Αποστολέας Θέμα: Favre-Leuba  (Αναγνώστηκε 26079 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
Favre-Leuba
« στις: Μάρτιος 22, 2007, 11:08:52 πμ »
Θυμάστε εκείνη τη διαφήμιση κάποιες δεκαετίες πίσω; "Favre-Leuba, φοριέται και στο δεξί σαν κόσμημα;" Ε λοιπόν απ' ότι φαίνεται η Favre-Leuba αναγεννάται από τις στάχτες της, καθώς παρουσιάζει νέα μοντέλα στην Baselworld 2007.

Favre-Leuba: The Mercury Collection

Χρονογράφος (σε ροζ χρυσό 18Κ ή ατσάλι, πιστοποιημένος κατά COSC, 44χιλ. διάμετρος, 55 ρουμπίνια)


Power Reserve (σε ατσάλι, 41χιλ. διάμετρος, 22 ρουμπίνια)


Big Date (σε ροζ χρυσό 18Κ ή ατσάλι, 41 χιλ. διάμετρος, 26 ρουμπίνια)


Και τα τρία μοντέλα χρησιμοποιούν πατέντα της εταιρείας για διπλοκατευθυντική κορώνα που κλειδώνει (δεν βρήκα περισσότερες πληροφορίες πέρα από αυτή την περιγραφή) αλλά και σύστημα ένδειξης λειτουργίας. Ο αυτόματος μηχανισμός FL 301 χτυπάει στις 28800vph, με απόθεμα ισχύος 44 ώρες.

Ενδιαφέρον παρουσιάζει η ιστορία της εταιρείας. Ο Abraham Favre ίδρυσε την εταιρεία του μόλις το 1737 στο διάσημο Le Locle, ενώ το 1814 ο γιος του συγχωνεύεται με την εταιρεία του Auguste Leuba. Έκτοτε η εταιρεία μένει στα χέρια της οικογένειας επί οκτώ γενιές, μέχρι την επανάσταση των quartz, οπότε αναγκάστηκε να περάσει στα χέρια εταιρειών ομίλων όπως η Benedom SA και η LVMH (Zenith). Από το 2003 όμως έχει αποκτήσει και πάλι την ανεξαρτησία της και απ' ότι φαίνεται τα παραπάνω μοντέλα είναι οι πρώτοι καρποί αυτής της ανεξαρτησίας.

Μερικά επιτεύγματα της εταιρείας:
-Βελτίωσε στις δεκαετίες 50-60 την ακρίβεια των μηχανισμών ώστε να αντέχουν στις διαφορές θερμοκρασίας
-Το '62 παρουσίασε το Bivouac, το πρώτο ρολόι χειρός με βαρόμετρο και υψομετρητή.
-Το '64 παρουσίασε το καταδυτικό ρολόι Deep Blue, αδιάβροχο στα 200 μέτρα
-To '66 παρουσίασε το Bathy, καταδυτικό ρολόι με βυθόμετρο ακριβείας
-Το '68 παρουσίασε το Duomatic, με τον πρώτο μηχανισμό στις 36000 ταλαντώσεις ανά ώρα.

Περισσότερες πληροφορίες:
Φυλλάδιο της εταιρείας: http://people.timezone.com/jmerino/Favre.pdf
Πληροφορίες πάνω στους ταχύπαλμους μηχανισμούς: http://www.timezone.com/library/archives/archives631704868812871019

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Favre-Leuba
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 22, 2007, 11:33:28 πμ »
Τον χρονογράφο, τον αγόραζα.... αν και είμαι fun του ατσαλιού.
Πραγματικά είναι πολύ ωραία.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Favre-Leuba
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 22, 2007, 11:35:03 πμ »
Πάρα πολύ ωραία κομμάτια από μια εταιρεία που μου θυμίζει τα νιάτα μου , αφού είχα αποκτήσει ένα ρολόι της πριν από 20 χρόνια το οποίο μου έκλεψαν . Για την εποχή τους ήταν ρολόγια με class στη σχεδίαση !!
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος kounelis

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Favre-Leuba
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 22, 2007, 12:48:07 μμ »
πραγματι πολυ ωραια ρολογια!!!!!!!!με απιστευτη κορονα!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

  • 42mm case
  • 40mm case
  • Μηνύματα: 444
    • Προφίλ
Favre-Leuba
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 22, 2007, 07:18:40 μμ »
Πάρα πολύ ωραία κομμάτια!!!!!!!!!!
Sorry for the off topic:
Ferengi στο avatar σου ποιό μέρος από το μηχανισμό βλέπουμε?
b]Rose Gold For Ever!!![/b]

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Favre-Leuba
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 22, 2007, 07:31:01 μμ »
Ξέρει κανείς πού τα βλέπουμε Ελλάδα ?
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
Favre-Leuba
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 22, 2007, 08:20:58 μμ »
ΜΗΤΣ για να πω την αμαρτία μου δεν ξέρω :ups: Το βρήκα σε ένα site χωρίς κάποια εξήγηση και μου άρεσε τόσο ώστε το έβαλα.

trelovet δεν ξέρω αλλά στο επίσημο site έχει φόρμα επικοινωνίας, οπότε μπορείς να τους ρωτήσεις: http://www.favre-leuba.com/contact.html
Προσωπικά εικάζω ότι τώρα φτιάχνουν το δίκτυο διανομής, αφού αυτά φαίνεται να είναι τα πρώτα μοντέλα μετά την ανεξαρτητοποίηση της εταιρείας.

Αποσυνδεδεμένος enfowenseport

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
  • Politeness costs little (nothing), but yields much. Broken friendship may be soldered, but will never be sound.
    • Προφίλ
Favre Leuba
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 02:25:27 μμ »
I have to agree with this, Favre is killing the team by refusing to take the bench.
The cat would eat fish and would not wet her paws. If the blind lead the blind, both shall fall into the ditch.