Αποστολέας Θέμα: Ερωτηση για τελωνειο  (Αναγνώστηκε 402396 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikbalki

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #240 στις: Απρίλιος 23, 2012, 08:13:10 μμ »
Εγώ πάντως παρήγγειλα πριν δυο μέρες αυτό το ρολόι: http://www.creationwatches.com/products/orient-watches-252/orient-classic-automatic-fdh00001b0-mens-watch-3161.html?currency=EUR.
Ζήτησα να μου το στείλουν με το ταχυδρομείο. Από ό,τι έχουν πει άλλοι μέσα στο φόρουμ θα κάνει περίπου 10-15 μέρες. Δεν κινδυνεύεις όμως να πληρώσεις φόρο στο τελωνείο. Θα δείξει! Υπομονή μέχρι τότε!

Αποσυνδεδεμένος nikos_1981

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #241 στις: Μάιος 08, 2012, 07:14:28 μμ »
Καλησπέρα παιδιά..Σκέφτομαι να αγοράσω 2 ρολογάκια από http://www.creationwatches.com.Έχει κανείς αγοράσει και παραλάβει τους τελευταίους 1-2 μήνες από το συγκεκριμμένο κατάστημα για να δώ τι παίζει με το τελωνείο?ΓΙατί ναι μεν έχω διαβάσει ότι δεν την έχει πάθει κανένας από το εν λόγω site αλλά ανησυχώ μην τυχόν άλλαξε κάτι τελευταία.Επίσης αν τους στείλω mail για αποστολή μέσω τον κρατικών ταχυδρομείων τους που συνεργάζονται με ΕΛΤΑ, αντί για fedex, θα δεχτούν?Τέλος ξέρει κανείς πώς λέγονται τα δικά τους κρατικά?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Αποσυνδεδεμένος nikbalki

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #242 στις: Μάιος 08, 2012, 07:40:02 μμ »
Παρήγγειλα το ρολόι στις 21/4/2012 και το παρέλαβα σήμερα, 8/5/2012. Ζήτησα να μου το στείλουν με το απλό ταχυδρομείο, γιατί είχα ακούσει ότι με τη FedEx πληρώνεις φόρους. Μου αντιπρότειναν να μου το στείλουν με FedEx, αλλά με μόνο 5 ευρώ, αντί για τα 9 κανονικά. Επέμεινα να μου το στείλουν με το απλό ταχυδρομείο, κι έτσι κι έγινε. Όταν ήρθε, στο κουτί απέξω έγραφε ότι πρόκειται για δώρο και η αξία του ήταν $42, από τα $325 που κάνει κανονικά. Μ' αυτόν τον τρόπο ήρθε το ρολογάκι (http://www.creationwatches.com/products/orient-watches-252/orient-classic-automatic-fdh00001b0-mens-watch-3161.html) με το απλό ταχυδρομείο και χωρίς να πληρώσω φόρους ή οτιδήποτε άλλο.

Θα πρέπει στη φόρμα που συμπληρώνεις να ζητήσεις να στο στείλουν "Registered Parcel", το οποίο κάνει βέβαια 10-14 μέρες να φτάσει (στην περίπτωσή μου ήρθε ακριβώς την 16η ημέρα από τη μέρα αγοράς).

Καλές αγορές!!!

Αποσυνδεδεμένος nikos_1981

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #243 στις: Μάιος 09, 2012, 03:50:35 μμ »
Σε ευχαριστω φίλε μου για την απάντηση. Και μια ερώτηση για όποιον ξέρει όσον αφορά την εγγύηση. Από όσο ξέρω είναι διεθνής αλλά τι γίνεται αν ού μή γένητω πάθει κάτι?Το στέλνουμε στον πωλητή που το πήραμε ή στην αντιπροσωπεία της συγκεκριμένης μάρκας στην Ελλάδα?Φαντάζομαι για το δεύτερο χρειάζεται και η απόδειξη αγοράς (στέλνει η εν λόγω εταιρεία απόδειξη και αν ναι είναι οκ για την αντιπροσωπεία?).Τέλος αν δεν υπάρχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα τί γίνεται??

Αποσυνδεδεμένος nikbalki

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #244 στις: Μάιος 09, 2012, 03:57:22 μμ »
Με την εγγύηση δεν ξέρω τι γίνεται! Απόδειξη αγοράς δεν μου στείλανε πάντως.
Η αντιπροσωπεία της Orient στην Ελλάδα από ό,τι ξέρω, είναι στη διεύθυνση: http://www.orient.gr

Αποσυνδεδεμένος nikos_1981

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #245 στις: Μάιος 09, 2012, 04:06:50 μμ »
Μήπως είχε στο κουτί το ταμπελάκι της εγγύησης με σφραγίδα καταστήματος και ημερομηνία αγοράς?Κάποιος που να ξέρει για να μας διαφωτίσει?

Αποσυνδεδεμένος nikbalki

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #246 στις: Μάιος 09, 2012, 04:15:02 μμ »
Η εγγύηση υπάρχει (το βιβλιαράκι), αλλά δεν είναι σφραγισμένο ούτε έχει ημερομηνία αγοράς.

Αποσυνδεδεμένος pet1

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #247 στις: Αύγουστος 30, 2012, 03:37:09 μμ »
Παιδιά γεια σας.
Τελικά μέχρι αυτή τη στιγμή και με αυτά τα οικονομικά δεδομένα για την Ελλάδα άλλαξε τίποτα σχετικά με τις αγορές εντός και εκτός Ευρώπης:Σίγουρα κάποιος θα αγόρασε κάτι πρόσφατα. Στάμπαρα το orient CEM 7500 σε Γερμανία και Σιγκαπούρη. Αν και στη δεύτερη χώρα ήταν αρκετά πιο φθηνό υπάρχουν οι δασμοί οι οποίοι δεν ξέρω τι επιφυλάσσουν. ???

Αποσυνδεδεμένος asot

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 349
  • life goes on...
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #248 στις: Αύγουστος 30, 2012, 07:25:44 μμ »
Οι εισαγωγές από χώρες ΕΚΤΟΣ Ε.Ε. εχουν ένα ρίσκο...
Παίζει ρόλο το μέγεθος του δέματος, η αξία που δηλώνεται στο πακέτο / τιμολόγιο, ο τρόπος αποστολής (απλό ταχυδρομείο ή κούριερ).

Μ' αυτά στο μυαλό σου, και σε συννενόηση με τον πωλήτή, ρώτα αν θές κάτι παραπάνω!

Αποσυνδεδεμένος mikal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Ωmega
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #249 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 02:57:00 μμ »
Μια "λίγο" off-topic ερώτηση:

Παρέλαβα πριν ενάμιση μήνα περίπου το ORIENT BLUE Mako XL απο Creation Watches:
http://www.creationwatches.com/products/orient-watches-252/orient-mako-automatic-power-reserve-fem75002d-mens-watch-2704.html

Η παραγγελία είχε γίνει με FED-EX , το ρολόι ήρθε σε 3 μέρες και χωρίς να πληρώσω τελωνείο.

Το ρολόι ωστόσο μου ήθε χωρίς το κουτί του - μέσα σε ένα χαρόκουτο με τα απαράιτητα προστατευτικά ήταν το ρολόι και τα χαρτιά του (χωρίς σφραγίδα).

Δεν θα έπρεπε να είχε έρθει με το κουτί του?

Στο site αναφέρεται το εξής :
"
Packaging: Shipped in watch box with watch documents.
Watch box is secured in an additional super-strong non-collapsing cardboard box.
"


Αν γνωρίζει κάποιος να μας δαιφωτίσει  - Έστειλα και mail στην Creation Watches.

Φιλικά
Μιχάλης

Αποσυνδεδεμένος mixalis-poa

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #250 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 04:15:24 μμ »
Το κουτί που αναφέρει είναι το χαρτόκουτο που βάζει μέσα το άλλο κουτί με το ρολόι!!
Ο Ραούλ aka creation στέλνει μόνο τα limited και τα ακριβά ρολόγια με το αυθεντικό κουτί τους!!

και μια απαντηση στο ερωτημα γιατι δεν ερχονται τα ρολογια στο αυθεντικο κουτι τους:
Παράθεση από:

Παλαιοτερα ψαχνοντας γιατι συμβαινει να ερχονται ρολογια χωρις κουτια ,(δεν μιλαω για το συγκεκριμενο e-shop)μου δοθηκε η δικαιολογια\εξηγηση οτι ρολογια μικρης σχετικα αξιας ,για να επιτυγχανονται χαμηλες τιμες,αγοραζονται σε 12αδες.Οποτε δεν υπαρχουν τα αντιστοιχα κουτια.
Τωρα αν ισχυει αυτο η οχι,δεν το γνωριζω..
Η ζωή είναι ένα περίεργο δώρο.
Στην αρχή,το υπερεκτιμάμε αυτό το δώρο:πιστεύουμε ότι αποκτήσαμε την αιώνια ζωή.
Μετά,το υποτιμάμε:το βρίσκουμε χάλια,πολύ μικρό,είμαστε έτοιμοι να το πετάξουμε. Στο τέλος,καταλαβαίνουμε ότι δεν ήταν δώρο. αλλά δάνειο. Και τότε,προσπαθούμε να το αξιοποιήσουμε!!

Αποσυνδεδεμένος apo1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #251 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 10:44:44 πμ »
Να ρωτησω και γω .περιμενω απο Αμερικη ρολογι!!! με τιμη αγορας μεσα στο κουτι 1500 δολλαρια,
μεσω fedex,αρα θα φαω στο τελωνειο κανα 1500Χ0,23%=345δολλαρια.
Σωστοι ειναι οι υπολογισμοι?

Αποσυνδεδεμένος vaggosk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1037
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #252 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 11:47:56 πμ »
ωχ...πολλά!
1500 από Αμερική με fedex?!! βάλε κι άλλα 100 περίπου για τον εκτελωνισμό.. τώρα για το ΦΠΑ δεν ξέρω, πάντως θα πληρώσεις μάλλον πάνω από 400.. θα σε πάρουν τηλ. από FEDEX όταν φτάσει Ελλάδα και θα σου τα αναλύσουν όλα..
ελπίζω να άξιζε τα επιπλέον λεφτά και να βγαίνεις πάλι κερδισμένος! με το καλό να σου έρθει και να το χαρείς!

Αποσυνδεδεμένος mixalis-poa

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #253 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 02:23:02 μμ »
Να ρωτησω και γω .περιμενω απο Αμερικη ρολογι!!! με τιμη αγορας μεσα στο κουτι 1500 δολλαρια,
μεσω fedex,αρα θα φαω στο τελωνειο κανα 1500Χ0,23%=345δολλαρια.
Σωστοι ειναι οι υπολογισμοι?

Αυτή είναι η δική μου χρέωση για το τελωνείο με την Fedex αλλά σε ρολόι αξίας 70 ευρώ!!

ΔΑΣΜΟΙ / ΦΠΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ 30,00   
Δ.Ε.Τ.Ε. 2,00   
Δ.Ε.Χ.Ε. 0,00   
Ε.Ε.Π.Α. 0,00
ΑΛΛΑ ΤΕΛ.ΠΑΡ/ΚΑ 0,00     
ΕΞΟΔΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15,00   
ΑΜΟΙΒΗ 82,41    >:(
ΜΕΤΑΦΟΡΑ 0,00   
ΣΥΝΟΛΟ 129,41 

υ.γ χωρίς να θέλω να σε τρομάξω,ειχα διαβάσει για ψηφιακή φωτογραφική μηχανή αξίας 1500 ευρώ η όλη χρέωση ήταν 750 ευρώ,τώρα είναι τι όρεξη θα έχουν πατέρας με κόρη για το σύνολο  της αμοιβής τους!!!
Η ζωή είναι ένα περίεργο δώρο.
Στην αρχή,το υπερεκτιμάμε αυτό το δώρο:πιστεύουμε ότι αποκτήσαμε την αιώνια ζωή.
Μετά,το υποτιμάμε:το βρίσκουμε χάλια,πολύ μικρό,είμαστε έτοιμοι να το πετάξουμε. Στο τέλος,καταλαβαίνουμε ότι δεν ήταν δώρο. αλλά δάνειο. Και τότε,προσπαθούμε να το αξιοποιήσουμε!!

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #254 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 09:38:21 μμ »
στα 1.500 USD να υπολογίζεις ~350 Euro δασμοί και άλλες κρατήσεις

μακριά από FedEx, όποιος μπορεί να ζητάει USPS από Β.Αμερική ή EMS από υπόλοιπους

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #255 στις: Απρίλιος 23, 2013, 09:12:02 πμ »
Καλημέρα!!!!!!!
Από Hong Kong με EMS και δηλωμένο: used old watch  με αξία δηλωμένη 40$!
Λέτε να έχω θέμα με το τελωνείο?
Πόσες μέρες θα κάνει να έρθει??
Θα έχω tracking possibility????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τα φώτα σας!
Μελλοντικός Happy Owner of ....??????????.....
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #256 στις: Απρίλιος 23, 2013, 09:34:24 πμ »
Χαρίλαε καλημέρα,

Στον οδηγό για Αγορές από το εξωτερικό, που έχω ανεβάσει, και ειδικά στο τελευταίο (8) κεφάλαο (Μέρος 4)
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,16015.msg185575.html#msg185575
θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες για το θέμα που σε ενδιαφέρει.

Κατ' αρχάς, το δέμα λες ότι έρχεται μέσω EMS, που σημαίνει ότι παραδίνεται από τα ΕΛΤΑ (κεφάλαιο 7) και οι διαδικασίες εκτελωνισμού είναι πιο απλές.

Επίσης, ότι για τον εκτελωνισμό υπολογίζεται η αξία CIF (κόστος + μεταφορικά + ασφάλεια) αλλά με δεδομένο ότι το κόστος είναι $40 η αξία CIF δεν μπορεί να ξεπερνάει τα 45 ευρώ που είναι η ατέλεια για εισαγωγές αντικεμένων μη εμπορικού χαρακτήρα από το εξωτερικό.

Συμπερασματικά, νομίζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα, αν και το θέμα των τρικ που χρησιμοποιούμε (gift, used old watch κλπ) είναι γνωστό στην άλλη πλευρά από καιρό και, εάν το θελήσουν, μπορούν να ζητήσουν επιβεβαίωση, όπως απόδειξη PayPal, πιστωτικής κλπ.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #257 στις: Απρίλιος 23, 2013, 10:05:01 πμ »
Χαρίλαε, το Hong Kong έχει εξαιρετικά ταχυδρομεία, μη φοβάσαι τίποτα. Σε 6-7 εργάσιμες θα το έχεις, χωρίς τελωνείο χωρίς τίποτα.
Πλέον εγώ δεν αγοράζω από Κίνα, αν το βρίσκω έστω και λίγο ακριβότερα από Hong Kong. Είναι εγγύηση.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #258 στις: Απρίλιος 24, 2013, 12:56:13 μμ »
ΕΡΧΕΤΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Το νέο μου απόκτημα!!!!!!!!

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Hi

The parcel was shipped, below is the tracking information.

Tracking No : ΧΧ ΧΧ-ΧΧΧΧ TO GREECE CHARILAOS (ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ)
Destination : GREECE

Date : 24-04-2013 (Local)
Location : HONG KONG
Status : The item arrived at processing centre.

Date : 24-04-2013 (Local)
Location : HONG KONG
Status : In transit.

Date : 24-04-2013 (Local)
Location : HONG KONG
Status : Item posted and is being processed.
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #259 στις: Απρίλιος 24, 2013, 02:31:44 μμ »
Kαμμιά βινταζιά πάλι θα είνει ε?


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης