Αποστολέας Θέμα: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος  (Αναγνώστηκε 498681 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chris70

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #980 στις: Ιούνιος 04, 2020, 03:23:10 μμ »
Καλησπέρα
Το Νοέμβριο 2018 αγόρασα καινούριο το Deep Sea D-Blue (126660).
Τους πρώτους μήνες το φόραγα συνέχεια και η χρονομετρία του ήταν βράχος.
Στη συνέχεια το φόραγα μόνο το ΣΚ...όπου κάποια στιγμή τον χειμώνα παρατήρησα οτι έμενε πίσω...
Από τον Φεβρουάριο που το φοράω συνέχεια το αποτέλεσμα είναι να χάνει 1,20 - 1,30 μιν / εβδομάδα...
Μίλησα με το rolex service και μου είπαν να το πάω για έλεγχο και αν χρειαστεί να το αφήσω για ρύθμιση.
Ξέρετε αν η συγκεκριμένη μηχανή παρουσιάζει προβλήματα...?

Αποσυνδεδεμένος GeorgTsa

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #981 στις: Αύγουστος 08, 2020, 05:57:26 μμ »
Καλησπερα σε ολους ειμαι νεος μελος στο φορουμ και μολις μπηκα στο παιχνιδι των αυτοματων ρολογιων. Ξεκινησα λοιπον με μια ρεπλικα του Rolex Daytona ( μην με κρινετε απλα μ αρεσει ο σχεδιασμος αυτου του ρολογιου ) αγορασμενο απο γνωστη σελιδα μεταχειρισμενων. Ερχεται λοιπον το ρολοι εγω χαρουμενος για μερικες ωρες μεχρι που το ρολοι σταματαει. Αλιμονο λεω που δεν θα σταματουσε. Τον πηγαινω στον ρολογα και μου λεει αλλαγη το μπαλανς ( δεν ξερω καν τι ειναι αυτο ) και μου ειπε οτι απο μια "ροδα" λειπει ενα δοντακι για αυτο και σταματαει το ρολοι. Με λιγα λογια κοστουμι 80 ευρω για συντηρηση και αντικατασταση αυτων των δυο εξαρτηματων. Και η ερωτηση μου ειναι με γδυσανε η να πω και ευχαριστω για την τιμη;

Αποσυνδεδεμένος DimGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
    • The Relumer
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #982 στις: Αύγουστος 08, 2020, 06:26:07 μμ »
κλαμα

εγω λεω πετα το στα σκουπιδια

Αποσυνδεδεμένος bluesax

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #983 στις: Αύγουστος 08, 2020, 06:28:57 μμ »
Καλησπερα σε ολους ειμαι νεος μελος στο φορουμ και μολις μπηκα στο παιχνιδι των αυτοματων ρολογιων. Ξεκινησα λοιπον με μια ρεπλικα του Rolex Daytona ( μην με κρινετε απλα μ αρεσει ο σχεδιασμος αυτου του ρολογιου ) αγορασμενο απο γνωστη σελιδα μεταχειρισμενων. Ερχεται λοιπον το ρολοι εγω χαρουμενος για μερικες ωρες μεχρι που το ρολοι σταματαει. Αλιμονο λεω που δεν θα σταματουσε. Τον πηγαινω στον ρολογα και μου λεει αλλαγη το μπαλανς ( δεν ξερω καν τι ειναι αυτο ) και μου ειπε οτι απο μια "ροδα" λειπει ενα δοντακι για αυτο και σταματαει το ρολοι. Με λιγα λογια κοστουμι 80 ευρω για συντηρηση και αντικατασταση αυτων των δυο εξαρτηματων. Και η ερωτηση μου ειναι με γδυσανε η να πω και ευχαριστω για την τιμη;

Από τη στιγμή που τα έδωσες τι σημασία έχει; Εγώ δεν θα ασχολούμουν με ρέπλικες, υπάρχουν ωραιότατα ρολόγια για κάθε τσέπη.

Αποσυνδεδεμένος GeorgTsa

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #984 στις: Αύγουστος 08, 2020, 06:48:21 μμ »
Το θεμα ειναι πως δεν τα εχω δωσει ακομα για αυτον τον λογο ρωτησα κιολας. Και απο οτι φαινεται μαλλον δεν θα τα δωσω και ισως του το κανω και δωρο του ρολογα 🤣

Αποσυνδεδεμένος GeorgTsa

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #985 στις: Αύγουστος 17, 2020, 02:54:57 πμ »
Τελικα με τα πολλα κατεληξα σε ενα Orient 3 star αυτοματο και αυτο απλα οπως ηταν φυσικο καθως μιλαμε για εμενα που εχω τυχη βουνο το ρολογακι μου κανει νερα. Εκει που απολαμβανα το μπλε καντραν του και το θαυμαζα ενα βραδυ πεφτω για υπνο. Το πρωι το βρισκω σταματημενο λεω ενταξει θα το κουρδισω χειροκινητα (εμπιστευομενος γνωστο γιουτιουμπερ ξενο που λεει οτι μετα που το αυτοματο σταματησει πρεπει να κουρδιστει χειροκινητα). Απο εκεινη την μαυρη ωρα κυριολεκτικα και δεκα ωρες να κουναω το χερι μου το ρολοι μεσα σε 13 λεπτα ακριβως σταματαει. Επισης πλεον οταν παω να το κουρδισω ενω ακουγεται σαν να κουρδιζει δεν δινει κινηση στον δεικτη. Θα το στειλω πισω προφανως απλα επειδη δεν γνωριζω πολλα αν καταλαβε καποιος πανω κατω τι παιζει ας μου πει για να ξερω και να μην φαω παραμυθι απο το σερβις. Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος tolisnani

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #986 στις: Αύγουστος 30, 2020, 02:33:44 πμ »
Καλημέρα σε ολους. Έχω ένα LLD και θέλω να το πάω για service.
Γνωρίζει κανείς κάποιον αξιόπιστο τεχνικό ή πρέπει να το πάω στην αντιπροσωπεία?
Γνωστός μου σύστησε τον Κιάμο στο Χαλάνδρι. Εχει κανείς σας άποψη?
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος igk73

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 822
  • Γιάννης
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #987 στις: Αύγουστος 30, 2020, 08:34:21 πμ »
Καλημέρα φίλε μου. Η δική μου εμπειρία από τον συγκεκριμένο ήταν θετική. Έκανα σέρβις στο Omega μου πέρσι και είμαι γενικά ευχαριστημένος. Είχαμε καλή συνεννόηση και αντιμετωπίστηκαν όλα τα θέματα ικανοποιητικά. Τώρα, τι έκανε εσωτερικά στο ρολόι δεν μπορώ να γνωρίζω αλλά η χρονομετρία του είναι όπως πρέπει. Δίνει και τρία χρόνια εγγύηση καλής λειτουργίας οπότε υπάρχει και μια εξασφάλιση.

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kloze

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #988 στις: Αύγουστος 30, 2020, 08:22:46 μμ »
Η δίκη μου πάλι εμπειρία είναι αρνητική από τον συγκεκριμένο, φίλε tolisnani αν θες διάβασε λίγο πιο πίσω για μια γενική άποψη.

Αποσυνδεδεμένος carlos

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1711
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #989 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 02:50:56 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα.Πληροφορία για αξιόπιστο τεχνίτη στην Αθήνα έχουμε; Πρόκειται για αυτόματο χρονογράφο.
Παρακαλώ τα φώτα σας,σε ποιόν μπορώ να απευθυνθώ υπεύθυνα;

Ευχαριστώ ,προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος hellogr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #990 στις: Απρίλιος 02, 2022, 10:05:47 μμ »
Καλησπέρα!

Γνωρίζετε τεχνίτη αξιόπιστο στην Αττική για service σε Omega Planet Ocean?

Ευχαριστώ!
Κωνσταντίνος

Αποσυνδεδεμένος floky

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #991 στις: Οκτώβριος 25, 2022, 09:32:42 μμ »
Καλησπέρα σε όλους
έχω ένα ρολόι zenith el primero A386 mk3 του 1971
μήπως ξέρετε κανένα καλό τεχνίτη στη Θεσσαλονίκη
 για να του κάνω ένα σέρβις και μια επισκευή στα κουμπιά;


Αποσυνδεδεμένος mic

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #992 στις: Νοέμβριος 20, 2022, 03:38:37 πμ »
Καλησπέρα σε όλους
έχω ένα ρολόι zenith el primero A386 mk3 του 1971
μήπως ξέρετε κανένα καλό τεχνίτη στη Θεσσαλονίκη
 για να του κάνω ένα σέρβις και μια επισκευή στα κουμπιά;

Το συγκεκριμένο ρολόι είναι θρύλος. Είτε θέλεις να το πουλήσεις (μπορεί να πιάσει πολύ καλή τιμή αν είναι καλοδιατηρημένο), είτε ακόμα περισσότερο αν θέλεις να το κρατήσεις, γνώμη μου είναι ότι πρέπει να συντηρηθεί σωστά. Δείξε το αρχικά στην αντιπροσωπεία, να σου κάνουν μια εκτίμηση. Και φυσικά αν συντηρηθεί στην αντιπροσωπεία, τα χαρτιά που θα αποδεικνύουν την συντήρησή του από επίσημο service, αυξάνουν ακόμα περισσότερο την αξία του.

Αποσυνδεδεμένος Caponegr

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #993 στις: Δεκέμβριος 02, 2022, 04:28:09 μμ »
Καλησπέρα.
Χρειάζομαι επισκευή σε ένα Tag. Τα τελευταία χρόνια πήγαινα στον Κιάμο στο Χαλάνδρι. Πέρασα σήμερα και απλά το μαγαζί δεν υπήρχε. Γνωρίσει κάτι κάποιος;
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #994 στις: Δεκέμβριος 09, 2022, 12:54:55 μμ »
Καλησπέρα.
Χρειάζομαι επισκευή σε ένα Tag. Τα τελευταία χρόνια πήγαινα στον Κιάμο στο Χαλάνδρι. Πέρασα σήμερα και απλά το μαγαζί δεν υπήρχε. Γνωρίσει κάτι κάποιος;
Ευχαριστώ.

αυτό ρώτησα και εγώ σε άλλο τοπικ. αν δεις τα σχόλια στο google λένε τρελά πράγματα και πραγματικά έχω πέσει από τα σύννεφα ..

στο δια ταύτα, αναζητώ και 'γώ αξιόπιστο μαγαζί για service omega. επειδή έχει 1-2 χτυπηματάκια προφανώς θέλει και γυάλισμα. η ωμέγα μου είπε 570ε στην καλύτερη και 2 μήνες περίπου αναμονή αλλά μου φαίνονται κάπως υπερβολικά και τα δυο.. κάποιος μου είπε για τον Ιγγλέση, έχουμε άποψη περι αυτού;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2022, 01:08:52 μμ από virginia »

Αποσυνδεδεμένος mihvag

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #995 στις: Οκτώβριος 04, 2023, 08:50:39 μμ »
Καλησπερα και απο εμενα,
Ψαχνω για service 2 αυτοματων ρολογιων , 1 tissot και 1 hamilton (power reserve), κατα προτιμηση στο κεντρο Αθηνας.
Σας ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος mihvag

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #996 στις: Οκτώβριος 04, 2023, 08:59:22 μμ »
Θα ηθελα επισης να ρωτησω και το εξης. Eπειδη τα ρολογια δεν τα φοραω συνεχεια, καθε ποσα χρονια χρειαζεται το service?

Αποσυνδεδεμένος Μεταλας

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #997 στις: Οκτώβριος 04, 2023, 09:59:50 μμ »
Θα ηθελα επισης να ρωτησω και το εξης. Eπειδη τα ρολογια δεν τα φοραω συνεχεια, καθε ποσα χρονια χρειαζεται το service?



Οι περισσότεροι τα πάνε για σέρβις,συνήθως όταν σταματήσουν να λειτουργούν.
Βέβαια το σωστό είναι κάθε 3-5 χρόνια.
Το αυτόματο ρολόι όσο το φοράς καθημερινά,τόσο καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος mihvag

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #998 στις: Οκτώβριος 05, 2023, 09:40:44 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το θέμα είναι ότι το Tissot χάνει 10 δευτερόλεπτα τη μέρα. Το Hamilton είναι στο +6

Αποσυνδεδεμένος Mattos13

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #999 στις: Νοέμβριος 10, 2023, 08:27:20 μμ »
Καλησπέρα, κάποιος τεχνίτης,περιοχή Καλλιθέα, Μοσχάτο, Νέα Σμύρνη,που να επισκευάζει Seiko Monster ?