Αποστολέας Θέμα: Rolex Submariner LV vs GMT Batman  (Αναγνώστηκε 5075 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner LV vs GMT Batman
« Απάντηση #80 στις: Ιανουάριος 21, 2023, 07:08:29 μμ »
Εγώ πάντως το mywatch πάντα χάλια το θυμάμαι σε αυτόν τον τομέα που συζητάμε. Όταν είχα ανεβάσει το πρώτο μου χρυσό ρόλεξ το 2008, είχε βγάλει όλα του τα κόμπλεξ ένας τότε admin και είχε γίνει η σφαγή του Δράμπαλη στο νήμα. Όποιος θέλει μπορεί να ψάξει να το βρει αν και πολλά σχόλια έχουν σβηστεί από τότε. Νομίζω ένας μέσος θνητός εδώ μέσα είναι απολύτως αποδεκτός εάν φοράει μέχρι Hamilton-Seiko άντε και Gr.Seiko και ένας mod μέχρι Panerai. Σε πιο ακριβά πράγματα, είτε θα επιδείξουν τα μέλη δήθεν θαυμασμό εάν ο κάτοχος είναι "καλό παιδί" και δεν προκαλεί, είτε θα τον ξεσκίσουν εάν είναι τρολ σαν εμένα και τους δουλεύει όλη μέρα κι όλη νύχτα. Γενικά πάντως πιο πολύ τσακωνόμασταν παλιά, έχουμε φλωρέψει αρκετά και στεναχωριέμαι..

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner LV vs GMT Batman
« Απάντηση #81 στις: Ιανουάριος 21, 2023, 07:19:44 μμ »
Εγώ πάντως το mywatch πάντα χάλια το θυμάμαι σε αυτόν τον τομέα που συζητάμε. Όταν είχα ανεβάσει το πρώτο μου χρυσό ρόλεξ το 2008, είχε βγάλει όλα του τα κόμπλεξ ένας τότε admin και είχε γίνει η σφαγή του Δράμπαλη στο νήμα. Όποιος θέλει μπορεί να ψάξει να το βρει αν και πολλά σχόλια έχουν σβηστεί από τότε. Νομίζω ένας μέσος θνητός εδώ μέσα είναι απολύτως αποδεκτός εάν φοράει μέχρι Hamilton-Seiko άντε και Gr.Seiko και ένας mod μέχρι Panerai. Σε πιο ακριβά πράγματα, είτε θα επιδείξουν τα μέλη δήθεν θαυμασμό εάν ο κάτοχος είναι "καλό παιδί" και δεν προκαλεί, είτε θα τον ξεσκίσουν εάν είναι τρολ σαν εμένα και τους δουλεύει όλη μέρα κι όλη νύχτα. Γενικά πάντως πιο πολύ τσακωνόμασταν παλιά, έχουμε φλωρέψει αρκετά και στεναχωριέμαι..
Η αποψη Μιχαλη οτι το mywatch ειναι το φορουμ που «κυνηγαει» τα ρολεξ και τα καλα ρολογια,  πραγματικα με ξεπερναει!!

Εδω η φημη του, στα αλλα φορα, ειναι οτι ειναι ελιτίστικο και απαξιωνει γιαπωνεζικα και φτηνα ελβετικα!!
Και οτι τα μελη του ειναι ψηλομυτες!

Μπραβο για τη «λαικη» υποσταση που μας εδωσες!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner LV vs GMT Batman
« Απάντηση #82 στις: Ιανουάριος 21, 2023, 07:34:36 μμ »
Η αποψη Μιχαλη οτι το mywatch ειναι το φορουμ που «κυνηγαει» τα ρολεξ και τα καλα ρολογια,  πραγματικα με ξεπερναει!!

Εδω η φημη του, στα αλλα φορα, ειναι οτι ειναι ελιτίστικο και απαξιωνει γιαπωνεζικα και φτηνα ελβετικα!!
Και οτι τα μελη του ειναι ψηλομυτες!

Μπραβο για τη «λαικη» υποσταση που μας εδωσες!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δεν θα σχολιάσω τα άλλα φόρουμς, ποτέ των ποτών
(Φυσικά δεν μιλάω για το paneristi)

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 949
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner LV vs GMT Batman
« Απάντηση #83 στις: Ιανουάριος 21, 2023, 07:47:04 μμ »
Η αποψη Μιχαλη οτι το mywatch ειναι το φορουμ που «κυνηγαει» τα ρολεξ και τα καλα ρολογια,  πραγματικα με ξεπερναει!!

Εδω η φημη του, στα αλλα φορα, ειναι οτι ειναι ελιτίστικο και απαξιωνει γιαπωνεζικα και φτηνα ελβετικα!!
Και οτι τα μελη του ειναι ψηλομυτες!

Μπραβο για τη «λαικη» υποσταση που μας εδωσες!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ο Μιχάλης δεν έχει θέμα με τα γιαπωνέζικα

Με τα υπόλοιπα ελβετικά έχει..
Την τελευταία φορά που μιλήσαμε του είπα "σκέφτομαι να δώσω το Audemars Piguet" και απάντησε "σιγά να μη... Ποιος θα πάρει αυτή τη μαλ****;;;"

lol

Sent from my SM-T865 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner LV vs GMT Batman
« Απάντηση #84 στις: Ιανουάριος 21, 2023, 08:08:09 μμ »
Ο Μιχάλης δεν έχει θέμα με τα γιαπωνέζικα

Με τα υπόλοιπα ελβετικά έχει..
Την τελευταία φορά που μιλήσαμε του είπα "σκέφτομαι να δώσω το Audemars Piguet" και απάντησε "σιγά να μη... Ποιος θα πάρει αυτή τη μαλ****;;;"

lol

Sent from my SM-T865 using Tapatalk
Μισές ιστορίες λες !!
Μετά σου είπα πάρε κανένα aventi, εγώ μόλις παραγγειλα το δεύτερο και έρχεται

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner LV vs GMT Batman
« Απάντηση #85 στις: Ιανουάριος 21, 2023, 09:07:51 μμ »
..., δήλωσε και έβαλε τον βόα του να πάει στην πισίνα να βγάλει φωτο

🤣🤣🤣🤣

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner LV vs GMT Batman
« Απάντηση #86 στις: Ιανουάριος 21, 2023, 11:14:48 μμ »
Στρατο, υπαρχουν παρα πολλα παλια και πολυ αξιολογα μελη τα οποια εχουν αποστασιοποιηθει.
Αυτο νομιζω οτι ειναι απολυτα αντικειμενικο, δεν ειναι υποκειμενικη αισθηση.
Εαν θελουμε να συζητησουμε κατι, θα μπορουσε να ειναι ο λογος.
Και συμφωνω μαζι σου, δεν πιστευω οτι ειναι η αναφορά η εστω μονο η αναφορα στα ρολεξ
Πιο πιθανη ειναι μία φυσιολογικη κουραση,ο καταιγισμος πληροφοριων, αλλα ενδιαφεροντα, … ειπαμε η ζωη μας κυκλους κανει.
Παμε παρακατω!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε όλα τα φόρουμ, Ελληνικά και ξένα, η συμμετοχή γίνεται όλο και μικρότερη. Υπάρχουν πια άλλοι, πιο σύγχρονοι και εύκολοι τρόποι επικοινωνίας μεταξύ ανθρώπων με κοινά ενδιαφέροντα. Στην Ελλάδα, η συμμετοχή έχει πέσει δραματικά αφού 15 - 20 άνθρωποι τα λέμε σε 4 διαφορετικά φόρουμ, εκτός paneristi που είναι άλλη περίπτωση, που έχουν προκύψει από διχόνοιες και τσακωμούς.
Λογικό είναι σε ένα φόρουμ όπου μόνο 2 - 3 άνθρωποι ασχολούνται και γράφουν, οι συζητήσεις να γίνονται κυρίως γύρω από τον τρόπο που προσεγγίζουν το θέμα ρολόι αυτοί οι συγκεκριμένοι άνθρωποι. Για να υπάρχουν πολλά θέματα συζήτησης με πολλές απόψεις και προσεγγίσεις, πρέπει να υπάρχει και συμμετοχή.
Δεν βλέπω σε καμία περίπτωση να αλλάζει κάτι προς το καλύτερο εκτός κι αν λιγοστέψουν τα φόρουμ ή αν δημιουργηθεί ένα νέο φόρουμ που να έχει και φυσική παρουσία-δραστηριότητα εκτός από διαδικτυακή.

Αυτή την εποχή υπάρχει μια ομάδα νέων ρολογόφιλων που είναι δραστήριοι και έχουν όρεξη να κάνουν πραγματάκια όμορφα. Δεν παίζει ρόλο σε ποιο φόρουμ δραστηριοποιούνται. Ίσως γύρω από αυτή την ομάδα θα μπορούσε να στηθεί κάτι όμορφο να ενώσει πάλι την κοινότητα, να αναθερμανθεί το ενδιαφέρον, να έρθουν νέα μέλη, να γίνουν νέες φιλίες, να παλιώσουν τα νέα μέλη, να γίνουν νέοι μυθικοί τσακωμοί και εμφύλιοι όπως μόνο εμείς οι Έλληνες ξέρουμε να κάνουμε για να ξεφύγουμε από την πλήξη.  Όπως είπε και ο Σπυρος Georgian…η ζωή μας κύκλους κάνει. Πάμε παρακάτω.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner LV vs GMT Batman
« Απάντηση #87 στις: Ιανουάριος 21, 2023, 11:30:47 μμ »
Σε όλα τα φόρουμ, Ελληνικά και ξένα, η συμμετοχή γίνεται όλο και μικρότερη. Υπάρχουν πια άλλοι, πιο σύγχρονοι και εύκολοι τρόποι επικοινωνίας μεταξύ ανθρώπων με κοινά ενδιαφέροντα. Στην Ελλάδα, η συμμετοχή έχει πέσει δραματικά αφού 15 - 20 άνθρωποι τα λέμε σε 4 διαφορετικά φόρουμ, εκτός paneristi που είναι άλλη περίπτωση, που έχουν προκύψει από διχόνοιες και τσακωμούς.
Λογικό είναι σε ένα φόρουμ όπου μόνο 2 - 3 άνθρωποι ασχολούνται και γράφουν, οι συζητήσεις να γίνονται κυρίως γύρω από τον τρόπο που προσεγγίζουν το θέμα ρολόι αυτοί οι συγκεκριμένοι άνθρωποι. Για να υπάρχουν πολλά θέματα συζήτησης με πολλές απόψεις και προσεγγίσεις, πρέπει να υπάρχει και συμμετοχή.
Δεν βλέπω σε καμία περίπτωση να αλλάζει κάτι προς το καλύτερο εκτός κι αν λιγοστέψουν τα φόρουμ ή αν δημιουργηθεί ένα νέο φόρουμ που να έχει και φυσική παρουσία-δραστηριότητα εκτός από διαδικτυακή.

Αυτή την εποχή υπάρχει μια ομάδα νέων ρολογόφιλων που είναι δραστήριοι και έχουν όρεξη να κάνουν πραγματάκια όμορφα. Δεν παίζει ρόλο σε ποιο φόρουμ δραστηριοποιούνται. Ίσως γύρω από αυτή την ομάδα θα μπορούσε να στηθεί κάτι όμορφο να ενώσει πάλι την κοινότητα, να αναθερμανθεί το ενδιαφέρον, να έρθουν νέα μέλη, να γίνουν νέες φιλίες, να παλιώσουν τα νέα μέλη, να γίνουν νέοι μυθικοί τσακωμοί και εμφύλιοι όπως μόνο εμείς οι Έλληνες ξέρουμε να κάνουμε για να ξεφύγουμε από την πλήξη.  Όπως είπε και ο Σπυρος Georgian…η ζωή μας κύκλους κάνει. Πάμε παρακάτω.
Το χεις, έχω κονέ στις εκδόσεις Γρηγόρη αν ενδιαφέρεσαι

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 949
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner LV vs GMT Batman
« Απάντηση #88 στις: Ιανουάριος 21, 2023, 11:35:02 μμ »
Το χεις, έχω κονέ στις εκδόσεις Γρηγόρη αν ενδιαφέρεσαι
Κι εγώ στα μικρογευματα αλλά δεν ξέρω αν μετράει......

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner LV vs GMT Batman
« Απάντηση #89 στις: Ιανουάριος 22, 2023, 12:14:32 πμ »
Νεαροί και ανόητοι, άθλια τρόλ του mywatch 😛😛😛

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 949
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner LV vs GMT Batman
« Απάντηση #90 στις: Ιανουάριος 22, 2023, 12:18:07 πμ »
Νεαροί και ανόητοι, άθλια τρόλ του mywatch 😛😛😛

σταμάτα κόλακα....κοκκινίζω βρε σατανά.........

Συνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner LV vs GMT Batman
« Απάντηση #91 στις: Ιανουάριος 23, 2023, 10:38:05 πμ »
Παιδιά είναι ένας συνδυασμός πραγμάτων που οδήγησε στην αποψίλωση..
Οικονομικές αλλαγές, αλλαγή ενδιαφερόντων πράγματι, ορισμένες περίοδοι τοξικότητας, ένας κορεσμός με τις επενδύσεις των ρόλεξ σε άσχετα νήματα κ.ο.κ.
Νομίζω ότι θα αλλάξει αυτό.
Και όταν αλλάξει, θα δει κι ο Μιχάλης, που δε θα προλαβαίνει τα αλληλοτρολλαρίσματα, τι σημαίνει πραγματικό τρολλ  :D

Σύντομα το φόρουμ κλείνει 17 χρόνια λειτουργίας. 17 χρόνια είναι μια ζωή και όπως η ζωή κάνει κύκλους, έτσι και οι άνθρωποι αλλάζουν ενδιαφέροντα. Δηλαδή γιατί να μην άλλαξαν χόμπι και απαραίτητα να ενοχλούνται από το περιεχόμενο?

Γιατί κάποιοι μου το έχουν πει ;D  Τόσο απλά Στράτο!


Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner LV vs GMT Batman
« Απάντηση #92 στις: Ιανουάριος 23, 2023, 12:50:30 μμ »
Καλημέρες. Πολλοι οπως εχω ακουσει κι εγώ ενοχλουνται απο το περιεχομενο και αυτη την κουραστικη πλεον συζητηση περι επενδυσεων. Εχουμε βαρεθει πολυ απλα.

Φυσικα υπαρχουν αλλα ενδιαφεροντα, οπως και αλλα καναλια ενημερωσης για το χομπι βλ. Ιντερνετ, σοσιαλ μεντια.

Η προχθεσινη δηλωση του αγαπητου μαεστρο ομως οτι το φορουμ χωριζεται σε δυο κατηγοριες, αυτους που προλαβαν να παρουν ρολεξ και αυτους που δεν προλαβαν ηταν θεική... αυτα.

Στάλθηκε από το SM-A536B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος ELBETAKIAS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 868
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner LV vs GMT Batman
« Απάντηση #93 στις: Ιανουάριος 23, 2023, 01:55:56 μμ »
Το οικονομικό είναι ο σημαντικότερος παράγοντας για εμένα...
Αλλες εποχές πριν 15 χρόνια,τελείως διαφορετικές...

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner LV vs GMT Batman
« Απάντηση #94 στις: Ιανουάριος 23, 2023, 03:42:05 μμ »
Μιχάλη κάνε ένα διάλειμμα να επιστρέψουν οι παλιοί.

Αφού ενοχλούνται από το περιεχόμενο, ας τους αφήσουμε χώρο να έρθουν πίσω και να ξαναδώσουν στο φόρουμ τη λάμψη του παρελθόντος.
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 949
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner LV vs GMT Batman
« Απάντηση #95 στις: Ιανουάριος 23, 2023, 03:50:02 μμ »
Μιχάλη κάνε ένα διάλειμμα να επιστρέψουν οι παλιοί.

Αφού ενοχλούνται από το περιεχόμενο, ας τους αφήσουμε χώρο να έρθουν πίσω και να ξαναδώσουν στο φόρουμ τη λάμψη του παρελθόντος.
Κάνω upscale

Μιχάλη.. Πούλα rolex και πάρε blancpain...
Σε 3 μήνες το forum θα έχει γίνει invite only και με συνδρομή....






Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Rolex Submariner LV vs GMT Batman
« Απάντηση #96 στις: Ιανουάριος 23, 2023, 04:14:00 μμ »
Μιχάλη κάνε ένα διάλειμμα να επιστρέψουν οι παλιοί.

Αφού ενοχλούνται από το περιεχόμενο, ας τους αφήσουμε χώρο να έρθουν πίσω και να ξαναδώσουν στο φόρουμ τη λάμψη του παρελθόντος.

Στράτο θα το έκανα με χαρά. Να ξέρεις ότι αν σταματήσω να γράφω, μέχρι το καλοκαίρι max το φόρουμ θα είναι παρελθόν. Ήδη όσες φορές έχω πήξει στη δουλειά πχ τρεις μέρες συνεχόμενες, μπαίνω μετά και βλέπω ότι κανένας δεν έγραψε τις τρεις αυτές μέρες τίποτα

Μην παρεξηγηθώ, το τρολάρισμα και τα πειράγματα εννοώ κρατάνε το φόρουμ ζωντανό, όχι οι γνώσεις, η προσωπικότητά μου ή αυτά που γράφω.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner LV vs GMT Batman
« Απάντηση #97 στις: Ιανουάριος 23, 2023, 05:15:05 μμ »
Μιχάλη κάνε ένα διάλειμμα να επιστρέψουν οι παλιοί.

Αφού ενοχλούνται από το περιεχόμενο, ας τους αφήσουμε χώρο να έρθουν πίσω και να ξαναδώσουν στο φόρουμ τη λάμψη του παρελθόντος.


-Λυπάμαι πολύ για αυτήν την τοποθέτηση σου Στράτο …..
Μεγάλη αγένεια από μέρους σου  να ειρωνεύεσαι ανθρώπους που εκφράζουν απλά την άποψη τους …



-Προτείνω στην ιδιοκτησία να μετονομαστεί το mywatch.gr σε myRolexinvestment.gr τουλάχιστον θα προσελκύσει νέα μέλη επενδυτές με πραγματικό ενδιαφέρον στο αντικείμενο ρόλεξ και επένδυση


- εμένα πραγματικά μου λείπουν οι μαζώξεις μας πριν 10 χρόνια σε ταβέρνες και γέμιζε το τραπέζι από 20-30 ρολόγια από όλες τις  εταιρείες …. Ρόλεξ, ωμέγα, πανεραι, σεικο, τουντορ… Μπραιτλινγκ ….. ζενίθ κλπ

- αγοράσατε καμία μετοχή η ακομα ψάχνεται για ρόλεξ ….. το πάρτυ άρχισε ….;;;;;;;


- Μαέστρο σε παραδέχομαι είσαι ωραίος ……

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner LV vs GMT Batman
« Απάντηση #98 στις: Ιανουάριος 23, 2023, 05:28:49 μμ »

-Λυπάμαι πολύ για αυτήν την τοποθέτηση σου Στράτο …..
Μεγάλη αγένεια από μέρους σου  να ειρωνεύεσαι ανθρώπους που εκφράζουν απλά την άποψη τους …



-Προτείνω στην ιδιοκτησία να μετονομαστεί το mywatch.gr σε myRolexinvestment.gr τουλάχιστον θα προσελκύσει νέα μέλη επενδυτές με πραγματικό ενδιαφέρον στο αντικείμενο ρόλεξ και επένδυση


- εμένα πραγματικά μου λείπουν οι μαζώξεις μας πριν 10 χρόνια σε ταβέρνες και γέμιζε το τραπέζι από 20-30 ρολόγια από όλες τις  εταιρείες …. Ρόλεξ, ωμέγα, πανεραι, σεικο, τουντορ… Μπραιτλινγκ ….. ζενίθ κλπ

- αγοράσατε καμία μετοχή η ακομα ψάχνεται για ρόλεξ ….. το πάρτυ άρχισε ….;;;;;;;


- Μαέστρο σε παραδέχομαι είσαι ωραίος ……
Οι συζητήσεις για ρολεξομετοχές φταίνε που δεν πάτε πια ταβέρνα; Κλαίω

Σκέψου μήπως απλά βαρεθήκατε ο ένας τον άλλον ή ότι απλά γεράσατε και βαριέστε τις εξόδους

Συνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner LV vs GMT Batman
« Απάντηση #99 στις: Ιανουάριος 23, 2023, 05:43:57 μμ »
Κανονίζουμε μία μάζωξη όπως παλιά;

Ας πούμε αυτήν την Παρασκευή.
Λοιπόν, συμμετοχές:
1. andrey_
2. maestro
3. ........