Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1843750 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2160 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 06:24:29 μμ »
japan made μονο αυτο το μοντελο!!!!

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2161 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 07:40:53 μμ »
βρηκα αυτο:
http://www.seiyajapan.com/product/S-SARB017/SEIKO_Automatic_Alpinist_SARB017.html
μονο 38αρα κασα εχει το ρολοι???? ξενερα...

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2162 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 08:17:26 μμ »
να δεις και το καινουργιο μοντελο .....ειναι λιγο μεγαλυτερο αν θυμαμαι καλα

στο θεμα μεγεθους να εισαι σιγουρος οτι δεν θα πεσει ποτε εκτος μοδας ....

αντιθετα τα μεγαλα ρολογια ....βγαζουν ματι

εκτος αν εχεις χερουκλες !
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2163 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 11:58:18 μμ »
http://www.roachman.com/skmuseum/

αν δεν το εχετε ξαναδει, ριξτε μια ματια..  :)
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2164 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 12:21:41 πμ »
Πολυ ωραια σελιδα. ;)

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2165 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 10:53:08 πμ »
μολις παρελαβα δυο seiko sumo ....μολις φτιαξω το μπρασελε ....και το φορεσω θα σας πως τι λεει !
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2166 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 11:27:56 πμ »
μολις παρελαβα δυο seiko sumo ....μολις φτιαξω το μπρασελε ....και το φορεσω θα σας πως τι λεει !

Καλοφόρετο φίλε!  Λέει ... λέει ΠΟΛΛΑ λέει το SUMO

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2167 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 01:29:54 μμ »
μολις παρελαβα δυο seiko sumo ....μολις φτιαξω το μπρασελε ....και το φορεσω θα σας πως τι λεει !

Tην ώρα φαντάζομαι, τι άλλο να λέει;  ;D :P
Καλοφόρετα. Να δείχνουν μόνο καλές ώρες.

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2168 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 01:41:44 μμ »
Ωραιος ο φιλος Κωστας :D :D

Αποσυνδεδεμένος ggs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2169 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 11:11:35 μμ »
μολις παρελαβα δυο seiko sumo ....μολις φτιαξω το μπρασελε ....και το φορεσω θα σας πως τι λεει !

ACIDBLACK καλοφόρετα αλλά γιατί δυο;  ???  Ένα για το αριστερό και ενα για το δεξί; :D ;D

Αποσυνδεδεμένος kostis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2170 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 09:50:41 μμ »
Καλησπερα παιδεια διαβαζω εδω και λιγο καιρο και πραγματικα ειναι απιθανο forum!
Αποφασισα και γω την αγορα ενος seiko kinetic arctura το εχω εδω και λιγες μερες και εχω τρελαθει
Το πρωτο μου καλο ρολοι για τα λεφτα που μπορουσα να διαθεσω και εχω την εξης απορια στην πισω πλευρα λεει εκτος απο τον αριθμο 854891 και 7L22-OATO A4 το δευτερο ξερει κανεις τι σημαινει με εχει φαει η περιεργια.... ???
Γενικα εκανα καλη επιλογη? διοτι ηταν αρκετα βιαστικη το ειδα μου αρεσε μπηκα και το πηρα

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2171 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 11:16:24 μμ »
7L22 είναι η μηχανή, κανε λιγο googling και θα βρεις πολλά  :)
Το 854891 πρέπει να δειχνει ημερομηνία παραγωγής. Αλλά δε θυμάμαι πως διαβάζεται.  :-[
Καλοφόρετο και περιμένουμε καρπίσιες.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2172 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 11:38:09 μμ »
Το 854891 πρέπει να δειχνει ημερομηνία παραγωγής. Αλλά δε θυμάμαι πως διαβάζεται.  :-[


Συνοπτικά εδώ

Αυτόματα (αλλά όχι για όλες τις μηχανές/αύξοντες αριθμούς) εδώ

Αποσυνδεδεμένος panos7

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2173 στις: Δεκέμβριος 23, 2009, 12:24:09 μμ »
Γεια σας παιδια και Χρονια Πολλα
Ενδιαφερομαι για αυτο το ρολοι
http://www.seikowatches.com/products/premier/kinetic_ddmp/srx004p1.html
http://www.watchshopuk.com/mens-seiko-premier-watch-srx004p1-p99932343.html
Τι γνωμη εχετε;

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2174 στις: Δεκέμβριος 23, 2009, 12:40:26 μμ »
Ομορφο κομματι και καλο.Αλλα το θεωρω ακριβο για Kinetic ;)

Αποσυνδεδεμένος panos7

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2175 στις: Δεκέμβριος 23, 2009, 01:34:48 μμ »
Eδω στην Ελλαδα σιγουρα ειναι ακριβο..Παιζει γυρω στα 1000 απο οτι εχω δει...Με κατι λιγοτερο απο 700 αν το παρω απ'εξω καλα δεν ειναι?

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2176 στις: Δεκέμβριος 27, 2009, 12:40:13 μμ »
ψαξε και αλλο ....
κοιτα στο ε-μαρκετ στον γνωστο εμπορο που εχουμε αναφερθει πολλακις

να σου το βρει και ποσο θα σου κοστισει

του ζητησαμε να φερει ιδιαιτερο μοντελο κα το εκανε για την γυναικα ενος φιλου

δεν χανεις και τιποτα ....

να σου πω τι αληθεια δεν τρελαινομε για το συγκεκριμενο

αλλα ειναι γνωστο οτι φοραω diver ρολογια .....

θα κοιταζα κατι ποιο μοντερνο ....ενα arctura ....iσως !
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2177 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 01:22:37 πμ »
Καλησπέρα και από εμένα σε όλους τους φίλους της Seiko και όχι μόνο και καλώς σας βρήκα.
Εδώ και λίγο καιρό άρχισα να ενδιαφέρομαι και εγώ για τα αυτόματα μηχανικά ρολόγια και αν και στην αρχή είχα συνδέσει (λανθασμένα) αυτή την κατηγορία, με ρολόγια Swiss made, άρχισα να ξανα-ανακαλύπτω την Seiko.
Την ήξερα από παλιά βέβαια (όπως και η πλειοψηφία πιστεύω) από το δημοτικό και το γυμνάσιο ακόμα, όπου φίλοι τότε μου έλεγαν για την επιθυμία τους να αποκτήσουν ένα «πεντάρι».
Η δική μου «μανία» να αποκτήσω ένα Seiko ξεκίνησε λίγο καιρό πριν και το πρώτο που απέκτησα ήταν το SKZ245K1,  από γνωστό πωλητή στο E-market.
Βέβαια τότε με είχε καταλάβει πέρα από την Σεϊκίτιδα και μια μανία για τα μεγάλα ρολόγια, γιατί το ρολόι αυτό είναι πραγματικά τεράστιο. Και στο χέρι μου δείχνει ακόμα μεγαλύτερο, δεδομένης και της ιδιοτροπίας μου που δεν μπορώ να έχω το ρολόι σε άλλη θέση στο χέρι παρά επάνω στην κλείδωση στον καρπό.
Το ρολόι βέβαια ήταν και παραμένει απίστευτο. Το φόρεσα όλο το καλοκαίρι, μέρα – νύχτα (όπως συνηθίζω με τα ρολόγια μου άλλωστε), πλην των περιπτώσεων που ήθελα κάτι πιο επίσημο (γάμοι κ.λ.π.), παρόλο που το μέγεθός του σε συνδυασμό με τη θέση που το φορούσα με ενοχλούσε στις περισσότερες των περιπτώσεων.
Έτσι σιγά – σιγά άρχισα να ψάχνω για τον αντικαταστάτη του, το οποίο δεν θα μπορούσε να ήταν παρά ένα άλλο Seiko και αυτή τη φορά με μικρότερη διάμετρο.
Και βρέθηκε πολύ γρήγορα, δεν ήταν άλλο από το SNZF17J1 (το ιαπωνικό μοντέλο αυτή τη φορά).  Και σχηματίστηκε μια ωραία παραγγελία (δεδομένου ότι ήθελα και το SNK803K2 για μια φίλη που είχε ξετρελαθεί με αυτό, αλλά και ένα Casio G-Shock Mudman G-9000-8V, για τον αδελφό μου), έτσι για να αξίζουν και τα μεταφορικά.
Έγινε επαφή με το skywatches αρχικά αλλά δεν έστελνε τα δύο Seiko Ελλάδα είπε (λόγω πολιτικής της Seiko).
Δεύτερη επαφή με creationwatches και τα ρολόγια ήρθαν στα χέρια μου ταχύτατα, 30/12 η παραγγελία και 05/01 τα παρέλαβα χωρίς τίποτα άλλο (τελωνεία κ.λ.π.) ευτυχώς!
Και μια παρατήρηση – ερώτηση: στο δικό μου ρολόι, στην επιφάνεια εσωτερικά του κρυστάλλου φαίνονται κάποια «νερά» (είναι ορατά και στην καρπίσια φωτογραφία – με κλικ πάνω στο όνομα του ρολογιού, τόσο στο κέντρο του καντράν, εκεί όπου ενώνονται οι τρεις δείκτες, όσο και εκεί στην ώρα 7– ), να είναι απλώς κάτι που αν καθαριστεί εσωτερικά θα φύγει ? (δεν θέλω παρόλα αυτά να το δώσω για καθάρισμα ακόμα δεν το πήρα) ή να είναι κάποιο ελάττωμα το οποίο δεν διορθώνεται?
Πρώτο μου ποστ βέβαια στο φόρουμ και βγήκε αρκετά μεγάλο, ελπίζω να μην κουράζει στην ανάγνωση (τουλάχιστον όχι όσο στη δημιουργία του, παιδεύτηκα και λίγο με την εισαγωγή των υπερσυνδέσμων πάνω στους κωδικούς των μοντέλων για να βγάζει τις φωτογραφίες...).
Αυτά για αρχή, περισσότερες λεπτομέρειες και πληροφορίες καθώς και φωτό, μετά από λίγο καιρό συμβίωσης με το νέο μου ρολόι...
Παναγιώτης.

 


Αποσυνδεδεμένος SYZo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 426
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2178 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 09:37:19 πμ »
εγω στην θεση σου θα το εδινα.
αν υπαρχει υγρασια μεσα στο ρολοι θα ζητουσα αντικατασταση γιατι μπορει αυτο να το φθηρει μακροπροθεσμα. και μιας και μιλαμε για αυτοματαο ενας λογος παραπανω να το κανεις.
μπορει να μην εχει γινει σωστη στεγανοποιηση μπορει χιλια δυο.
η γνωμη μου ειναι ψαξτο και μην την χαριζεισ σε κανεναν ;D

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2179 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 10:39:35 μμ »
Καλησπέρα ξανά από εμένα,
Καταρχήν φίλε SYZo, δεν νομίζω ότι αυτό μέσα στο ρολόι είναι υγρασία, φαίνεται απλώς σαν να μην έχει καθαριστεί από όταν τοποθετήθηκε. Αν ήταν θέμα στεγανότητας δεν θα είχα δει και άλλα σημάδια το διάστημα αυτό που το φοράω? Είτε να είχε αυξηθεί η υγρασία στο εσωτερικό ή να είχε μειωθεί? Φαίνεται σαν να έχει ακουμπήσει ή πέσει κάτι πάνω στο κρύσταλλο το οποίο στη συνέχεια δεν καθαρίστηκε. Επίσης στο κρύσταλλο στην πίσω όψη, από όπου έχεις θέα του μηχανισμού δεν υπάρχει τίποτα πάνω, είναι πεντακάθαρο. Για τα υπόλοιπα τώρα έχουμε και λέμε:
Κατόπιν του πρώτου 10ήμερου συμβίωσης με το ρολόι έκανα κάποιες μετρήσεις, έτσι για να δω και εγώ που βρίσκεται. Λοιπόν έχουμε και λέμε:
Μετά από το πρώτο δεκαήμερο συνεχούς φορέματος 24/7, το ρολόι πήγαινε μπροστά σε σχέση με το ατομικό ρολόι που έχω σπίτι (αγορά από Lidl) και το οποίο καταφέρνει και συντονίζεται με την Γερμανία, κατά 2 λεπτά και 26 δεύτερα. 146 δεύτερα δηλαδή σε 10 μέρες, άρα αναλογικά αν το δούμε μιλάμε για 14,6 δεύτερα κερδίζει την ημέρα "just out of the box", όπως συνηθίζεται να λέγεται.
Ημερήσιες μετρήσεις θα κάνω αργότερα αφού του δώσω ένα διάστημα ώστε να "στρώσει" λίγο η μηχανή του.
Κάτα τα άλλα το ρολόι είναι εξαιρετικό, για τα χρήματά του μπορώ να πω φανταστικό, πολύ όμορφο και σε εμφάνιση, καλύτερο ίσως από τις φωτογραφίες που υπαρχουν στο νετ, αλλά με μάλλον λίγο αδύνατο lume, τουλάχιστον σε σχέση με το SKZ245, του οποίου το lume είναι σαν προβολέας!!! Αλλά το καλό είναι ότι επίσης κρατά ο φωτισμός του μέχρι το πρωϊ και ακόμα και στις 5 το πρωϊ καταφέρνεις να δεις την ώρα, ακόμα και σε απόλυτο σκοτάδι. Επίσης μια ακόμα διαφορά με το SKZ245, είναι ότι ο ρότοράς του δείχνει να γυρίζει λίγο πιο δύσκολα. Στο SKZ245 ακούγεται σαν βελούδο το κούρδισμά του και πραγματικά χαίρεσαι να ακούς τον ρότοτρα να γυρίζει, ενώ σε αυτό δεν έχει τόσο υπέροχο ήχο.
Από την άλλη έχει φανταστικό μπρασελέ, ωραία γυαλισμένο και δείχνει πολύ στιβαρό και ποιοτικό και με το κλασικό κούμπωμα ασφαλείς της ΣΕΙΚΟ. Και η στεφάνη του περιστρέφεται ομαλά με σαφή μετάβαση από "κλικ" σε "κλικ και πλήρης ταύτιση των ενδείξεών της με αυτή στο εσωτερικό του ρολογιού, ανά δύο κλικ περιστροφής. Έχει ωραία ματ βαφή, αλλά μάλλον είναι ένα από τα πιο ευαίσθητα σημεία του ρολογιού, για να παρουσιάσουν σημάδια φθοράς, έτσι νομίζω τουλάχιστον.
Η διαφορά του από το μοντέλο που κατασκευάζεται αν δεν κάνω λάθος στην Σιγκαπούρη (αυτό με τον κωδικό Κ1 στο τέλος, είναι η αναφορά "Made in Japan", στο κρύσταλλο πίσω και στο κάτω μέρος του καντράν στην ώρα 6, καθώς και το χαραγμένο Japan πάνω στον ρότορα, άλλα μάλλον έχει να κάνει περισσότερο με το ψυχολογικό κομμάτι του ότι έχεις το "αυθεντικό" μοντέλο, αν μπορείς να το πεις αυτό.
Πάντως προς το παρόν έχω μείνει κατευχαριστημένος και ενθουσιασμένος υπέρ του δέοντος από την αγορά μου και το χαζεύω κάθε τρεις και λίγο στο χέρι μου!