Αποστολέας Θέμα: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..  (Αναγνώστηκε 62302 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 09:22:50 πμ »
Με όλα αυτά που γράφονται, μου ήρθε στο μυαλό είναι άρθρο-πείραμα που είχε δημοσιευτεί στην Washington Post τον Απρίλιο του 2007. Στο δε αρθρογράφο, Gene Weingarten, απονεμήθηκε το βραβείο Πούλιτζερ.

Κάποιο κρύο πρωινό του Ιανουαρίου, ένας άντρας κάθησε σε ένα κεντρικό σταθμό του μετρό, συγκεκριμένα στην L'Enfant Plaza της Washington, και ξεκίνησε να παίζει το βιολί του. Έπαιξε επί 45 λεπτά περίπου. Στη διάρκεια αυτών των 45 λεπτών, δεδομένου ότι ήταν ώρα αιχμής, πέρασαν από μπροστά του εκατοντάδες άνθρωποι, οι περισσότεροι πηγαίνοντας στη δουλειά τους.

Τρία λεπτά αφότου άρχισε να παίζει, ένας μεσήλιξ παρατήρησε ότι υπήρχε ένας μουσικός που έπαιζε βιολί, τον κοίταξε επί λίγα δευτερόλεπτα και συνέχισε το βιαστικό του βηματισμό. Ένα λεπτό αργότερα, ο βιολιστής εισέπραξε το πρώτο του δολλάριο από μια κυρία που το πέταξε στο καπέλο του καθώς περνούσε από μπροστά του χωρίς να σταματήσει καθόλου. Λίγο αργότερα, κάποιος ακούμπησε στον τοίχο και τον άκουσε για λίγο, αλλά μετά κοίταξε το ρολόι του και έφυγε βιαστικός. Πιο πολύ από όλους τους περαστικούς, ασχολήθηκε μαζί του ένα τρίχρονο αγόρι που ήθελε να σταματήσει για να ακούσει, αλλά η μητέρα του τον τράβηξε για να συνεχίσουν τη διαδρομή τους. Το παιδί κοιτούσε συνεχώς προς τα πίσω καθώς απομακρυνόταν. Το ίδιο επαναλήφθηκε και με άλλα παιδιά και τους γονείς τους, οι οποίοι - χωρίς καμία εξαίρεση - τα τραβούσαν για να συνεχίσουν το δρόμο τους.

Στα 45 λεπτά μουσικής, συνολικά σταμάτησαν για να ακούσουν - έστω και για λίγο - μόνο 7 άνθρωποι. 27 άνθρωποι έριξαν λεφτά στο καπέλο καθώς συνέχιζαν να περπατούν, χωρίς να ελαττώσουν την ταχύτητα του βηματισμού τους. Η συνολική είσπραξη ήταν 32,17 δολλάρια. Όταν η μουσική σταμάτησε και υπήρξε σιωπή, κανείς δεν το πρόσεξε. Κανείς δε χειροκρότησε, ούτε υπήρξε κανενός άλλου είδους αναγνώριση.

Αυτό που δεν ήξερε κανείς ήταν ότι ο συγκεκριμένος βιολιστής ήταν ο Joshua Bell, ένας από τους καλύτερους μουσικούς του κόσμου, και έπαιζε με ένα βιολί Stradivarius αξίας 3,5 εκατομμυρίων δολλαρίων, κατασκευασμένο από τον ίδιο τον Antonio Stradivari το 1713. Δύο ημέρες νωρίτερα ο Joshua Bell έπαιξε σε ένα κατάμεστο θέατρο της Βοστώνης και η τιμή ενός φθηνού εισιτηρίου ήταν 100 δολλάρια. Ο Bell αμοίβεται με περίπου 1000 δολλάρια το λεπτό!

Το συγκεκριμένο πείραμα, δηλαδή το να παίξει ο Joshua Bell στο σταθμό του μετρό incognito, οργανώθηκε από την εφημερίδα Washington Post, ως μέρος μιας κοινωνικής μελέτης περί του τι μας αρέσει, σε τι δίνουμε προτεραιότητα, τι εκλαμβάνουμε ως σημαντικό και τι είναι κοινωνικά αναγνωρίσιμο ή ξεχωρίζει.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Έτσι είναι ...
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ πείραμα !!!


_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 12:11:48 μμ »
Η ημιμάθεια σίγουρα είναι χειρότερη από την αμάθεια, ΑΛΛΑ νομίζω και ΔΕΝ κάνω λάθος ότι η διαδικασία μάθησης είναι ΔΙΑΡΚΗΣ οπότε όλοι μας είμαστε κατά μία έννοια "ημιμαθείς"...

Νομίζω ότι αρκετοί φίλοι καταλαβαίνουν τούτο:
η επαγγελματική ενασχόληση μας "διδάσκει" αυτά τα οποία χρειάζονται για τα προς το ζειν και όχι απαραίτητα περισσότερα από αυτά που μπορεί να μάθει κάποιος "παθιασμένος ερευνητής"

@houston
δε σε ξέρω και δε με ξέρεις οπότε απόλυτες εκφράσεις του στυλ "ποτέ δε θα μπορέσεις" είναι αν μη τι άλλο προσβλητικές και εν πάσει περιπτώσει ΕΓΩ προσωπικά δεν τις δέχομαι! Αν έχεις την καλοσύνη μη με προσβάλεις όπως κι εγώ δεν κάνω το ίδιο ....

ααα και κάτι ακόμα: παθιασμένος είμαι μόνο ότι αξίζει, για παράδειγμα με την οικογένειά μου και όχι με υλικά αγαθά ...

φιλικά
Νίκος

Αγαπητέ Νίκο, δε νομίζω ότι ο τρόπος που εκφράστηκα ήταν προκλητικός. Αν όμως ενοχλήθηκες ανακαλώ και σου ζητώ συγνώμη.
Δε θα χαλάσουμε τις καρδιές μας για αυτά τα πράγματα!
 

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 02:02:01 μμ »
Αγαπητέ Νίκο, δε νομίζω ότι ο τρόπος που εκφράστηκα ήταν προκλητικός. Αν όμως ενοχλήθηκες ανακαλώ και σου ζητώ συγνώμη.
Δε θα χαλάσουμε τις καρδιές μας για αυτά τα πράγματα!
 


Καλησπέρα και πάλι,
για τη δική μου αισθητική απόλυτες εκφράσεις του τύπου "ΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ" είναι προκλητικές και προσωπικά τις βρίσκω και προσβλητικές, ιδιαίτερα από τη στιγμή που δεν γνωρίζει κάποιος τις ικανότητες-δυνατότητες-γνώσεις-κατάρτιση-εκπαίδευση του άλλου. Δεκτή πάντως σε κάθε περίπτωση η ανάκλησή σου!!!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 02:44:36 μμ »
george_ επειδή είναι σχετικό με την όλη συζήτηση / κριτήρια αγοράς ρολογιών "με το στομάχι" που χαρακτηριστικά ανάφερε ο συντάκτης του WOW , ιστορικός μεν ο el primero , μου τρέχουν τα σάλια για ένα vintage zenith δεκαετίας 70, αλλά πραγματικά απορώ ποιος αγοράζει τα συγχρόνα με την εμφάνιση που έχουν (δες και το WOW)

κατι που σχολιαζεται αρνητικα οχι μονο απο εσενα !και αλλοι λενε το ιδιο ,τι ωραια τα ρολογια της "παλιας" zenith ! ;D

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 03:47:13 μμ »
Καλώς ή κακώς, τα προηγούμενα χρόνια οι πωλήσεις της Ζενίθ με τα καινούρια μοντέλα εκτοξεύτηκαν. Αν τα νούμερα ευημερούν, θα σκεφτούν τους λίγους wis;
Και εγώ έτσι έλεγα μέχρι που δοκίμασα το Defy Classic Aero και πήρα τα λόγια μου πίσω.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 10:01:05 μμ »
nin παρα μα παρα πολυ ενδιαφερον αλλα και διδακτικο το πειραμα
ευχαριστουμε για την παραθεση του  ;)

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 10:01:52 μμ »
george_ επειδή είναι σχετικό με την όλη συζήτηση / κριτήρια αγοράς ρολογιών "με το στομάχι" που χαρακτηριστικά ανάφερε ο συντάκτης του WOW , ιστορικός μεν ο el primero , μου τρέχουν τα σάλια για ένα vintage zenith δεκαετίας 70, αλλά πραγματικά απορώ ποιος αγοράζει τα συγχρόνα με την εμφάνιση που έχουν (δες και το WOW)

κατι που σχολιαζεται αρνητικα οχι μονο απο εσενα !και αλλοι λενε το ιδιο ,τι ωραια τα ρολογια της "παλιας" zenith ! ;D
και εγω αυτης της γνωμης ειμαι .. εξ ου και το chronomaster μου

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 12:37:26 πμ »
Δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι έχω πλήρη εικόνα του φόρουμ, αφού εδώ και λίγο χρόνο παρακολουθώ κάποια θέματα, αλλά πιστεύω ότι σε αυτό το topic μπορούν πραγματικά να συζητηθούν ενδιαφέροντα και ουσιαστικά ζητήματα.

Αρχικά να συγχαρώ τον nin, ο οποίος με το πολύ διδακτικό τελευταίο του ποστ είπε πολλά και μου έδωσε μία καλή «πάσα» για να πω αυτά που θέλω.

Ας ξεκινήσουμε από κάτι θεμελιώδες και κοινώς αποδεκτό, που όμως όλοι έχουμε την τάση να ξεχνάμε. Το ρολόι είναι ένα εμπορικό προϊόν. Και όπως κάθε εμπορικό προϊόν υπόκειται στους νόμους της αγοράς.

Αγαπητέ george_. Έχετε δίκιο. Αλλά έχετε και άδικο. Είναι σαφές ότι αν η πλειοψηφία των καταναλωτών ρολογιών «την έψαχνε» όσο εσείς και είχαν τις γνώσεις και τις απαιτήσεις σας, τα εργοστάσια θα παρουσίαζαν εντελώς διαφορετικά ρολόγια. Η πραγματικότητα όμως είναι ότι πωλούνται κατ’ έτος περισσότερα από 25.000.000 ρολόγια και οι άνθρωποι που ενδιαφέρονται για τους μηχανισμούς και την ουσία της ωρολογοποιίας αγοράζουν περίπου τα 10.000 από αυτά. Οι 24.990.000 υπόλοιποι λοιπόν είναι ο πραγματικός «τελικός αποδέκτης» που αναφέρετε και σας πληροφορώ ότι είναι πολύ ικανοποιημένος ή (αν δεν είναι) δεν το καταλαβαίνει καν. Δεν είναι λοιπόν θέμα κέρδους που τα περισσότερα εργοστάσια δεν επενδύουν όσο θα θέλατε σε νέους μηχανισμούς, αλλά γιατί δεν βλέπουν τον λόγο. Πόσοι Έλληνες καταλαβαίνουν τι σημαίνει νέας τεχνολογίας μηχανή, ξέρουν να κρίνουν τι παραπάνω αγοράζουν και τελικά θα το επέλεγαν. Πολλά από τα ρολόγια στα οποία αναφέρεστε τα περιμένουν αντιπρόσωποι, μαγαζιά και πελάτες να εισαχθούν για μήνες. Θα ήταν άλλη η συζήτηση αν έμεναν στο ράφι. Αναφέρετε ότι η Seiko πουλάει ακριβότερα τα ρολόγια που έχουν το εντυπωσιακότατο Spring Drive, προκειμένου να αποσβέσει την επένδυση που έκανε στην έρευνα. Αυτό όμως το «ακριβότερα» είναι το 1/10 της τιμής που πουλούν γνωστά ελβετικά εργοστάσια με ΕΤΑ μέσα. Έχουν όμως χτίσει (μέσω του marketing) μια πανίσχυρη εικόνα σε όλες τις αγορές του κόσμου. Θα το ξαναπώ. Τα λέτε σωστά και πολύ ωραία. Απλά με τις γνώσεις και τις απαιτήσεις σας θα έπρεπε να παρακολουθείτε την δουλειά του Philippe Dufour, των Greubel & Forsay, του Christophe Claret, του Antoine Preziuso, του Jean-François Ruchonnet, του François-Paul Journe, του Max Busser κλπ και όχι να παραπονιέστε για την δουλειά εταιρειών που απευθύνονται στο πλατύ κοινό.

Αγαπητοί houston και georges τα ρολόγια δεν απονέμονται σε αυτόν που τα γνωρίζει καλύτερα ή τα αγαπάει περισσότερο (και πως θα το μετράγαμε άραγε αυτό). Τα ρολόγια (όπως συμβαίνει και με τα υπόλοιπα αντικείμενα) τα αγοράζει αυτός που έχει την δυνατότητα να τα αγοράσει. Αν θέλετε να κάνετε μια «επαναστατική» κίνηση εναντίον αυτής της «σκληρής» πραγματικότητας, εσείς που τα αγαπάτε αληθινά και δεν θα τα αγοράζατε από ματαιοδοξία ή αλαζονεία μπορείτε να αγοράσετε ότι πολύπλοκο κυκλοφορεί στις Αθηναϊκές βιτρίνες και να «σπάσετε» το μονοπώλιο των «ΑΣΧΕΤΩΝ» στην αγορά ρολογιών. Κατά την γνώμη μου η αντίληψη ότι όποιος αγοράζει μια Ferrari δεν γνωρίζει την ιστορία της, δεν ξέρει να την οδηγήσει και την αγοράζει για να ξεχωρίσει, βγάζει και λίγο ζήλια. Προσωπικά γνωρίζω αρκετούς ανθρώπους που αγοράζουν πολλά ρολόγια ακριβότερα από μια Ferrari και ανάμεσά τους υπάρχουν και «άσχετοι» που επενδύουν το «μεροκάματό» τους σε ένα ρολόι των 200.000 ευρώ, αλλά και άνθρωποι που ξέρουν όλα τα tourbillons της αγοράς. Ο καθένας τους σκέπτεται εντελώς διαφορετικά, ενώ κάποιοι μου ζητούν να τους συμβουλέψω. Μου έχει τύχει να μου ζητήσουν την γνώμη μου για το πιο σημαντικό ρολόι της χρονιάς, ανεξαρτήτως τιμής. Το ρολόι που πρότεινα στοίχιζε 500.000 ευρώ και ο ενδιαφερόμενος μετά από μια περιγραφή που του έκανα σε 10 λεπτά, το αγόρασε!
Θα τοποθετηθώ και για το θέμα της σύγκρισης επαγγελματία/παθιασμένου ερευνητή. Κατ’ αρχάς όλοι καταλαβαίνουμε ότι η λέξη επαγγελματίας δεν λέει τα πάντα από μόνη της, αφού επαγγελματίας οδηγός είναι και ο Schumacher, καθώς και ο οποιοσδήποτε ταξιτζής. Ευτυχώς στη ζωή αυτή έχουμε όλοι ονοματεπώνυμο και έτσι μπορούμε να κριθούμε κατά περίπτωση και όχι μέσα σε ένα τσουβάλι μαζί με οποιονδήποτε άλλο δηλώνει στην Εφορία το ίδιο επάγγελμα με εμάς. Βέβαια δεν φαντάζομαι να αποκλείει κανείς την εκδοχή κάποιος επαγγελματίας να είναι και παθιασμένος ερευνητής, γιατί σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να θεωρήσουμε αυτονόητο ότι ένας ερασιτέχνης ζωγράφος γνωρίζει περισσότερα από τον Picasso, κάποιος που αγαπάει το βιολί και το μελετάει περισσότερα από τον Menuhin.

Στα περίχωρα του LeSentier βρίσκεται ένα μικρό chalet, όπου μπορεί κανείς να φάει ωραίο ελβετικό fondue, ή αλλαντικά και τυριά της περιοχής. Ανοίγοντας την πόρτα θα δεις καμιά εικοσαριά απλούς ανθρώπους με απλό παντελόνι και καρώ πουκάμισο. Τα πρόσωπά τους και γενικά όλο το ντεκόρ θυμίζει (τηρουμένων των αναλογιών, αφού είμαστε στην Ελβετία) αυτά που θα συναντήσεις σε ένα καφενείο στην επαρχία της Ελλάδας. Το ίδιο και η ατμόσφαιρα. Συζητήσεις, καλαμπούρια, φαΐ, ποτό. Αν πλησιάσεις κοντά θα παραξενευτείς. Ο ένας φοράει ένα minute repeater, ο άλλος ένα Tourbillon, ο άλλος ένα grande complication, ο άλλος ένα ρολόι που δεν έχεις ξαναδεί με πολλές ενδείξεις. Είναι οι μεγαλύτεροι ωρολογοποιοί στον κόσμο. Δουλεύουν σε διαφορετικές εταιρείες: Jaeger-LeCoultre, Audemars Piguet, Breguet, Vacheron Constantin, Blancpain κλπ. Όλες βρίσκονται στην περιοχή αυτή. Στο τραπέζι τους θα ακούσεις πολλά. Κανείς δεν λέει ανακρίβειες αφού είναι όλοι παρόντες και όλοι μέγιστοι γνώστες. Πριν 10 χρόνια άκουσα το εξής πείραγμα που είπε ο τότε αρχιτεχνίτης της J-LC και πολύ φίλος μου Sylvain Golay στον αρχιτεχνίτη κορυφαίας εταιρείας στην ΥΩ: «Chez vous les mouvements vous ne les manufacturez pas. Vous les facturez seulement!». (το αστείο έχει να κάνει με την ομοιοκαταληξία του ρήματος manufacturer, που σημαίνει κατασκευάζω κάτι με τα χέρια μου με το ρήμα facturer που σημαίνει τιμολογώ, και μεταφράζεται «εσείς τα ρολόγια σας δεν τα κατασκευάζετε, απλά τα τιμολογείτε»). Τα μυστικά που μαθαίνεις τρώγοντας το τοπικό τυρί Vacherin με κόκκινο κρασί στις 10 το πρωί που κάνουν οι ωρολογοποιοί το πρώτο τους διάλειμμα είναι βέβαια μεγάλης αξίας. Μετά από 14 χρόνια στον χώρο της ωρολογοποιίας και με την ευχέρεια που μου δίνει το γεγονός ότι μιλάω από 4 ετών γαλλικά, έχω περάσει ατέλειωτες ώρες με τους πλέον σημαντικούς ανθρώπους του χώρου και μάλιστα όλοι γνωρίζουν ότι μιλώ και με όλους τους υπόλοιπους, οπότε δεν λένε μόνο ότι τους βολεύει. Είχα πολλές συζητήσεις και πιο μεγάλη άνεση με τους: Gunther Blumlein τον εμπνευστή της Lange και πρώην Πρόεδρο της IWC και της J-LC, Henry-John Belmont Πρόεδρο της J-LC, Claude-Daniel Proellochs Πρόεδρο της Vacheron Constantin, Jean-Claude Biver ιδρυτή της Blancpain και τωρινό Πρόεδρο της Hublot, Franck Muller, Thierry Nataf Πρόεδρο της Zenith, την οικογένεια Scheufele ιδιοκτήτρια της Chopard, Kurt Klauss αρχιτεχνίτη της IWC για 50 χρόνια και σχεδιαστή των μηχανισμών της Lange, Antoine Preziuso, Svend Andersen, Jean-François Ruchonnet εμπνευστή του V4 της TAG Heuer, του Double Tourbillon της Breguet και του Cabestan, Baumgartner, Kiu Tai Yu τον ωρολογοποιό με τα μυστηριώδη κινέζικα tourbillon του, Max Busser που δημιούργησε την συλλογή Opus για τον Harry Winston και τώρα έχει την απίστευτη εταιρεία MB&F. Λιγότερες φορές έχω συναντήσει τους Nicolas Hayek του Swatch Group, Philippe Stern Πρόεδρο της Patek Philippe, Alain-Dominique Perrin και Bernard Fornas Προέδρους της Cartier, Carlos Diaz Πρόεδρο της Roger Dubuis, Aurel Bacs Διευθυντή του τμήματος ρολογιών στους Christie’s, Osvaldo Patrizzi και τους περισσότερους από τους υπόλοιπους Προέδρους εταιρειών ωρολογοποιίας καθώς και δεκάδες στελέχη και ωρολογοποιούς. Άφησα τελευταίο τον 80χρονο Gerald Genta τον άνθρωπο που σχεδίασε το Royal Oak της Audemars Piguet, το Nautilus της Patek, το Ingenieur της IWC, το Seamaster της Omega, το Pasha της Cartier, ολόκληρη την συλλογή της Breguet όταν πρωτοεμφανίστηκε με τον οποίο δεν έχω συναντηθεί ποτέ, αλλά μιλάω εδώ και χρόνια στο τηλέφωνο. Με τους περισσότερους από τους παραπάνω έχω δυνατότητα επικοινωνίας ανά πάσα στιγμή και αυτό προφανώς μου λύνει εύκολα κάθε απορία ή ερώτημα μπορεί να έχω. Πριν γράψω ένα άρθρο για το Royal Oak θα τηλεφωνήσω στον φίλο μου Heinz Heimann που ήταν ο διευθυντής marketing της AP το 1972 και έλυσε το πρόβλημα της εποχής του πως πουλούν το πρώτο ρολόι από ατσάλι της παραδοσιακής ΑΡ, καθώς και στον Gerald Genta που το σχεδίασε. Πριν να γράψω ένα άρθρο για τον Franck Muller θα μιλήσω με τον Svend Andersen που ήταν ο δάσκαλός του και με δύο σημαντικούς ωρολογοποιούς που ήταν ανταγωνιστές του και θα μου πουν ποια είναι τα αδύνατα σημεία της δουλειάς του.
 
Αναρωτιέμαι λοιπόν πως ο συμπαθής κατά τα άλλα omegasnik συμπεραίνει ότι «η επαγγελματική ενασχόληση μας "διδάσκει" αυτά τα οποία χρειάζονται για τα προς το ζην και όχι απαραίτητα περισσότερα από αυτά που μπορεί να μάθει κάποιος "παθιασμένος ερευνητής"». Το ότι οι γιατροί ζουν από τα χρήματα που βγάζουν στην δουλειά τους, δεν πρέπει να μας κάνει να περιμένουμε το φάρμακο του καρκίνου από έναν που έχει χόμπυ την Ιατρική. Είναι ακριβές αυτό που λέει ο omegasnik παρακάτω, δηλαδή ότι «Η ημιμάθεια σίγουρα είναι χειρότερη από την αμάθεια, ΑΛΛΑ νομίζω και ΔΕΝ κάνω λάθος ότι η διαδικασία μάθησης είναι ΔΙΑΡΚΗΣ οπότε όλοι μας είμαστε κατά μία έννοια "ημιμαθείς"...» αλλά το γεγονός ότι ο Pablo Cazals έπαιζε κάθε μέρα στα 96 του τις σουίτες του Bach στο βιολοντσέλο του, γιατί όπως έλεγε «είχε πολλά να μάθει ακόμη», έχει διαφορετική αξία με το να παίζω και εγώ τις σουίτες, γιατί αυτός ήταν ο σημαντικότερος τσελίστας όλων των εποχών και έπαιζε το συγκεκριμένο έργο από τα 7 του χρόνια.

Θα κλείσω με ένα σχόλιο στον Tatar και τον Petros1. Ευχαριστώ για την διαπίστωση. Πράγματι δεν είμαι τσιγκούνης και όταν για παράδειγμα μου ήρθε η σκέψη για τον Μαμαλάκη και το αβγό, ενώ σκέφτηκα ότι ήταν μία ωραία φράση για το περιοδικό μου, δεν την έβαλα στο συρτάρι. Ξαναερχόμαστε πάλι σε αυτό που είπα στην αρχή. Όπως οι εταιρείες δεν έχουν στο μυαλό τους τον george_ και τις αυξημένες απαιτήσεις του όταν παρουσιάζουν ένα ρολόι, έτσι και εγώ όταν ετοιμάζω ένα περιοδικό έχω να καλύψω πολλών διαφορετικών κατηγοριών αναγνώστες και φίλους του ρολογιού. Η σελίδα με το γυναικείο Harry Winston με τα δύο φεγγάρια για εσάς είναι άχρηστη, όμως εγώ ξέρω δύο γνωστές μου που ενδιαφέρθηκαν για το ρολόι αυτό και προφανώς είναι σημαντικές και αυτές στην αγορά. Στο φόρουμ είναι διαφορετικά. Είναι συγκεκριμένοι αυτοί που διαβάζουν, συγκεκριμένα τα θέματα. Δεν μπορώ να φτιάξω ένα περιοδικό για εσάς, ούτε καν ένα περιοδικό για εμένα. Το θέμα για το ποδόσφαιρο που δεν άρεσε στον Tatar είναι μια μεγάλη τάση που κανείς δεν περιγράφει στην χώρα μας και αφορά κάποιους αναγνώστες. Και εγώ προσωπικά δεν έχω δει ούτε έναν αγώνα ποδοσφαίρου και είχα διαρκώς το άγχος αν ο Έλληνας ποδοσφαιριστής λέγεται Νικοπολίδης ή Νικοπολίτης, μη τυχόν τον γράψω λάθος.

Φιλικά

Κ.Σ.
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 12:49:25 πμ »
Κ. Στήκα, αν και είμαι εκτός θέματος, θα ήθελα τη γνώμη σας (στο αντίστοιχο θέμα) για τη Nomos Glashuette -εταιρία που προσωπικά εκτμώ αρκετά και θεωρώ δυναμική, με σεβασμό στην ωρολογοποιία.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 01:25:41 πμ »
οι απαιτησεις αυτες μου "διδαχθησαν" απο ενα ευρωπαικο κοινο που τις απαιτει ;D.ενα τετοιο κοινο ωθει σε καλυτερα προιοντα !

θα σταθω σε αυτο που ειπατε εδω

.... Η πραγματικότητα όμως είναι ότι πωλούνται κατ’ έτος περισσότερα από 25.000.000 ρολόγια και οι άνθρωποι που ενδιαφέρονται για τους μηχανισμούς και την ουσία της ωρολογοποιίας αγοράζουν περίπου τα 10.000 από αυτά. Οι 24.990.000 υπόλοιποι λοιπόν είναι ο πραγματικός «τελικός αποδέκτης» .....

ισχυει ομως και οτι οι "υπολοιποι" δεν αγοραζουν τα ρολογια των 300.000 ευρω αλλα το 90% των καταναλωτων κινειται εως 5-6 χιλιαδες ευρω το μεγιστο.δεν μπορει λοιπον καμμια εταιρια να αφησει εξω τους πελατες της!ποσα ειναι τα κομματια με 5 μηδενικα που πωλουνται το χρονο?ειναι αυτα που κανουν γνωστη και δεσποζουσα,ακομα,την ελβετικη σχολη?ειναι αυτα που συνεισφερουν στις εξαγωγες ρολογιων?οχι βεβαια!ο πρεσβευτης ειναι το καλο και προσιτο ελβετικο ρολοι!την μηχανη εμμεσα θα την προσεξουν διοτι πλεον αποτελει marketing!οι εταιριες που μπορουν αρχισαν να δειχνουν τις μηχανες τους !γιατι ?γιατι ισως αυτο ειναι πλεον το νεο πεδιο αντιπαραθεσης!τι θελω να πω,η διαφημιση του coaxial-george daniels ακομα και σε καταχωρησεις περιοδικων ποικιλης υλης περασε υποσυνειδητα ενα μηνυμα ανωτερωτητας,τεχνολογικης αιχμης,ποιοτητας για τα εν λογω ρολογια !το ιδιο δεν εγινε αλλωστε με την ρολεξ και την oyster case που ηταν η πρωτη  waterproof κασα και το γεγονος(διαφημιση) που την καθιερωσε ,το περασμα της μαγχης απο την κολυμβητρια Mercedes Gleitze με ενα ρολεξ στον καρπο της ?

υ.γ ακομα μια φορα μπροστα!λεγεται οτι συντομα η ΕΤΑ θα βαλει στις μηχανες της ενα νεο escapement system στα βηματα του coaxial!εαν αυτη η φημη επιβεβαιωθει θα ελεγα απλα οτι θα τιναξει την μπανκα στον αερα! ;D ;D ;D

αξιοπιστια,ακριβεια,κοστος παραγωγης! ;D

υ.γ2 η αναφορα σε αυτην την εταιρια αποτελει ενα παραδειγμα,το ιδιο κανουν και αλλοι μεγαλοι του χωρου οπως η ρολεξ με το blu parachrom σε διαφημισεις της σε εφημεριδες και περιοδικα

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2009, 05:15:41 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα α
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 02:17:03 πμ »
Αγαπητέ george_ θα γράψω μόνο δύο αριθμούς.

Τα ρολόγια από πολύτιμα μέταλλα αποτελούν το 5% περίπου των εξαγωγών ελβετικών ρολογιών σε κομμάτια, αλλά το 50% σε χρήματα!

Και σκεφτείτε ότι αυτή τη στιγμή της κρίσης τα ρολόγια άνω των 100.000 είναι τα μόνα που παρουσιάζουν άνοδο διεθνώς και αυτά που πήγαν καλύτερα απ' όλα στο SIHH.

Όσο για το τι υπαγορεύει την εξέλιξη των προϊόντων αυτό δεν είναι ένα περιορισμένης δυναμικής (λόγω πλήθους) κοινό, αλλά ο ανταγωνισμός, σε συνδυασμό με τις ανάγκες των καταναλωτών και τα χρήματα που μπορούν να διαθέσουν. Είναι κάτι αντίστοιχο με αυτό που συμβαίνει με την αυτοκινητοβιομηχανία. Κανέναν δεν συμφέρει να «τρελαθεί» ξαφνικά και να αρχίσει να προσφέρει προϊόντα που θα τίναζαν την αγορά στον αέρα. Νομίζετε οτι ένα μεγάλο γκρουπ δεν θα μπορούσε να παρουσιάσει ένα tourbillon ατσάλινο στα 9-10 χιλιάδες ευρώ, σε 10.000 κομμάτια το χρόνο και να διαλύσει την ελβερική ωρολογοποιία για πάντα;

Ζούμε στην εποχή που δεν συμφέρει πλέον το Volkswagen, το Fiat, το Nissan να έχουν το καθένα ξεχωριστό χαρακτήρα και να παλεύουν στα χαρακώματα για τον πελάτη. Ο καθένας κρατάει την θέση του και βαδίζουν όλοι πιασμένοι χέρι-χέρι με το μάτι καρφωμένο στα νούμερα. Μην ξεχνάτε ότι μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού τα ονόματα που παραμένουν ανεξάρτητες οικογενειακές επιχειρήσεις στο χώρο.

Φιλικά

Κ.Σ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2009, 02:28:09 πμ από VIWOW »
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 03:25:35 πμ »
η Υ.Ω με την εννοια που δινετε εχει δεσποζουσα θεση μεσα στο στερεωμα που αποκαλουμε ελβετικο ρολοι ,αλλα ειναι ο πραγματικος "πολιορκητικος κριος"?η γνωριμια του κοινου με το "προσιτο" ελβετικο ρολοι δεν ειναι αυτη που θα τον θελξει και θα τον γαλουχησει στην ελβετικη σχολη?μαλλον ναι.ας παμε και πιο παλια .οι ελβετοι παραγουν ξεχωριστα ρολογια και απο μη ξεχωριστα υλικα !longines 13zn ενα απο τα συλλεκτικα ρολογια που πουληθηκε απο τον οικο δημοπρασιων christies σε μια πολυ λογικη τιμη των 11.000 ευρω αλλα με μια ξεχωριστη χρονογραφικη μηχανη,πολλοι την τοποθετουν στο βαθρο των 3 καλυτερων στην ιστορια χρονογραφων!πολυ πιο ποθητο απο ρολογια με πολλα μηδενικα.προσπαθησα να καταλαβω το γιατι.μηπως η αγορα ενος πολυ ακριβου ρολογιου αντανακλα κατα κυριο λογο την οικονομικη δυνατοτητα του κατοχου του ?η αγορα ομως ενος ψαγμενου και σπανιου ρολογιου εμπεριεχει τοσο οικονομικη επιφανεια αλλα και "αποσταγμα" γνωσης.η ευρεση ενος σπανιου ρολογιου θα την  παρομοιαζα με το κυνηγι του "κρυμμενου θυσαυρου" οπου χρειαζεται μια σειρα απο ικανοτητες για να φτασει κανεις στο ποθητο αποτελεσμα και ρολοι φυσικα ;D.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2009, 05:12:24 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 07:35:25 πμ »
Γιώργο στα λόγια του Κωστή έρχεσαι με το παράδειγμά σου! Βέβαια εσύ αναφέρεσαι σε δημοπρασίες που είναι κάτι άλλο. Το ζουμί όμως είναι πως οι μερικοί λάτρεις-χομπίστες wis δεν μπορούν να καθορίζουν την πορεία των εταιρειών. Εσύ μπορεί να είσαι ιδεαλιστής, κάτι όμως που είναι αντιδιαμετρικά αντίθετο με τον κοινό καταναλωτή ρολογιών. Το ποια μηχανή φοράει ένα ρολόι μπορεί να ενδιαφέρει αρκετούς, το γιατί τι φοράει όμως, ελάχιστους. Μπορεί να σε ενδιαφέρει ποιο κινητήρα έχει το αυτοκίνητό σου ή ποιο λειτουργικό το κινητό σου, αλλά το ποια είναι τα κίνητρα και ελατήρια των κατασκευαστών για τις επιλογές τους δε σε ενδιαφέρει. Όπως είπε ο Κωστής, θα ήταν πολύ διαφορετική η αγορά των ρολογιών αν ο μέσος καταναλωτής ήταν σαν και εσένα. Οι εταιρείες θα είχαν προσαρμοσθεί "πάνω" σου.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 08:21:57 πμ »
...Είναι σαφές ότι αν η πλειοψηφία των καταναλωτών ρολογιών «την έψαχνε» όσο εσείς και είχαν τις γνώσεις και τις απαιτήσεις σας, τα εργοστάσια θα παρουσίαζαν εντελώς διαφορετικά ρολόγια. Η πραγματικότητα όμως είναι ότι πωλούνται κατ’ έτος περισσότερα από 25.000.000 ρολόγια και οι άνθρωποι που ενδιαφέρονται για τους μηχανισμούς και την ουσία της ωρολογοποιίας αγοράζουν περίπου τα 10.000 από αυτά. Οι 24.990.000 υπόλοιποι λοιπόν είναι ο πραγματικός «τελικός αποδέκτης» που αναφέρετε και σας πληροφορώ ότι είναι πολύ ικανοποιημένος ή (αν δεν είναι) δεν το καταλαβαίνει καν. Δεν είναι λοιπόν θέμα κέρδους που τα περισσότερα εργοστάσια δεν επενδύουν όσο θα θέλατε σε νέους μηχανισμούς, αλλά γιατί δεν βλέπουν τον λόγο. Πόσοι Έλληνες καταλαβαίνουν τι σημαίνει νέας τεχνολογίας μηχανή, ξέρουν να κρίνουν τι παραπάνω αγοράζουν και τελικά θα το επέλεγαν. Πολλά από τα ρολόγια στα οποία αναφέρεστε τα περιμένουν αντιπρόσωποι, μαγαζιά και πελάτες να εισαχθούν για μήνες. Θα ήταν άλλη η συζήτηση αν έμεναν στο ράφι. Αναφέρετε ότι η Seiko πουλάει ακριβότερα τα ρολόγια που έχουν το εντυπωσιακότατο Spring Drive, προκειμένου να αποσβέσει την επένδυση που έκανε στην έρευνα. Αυτό όμως το «ακριβότερα» είναι το 1/10 της τιμής που πουλούν γνωστά ελβετικά εργοστάσια με ΕΤΑ μέσα. Έχουν όμως χτίσει (μέσω του marketing) μια πανίσχυρη εικόνα σε όλες τις αγορές του κόσμου. Θα το ξαναπώ. Τα λέτε σωστά και πολύ ωραία. Απλά με τις γνώσεις και τις απαιτήσεις σας θα έπρεπε να παρακολουθείτε την δουλειά του Philippe Dufour, των Greubel & Forsay, του Christophe Claret, του Antoine Preziuso, του Jean-François Ruchonnet, του François-Paul Journe, του Max Busser κλπ και όχι να παραπονιέστε για την δουλειά εταιρειών που απευθύνονται στο πλατύ κοινό.

...Αγαπητοί houston και georges τα ρολόγια δεν απονέμονται σε αυτόν που τα γνωρίζει καλύτερα ή τα αγαπάει περισσότερο (και πως θα το μετράγαμε άραγε αυτό). Τα ρολόγια (όπως συμβαίνει και με τα υπόλοιπα αντικείμενα) τα αγοράζει αυτός που έχει την δυνατότητα να τα αγοράσει. Αν θέλετε να κάνετε μια «επαναστατική» κίνηση εναντίον αυτής της «σκληρής» πραγματικότητας, εσείς που τα αγαπάτε αληθινά και δεν θα τα αγοράζατε από ματαιοδοξία ή αλαζονεία μπορείτε να αγοράσετε ότι πολύπλοκο κυκλοφορεί στις Αθηναϊκές βιτρίνες και να «σπάσετε» το μονοπώλιο των «ΑΣΧΕΤΩΝ» στην αγορά ρολογιών. Κατά την γνώμη μου η αντίληψη ότι όποιος αγοράζει μια Ferrari δεν γνωρίζει την ιστορία της, δεν ξέρει να την οδηγήσει και την αγοράζει για να ξεχωρίσει, βγάζει και λίγο ζήλια. Προσωπικά γνωρίζω αρκετούς ανθρώπους που αγοράζουν πολλά ρολόγια ακριβότερα από μια Ferrari και ανάμεσά τους υπάρχουν και «άσχετοι» που επενδύουν το «μεροκάματό» τους σε ένα ρολόι των 200.000 ευρώ, αλλά και άνθρωποι που ξέρουν όλα τα tourbillons της αγοράς. Ο καθένας τους σκέπτεται εντελώς διαφορετικά, ενώ κάποιοι μου ζητούν να τους συμβουλέψω. Μου έχει τύχει να μου ζητήσουν την γνώμη μου για το πιο σημαντικό ρολόι της χρονιάς, ανεξαρτήτως τιμής. Το ρολόι που πρότεινα στοίχιζε 500.000 ευρώ και ο ενδιαφερόμενος μετά από μια περιγραφή που του έκανα σε 10 λεπτά, το αγόρασε!


Φιλικά

Κ.Σ.

Αγαπητέ VIWOW, στην πρώτη παράγραφο που αναφέρεστε στον george_ λέτε ότι η Συντριπτική Πλειοψηφία των αγοραστών ρολογιών δεν την ενδιαφέρει τι μηχανή φορά το ρολόϊ που αγοράζει και δεν καταλαβαίνουν αν είναι ικανοποιημένοι ή όχι. Άρα με τι κριτήρια αγοράζει αυτή η πλειοψηφία ακριβά ρολόγια???? Δεν είναι άσχετοι με το αντικείμενο??? Δεν τα αγοράζουν για να ξεχωρίσουν???

Ουδέποτε είπα οτι τα ρολόγια πρέπει να απονέμονται στους γνώστες. Αντίθετα αν διαβάσετε όλα τα ποστ μου θα δείτε οτι έγραψα πως αν είχα κι εγώ τα χρήματα ίσως να έκανα ότι κάνει και η Συντριπτική πλειοψηφεία των 24.990.000 αγοραστών ρολογιού. Η αντίληψη για το όποιος αγοράζει μια φερράρι κλπ. δεν εμπεριέχει καμία ζήλια. Είναι μια απλή διαπίστωση ή οποία ΣΥΜΠΙΠΤΕΙ με την δική σας για την αγορά του ρολογιού. Η συντριπτική πλειοψηφία δεν έχει της γνώσεις και δεν την ενδιαφέρει να μάθει.

Τέλος για Seiko Spring drive αναφέρθηκα εγώ στην πρώτη σελίδα απάντηση Νο 13 και όχι ο george_
(εύκολο να μπερδευτεί κάποιος, τόσο που μοιάζουν τα id)

Φιλικά Γιώργος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2009, 08:38:11 πμ από georges »
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 10:24:18 πμ »
...
Αναρωτιέμαι λοιπόν πως ο συμπαθής κατά τα άλλα omegasnik συμπεραίνει ότι «η επαγγελματική ενασχόληση μας "διδάσκει" αυτά τα οποία χρειάζονται για τα προς το ζην και όχι απαραίτητα περισσότερα από αυτά που μπορεί να μάθει κάποιος "παθιασμένος ερευνητής"». Το ότι οι γιατροί ζουν από τα χρήματα που βγάζουν στην δουλειά τους, δεν πρέπει να μας κάνει να περιμένουμε το φάρμακο του καρκίνου από έναν που έχει χόμπυ την Ιατρική. Είναι ακριβές αυτό που λέει ο omegasnik παρακάτω, δηλαδή ότι «Η ημιμάθεια σίγουρα είναι χειρότερη από την αμάθεια, ΑΛΛΑ νομίζω και ΔΕΝ κάνω λάθος ότι η διαδικασία μάθησης είναι ΔΙΑΡΚΗΣ οπότε όλοι μας είμαστε κατά μία έννοια "ημιμαθείς"...» αλλά το γεγονός ότι ο Pablo Cazals έπαιζε κάθε μέρα στα 96 του τις σουίτες του Bach στο βιολοντσέλο του, γιατί όπως έλεγε «είχε πολλά να μάθει ακόμη», έχει διαφορετική αξία με το να παίζω και εγώ τις σουίτες, γιατί αυτός ήταν ο σημαντικότερος τσελίστας όλων των εποχών και έπαιζε το συγκεκριμένο έργο από τα 7 του χρόνια.
...
Καλημέρα,

Νομίζω ότι οφείλω κάποιες εξηγήσεις ώστε να φωτιστεί η πλευρά την οποία προσπαθώ να αναδείξω.
...
.. ο συμπαθής κατά τα άλλα omegasnik συμπεραίνει ότι ...
Χαίρομαι πολύ γιατί κι εσείς μου είστε συμπαθής!
...
η επαγγελματική ενασχόληση μας "διδάσκει" αυτά τα οποία χρειάζονται για τα προς το ζην και όχι απαραίτητα περισσότερα από αυτά που μπορεί να μάθει κάποιος "παθιασμένος ερευνητής"
...
Λοιπόν η λέξη κλειδί εδώ είναι το απαραίτητα, δηλαδή η επαγγελματική ενασχόληση κάποιου ΜΠΟΡΕΙ να "διδάξει" ... ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ... Για παράδειγμα ο γιατρός που αναφέρατε ότι εκτελεί το λειτούργημά του αμοιβόμενος κάθε μέρα δε θα "βρει το φάρμακο του καρκίνου..." αλλά αντίθετα κάποιος παθιασμένος βιολόγος - επιστήμων υπολογιστών με τα κατάλληλα εργαλεία και μεράκι για το συγκεκριμένο στόχο ΜΠΟΡΕΙ και να το πετύχει! Σε κάθε περίπτωση απλά αναφέρω ότι μιλάω για τη συντριπτική πλειοψηφία του 95%+ των επαγγελματιών ΚΑΘΕ χώρου οι οποίοι απλά χρησιμοποιούν πολύ μικρό μέρος των γνώσεων τους επί καθημερινής βάσης για βιοποριστικούς λόγους.

Για την ιστορία να αναφέρω ότι η δυνατότητα συνομιλίας μέσω internet (chat, IRC) είναι δημιούργημα ενός "παθιασμένου" νεαρού φοιτητή και όχι κάποιου "επαγγελματικά έμπειρου".

Τέλος προσωπικά οι γνώσεις που χρησιμοποιώ σήμερα (είμαι 38 ετών) επαγγελματικά στον τομέα μου αντιστοιχούν στο 5% αυτών που έμαθα στο Πανεπιστήμιο είτε ως προπτυχιακός είτε ως μεταπτυχιακός φοιτητής!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα α
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 12:23:24 μμ »
Δεν είναι μόνο τα κριτήρια που παίζουν ρόλο για την αγορά ενός προϊόντος ή τον τρόπο που προσεγγίζουμε κάτι. Προσωπικά πριν 15-20 χρόνια είχα ένα αυτοκίνητο περίπου αντίκα που το λάτρευα και το λατρεύω αν και δεν το έχω πια. Ήταν 2000cc και ξέρω πολύ καλά την ιστορία του και την μηχανή του, θα μπορούσα να πω οτι ξέρω περισσότερα γι αυτό το αυτοκίνητο απ’ ότι ξέρω για τα ρολόγια. Τα χρόνια πέρασαν και ένα πρόβλημα στην υγεία μου με αναγκάζει να μην οδηγώ. Σήμερα έχω αναγκαστικά οδηγό και ένα αυτοκίνητο αριστούργημα με μία απίστευτη μηχανή 5000cc για την οποία ξέρω μόνο την ιπποδύναμή της και τον ωραίο ήχο που κάνει όταν ζητάω από τον οδηγό μου να το «πατήσει» κάποιες στιγμές για να το χαρώ και εγώ εμμέσως.

Έτσι συμβαίνει στη ζωή. Αλλάζουν οι καταστάσεις και ανάλογα αλλάζουν όλα γύρω μας. Ο κάθε άνθρωπος αντιμετωπίζει μια αγορά ρολογιού (αλλά και οτιδήποτε άλλο στη ζωή του) με διαφορετικό τρόπο και ως προς τους άλλους και ως προς τον εαυτό του σε μια άλλη χρονική συγκυρία.

Δεν είπα αγαπητέ georges ότι πιστεύετε πως τα ρολόγια απονέμονται. Αυτό είναι μια δική μου παρατήρηση για να θυμόμαστε ότι καλό θα ήταν κάποια στιγμή να καταλάβουμε πως λειτουργούμε και πως αξιοποιούμε τα χρήματά μας εμείς οι ίδιοι, αλλά και ότι παράλληλα δεν μπορούμε να έχουμε άποψη για το ποιος αγοράζει τι και ποια είναι τα πραγματικά κίνητρά του. Όσο για την Ferrari, όλοι οι άνθρωποι με πάθος έχουμε την αίσθηση ότι θα την οδηγούσαμε καλύτερα, καθώς και ότι η Naomi αν ήταν μαζί μας θα πέρναγε (τουλάχιστον στο κρεβάτι) καλύτερα.

Αγαπητέ omegasnik από την εμπειρία μου γιατροί είναι αυτοί από τους οποίους προέρχονται οι λύσεις και στους οποίους εναποθέτουμε τις ελπίδες μας για ένα θέμα υγείας. Όχι βέβαια όλοι οι γιατροί, αλλά γιατροί που ασχολούνται με την έρευνα και σας πληροφορώ ότι και σε αυτόν τον τομέα αν το ψάξεις θα εξοργιστείς περισσότερο και πιο δικαιολογημένα από ότι στην ωρολογοποιία. Λέγεται ότι λόγω της υψηλότατης φορολόγησης στους δημόσιους υπαλλήλους σε πολλές χώρες της Ευρώπης, πολλοί γιατροί-ερευνητές δουλεύουν μέχρι τον Απρίλιο και μετά επειδή οι αποδοχές τους ξεπερνούν το όριο και πλέον φορολογούνται με 80%, σταματούν τις έρευνες και κάνουν σεμινάρια ανά τον κόσμο. Τι σας χρειάζεται αυτό το «απαραίτητα», αφού οι άνθρωποι έχουν ονοματεπώνυμο και διαδρομή, δηλαδή ταυτότητα. Εκτός αν θέλουμε να μιλήσουμε γενικά για έναν χώρο επαγγελματικό, οπότε πράγματι υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες και -σωστά τα λέτε- δεν γνωρίζουν ή αγαπούν όλοι «απαραίτητα» την δουλειά τους. Αυτό που αναφέρετε για την γνώση στον τομέα της δουλειάς το καταλαβαίνω και άλλωστε εγώ δεν έχω σπουδάσει ωρολογοποιία. Εγώ αναφέρθηκα στο ότι προφανώς εσείς γνωρίζετε πολύ περισσότερα ως επαγγελματίας από αυτά που διδαχθήκατε ως φοιτητής και χρησιμοποιείτε ελάχιστα από αυτά που διδαχθήκατε, αλλά είμαι σίγουρος ότι αν ξεκινήσουμε μια συζήτηση για το αντικείμενο της δουλειάς σας θα βρεθούν πολλοί που θα ισχυρίζονται ότι γνωρίζουν περισσότερα, ή ότι η μη επαγγελματική εμπλοκή τους με την συγκεκριμένη ασχολία, τους μετατρέπει αυτομάτως σε αντικειμενικότερους κριτές. Άλλωστε πόσοι στην Ελλάδα μας δεν είναι σίγουροι ότι «τι έκανε μωρέ ο Πικάσο; Ο Γιαννάκης μου ζωγραφίζει καλύτερα…»

Φιλικά

Κ.Σ.

Υ.Γ. Είπατε (γράψατε) πολλοί ότι το WOW σας άρεσε (και ευχαριστώ πολύ), περιμένετε -το ξέρω- και περισσότερα, αλλά λίγο οι συζητήσεις στο φόρουμ που γαργαλάνε, λίγο που είμαι πολυλογάς, πρέπει να δουλέψω και για το 2ο τεύχος… 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2009, 12:35:18 μμ από VIWOW »
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα α
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 01:01:06 μμ »


Δεν είπα αγαπητέ georges ότι πιστεύετε πως τα ρολόγια απονέμονται. Αυτό είναι μια δική μου παρατήρηση για να θυμόμαστε ότι καλό θα ήταν κάποια στιγμή να καταλάβουμε πως λειτουργούμε και πως αξιοποιούμε τα χρήματά μας εμείς οι ίδιοι, αλλά και ότι παράλληλα δεν μπορούμε να έχουμε άποψη για το ποιος αγοράζει τι και ποια είναι τα πραγματικά κίνητρά του. Όσο για την Ferrari, όλοι οι άνθρωποι με πάθος έχουμε την αίσθηση ότι θα την οδηγούσαμε καλύτερα, καθώς και ότι η Naomi αν ήταν μαζί μας θα πέρναγε (τουλάχιστον στο κρεβάτι) καλύτερα.


 Για το ποια είναι τα πραγματικά κίνητρα του καθενός που κάνει μια αγορά σαφώς και δεν μπορώ να έχω άποψη. Αλλά για κάποιες κατηγορίες πανάκριβων αγαθών (π.χ. ferrari) ισχύουν οι νόμοι της αγοράς. Αν για παράδειγμα η seiko έβγαζε ένα ρολόϊ  που έκανε 200.000,00 τι ανταπόκριση θα είχε??? μάλλον ελάχιστη εως καθόλου. Γιατί??? Μα φυσικά γιατί κανείς δεν θα έδινε για seiko τόσα λεφτά. Κι ας τα άξιζε το ρολόϊ. 

 Τέλος επειδή πιστεύω οτι είμαι άνθρωπος με πάθος, αν ποτέ αποκτούσα ferrari δεν θα έμενα απλά στο να πιστευω οτι μπορώ να την οδηγήσω καλύτερα από κάποιους άλλους,  αλλά  θα φρόντιζα να μάθω να το κάνω με μαθήματα που γίνονται στο εξωτερικό.

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα α
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 02:11:32 μμ »
Georges δεν με διαβάζεις, δεν με διαβάζεις…

Η Seiko παρουσίασε το 2006 ένα απίστευτο minute repeater, υπό το όνομα Credor Spring Drive Sonnerie, που θεωρήθηκε «χαστούκι» στην ελβετική υψηλή ωρολογοποιία, αφού ήταν εντελώς νέου σχεδιασμού και επαναστατικής φιλοσοφίας. Σου παραθέτω το κείμενο που είχα γράψει την εποχή εκείνη και δημοσιεύθηκε στο 15ο Ώρες Status τον Νοέμβριο του 2006, καθώς και την φωτογραφία του.






«….Seiko Credor Spring Drive Sonnerie
Απίστευτο και όμως αληθινό. Το ρολόι της φωτογραφίας είναι κατασκευασμένο στην Ιαπωνία! Η λέξη Sonnerie στην ονομασία του κάνει όλους μας να καταλάβουμε ότι είναι minute repeater και βέβαια όλα τα minute repeater φέρουν κάποιου είδους καμπάνες. Εύκολα συμπεραίνει κανείς ότι οι ιαπωνικές «καμπάνες» χτυπούν πλέον πολύ δυνατά στα αυτιά των Ελβετών, οι οποίοι με την παρουσίαση του Seiko Credor στην Βασιλεία είχαν κάθε λόγο να γίνουν… κίτρινοι. Ένα minute repeater, όπως οι περισσότεροι γνωρίζετε, χτυπάει μέσω κάποιας καμπάνας τις ώρες και τα λεπτά. Για να γίνει αυτό ενεργοποιούμε τον μηχανισμό πιέζοντας κάποιο κουμπί.  Αμέσως μετά ακούμε ένα «γρρρρ» που οπλίζει τα σφυράκια και μετά τα ντιν και τα νταν του μηχανισμού minute repeater το ένα πίσω από το άλλο, ενώ γρήγορα μετράμε τις ώρες και τα λεπτά. Οι τεχνικοί της Seiko ανέπτυξαν τα τελευταία χρόνια τον μηχανισμό Spring Drive που βασίζεται στη βουδιστική άποψη για το πέρασμα του χρόνου, η οποία συμβολίζεται με την απόλυτη ησυχία του μηχανισμού και τη συνεχή ροή των δεικτών. Το εργαστήριο της Seiko «Micro Artist Studio» με επικεφαλής τον κ. Kenji Shiohara και βασικό team 8 ωρολογοποιούς δημιούργησε το αριστούργημα της φωτογραφίας μας που αποτελεί την πρώτη κίνηση εξάπλωσης της ιαπωνικής τεχνολογίας στον χώρο της Υψηλής Ωρολογοποιίας που τόσα χρόνια μονοπωλούσαν οι Ελβετοί. Για την κατασκευή της «καμπάνας» που ουσιαστικά είναι ένα είδος «timbre» επιστρατεύτηκε μια οικογένεια από ένα χωριό της κεντρικής Ιαπωνίας, η οποία παραδοσιακά φτιάχνει καμπάνες από τον 17ο αιώνα. Ενεργοποιώντας τον μηχανισμό, από το κουμπί που βρίσκεται στο 8, το χτύπημα της πρώτης ώρας ακούγεται 10 δευτερόλεπτα αργότερα και ο λόγος είναι ότι η κίνηση δεν μεταφέρεται μηχανικά όπως γίνεται στα ελβετικά ρολόγια, αλλά δυο μικρά αντικείμενα περιστρεφόμενα με 300 κύκλους το δευτερόλεπτο γύρω από το κέντρο τους δημιουργούν ένα ρεύμα αέρα, το οποίο εντελώς αθόρυβα κινητοποιεί το χτύπημα της καμπάνας. Η Βουδιστική θεώρηση για τον χρόνο επέβαλε τα επόμενα χτυπήματα να απέχουν το καθένα 3 δευτερόλεπτα μεταξύ τους ώστε και να υπάρχει αρκετός χρόνος να εκτιμήσουμε το βάθος και τη διάρκεια του ήχου, αλλά και να υπάρχει μια «ήσυχη» ακρόαση του χρόνου που περνάει και όχι το αγχωτικό ντιν ντιν ντιν ντιν ντιν των ελβετικών minute repeater. Στο πραγματικά όμορφο καντράν του ρολογιού κυρίαρχο ρόλο παίζει το άνοιγμα σε σχήμα λουλουδιού «kikyo», κάτω από το οποίο βρίσκεται ένα σχέδιο που θυμίζει ποταμό και συμβολίζει το πέρασμα του χρόνου. Ο μηχανισμός αποτελείται από 600 εξαρτήματα και η παραγωγή του κάθε ρολογιού διαρκεί 7 μήνες. Για το λόγο αυτό το ρολόι θα παράγεται σε 5 κομμάτια τον χρόνο. Στην πίσω πλευρά υπάρχουν 4 ανοίγματα για να ακούγεται καλύτερα ο ήχος και βέβαια το ρολόι δεν είναι αδιάβροχο, αλλά έχει ένα φίλτρο που προστατεύει τον μηχανισμό από την σκόνη. Η κάσα του είναι από κόκκινο χρυσό. Η  τιμή του είναι 107.142 ευρώ και πωλείται αποκλειστικά από την Seiko Watch Corporation απευθείας….»

Κωστής Στήκας / Ώρες Status,
Νοέμβριος 2006


Τώρα να σου διευκρινίσω ότι έγινε «σφαγή» για το ποιος θα το πρωτοαγοράσει;

Φιλικά

Κ.Σ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2009, 02:22:26 μμ από Nanagno »
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 02:21:38 μμ »
.....
 Αλλά για κάποιες κατηγορίες πανάκριβων αγαθών (π.χ. ferrari) ισχύουν οι νόμοι της αγοράς. Αν για παράδειγμα η seiko έβγαζε ένα ρολόϊ  που έκανε 200.000,00 τι ανταπόκριση θα είχε??? μάλλον ελάχιστη εως καθόλου. Γιατί??? Μα φυσικά γιατί κανείς δεν θα έδινε για seiko τόσα λεφτά. Κι ας τα άξιζε το ρολόϊ. 

......

Φιλικά Γιώργος
H SEIKO έχει τα  CREDOR και η TOYOTA  τα LEXUS ...
Και οι δυο θυγατρικές από όσα ξέρω και ξέρεις πουλούν ...
Και η CREDOR  έχει ορισμένα μοντέλα με αρκετά μηδενικά ...!

Και όπως είχα διαβάση παλεότερα μάλλον στο
ORES- STATUS σε μία ερώτηση που είχε κάνει ο Κύριος Στήκας,
'' πως και φέρνετε στη Ελλάδα τέτοια πανάκριβα ρολόγια όπως τα tourbillon ''
η απάντηση ήταν εάν δεν πουλούσαμε δεν θα τα φέρναμε !!!

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 03:58:21 μμ »
...
Αγαπητέ omegasnik από την εμπειρία μου γιατροί είναι αυτοί από τους οποίους προέρχονται οι λύσεις και στους οποίους εναποθέτουμε τις ελπίδες μας για ένα θέμα υγείας. Όχι βέβαια όλοι οι γιατροί, αλλά γιατροί που ασχολούνται με την έρευνα και σας πληροφορώ ότι και σε αυτόν τον τομέα αν το ψάξεις θα εξοργιστείς περισσότερο και πιο δικαιολογημένα από ότι στην ωρολογοποιία. Λέγεται ότι λόγω της υψηλότατης φορολόγησης στους δημόσιους υπαλλήλους σε πολλές χώρες της Ευρώπης, πολλοί γιατροί-ερευνητές δουλεύουν μέχρι τον Απρίλιο και μετά επειδή οι αποδοχές τους ξεπερνούν το όριο και πλέον φορολογούνται με 80%, σταματούν τις έρευνες και κάνουν σεμινάρια ανά τον κόσμο. Τι σας χρειάζεται αυτό το «απαραίτητα», αφού οι άνθρωποι έχουν ονοματεπώνυμο και διαδρομή, δηλαδή ταυτότητα. Εκτός αν θέλουμε να μιλήσουμε γενικά για έναν χώρο επαγγελματικό, οπότε πράγματι υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες και -σωστά τα λέτε- δεν γνωρίζουν ή αγαπούν όλοι «απαραίτητα» την δουλειά τους. Αυτό που αναφέρετε για την γνώση στον τομέα της δουλειάς το καταλαβαίνω και άλλωστε εγώ δεν έχω σπουδάσει ωρολογοποιία. Εγώ αναφέρθηκα στο ότι προφανώς εσείς γνωρίζετε πολύ περισσότερα ως επαγγελματίας από αυτά που διδαχθήκατε ως φοιτητής και χρησιμοποιείτε ελάχιστα από αυτά που διδαχθήκατε, αλλά είμαι σίγουρος ότι αν ξεκινήσουμε μια συζήτηση για το αντικείμενο της δουλειάς σας θα βρεθούν πολλοί που θα ισχυρίζονται ότι γνωρίζουν περισσότερα, ή ότι η μη επαγγελματική εμπλοκή τους με την συγκεκριμένη ασχολία, τους μετατρέπει αυτομάτως σε αντικειμενικότερους κριτές. Άλλωστε πόσοι στην Ελλάδα μας δεν είναι σίγουροι ότι «τι έκανε μωρέ ο Πικάσο; Ο Γιαννάκης μου ζωγραφίζει καλύτερα…»
...


Καλησπέρα,

χαίρομαι πάρα πολύ για τον διάλογο που διεξάγεται στο συγκεκριμένο θέμα, είναι πράγματι πολύ διαφωτιστικός.

Αγαπητέ VIWOW είναι πολύ πιθανόν η πλειοψηφία των "λύσεων" σε ιατρικά θέματα να δίνεται από ερευνητές γιατρούς οι οποίοι φυσικά ασκούν επαρκέστατα το λειτούργημά τους, αλλά κάποιες φορές είναι "δέσμιοι" των γνώσεών τους σε τέτοιο βαθμό ώστε να δίνεται η λύση από κάποιον ο οποίος βλέπει με μια αντικειμενικότερη εξωτερική ματιά. Πολλές φορές χρειάζεται να αποστασιοποιηθούμε και  να παρατηρήσουμε "εξωτερικά" μια κατάσταση η οποία μας φαίνεται δυσεπίλυτη όταν βρισκόμαστε "μέσα της". Κάποιες άλλες φορές ίσως δεν υπάρχουν τα κατάλληλα εργαλεία ώστε να οδηγηθούμε σε μια λύση, πάρτε για παράδειγμα την αποκωδικοποίηση του DNA η οποία δε θα μπορούσε να γίνει αν δεν υπήρχε η βοήθεια της επιστήμης των υπολογιστών. Για να μη μακρυγορώ άλλο, νομίζω ότι σε γενικές γραμμές "οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα" είναι εκείνες που οδηγούν σε μεγάλα εξελικτικά βήματα και τελικά πραγματώνουν την λεγόμενη πρόοδο σε όλα τα επίπεδα της ανθρώπινης δραστηριότητας.
Φυσικά όλοι μας είμαστε επώνυμοι, ίσως κάποιοι από μας αρκετά γνωστοί τόσο σε τοπικό όσο και σε εθνικό επίπεδο αλλά κάποιες φορές τα καλύτερα "μαθήματα" προσωπικά τα έχω πάρει από κάποιους "νεαρούς ανώνυμους" με φρεσκάδα στη σκέψη και καθαρότητα στο μυαλό.

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...