρω

+ το ποσο εκτελωνισμου για την αποστολη των ρολογιων απο την Ελβετια στην Γερμανια (το VAT ειναι 19% για τη Γερμανια, αν κανω λαθος διορθωστε με...)

Η αποστολη εντελει μπορει να σταλει μεσω Γερμανιας, οπου οι φοροι ειναι σαφως μικροτεροι απο τους εδω και οι διαδικασιες εκτελωνισμου πιο συντομες!...
Τα εξοδα αποστολης μιας ασφαλισμενης αποστολης σε εμενα, δεν συνυπολογιζονται (ειναι επιπλεον)! Το ακριβες κοστος θα εξαρτηθει απο την ποσοτητα των ρολογιων, το οποιο θα καθορισει και το βαρος του δεματος. Εξ οσων γνωριζω, συνηθως δεν ξεπερναει τα 100 Ευρω. Προτεινεται να εκτελωνιστουν και να σταλουν πρωτα τα ρολογια και αμεσως μετα τα κουτια τους, προκειμενου να περιοριστει το συνολικο κοστος!

Νεα βελτιωμενη προταση: Εκπτωση 5% επι της παραπανω προσφορας, για απευθειας αποστολη απο την Ελβετια

Eλαχιστη παραγγελια: 10-20 ρολογια

Xρονος παραδοσης: 1 μηνας


*Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ, ΕΦΟΣΟΝ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΟΚΡΙΘΕΙ Η 'ΖΕΝΟ', ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ ! !

-Ευχαριστουμε για τη συμμετοχη και το θετικο σχολιασμο!...

Φιλικα,
Watch-Collector
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2010, 01:21:30 μμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος sunsea

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 553
    • Προφίλ
απο lume πως πανε τα ρολογια? αναμεσα στο zeno και το steinhart ποιο θα ξεχωριζατε?
και οι δυο εταιρειες εχουν καλη luminova.εφ' οσον το ZENO ειναι αμιγως καταδυτικο, λογικα ειναι δυνατοτερη.
"Ho attraversato oceani,eplorato i continenti e conquistato le
 altitudini...
 alla ricerca del mio "Tempo"  ''Διεσχισα τους ωκεανους,εξερευνησα τις ηπειρους και κατεκτησα   τα υψη...  προς αναζητηση του ''Χρονου" μου       Vivere veramente,non puramente trascorrere i giorni.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Από προσωπική εμπειρία με τη Steinhart (3 ρολόγια, ένα εκ των οποίων καταδυτικό), η λουμινόβα του είναι πολύ εντυπωσιακή εκ πρώτης όψεως, όταν φορτιστεί στον ήλιο ή κάτω από καμιά λάμπα, αλλά έχει πολύ μικρή διάρκεια φωτεινότητας.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Έχουμε κάποιο νέο σχετικά με τα έξοδα εκτελωνισμού και μεταφορικών??
Ποια θα είναι τελικά το συνολικό κόστος των Zeno (απλών και GMT)??
Φιλικά Ηλίας

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Προσωπικά εχω ψηφίσει steinhart. Αν δεν προκριθει μπορούμε να μάθουμε αν υπάρχουν άλλα χρώματα διαθέσιμα?
π.χ. μαυρο-πρασινο, μαυρο-κιτρινο κ.τ.λ.


Παραθετω το email που μολις ελαβα απο τη 'ΖΕΝΟ':


AW: AW: AW: AW: Zeno-Watch - Logo on dial Diver 6349 Τετάρτη, 22 Δεκέμβριος 2010, 8:46

Από: "Zeno Secretaria" <info@zeno-watch.ch>

'Hello Aris,

No problem we will hold them.

With the Airplane logo we have almost all colours in stock.

Have a look on our website and tell me in which one you’re interested in.


Kindly,
Sandra'


*Περαν λοιπον των δυο ηδη γνωστων εκδοσεων, υπαρχουν πολλες δυνατοτητες επιλογης χρωματων με λογοτυπο το 'αεροπλανο' αντι για την 'αγκυρα', στην απλουστερη (πιο οικονομικη εκδοση) - βλ. ακολουθες περιπτωσεις:





  κ.λπ.

Διευκρινιζεται οτι:
Η εκδοση με λογοτυπο το 'αεροπλανο' -που ειναι και το επισημο logo της ΖΕΝΟ- δεν αφορα σε αλλο μοντελο της εταιριας! Προκειται απλως για διαφορετικη εκδοση του ιδιου τρεχοντος μοντελου (AIRPLANE DIVER), στην ιδια ακριβως τιμη...

Φιλικα,
Watch-Collector
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2010, 06:15:09 μμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Άρα διευρύνονται σημαντικά οι επιλογές! Πολύ καλό νέο!
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Nαι καλα νεα ειναι αυτα,πιο καλη η απλη μαυρη στεφανη.

Αποσυνδεδεμένος kbntinos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Tελικα το κοστος ποσο θα φτασει για την εκδοση με το αεροπλανακι? 400 ευρω? συγνωμη για την ακυρη ερωτηση αλλα καπου μπερδευτικα.... :-\

Αποσυνδεδεμένος vaggosk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1037
    • Προφίλ
ευχαριστούμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για την προσπάθεια και την άρτια οργάνωση του project!!
και τον watch-collector, αλλά και όλους που βοήθησαν τόσο σημαντικά!
κι εγώ θα θελα να ξέρω το τελικό κόστος για την απλή έκδοση του ZENO (έστω κατά προσέγγιση), έχω κι εγώ μπερδευτεί ολίγον τι! :)

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Άρα διευρύνονται σημαντικά οι επιλογές! Πολύ καλό νέο!

Εδω, ολες οι επιλογες:
http://www.zeno-watch.ch/en/watches.html
 

Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Tελικα το κοστος ποσο θα φτασει για την εκδοση με το αεροπλανακι? 400 ευρω? συγνωμη για την ακυρη ερωτηση αλλα καπου μπερδευτικα.... :-\

Οσο ακριβως και στην εκδοση με το την 'αγκυρα', δεν αλλαζει τιποτα στην τιμη...
Η εκδοση 'GMT' (με τη σιελ-μαυρη στεφανη) ειναι πιο ακριβη!

Η προσφορα εχει αναφερθει παραπανω, δες εδω:

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,7751.120.html

Eκκρεμει το κοστος εισαγωγης των ρολογιων απο την Ελβετια στην Ελλαδα (δασμοι+εκτελωνισμος+εξοδα αποστολης), το οποιο δε γνωριζω...

Φιλικα,
Watch-Collector
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2010, 11:44:31 μμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».