Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1843937 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6760 στις: Μάιος 21, 2019, 05:54:48 μμ »
Understanding Seiko: Who's Who of Watchmaking

https://www.youtube.com/watch?v=jzPQnJNtZG0

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6761 στις: Ιούνιος 14, 2019, 11:49:11 πμ »
Seiko Nano Universe SCVE045 Limited Edition




Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6762 στις: Ιούνιος 14, 2019, 01:07:21 μμ »
Seiko Nano Universe SCVE045 Limited Edition





WoW ! Τι ωραίο Zenith-look-alike είναι αυτό :up:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6763 στις: Ιούνιος 14, 2019, 01:10:21 μμ »
Ωραίο ρολόι και εμένα μου αρέσει ...!!!!!

άντε να δούμε τι θα πει και ο τυρόπιτας ...!!!!

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6764 στις: Ιούνιος 14, 2019, 06:32:23 μμ »
   

Αποσυνδεδεμένος vero

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 677
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6765 στις: Ιούνιος 27, 2019, 08:07:31 μμ »
Two new special edition Prospex Automatic Divers designed for the ultimate adventure seeker. These Prospex timepieces echo the sea with a blue wave patterned dial and sharp-edged second hand designed to mimic a great white shark fin. Available now on seikousa.com. (Ref. #SRPD21 #SRPD23 )


Στάλθηκε από το Redmi Note 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"And be a simple kind of man
Oh, be something you love and understand"

Αποσυνδεδεμένος gstavrin

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6766 στις: Ιούλιος 09, 2019, 12:17:50 μμ »
ελέησον και σώσον ημάς...από του Ρολογιού

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2354
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6767 στις: Ιούλιος 09, 2019, 01:43:10 μμ »
Ωραιο και αυτο το seiko!
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος stavros n.

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6768 στις: Ιούλιος 09, 2019, 05:56:01 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!Ενθουσιασμένος με το νέο μου prospex!!Στα άμεσα σχέδια μου η εύρεση γνήσιου blue strap...


pranks to pull on friends cars
pranks to pull on friends cars

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6769 στις: Ιούλιος 09, 2019, 06:53:40 μμ »
Καλωσόρισες στον υπέροχο κόσμο της SEIKO και των ρολογιών γενικότερα!!!
Να το χαρείς με υγεία!


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6770 στις: Ιούλιος 09, 2019, 08:44:58 μμ »
Με γειααα!! Υπεροχο κλασσικο σεικοο!!

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6771 στις: Ιούλιος 09, 2019, 08:50:41 μμ »
Καλοφορετο με υγεία ....

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6772 στις: Ιούλιος 09, 2019, 09:01:03 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!Ενθουσιασμένος με το νέο μου prospex!!Στα άμεσα σχέδια μου η εύρεση γνήσιου blue strap...


pranks to pull on friends cars
pranks to pull on friends cars
Σταύρο καλοφορετο με υγεία, θα σου γράψω λιγα πράγματα για τα νέα λουρακια της seiko επειδή περάσανε από τα χερια μου (μαύρο και μπλε).... Είναι πολύ μαλακά και πολύ άνετα στο χέρι αλλά δυστυχώς από τις πρώτες ημέρες η ματ επίστρωση φεύγει σε άσχετα σημεια αφήνοντας γυαλαδες και το λουρί απο τις πρώτες ημέρες φαίνεται λες και ειναι χρησιμοποιημένο και ταλαιπωρημένο για μήνες. Επίσης λόγω μεγάλου ποσοστού σιλικονης στην σύνθεση του κολλάει επάνω του οτι χνούδι η σκόνη υπάρχει γυρω τού (σε επαφη με ρούχο δε γίνεται χαμός) και μόνο με πλύσιμο βελτιώνεται προσωρινά η εικονα του. Σαφώς βεβαία αν δεν σε ενοχλούν τα παραπάνω προχωράς στην αγορά του.

Το ΟΕΜ citizen που του φοράς ηδη επάνω (κι απο αυτά εχω κάμποσα) είναι κλάσεις ανώτερο σε φινίρισμα και σε αντοχή κι ας είναι σκληρότερο και θα δείχνει καινούριο για πολύ καιρό. Αν σε ενοχλούν τα πλαϊνά γράμματα-αριθμοί (πίνακας αποσυμπίεσης) με ενα βαμβάκι, ελαφριά αλκοόλη μεχρι 90% και προσοχή φεύγουν πανεύκολα χωρίς να αφήσουν ίχνος η θαμπαδες.

Για τις χοντρές μπαρετες της seiko που μπαίνουν στριμωχτα στο συγκεκριμένο λουρί θα χρησιμοποιείς λιγο υγρό πιάτων (η υγρό σαπούνι γενικότερα) και θα γλιστράνε πανεύκολα μέσα και οταν θα θες να τις αφαιρέσεις απλά θα βαζεις τα λουρακια σε ενα μπωλ με διάλυμα σαπουναδας και ζεστού νερού για 10 λεπτά και θα αφαιρούνται επίσης πανεύκολα χωρίς να τις χαλασεις.

Τέλος για πιο ποιοτικό μπρασελέ απο τον δικο του οπως ο super jubillee 2 (η ακόμη περισσότερα λουριά) τσέκαρε τον strapcode ο οποίος ειναι κορυφή και δίνει πολλές επιλογές για το συγκεκριμένο ρολόι.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6773 στις: Ιούλιος 09, 2019, 09:23:53 μμ »
Σταύρο καλοφορετο με υγεία, θα σου γράψω λιγα πράγματα για τα νέα λουρακια της seiko επειδή περάσανε από τα χερια μου (μαύρο και μπλε).... Είναι πολύ μαλακά και πολύ άνετα στο χέρι αλλά δυστυχώς από τις πρώτες ημέρες η ματ επίστρωση φεύγει σε άσχετα σημεια αφήνοντας γυαλαδες και το λουρί απο τις πρώτες ημέρες φαίνεται λες και ειναι χρησιμοποιημένο και ταλαιπωρημένο για μήνες. Επίσης λόγω μεγάλου ποσοστού σιλικονης στην σύνθεση του κολλάει επάνω του οτι χνούδι η σκόνη υπάρχει γυρω τού (σε επαφη με ρούχο δε γίνεται χαμός) και μόνο με πλύσιμο βελτιώνεται προσωρινά η εικονα του. Σαφώς βεβαία αν δεν σε ενοχλούν τα παραπάνω προχωράς στην αγορά του.

Το ΟΕΜ citizen που του φοράς ηδη επάνω (κι απο αυτά εχω κάμποσα) είναι κλάσεις ανώτερο σε φινίρισμα και σε αντοχή κι ας είναι σκληρότερο και θα δείχνει καινούριο για πολύ καιρό. Αν σε ενοχλούν τα πλαϊνά γράμματα-αριθμοί (πίνακας αποσυμπίεσης) με ενα βαμβάκι, ελαφριά αλκοόλη μεχρι 90% και προσοχή φεύγουν πανεύκολα χωρίς να αφήσουν ίχνος η θαμπαδες.

Για τις χοντρές μπαρετες της seiko που μπαίνουν στριμωχτα στο συγκεκριμένο λουρί θα χρησιμοποιείς λιγο υγρό πιάτων (η υγρό σαπούνι γενικότερα) και θα γλιστράνε πανεύκολα μέσα και οταν θα θες να τις αφαιρέσεις απλά θα βαζεις τα λουρακια σε ενα μπωλ με διάλυμα σαπουναδας και ζεστού νερού για 10 λεπτά και θα αφαιρούνται επίσης πανεύκολα χωρίς να τις χαλασεις.

Τέλος για πιο ποιοτικό μπρασελέ απο τον δικο του οπως ο super jubillee 2 (η ακόμη περισσότερα λουριά) τσέκαρε τον strapcode ο οποίος ειναι κορυφή και δίνει πολλές επιλογές για το συγκεκριμένο ρολόι.

Α ρε Γιωργο!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6774 στις: Ιούλιος 09, 2019, 09:28:15 μμ »
καλοφορετο Σταυρο!

Γιωργο εισαι δασκαλος μεγαλος!!
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος stavros n.

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6775 στις: Ιούλιος 10, 2019, 01:02:17 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ!Γώργο σε υπέρευχαριστώ για το χρόνο σου και τις συμβουλές σου που με γλύτωσαν 60 ευρώ από το rubber strap!θα το αφήσω ως έχει!Το Super Jubilee μου αρέσει και εμένα πάρα πολύ και μάλιστα είδα ένα βίντεο με κάποιον που είχε χαράξει το λογότυπο της PADI στο μπρασελέ και του πήγαινε πολύ!
Αν και δεν θα έπαιρνα Seiko από μόνος μου( το  ρολόι μου το έκαναν δώρο) καθότι πίστευα οτι  δεν θα έβρισκε wrist time, ομολογώ ότι με εντυπωσίασε πάρα πολύ και δεν το έχω βγάλει από τότε!Είναι εξαιρετικά ποιοτικό,cool και stress free, ιδανικό για καλοκαίρι!Το μόνο του μειονέκτημα ήταν το βάρος του με το μπρασελε αλλά αυτό λύθηκε με το rubber strap!

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6776 στις: Ιούλιος 10, 2019, 02:08:31 μμ »
Α ρε Γιωργο!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

καλοφορετο Σταυρο!

Γιωργο εισαι δασκαλος μεγαλος!!

Παίδες ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ!Γώργο σε υπέρευχαριστώ για το χρόνο σου και τις συμβουλές σου που με γλύτωσαν 60 ευρώ από το rubber strap!θα το αφήσω ως έχει!Το Super Jubilee μου αρέσει και εμένα πάρα πολύ και μάλιστα είδα ένα βίντεο με κάποιον που είχε χαράξει το λογότυπο της PADI στο μπρασελέ και του πήγαινε πολύ!
Αν και δεν θα έπαιρνα Seiko από μόνος μου( το  ρολόι μου το έκαναν δώρο) καθότι πίστευα οτι  δεν θα έβρισκε wrist time, ομολογώ ότι με εντυπωσίασε πάρα πολύ και δεν το έχω βγάλει από τότε!Είναι εξαιρετικά ποιοτικό,cool και stress free, ιδανικό για καλοκαίρι!Το μόνο του μειονέκτημα ήταν το βάρος του με το μπρασελε αλλά αυτό λύθηκε με το rubber strap!

Σταύρο δεν κάνει τίποτε. Αν και όχι στην έκδοση padi μερικές φώτο απο το μαυράκι μου με τον υπέροχο miltat για να δεις τι ταίριασμα κάνει.





''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος stavros n.

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6777 στις: Ιούλιος 10, 2019, 03:41:22 μμ »
Γιώργο είναι πολύ ωραίο και του πάει πολύ!Επίσης είδα ότι πουλάς και ένα καταπληκτικό special edition PADI!
Τυχερός ο νέος ιδιοκτήτης του,εμένα το δικό μου μου έφτιαξε τη διάθεση περίπου με τον ίδιο τρόπο όπως όταν είχα πάρει το πρώτο μου rolex submariner!

Αποσυνδεδεμένος gstavrin

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6778 στις: Ιούλιος 25, 2019, 02:04:18 μμ »
Σήμερα μετά από πολύ καιρό, ένα αγαπημένο κομμάτι!  (λίγο ταλαιπώρια με τα pins στα links του bracelet αλλά δεν πειράζει  :D )

Seiko Turtle PVD by yannisstavrinos, on Flickr
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2019, 02:14:35 μμ από gstavrin »
ελέησον και σώσον ημάς...από του Ρολογιού

Αποσυνδεδεμένος gstavrin

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6779 στις: Ιούλιος 26, 2019, 02:06:08 μμ »
 :o

Ρ Ο Λ Ο Γ Α Ρ Α      ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ    SEIKO Η ΘΑΝΑΤΟΣ ΡΕ.ΜΗ ΤΑ ΣΚΑΤΕ ΣΤΟΥΣ ΕΛΒΕΤΟΥΣ ΣΑΣ ΚΛΕΒΟΥΝ...



Στάλθηκε από άλλο πλανήτη
ελέησον και σώσον ημάς...από του Ρολογιού