Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1844329 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6380 στις: Απρίλιος 25, 2018, 03:30:56 μμ »
το bezel τι μετράει, τη μπαταρία?? ;)
Παναγιώτη δε νομίζω. Υπάρχει μετρητής μπαταρίας κάτω στη μέση.

(sent from my samsung smartphone using tapatalk)

"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6381 στις: Απρίλιος 25, 2018, 03:32:10 μμ »
;D ;D ;D
Τι θελεις να μετραει;
Και εδω θεοστραβο.
Τι καλός άνθρωπος, μέλι στάζουν όλα σου τα σχόλια...

(sent from my samsung smartphone using tapatalk)

"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6382 στις: Απρίλιος 25, 2018, 03:39:48 μμ »
μέλι στάζουν όλα σου τα σχόλια...

(sent from my samsung smartphone using tapatalk)
Αντωνη είναι γνωστο.
Αφου οποιος θελει να φτιαξη λουκουμάδες η τηγανητες με μελι σε μενα ερχεται και του λεω 5-6 λογακια ;D

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6383 στις: Απρίλιος 25, 2018, 03:44:55 μμ »
Παναγιώτη δε νομίζω. Υπάρχει μετρητής μπαταρίας κάτω στη μέση.

(sent from my samsung smartphone using tapatalk)

ναι το ξέρω :) απλά δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6384 στις: Απρίλιος 25, 2018, 04:55:40 μμ »
Ότι νόημα έχει το bezel και στα αναλογικά ρολογια. Αν προσεξεις, τα λεπτά της ώρας φαίνονται περιμετρικά του ρολογιού, σα να υπάρχει λεπτοδεικτης.


Στάλθηκε από το OnePlus 5 χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6385 στις: Απρίλιος 25, 2018, 05:01:37 μμ »
Ότι νόημα έχει το bezel και στα αναλογικά ρολογια. Αν προσεξεις, τα λεπτά της ώρας φαίνονται περιμετρικά του ρολογιού, σα να υπάρχει λεπτοδεικτης.


Στάλθηκε από το OnePlus 5 χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σωστος

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6386 στις: Απρίλιος 26, 2018, 01:28:34 μμ »
Ο solojapan αναρτει στο facebook περι misalignment

''Πρόσφατα παρατήρησα ότι η γραμμή skx-K παρουσιάζει πολύ λιγότερα θέματα σχετικά με τη συνήθη απευθυγράμμιση στην κλήση που έχουμε βρει πάρα πολλές φορές σε αυτό το μοντέλο. Έτσι ρώτησα χθες τον φίλο μου στη σέικο Ιαπωνία για να μάθω γιατί... μου είπε ότι η σέικο συνειδητοποίησε ότι το εργοστάσιο που έχουν στη μαλαισία λειτουργεί πιο αποτελεσματικά από αυτό στην Κίνα, είναι πιο προσεγμένο και ακριβές. Τότε ρώτησα, γιατί αυτό; Και είπε ότι στη μαλαισία περίπου το 95 % των ανθρώπων που εργάζονται στο εργοστάσιό τους είναι γυναίκες, και κάνουν τα πράγματα καλύτερα, λιγότερο όγκο τεμαχίων την ώρα αλλά πολύ λιγότερα λάθη. 👍
Πιθανότατα από τώρα και στο εξής, θα είμαστε πιο ευτυχισμένοι κάθε φορά που θα αγοράσουμε ένα από αυτά τα μοντέλα! Λιγότερη τιμή και καλύτερη ποιότητα... αγαπώ τον συνδυασμό!!!

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6387 στις: Μάιος 02, 2018, 03:16:31 μμ »
Αγαπητοί seiko fans σήμερα έπαθα πλάκα οταν μου είπαν απο τη Seiko οτι ο μπρασελές του sbgf009 καινούργιος κοστίζει 500€,μα καλά τι στο καλό γίνεται και οι μπρασελέδες είναι τόσο ακριβοί?Αν είναι δυνατόν... επειδή αγόρασα δεύτερο χέρι το ρολόι ο μπρασελές είναι καλός για το χέρι μου, αλλα μικρός για κάποιο άλλο οικογενειακό άτομο που ήθελα να δώσω το ρολόι...Κρίμα.Φιλική συμβουλή προσέχετε τα κοματάκια απο τυχόν μπρασελέδες που έχετε αφαιρέσει,γιατί αν χαθούν θα πρέπει να βάλετε βαθιά το χέρι στην τσέπη για την αντικατάσταση τους η για καινούργιο original μπρασελέ...,την έχω πατήσει και με άλλους μπρασελέδες...

Στάλθηκε από το 8079 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6388 στις: Μάιος 02, 2018, 03:20:22 μμ »
Ξεχασες να γραψεις SEIKO RULES.

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6389 στις: Μάιος 02, 2018, 03:26:10 μμ »
Το ρολόι αυτό πωλείται επίσημα στην Ελλάδα και είναι τωρινής παραγωγής (όχι discontinued) ?

Εάν όχι τότε λογική είναι η τιμή καθότι θα είναι ειδική παραγγελία.

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6390 στις: Μάιος 02, 2018, 05:39:06 μμ »
Το ρολόι αυτό πωλείται επίσημα στην Ελλάδα και είναι τωρινής παραγωγής (όχι discontinued) ?

Εάν όχι τότε λογική είναι η τιμή καθότι θα είναι ειδική παραγγελία.
Δεν πωλείται στην Ελλάδα είναι vintage GS αλλά μέσα απο το σύστημα τους μπορούν να δούν αν υπάρχουν ανταλακτικά και να παραγγελθούν.

myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6391 στις: Μάιος 02, 2018, 05:44:06 μμ »
Ξεχασες να γραψεις SEIKO RULES.
Τι καλός άνθρωπος...

(sent from my samsung smartphone using tapatalk)

"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6392 στις: Μάιος 02, 2018, 05:45:50 μμ »
Ξεχασες να γραψεις SEIKO RULES.
Χαχαχααααα για πήγαινε ρώτα και στη Rolex πόσο έχει ενας μπρασελές να γελάσουμε λίγο, κάτω απο 2000€ δύσκολα νομίζω φυσικά και seiko rules,και κατα δεύτερον αγαπητε Aris ο μπρασελές στο GS είναι πολύ καλύτερος απο πολύ πιο ακριβά ρολόγια.Στο tudor 74000 που έχω μόνο που δεν μου έκοψε το χέρι όταν το φόραγα,ο χειρότερος μπρασελές του κόσμου με διαφορά,η που οταν εβγαζες και εβαζες το ρολόι χαλάρωνε και άνοιγε μόνος του...Άστα αυτά τώρα.Στο GS απλά δεν τον καταλαβαίνεις καθόλου.

Α SEIKO RULES Πάντα.
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6393 στις: Μάιος 02, 2018, 05:51:50 μμ »
Μιας που κουβεντα γινεται, τυχαία επειδή ρώτησα στη μπουτικ της Ω  πριν 10 ημερες για μπρασελε για το Planet Ocean (42mm), μου είπανε 640ευρώ παραγγελία από Ελβετία και παραδοση σε 1 εβδομαδα.

Και μου ακουστηκε και τσιμπημενο.
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6394 στις: Μάιος 02, 2018, 05:55:17 μμ »
Χαχαχααααα για πήγαινε ρώτα και στη Rolex πόσο έχει ενας μπρασελές να γελάσουμε λίγο
Ρολεξ παιρνεις όχι φτηνο πραγματα ::)

Α SEIKO RULES Πάντα.
Ετσι.
Τωρα ηρθες στα ισια σου.
Αλλα και να το ξεχασεις θα σου το θυμησω εγω ;D

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6395 στις: Μάιος 02, 2018, 05:56:35 μμ »
Μιας που κουβεντα γινεται, τυχαία επειδή ρώτησα στη μπουτικ της Ω  πριν 10 ημερες για μπρασελε για το Planet Ocean (42mm), μου είπανε 640ευρώ παραγγελία από Ελβετία και παραδοση σε 1 εβδομαδα.

Και μου ακουστηκε και τσιμπημενο.
Ελα βρε Αποστολη και εσυ με το παλιο Ωμεγα σου :lol:

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6396 στις: Μάιος 02, 2018, 06:12:39 μμ »
Δεν πωλείται στην Ελλάδα είναι vintage GS αλλά μέσα απο το σύστημα τους μπορούν να δούν αν υπάρχουν ανταλακτικά και να παραγγελθούν.

αυτό ακριβώς εννοώ...πρόκειται για κομμάτι που δεν ερχόταν καν στην Ευρώπη επίσημα οπότε και δεν υπάρχει σε "επίσημο" τιμοκατάλογο...δεδομένου του ότι είναι και vintage μπορούν να χρεώνουν σχεδόν ότι θέλουν

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6397 στις: Μάιος 02, 2018, 07:13:12 μμ »
Αγαπητοί seiko fans σήμερα έπαθα πλάκα οταν μου είπαν απο τη Seiko οτι ο μπρασελές του sbgf009 καινούργιος κοστίζει 500€,μα καλά τι στο καλό γίνεται και οι μπρασελέδες είναι τόσο ακριβοί?Αν είναι δυνατόν... επειδή αγόρασα δεύτερο χέρι το ρολόι ο μπρασελές είναι καλός για το χέρι μου, αλλα μικρός για κάποιο άλλο οικογενειακό άτομο που ήθελα να δώσω το ρολόι...Κρίμα.Φιλική συμβουλή προσέχετε τα κοματάκια απο τυχόν μπρασελέδες που έχετε αφαιρέσει,γιατί αν χαθούν θα πρέπει να βάλετε βαθιά το χέρι στην τσέπη για την αντικατάσταση τους η για καινούργιο original μπρασελέ...,την έχω πατήσει και με άλλους μπρασελέδες...

Στάλθηκε από το 8079 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιώργο καλησπέρα, εγώ σε πρώτη φάση θα έβγαζα φώτο τον μπρασελέ και με τον κωδικό του θα έστελνα email Ιαπωνία στα κεντρικά ρωτώντας αν μπορούν να μου προμηθεύσουν έξτρα κομμάτια για τον μπρασελέ και φυσικά με τι κόστος. Αν δεν μου δίνανε οικονομική λύση οι Ιάπωνες θα έκανα αναζήτηση (πάντα με τον κωδικό του μπρασελέ) παντού στο ίντερνετ για να βρω αυτόν η έστω έξτρα κομμάτια. Σαν τελευταία λύση και εφόσον πάντα δεν θέλεις να του βάλεις ένα λουράκι επάνω η άλλον μπρασελέ (seiko η aftermarket) μπορείς μετρώντας τις διαστάσεις του clasp (αν θυμάμαι καλά φοράει μικρό clasp το συγκεκριμένο ρολόι) να προμηθευτείς άλλο clasp (seiko η aftermarket) μεγαλύτερο σε μήκος που θα έχει και τρυπούλες μικρορυθμίσεων και θα κάνεις την δουλειά σου.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6398 στις: Μάιος 03, 2018, 04:35:26 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ειλικρινά με βοηθήσατε πάρα πολύ...θα το ψάξω να δω τι μπορώ να κάνω

SEIKO RULES Aris911 μόνο αγάπη φίλε

Να πω παντως συμπληρωματικά οτι ο μπρασελές του συγκεκριμένου seiko είναι απίστευτα ξεκούραστος και φαίνεται πολύ ποιοτικός.

JAPAN FOR EVER.

Στάλθηκε από το 8079 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #6399 στις: Μάιος 03, 2018, 05:15:26 μμ »
SEIKO RULES Aris911 μόνο αγάπη φίλε
Εσυ και ο Ποτσετης :lol: