Αποστολέας Θέμα: Ερωτηση για τελωνειο  (Αναγνώστηκε 402397 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος txcellas

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #160 στις: Μάρτιος 29, 2011, 04:44:50 μμ »
στο amazon σε σχεση με το e bay πληρωνεις μονο την τιμη του προιοντος +το φπα της αγγλιας και στο φερουν χωρις ιστοριες με τελωνεια κλπ σε σχεση με το ebay που ενδεχεται να χεις τρεχαματα;

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #161 στις: Μάρτιος 29, 2011, 05:58:59 μμ »
Εάν αγοράσεις από amazon και ebay της Αγγλίας (κατάληξη .co.uk), είτε της Γερμανίας, Γαλλίας, Ιταλίας, τότε δεν έχεις πρόβλημα με τελωνείο.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος george_1985

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #162 στις: Μάρτιος 29, 2011, 06:25:09 μμ »
ρε παιδια για να καταλαβουμε , περα απο ΕΕ το ξερουμε οτι δεν εχει τελωνειο..

απο αμερικανικο amazon...μεχρι ποιο ποσο $ δεν πληρωνεις τελωνειο;

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1611
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #163 στις: Μάρτιος 30, 2011, 08:57:06 μμ »
150$
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος george_1985

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #164 στις: Μάρτιος 30, 2011, 09:21:29 μμ »
οκ..απλα στην 1η σελιδα μιλανε για 150ευρω οχι $ αλλα τεσπα..thx

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #165 στις: Μάρτιος 30, 2011, 09:53:20 μμ »
Το θέμα της ατέλειας των 150 ευρώ το έχω αναλύσει επανειλημμένα και έχω παραθέσει και το κείμενο της απόφασης.

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να επαναλαμβανόμαστε ...
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος george_1985

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #166 στις: Μάρτιος 30, 2011, 10:15:14 μμ »
επαναλαμβανομαστε γιατι βλεπω γενικα να συζητιεται στο ιντερνετ απο ατομα αν θα πληρωσουν τελωνειο για τετοια ποσα και λιγοτερα....
αφου υπαρχει αυτο το οριο τι σηζητανε τοτε;;

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #167 στις: Μάρτιος 30, 2011, 10:36:53 μμ »
Γιατί
1. το μέρος που γεννηθήκαμε και συνεχίζουμε να ζούμε ονομάζεται Ελλαδιστάν
2. οι υπάλληλοι του τελωνείου θυμούνται, κάποιες φορές, περασμένα μεγαλεία
3. ...
4. ...

και, τέλος, εσύ που ξέρεις να διαβάζεις, δεν κατάλαβες τι γράφουν οι σχετικές αποφάσεις, αλλά εξακολουθείς να ακούς αυτούς που δεν τις έχουν διαβάσει;
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος george_1985

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #168 στις: Μάρτιος 30, 2011, 11:06:54 μμ »
Εμ αρα βαση του 2. που λες τοτε τπτ δεν ειναι σιγουρο, για αυτο ρωταω και εγω και μου κανει εντυπωση οτι εχει γινει κατι τετοιο και δεν εχει ακουστει γενικα.Δηλαδη κανεις δεν σου υπογραφει οτι 100% αν αγορασεις κατι π.χ 180$  σιγουρα δεν θα πληρωσεις τελωνειο..πχ οπως στην περιπτωηση που αγορασεις κατι με 5$.

Επειδη διαβασα αυτα ,αλλα εχω διαβασει και συζητησεις ανθρωπων με υπαρκτες περιπτωσεις αγορας μετα απο το χρονολογικο οριο που αναφερεται για αυτο ρωταω το τι γινεται.

Και επειδη οπως λες στο ελλαδισταν, ισως χρειαζονται και τα δυο και τι λενε οι αποφασεις και τι εφαρμοζεται στην πραγματικοτητα , και ισως μερικες φορες να υπερτερει το 2ο.Τεσπα thx παντως.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2011, 11:43:17 μμ από george_1985 »

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #169 στις: Μάρτιος 31, 2011, 07:25:54 πμ »

Και επειδη οπως λες στο ελλαδισταν, ισως χρειαζονται και τα δυο και τι λενε οι αποφασεις και τι εφαρμοζεται στην πραγματικοτητα , και ισως μερικες φορες να υπερτερει το 2ο.Τεσπα thx παντως.


Επιμένεις αδικαιολόγητα να αναδεικνύεις, σαν πιο σημαντικές, τις ελάχιστες περιπτώσεις που αναφέρονται, γενικά, για καταβολή δασμών και δεν δέχεσαι τον συντριπτικά μεγαλύτερο αριθμό εισαγωγής προϊόντων, από τρίτες χώρες, χωρίς δασμούς, με τον ένα (χαμηλότερο τιμολόγιο, δώρο κλπ) ή τον άλλο τρόπο (ατέλεια 150 ευρώ).

Ακόμη, ζητάς να σου βεβαιώσει κάποιος το αυτονόητο, όταν αυτό δεν γίνεται σε καμία άλλη περίπτωση στην καθημερινότητά μας, στη χώρα που ζούμε.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος george_1985

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #170 στις: Μάρτιος 31, 2011, 01:54:58 μμ »
Για ποιες ελαχιστες περιπτωσεις αναφερεσαι και ποια πληοψηφια ,εδω ψαχνω ολο το ιντερνετ που να εχει κανει καποιος αγορα και να ειναι ανετος και να λεει οτι δεν θα πληρωσει τελωνειο ,(βασικα δεν εχω βρει κιολας ,οσο αφορα την ατελεια) ,απο την αλλη γεματο το ιντερνετ με το αντιθετο.Οσο αυτες με το χαμηλοτερο τιμολογιο ,ναι υπαρχουν πολλα παραδειγματα απλα βαζουν πολυ χαλοτερο τιμολογιο ισως αντε μεχρι 100$.

Ακομα και σε αυτο το ιντερνετ εδω χτες διαβασα τυχαια για ενα ατομο που αγορασε κατι 117ευρω κοστιζε το πακετο με μεταφορικα και πληρωσε κανονικα.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2011, 02:20:46 μμ από george_1985 »

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #171 στις: Απρίλιος 01, 2011, 02:12:33 μμ »
Να ρωτήσω κάτι διαφορετικό.
Πόσος χρόνος χρειάζεται να περάσει από την αγορά για να θεωρηθεί ένα προσωπικό αντικειμενο ότι δεν είναι καινούριο και έτσι να μην πληρώσει τους ανάλογους δασμούς ή καθόλου?? ???
Π.χ. Σε ταξίδι αγοράζω ένα ρολόι ή κάποιο άλλο προσωπικό αντικείμενο (π.χ. ένα χρυσαφικό ή ακόμα και ένα ακριβό ρούχο) από χώρα εκτός ΕΕ. Κατά τη διάρκεια της παραμονής μου εκεί το φοράω κανονικά και έτσι θεωρείται χρησιμοποιημένο και μπορεί να είναι "του κουτιού" ή ίσως να έχει και κάποια φθορά. Έχω βέβαια μαζί και τα κουτιά, χαρτιά του και απόδειξη αγοράς. Κατά την είσοδό μου στη χώρα το έχω μέσα στο κουτί του όπως και άλλα ρολόγια/χρυσαφικά που είχα μαζί μου όταν έφυγα από Ελλάδα. Με ποιο κριτήριο θα αξιολογηθεί ότι αυτό που αγόρασα από το εξωτερικό θα πρέπει ίσως να δασμολογηθεί, ενώ τα υπόλοιπα όχι?? Ο χρόνος που έχει περάσει (μερικές ημέρες) από την αγορά του, καθώς και η χρησιμοποίηση του πράγματος, μετράει?? ???

Να διευκρινήσω ότι κατα την έξοδό μου ουδείς με έλεγξε, ούτε δήλωσα κάπου τι περιέχουν οι βαλίτσες μου.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Φιλικά Ηλίας.

ΥΓ. Το παράδειγμα είναι φανταστικό και το έθεσα για να μας απαντήσουν οι "ειδικοί" τι γίνεται σ' αυτήν την περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος rugged

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 315
    • Προφίλ
    • Rugged
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #172 στις: Απρίλιος 01, 2011, 03:10:44 μμ »
Δεν έχει σχέση ο χρόνος από την αγορά αλλά η ποσότητα.

Για να δασμολογηθείς πρέπει:
(1) Να έχεις σε μετρητά πάνω από 10,000.00€ (ή αντίστοιχης αξίας σε άλλο νόμισμα)
(2) Να έχεις τόσα πολλά αντικείμενα (ρούχα, χρυσαφικά, κτλ) σε κουτιά μέσα στις αποσκευές σου, τα οποία να οδηγούν τον ελεγκτή σε συμπέρασμα ότι δεν είναι για ιδία χρήση αλλά για εμπόριο.

Βέβαια το (2) σηκώνει πολύ κουβέντα, αλλά αυτά είναι τα βασικά στοιχεία.

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #173 στις: Απρίλιος 01, 2011, 03:21:00 μμ »
Δεν έχει σχέση ο χρόνος από την αγορά αλλά η ποσότητα.

Για να δασμολογηθείς πρέπει:
(1) Να έχεις σε μετρητά πάνω από 10,000.00€ (ή αντίστοιχης αξίας σε άλλο νόμισμα)
(2) Να έχεις τόσα πολλά αντικείμενα (ρούχα, χρυσαφικά, κτλ) σε κουτιά μέσα στις αποσκευές σου, τα οποία να οδηγούν τον ελεγκτή σε συμπέρασμα ότι δεν είναι για ιδία χρήση αλλά για εμπόριο.

Βέβαια το (2) σηκώνει πολύ κουβέντα, αλλά αυτά είναι τα βασικά στοιχεία.
Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση, φίλε rugged.
Πώς όμως στοιχειοθετείται η "μεγάλη" ποσότητα από τη "μικρή"?? Βάσει αξίας αντικειμένων ή βάσει αριθμού αντικειμένων?? ???
Αν δηλαδή με βάση τα παραπάνω αγοράσω από χώρα εκτός ΕΕ, ένα-δυο ακριβά ρολόγια και ένα-δυο ακριβά χρυσαφικά, για ιδία χρήση βέβαια, δεν θα δασμολογηθώ, παρόλο που η συνολική τους αξία ξεπερνά (κατά πολύ) τα 150 €?? ???

Αποσυνδεδεμένος txcellas

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #174 στις: Απρίλιος 14, 2011, 12:10:57 πμ »
η μεθοδος να γραφουνε στα αντικειμενα οτι ειναι δωρα δασμολογειται;θελω να παρω κατι απο ebay που κανει κοντα στα 150 ευρω..

Αποσυνδεδεμένος rugged

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 315
    • Προφίλ
    • Rugged
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #175 στις: Απρίλιος 15, 2011, 10:36:23 πμ »
η μεθοδος να γραφουνε στα αντικειμενα οτι ειναι δωρα δασμολογειται;θελω να παρω κατι απο ebay που κανει κοντα στα 150 ευρω..

Όχι. "Gift" και δηλωμένη αξία όσο πιο μικρή γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος K2LINOS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 830
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #176 στις: Απρίλιος 29, 2011, 01:06:09 μμ »
Παιδια μια ερωτηση.Σκεφτομαι να κανω μια αγορα απο Νορβηγια,η οποια δεν ειναι μελος της Ευρωπαικης Ενωσης.Και εχω την εξης απορια,θα περασει απο τελωνειο το δεμα?????
Fortis B42 Black titanium-Sinn U2-Seiko kinetic- Ingersoll-PAW 1500GB-GW-5000B-1JR-Pam 312-Steinhart limited silver edition-Casio Frogman-GWF-1000-Longines Legend Diver-Ω Planet ocean 45,5mm-Breitling-Seawolf-Benarus Megalodo-GPR-b1000-🍎watch 4-Vostok energia bronze-GF-1000-Seiko zimbe srpa47j1

Αποσυνδεδεμένος rugged

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 315
    • Προφίλ
    • Rugged
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #177 στις: Απρίλιος 29, 2011, 01:27:03 μμ »
Παιδια μια ερωτηση.Σκεφτομαι να κανω μια αγορα απο Νορβηγια,η οποια δεν ειναι μελος της Ευρωπαικης Ενωσης.Και εχω την εξης απορια,θα περασει απο τελωνειο το δεμα?????

Ναι. Οποιαδήποτε εισαγωγή από 3ες χώρες (χώρες οι οποίες δεν ανήκουν στην Ε.Ε.) περνάει από τελωνείο.
Εκτός και αν η μεταφορά πληρεί αυτά που έχουμε πει παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος assassin88

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #178 στις: Μάιος 14, 2011, 07:48:56 μμ »
Το USPS Express Mail International είναι USPS ή ''καμουφλαρισμένο'' UPS??Αυτό το εξπρές με μπερδεύει ???

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #179 στις: Μάιος 14, 2011, 07:54:50 μμ »
USPS είναι το ταχυδρομείο της Αμερικής και η έκφραση, που αναγράφεις, αντιστοιχεί σε ταχεία διεθνή αποστολή.
Sub 16613 LN