Αποστολέας Θέμα: Εργαλειο/κουτι  (Αναγνώστηκε 7335 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Εργαλειο/κουτι
« στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 02:32:38 πμ »
Καλησπερα


Θα χρειαστω τα φωτα σας,συντομα θα γινω κατοχος του  Ωmega PO chrono με μπρασελε και σκεφτομαι να αγορασω καποιο ομορφο κουτι οπου θα εχω μεσα ολα τα συνεργα οπως Εργαλειο/α αλλαγεις για λουρακι,το/τα λουρακια και καποια καθαριστικα οπως καποιο πανι ισως και καποια οδοντοβουρτσα εαν χρειαστει


Εχω διαβασει αρκετα στο φορουμ και στο κομματι εργαλειο αναρωτιεμαι ποιο πρεπει να παρω για το συγκεκριμενο μοντελο εαν γνωριζετε

Τωρα στο θεμα κουτι λογικα θα πρεπει να το ψαξω εκτος και εαν γνωριζετε καποιο που να παιρνει και ρολοι και εργαλειο και να εχει και αλλο χορο για τα λουρακια

Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Εργαλειο/κουτι
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 03:46:19 πμ »
αγορασε ενα-ενα,οτι πιστευεις οτι μπορει να χρειαστεις.το βασικο ειναι ενα εργαλειο αλλαγης λουριων

κουτι για το ρολοι?αφου εχει το δικο του!αστο για πιο μετα(γνωμη μου).εγω στην θεση σου 8α αγοραζα το λουρακι απο καουτσουκ




Αποσυνδεδεμένος Kyriakos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Εργαλειο/κουτι
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 11:09:55 πμ »
Καλησπερα


Το πιο σημαντικο ειναι το εργαλειο και επειδη εχω δει διαφορα το ερωτημα ειναι εαν υπαρχει καποιο συγκεκριμενο εργαλειο για το ρολοι που θα παρω ωστε να ταιριαζει καλυτερα


Σε οτι αφορα το λουρακι για αρχη σκεφτομαι να αγορασω αυτο το λουρι το οποιο ταιριαζει με το ρολοι

http://www.omega.ch/index.php?id=932&details=1&ref=29105182&no_cache=1

Και πιθανον και το καουτσουκ απο την αρχη η προς το καλοκαιρι

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Εργαλειο/κουτι
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 02:14:03 μμ »
Συμφωνώ με τον george_, το δικό του κουτί σε καλύπτει σε πρώτη φάση. Το πολύ πολύ παίρνεις ένα κουτί για 3-4 ρολόγια, ώστε να είσαι προετοιμασμένος για το μέλλον, οπότε θα έχεις και αρκετό χώρο ;D Αρκετά και φθηνά κουτιά θα βρεις εδώ http://www.e-men.gr/index.php?page=shop.browse&category_id=80&option=com_virtuemart&Itemid=1
Επίσης θα σου πρότεινα να δεις το λουράκι που θέλεις φορεμένο στο ρολόι, γιατί αφήνει αρκετό κενό από την κάσα λόγω των μεγάλων lugs και μερικούς τους ενοχλεί. Υπάρχει κι ένα καινούργιο δερμάτινο αγκαλιαστό που το σκέφτομαι κι εγώ για το δικό μου ;D
Εργαλείο αλλαγής λουριών θα πάρεις το κλασσικό με την μύτη από την μια μεριά και την διχάλα απότην άλλη ;)




Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Εργαλειο/κουτι
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 02:48:44 μμ »
τι ωραιο με το μαυρο λουρακι!!!πολυ σπορτ!!!

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Εργαλειο/κουτι
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 03:16:07 μμ »
Συμφωνώ με τον george_, το δικό του κουτί σε καλύπτει σε πρώτη φάση. Το πολύ πολύ παίρνεις ένα κουτί για 3-4 ρολόγια, ώστε να είσαι προετοιμασμένος για το μέλλον, οπότε θα έχεις και αρκετό χώρο ;D Αρκετά και φθηνά κουτιά θα βρεις εδώ [url]http://www.e-men.gr/index.php?page=shop.browse&category_id=80&option=com_virtuemart&Itemid=1[/url]
Επίσης θα σου πρότεινα να δεις το λουράκι που θέλεις φορεμένο στο ρολόι, γιατί αφήνει αρκετό κενό από την κάσα λόγω των μεγάλων lugs και μερικούς τους ενοχλεί. Υπάρχει κι ένα καινούργιο δερμάτινο αγκαλιαστό που το σκέφτομαι κι εγώ για το δικό μου ;D
Εργαλείο αλλαγής λουριών θα πάρεις το κλασσικό με την μύτη από την μια μεριά και την διχάλα απότην άλλη ;)



Καμια φωτο η πληροφορια για το δερματινο ;D

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Εργαλειο/κουτι
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 03:49:18 μμ »
http://www.omega.ch/index.php?id=932&details=1&ref=22263465001001&no_cache=1

Δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο, αναμονή ένα μήνα και τιμή 210 ευρώ χωρίς την μπούκλα :nutty:
Το ψάχνω κι από αλλού, αν κάποιος μάλιστα ξέρει κάποιο σάιτ κλπ, ας βοηθήσει ;)

Δες το κι εδώ



Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: Εργαλειο/κουτι
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 03:53:21 μμ »
Φιλε Γιαννη ειναι δερματινο aligator? Το εχεις δει απο κοντα? Εντυπωσεις? Μηπως γνωριζεις αν υπαρχει και με ασπρο εξωραφο? Θα το ψαξω και εγω για το δικο μου..

Φιλικα,

Αντωνης

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Εργαλειο/κουτι
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 04:06:22 μμ »
Το έχω δεί από κοντά στη μπουτίκ της Ω και είναι πολύ ωραίο το άτιμο.
Όχι δεν έχει άσπρα ξώραφα, είναι για βραδυνές εμφανίσεις ;D

Δυστυχώς το ανάλογο καβαλητό της Hirsch δεν του κάθεται σωστά. Είναι βλέπετε μεγάλη η απόσταση του πείρου από την κάσα (μακρείς βραχίονες) και αφήνει λίγο κενό, κρίμα γιατί το Leonardo είναι πολύ καλής ποιότητας λουρί >:(


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: Εργαλειο/κουτι
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 06:12:34 μμ »
Το έχω δεί από κοντά στη μπουτίκ της Ω και είναι πολύ ωραίο το άτιμο.
Όχι δεν έχει άσπρα ξώραφα, είναι για βραδυνές εμφανίσεις ;D

Δυστυχώς το ανάλογο καβαλητό της Hirsch δεν του κάθεται σωστά. Είναι βλέπετε μεγάλη η απόσταση του πείρου από την κάσα (μακρείς βραχίονες) και αφήνει λίγο κενό, κρίμα γιατί το Leonardo είναι πολύ καλής ποιότητας λουρί >:(

Thanks!

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Εργαλειο/κουτι
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 06:13:57 μμ »


Με το κυρτο καουτσουκ, ειναι απιστευτο ! !   :smt023
Αλλη αισθηση, αλλο πραγμα...   ;)
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Εργαλειο/κουτι
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 09:42:32 μμ »
Με το κυρτο καουτσουκ, ειναι απιστευτο ! !   :smt023
Αλλη αισθηση, αλλο πραγμα...   ;)


Επειδη εχω αρχισει να σκεφτομαι να παρω το καουτσουκ πρωτα και πιθανον αργοτερα ισως και ποτε το δερματινο, οταν λες κυρτο καουτσουκ τι εννοεις?

Δλδ υπαρχουν διαφορα γνησια λουρακια απο καουτσουκ?

Αυτο στην φωτο που μου αρεσει κιολας ειναι το γνησιο?


Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Εργαλειο/κουτι
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 10:10:18 μμ »
210 ευρω?Ειναι πολλα τα λεφτα Αρη ;D

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Εργαλειο/κουτι
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 10:15:02 μμ »
υπαρχει το ιδιο σε οχι γνησιο αλλα σε παρα πολυ καλη ποιοτητα που να αγγιζει το γνησιο και εννοειται πιο φθηνο?και ιδια διαμετρου

Αποσυνδεδεμένος dimtzi

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 455
    • Προφίλ
Απ: Εργαλειο/κουτι
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 10:27:44 μμ »
Φιλε kiriako το γνησιο καουτσουκ που βλεπεις στην πιο πανω φωτο φορεμενο στο ρολοι δεν νομιζω οτι αξιζει να μην το παρεις αυθεντικο η τιμη στην OMEGA ειναι €99 πηρα τηλεφωνο προχθες. Οταν λενε αλλα καουτσουκ επισης αυθεντικα υπαρχουν και το δευετερο που βλεπεις στην πανω φωτο με τα λευκα εξωραφα οπως επισης το ιδιο με πορτοκαλι εξωραφα τα οποια και αυτα εχουν την ιδια τιμη €99 με μονη διαφορα οτι πρεπει να αγορασεις την μπουκλα η οποια κοστιζει € 163.
Rolex SD, Rolex Explorer II, Panerai 112,GP Sea Hawk, IWC pilot chrono LPP, Omega PO 45.5, Omega Moonwatch, TudorBB chrono, Tudor Pelagos, Tag Heuer Monaco, Tag Heuer Aquagraph, Breitling Navitimer World, Breitling Skyracer, Oris TT1 divers chrono, Glycine Airman SST12, Longines LLD, Fortis UTC

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Εργαλειο/κουτι
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 10:43:24 μμ »
Να υποθεσω οτι η μπουκλα αλλαζει απο λουρι σε λουρι απο εκει και περα?

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Εργαλειο/κουτι
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 11:02:26 μμ »
210 ευρω?Ειναι πολλα τα λεφτα Αρη ;D

Με ζητησε κανεις?!...   ;D
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος dimtzi

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 455
    • Προφίλ
Απ: Εργαλειο/κουτι
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 11:13:01 μμ »
Να υποθεσω οτι η μπουκλα αλλαζει απο λουρι σε λουρι απο εκει και περα?

Την μπουκλα την αγοραζεις εφαπαξ μετα αλλαζεις λουρια μονο.
Rolex SD, Rolex Explorer II, Panerai 112,GP Sea Hawk, IWC pilot chrono LPP, Omega PO 45.5, Omega Moonwatch, TudorBB chrono, Tudor Pelagos, Tag Heuer Monaco, Tag Heuer Aquagraph, Breitling Navitimer World, Breitling Skyracer, Oris TT1 divers chrono, Glycine Airman SST12, Longines LLD, Fortis UTC

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Εργαλειο/κουτι
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 11:31:59 μμ »
Ο φίλος dimtzi τα είπε μια χαρά. Το PVC λουράκι με τα λευκά ή τα πορτοκαλί ξώραφα κοστίζει πάνω από 200(σχεδόν 250) ευρώ με την αναδιπλούμενη μπούκλα. Το καουτσούκ-που είναι must για το ρολόι-γύρω στα 100 ευρώ με το απλό κούμπωμα. Το δερμάτινο που ανέφερα και πιό πάνω, 210 χωρίς την μπούκλα.
Το καουτσούκ αξίζει να το πάρει κανείς γνήσιο. Για τα άλλα δύο και ειδικά για το δερμάτινο, καλή θα ήταν και μια έρευνα και εκτός Omega ;)
Αν κάποιος κάτοχος ΡΟ( και όχι μόνο) βρεί κάτι, θα ακούσει πολλά ευχαριστώ ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Εργαλειο/κουτι
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 11:37:53 μμ »
Ο φίλος dimtzi τα είπε μια χαρά. Το PVC λουράκι με τα λευκά ή τα πορτοκαλί ξώραφα κοστίζει πάνω από 200(σχεδόν 250) ευρώ με την αναδιπλούμενη μπούκλα. Το καουτσούκ-που είναι must για το ρολόι-γύρω στα 100 ευρώ με το απλό κούμπωμα. Το δερμάτινο που ανέφερα και πιό πάνω, 210 χωρίς την μπούκλα.
Το καουτσούκ αξίζει να το πάρει κανείς γνήσιο. Για τα άλλα δύο και ειδικά για το δερμάτινο, καλή θα ήταν και μια έρευνα και εκτός Omega ;)
Αν κάποιος κάτοχος ΡΟ( και όχι μόνο) βρεί κάτι, θα ακούσει πολλά ευχαριστώ ;D




Με το απλο κουμπωμα ειπες αλλα λογικα και η μπουκλα για το δερματινο θα κανει για το καουτσουκ σωστα? γιατι εαν κανει καλυτερα υποθετω να παρω την μπουκλα για το καουτσουκ και οταν αγορασω και δερματινο να ειμαι οκ απο μπουκλα.

Και μια τελευταια ερωτηση σε οτι αφορα την Μπουκλα.

Υπαρχουν διαφορες γνησιες omega μπουκλες ? ( ελπιζω πως οχι γιατι τοτε θα αναρωτιεμαι πια να παρω)