Αποστολέας Θέμα: Ερωτηση για τελωνειο  (Αναγνώστηκε 402397 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ngal

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 399
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #520 στις: Αύγουστος 08, 2017, 01:01:07 μμ »
να ρωτησω λοιπον εαν μου στειλουν με ems απο ιαπωνια δεμα αξιας 200$ αναγραφομενη τιμη ποσο τελωνειο θα πληρωσω? 20 ευρω τελικη τιμη?
ΦΠΑ 24%. Δηλαδή 48usd περίπου 43€. Συν 15-20€ τα τέλη εκτελωνισμού.
Όλα αυτά αν φυσικά το πιάσουν. Μπορεί να περάσει αέρα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος kostantinos

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 786
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #521 στις: Αύγουστος 08, 2017, 01:01:41 μμ »
και μετα τι λενε 20ευρω και αλλα τετοια??

Αποσυνδεδεμένος Ngal

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 399
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #522 στις: Αύγουστος 08, 2017, 01:08:44 μμ »
15-20€ είναι τα τέλη εκτελωνισμού. Στο συνολικό ποσό (κόστος αντικειμένου + έξοδα αποστολης) προσθέτεις ΦΠΑ 24%. Έτσι βγαίνει το σύνολο. Ξαναλέω αν φυσικά το πιάσουν. Μπορεί και να τη γλυτώσεις. Πχ. Αγορά από massdrop. Εγώ πλήρωσα 43€ και φίλος στο φόρουμ τίποτα. Το ρισκάρεις γενικά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος prophil

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #523 στις: Αύγουστος 10, 2017, 08:47:07 μμ »
Καλησπέρα,

1.όταν κάνω παραγγελία από ebay.co.uk ή amazon.co.uk αυτό σημαίνει ότι η αποστολή του προϊόντος θα γίνει από το UK άρα δεν υπάρχει κίνδυνος του τελωνείου? Με το Brexit τι ισχύει πλέον?

2. αγορά από Ελβετία τι παίζει με το τελωνείο?

Ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος Ngal

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 399
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #524 στις: Αύγουστος 10, 2017, 08:55:00 μμ »
Το brexit είναι ακόμη σε φάση διαπραγμάτευσης. Κανένα πρόβλημα με αγορές από Αγγλία. Προσοχή όμως ο πωλητής να είναι από Ηνωμένο βασίλειο και όχι απλά κάποιος που έκανε listing στο eBay.co.uk. Όσο για την Ελβετία είναι εκτός ΕΕ άρα πιθανότατα θα φορολογηθεί.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #525 στις: Αύγουστος 10, 2017, 09:25:53 μμ »
37 ημέρες έμεινε το δέμα που παρήγγειλα από Ρωσία μέσα στο σάκο στο Ελ.Βενιζέλος από την ώρα που πάτησε Ελλάδα  μέχρι να ανοιχτεί και άλλες 7 ημέρες μέχρι να δρομολογηθεί από τα κεντρικά στο κοντινό μου ταχυδρομείο και ακόμα περιπλανιέται χωρίς να παραλάβω... Είναι ο Αύγουστος? Είναι τα ΕΛΤΑ? Είναι ο έλεγχος που περνάνε πλέον? Είναι όλα?

Τους βλέπω μόνιμους πλέον τους ρυθμούς αυτούς...
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1004
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #526 στις: Αύγουστος 10, 2017, 11:20:21 μμ »
37 ημέρες έμεινε το δέμα που παρήγγειλα από Ρωσία μέσα στο σάκο στο Ελ.Βενιζέλος από την ώρα που πάτησε Ελλάδα  μέχρι να ανοιχτεί και άλλες 7 ημέρες μέχρι να δρομολογηθεί από τα κεντρικά στο κοντινό μου ταχυδρομείο και ακόμα περιπλανιέται χωρίς να παραλάβω... Είναι ο Αύγουστος? Είναι τα ΕΛΤΑ? Είναι ο έλεγχος που περνάνε πλέον? Είναι όλα?

Τους βλέπω μόνιμους πλέον τους ρυθμούς αυτούς...

Είναι ο κακός τους ο καιρός...
Περίμενα σχεδόν δυο μήνες το τελωνείο και μια εβδομάδα το τοπικό ταχυδρομείο! Έχει καταντήσει αηδία!
Vangelis (aka IronHawk)

Αποσυνδεδεμένος prophil

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #527 στις: Αύγουστος 11, 2017, 10:02:38 πμ »
Καλησπέρα,

1.όταν κάνω παραγγελία από ebay.co.uk ή amazon.co.uk αυτό σημαίνει ότι η αποστολή του προϊόντος θα γίνει από το UK άρα δεν υπάρχει κίνδυνος του τελωνείου? Με το Brexit τι ισχύει πλέον?

2. αγορά από Ελβετία τι παίζει με το τελωνείο?

Ευχαριστώ...

Καλημέρα
κάποιος φίλος που να μπορεί να μου απαντήσει τα παραπάνω?

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #528 στις: Αύγουστος 11, 2017, 10:41:58 πμ »
Παραγγέλνοντας στο ebay.co.uk δε σημαίνει οτι έρχεται από Αγγλία, εκεί μέσα έχει πωλητές από όλο τον κόσμο.
Πρέπει να βάλεις φίλτρο αριστερά location: Europe ή UK για να σου βγάλει προιόντα μόνο από πωλητές που θες
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #529 στις: Αύγουστος 11, 2017, 10:54:25 πμ »
Καλησπέρα,

1.όταν κάνω παραγγελία από ebay.co.uk ή amazon.co.uk αυτό σημαίνει ότι η αποστολή του προϊόντος θα γίνει από το UK άρα δεν υπάρχει κίνδυνος του τελωνείου? Με το Brexit τι ισχύει πλέον?

2. αγορά από Ελβετία τι παίζει με το τελωνείο?

Ευχαριστώ...

Καλημέρα
κάποιος φίλος που να μπορεί να μου απαντήσει τα παραπάνω?

Σου εχω απαντηση απο χτες στην ερωτηση σου. Και συγκεκριμενα στο θεμα on-line αγορα οπου ρωτας τα ιδια.
Αλλα αμα βαζεις την ιδια ερωτηση σε διαφορετικα θεματα και ο αλλος εχει απαντηση σε ενα απο τα διαφορετικα (ε δεν θα κατση ο αλλος να σου απαντα 100 φορες) θα μενεις παντα με την απορια.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2017, 11:03:17 πμ από Aris911 »

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #530 στις: Αύγουστος 11, 2017, 11:05:41 πμ »
Είναι ο κακός τους ο καιρός...
Περίμενα σχεδόν δυο μήνες το τελωνείο και μια εβδομάδα το τοπικό ταχυδρομείο! Έχει καταντήσει αηδία!
Update λοιπόν...
Το πρωί το δέμα μου βγήκε για παράδοση. Το online Status των ΕΛΤΑ λέει κάποια στιγμή:
08:33 προς παράδοση...
Καραδοκώ λοιπόν στην πόρτα...Μετά από 10' κάνω refresh και βλέπω:
08:40 Ειδοποίηση

Βγαίνω έξω, πουθενά, κανένα χαρτί, τίποτα. Η πίεση έχει χτυπήσει κόκκινο και ξεκινάω τα τηλέφωνα. Στο τέλος αφού κατέληξα θεωρητικά σε κάποιο προιστάμενο που του έδωσα το tracking No του δέματος μου είπε ότι θα πέρασε ο ταχυδρόμος και θα χτύπησε το κουδούνι και ότι έλειπα, του είπα ότι του μιλάω από την πόρτα του σπιτιού και περιμένω από τις 08:00 και ότι ούτε ταχυδρόμος έχει φανεί (μένω ακόμα σε γειτονιά) και ότι ειδοποίηση δεν υπάρχει, άρα την έχει αφήσει αλλού και περιμένω ενημέρωση σε ποια διεύθυνση πήγε και την παρέδωσε. Μετά από 5 λεπτά επικοινωνίας αφού στριμώχτηκε με ενημέρωσε ότι το δέμα είναι στα κεντρικά τους και μπορώ να πάω να το παραλάβω ο ίδιος. Εκεί τα άκουσε χοντρά, ότι πλέον ποστάρουν και ανεβάζουν fake ενημερώσεις στο σύστημά τους για να δείξουν ότι εργάζονται ενώ το δέμα δεν έχει βγει καν από τα κεντρικά τους.
Ζητώντας ονομ/μο με ποιον μιλάω και ενημερώνοντας ότι το περιεχόμενο του δέματος είναι ακριβό, κράτησε τα στοιχεία μου και μου είπε τελικά ότι θα το φέρει ένας υπάλληλος των ΕΛΤΑ στο σπίτι μου και όχι ταχυδρόμος.
Τελικά παρέλαβα πριν μισή ώρα.

Σπίτσλες...

Ανύπαρκτοι...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2017, 12:49:01 μμ από patsouris »
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #531 στις: Αύγουστος 11, 2017, 11:56:13 πμ »
Μη χειρότερα. Έστω κι έτσι παρέλαβες !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #532 στις: Αύγουστος 11, 2017, 05:26:35 μμ »
Update λοιπόν...
Το πρωί το δέμα μου βγήκε για παράδοση. Το online Status των ΕΛΤΑ λέει κάποια στιγμή:
08:33 προς παράδοση...
Καραδοκώ λοιπόν στην πόρτα...Μετά από 10' κάνω refresh και βλέπω:
08:40 Ειδοποίηση

Βγαίνω έξω, πουθενά, κανένα χαρτί, τίποτα. Η πίεση έχει χτυπήσει κόκκινο και ξεκινάω τα τηλέφωνα. Στο τέλος αφού κατέληξα θεωρητικά σε κάποιο προιστάμενο που του έδωσα το tracking No του δέματος μου είπε ότι θα πέρασε ο ταχυδρόμος και θα χτύπησε το κουδούνι και ότι έλειπα, του είπα ότι του μιλάω από την πόρτα του σπιτιού και περιμένω από τις 08:00 και ότι ούτε ταχυδρόμος έχει φανεί (μένω ακόμα σε γειτονιά) και ότι ειδοποίηση δεν υπάρχει, άρα την έχει αφήσει αλλού και περιμένω ενημέρωση σε ποια διεύθυνση πήγε και την παρέδωσε. Μετά από 5 λεπτά επικοινωνίας αφού στριμώχτηκε με ενημέρωσε ότι το δέμα είναι στα κεντρικά τους και μπορώ να πάω να το παραλάβω ο ίδιος. Εκεί τα άκουσε χοντρά, ότι πλέον ποστάρουν και ανεβάζουν fake ενημερώσεις στο σύστημά τους για να δείξουν ότι εργάζονται ενώ το δέμα δεν έχει βγει καν από τα κεντρικά τους.
Ζητώντας ονομ/μο με ποιον μιλάω και ενημερώνοντας ότι το περιεχόμενο του δέματος είναι ακριβό, κράτησε τα στοιχεία μου και μου είπε τελικά ότι θα το φέρει ένας υπάλληλος των ΕΛΤΑ στο σπίτι μου και όχι ταχυδρόμος.
Τελικά παρέλαβα πριν μισή ώρα.

Σπίτσλες...

Ανύπαρκτοι...
Ισχυει. Παραγγελνω τακτικοτατα απ' εξω, οχι μονο ρολογια, και μου εχει τυχει πολλακις το περιστατικο που αναφερεις.
Τουλαχιστον στο παρελθον. Τωρα εχω κανει κολεγια με τον ταχυδρομο και παντα μου φερνει τα δεματα, μικρα ή μεγαλα.
Μα ενα 5ευρω, μα μια μπυριτσα στο ορθιο, ολο και κατι γινεται.
Δε γουσταρουν να φορτωνονται με δεματα, γιατι δεν εισαι ο μονος που περιμενει δεμα στη γειτονια, οποτε ακολουθουν τη μεθοδο της ντεμεκ ειδοποιησης.
Θα σου ερχοταν και η ειδοποιηση εντος της ημερας αν δεν καραδοκουσες στην πορτα.
Απλα θα την αφηνε χωρις να μπει στη διαδικασια να χτυπησει το κουδουνι.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος prophil

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #533 στις: Αύγουστος 11, 2017, 06:45:07 μμ »
Πριν λίγο μιλώντας μέσω chat με το amazon.co.uk μου απάντησαν κατηγοριματικά ότι οποιαδήποτε παραγγελία γίνει από το site τους για Ελλάδα, δεν θα επιβαρυνθώ με έξοδα τελωνείου ανεξαρτήτως από που προέρχεται το είδος της παραγγελίας?

Αποσυνδεδεμένος prophil

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #534 στις: Αύγουστος 12, 2017, 01:20:32 πμ »
Παιδιά
σχετικά με το τελωνείο και την αποφυγή δασμών θέλω να προτείνω κάτι.
 
Έχω λογαριασμό στην ARAMEX με διευθύνσεις αποστολής σε διάφορες χώρες. Εάν κάνω λοιπόν μια παραγγελία από Αμερική και δώσω διεύθυνση της ARAMEX πχ στην Βαρκελώνη ή στο Μιλάνο.
Η ARAMEX της Βαρκελώνης ή του Μιλάνου, με την σειρά της θα μου αποστείλει στην Ελλάδα το πακέτο.

Με αυτό τον τρόπο αποφεύγω τους υπέρογκους φόρους του Ελλ. Τελωνείου?
Βοηθήστε με εάν λέω κάτι λάθος

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #535 στις: Αύγουστος 12, 2017, 01:49:16 πμ »
Θα πληρώσεις απευθείας τους φόρους εισαγωγής στην ευρωπαϊκή χώρα που θα χρησιμοποιήσεις σαν διεύθυνση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος prophil

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #536 στις: Αύγουστος 12, 2017, 11:08:41 πμ »
Θα πληρώσεις απευθείας τους φόρους εισαγωγής στην ευρωπαϊκή χώρα που θα χρησιμοποιήσεις σαν διεύθυνση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εκτιμώ ότι αν γίνει μέσω κάποιας άλλης Ευρωπαικής χώρας, οι δασμοί του τελωνείου θα είναι μικρότεροι από τους καραγκιόζηδες του Ελλαδιστάν.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #537 στις: Αύγουστος 12, 2017, 01:37:42 μμ »
Εκτιμώ ότι αν γίνει μέσω κάποιας άλλης Ευρωπαικής χώρας, οι δασμοί του τελωνείου θα είναι μικρότεροι από τους καραγκιόζηδες του Ελλαδιστάν.

Νομίζω οτι ειναι όσο και στην Ελλάδα αλλά με μόνη διαφορά το ΦΠΑ της χώρας που το στέλνεις.

Πήρα κατι βιταμίνες απο Αμερική. Ελλάδα δεν στέλνουν. Τα στέλνω λοιπόν Aramex Λονδίνο. Τσαααακ 25 ευρώ φόρος !!!! Βάλε και σταλτικά στην Αγγλία, βάλε και σταλτικα στην Ελλάδα. Μια η αλλη.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2017, 01:46:18 μμ από PanosI »

Αποσυνδεδεμένος kritikaros

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 190
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #538 στις: Αύγουστος 12, 2017, 04:11:45 μμ »
Σε συζήτηση με υπάλληλο στα ΕΛΤΑ στο Περιστέρι, μου είπε ότι από αρχές του μήνα πέφτει γενικότερα τσεκούρι.
Και 0,02 να να αναγράφεται ως κόστος αντικειμένου και gift και ό,τι άλλο μπορεί να σκεφτεί κάποιος, άπαξ και φέρει πάνω του tracking number το έχουν μαγκώσει με συνοπτικές διαδικασίες.

Την πάτησα με κάτι χαζομπρελόκ του μισόευρου.
3 ευρώ καπέλο και στα δύο ως παρουσία στο τελωνείο και μη χαρακτηρισμό τους ως "άξια εκτελωνισμού".

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #539 στις: Αύγουστος 13, 2017, 01:17:42 μμ »
Εκτιμώ ότι αν γίνει μέσω κάποιας άλλης Ευρωπαικής χώρας, οι δασμοί του τελωνείου θα είναι μικρότεροι από τους καραγκιόζηδες του Ελλαδιστάν.
Τσάκω και το Αγγλιστάν. 15 λίρες όριο αφορολόγητο