Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1843380 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DIMITRIS-MILANO

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4680 στις: Ιούλιος 31, 2016, 04:34:21 μμ »
εδω και η επίσκεψη στο εργοστασιο

http://www.fratellowatches.com/seiko-factory-visit-trip-report-part-1/
Be plural, like the Universe
www.rolexmagazine.com

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4681 στις: Ιούλιος 31, 2016, 05:17:57 μμ »
Εσύ και η απολύτως συντριπτική πλειοψηφία των μελών σε όλα τα ρολογοφόρα ακόμα και στα φίλα προσκείμενα στην Σεικο.
Και όλοι οι WIS επαναλαμβάνουν τον σεβασμό και το εκφράζουν δημοσίως για την ποιότητα αυτών των Σεικο αλλά σε αγορά δεν προχωράνε. Και δεν μιλάμε για φαινόμενο που το συναντάς στην Ελλάδα των 1000 (με το ζόρι) WIS αλλά παγκοσμίως. Ειδικά στην Ελλάδα, 3 περιπτώσεις ξέρω που έχουν GS και ο ένας το πώλησε. Τυχαίο, δεν νομίζω.

Ξέρεις πόσα Rolex πωλούνται καθημερινά στην Ελλάδα; Δε σημαίνει κάτι αυτό!
Φαντάζομαι οτι συμφωνείς Πανο οτι πολλές φορές η ( ακόμη και συντριπτική) πλειοψηφία δεν έχει πάντα δίκιο έτσι δεν ειναι;
Σε κάθε περίπτωση αν έχεις κάποιον υπόψη σου που ανταλλάσσει Grand Seiko με base Panerai ενημερωσέ με γιατί όπως πολύ καλά είπες είμαστε λίγοι οι "τρελοί".


Sent from my iPhone using Tapatalk
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4682 στις: Ιούλιος 31, 2016, 05:43:20 μμ »
Ξέρεις πόσα Rolex πωλούνται καθημερινά στην Ελλάδα; Δε σημαίνει κάτι αυτό!
Φαντάζομαι οτι συμφωνείς Πανο οτι πολλές φορές η ( ακόμη και συντριπτική) πλειοψηφία δεν έχει πάντα δίκιο έτσι δεν ειναι;
Σε κάθε περίπτωση αν έχεις κάποιον υπόψη σου που ανταλλάσσει Grand Seiko με base Panerai ενημερωσέ με γιατί όπως πολύ καλά είπες είμαστε λίγοι οι "τρελοί".


Sent from my iPhone using Tapatalk


Δεν ξέρω αλλα αν κρίνω αναλογικά από το πόσους εχουν ρολεξ στα φορα μας και τα εκατομμύρια των πωλήσεων της εταιρείας, υποθέτω πολλά.  Ότι ειναι ενα ρολόι που πουλάει καλά και ειναι και πολυ εύκολο σην μεταπώληση χωρις να χάνει τα λεφτά του ο πωλητής;

Ειναι ο κανόνας όμως, ο οποίος εχει και τις εξαιρέσεις του.

Το γεγονός οτι δεν μπορεις να βρεις ενα για να το, έστω, δεις από κοντά (όπως είπες κι εσυ παραπάνω στο δικό σου ποστ) δεν σου λεει κάτι ;
Γυρνάμε γύρω γύρω από το θέμα ενώ ολοι ξέρουμε την αλήθεια. Ειναι ρολογάρες τα GS ;  Είναι. Πας ταμείο για GS ; Όπως προκύπτει και αποδεικνύεται  από τον ιδιο τον μικρόκοσμό μας, δεν πας.




Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4683 στις: Ιούλιος 31, 2016, 06:02:29 μμ »
Ωραία συζήτηση, βέβαια δεν μπαίνει η παράμετρος του "θέλω GS αλλά από που θα το πάρω; που θα το δω στο χέρι μου, που θα το πάω για σέρβις;". Βλέπω τελευταία ανοίγουν πολλές Seiko boutique σε Ευρωπαικό έδαφος οπότε τα πρώτα 2 ερωτήματα σταδιακά λύνονται. Προσέξατε ότι υπάρχουν ήδη δύο στη ...Βουλγαρία;

Υποθέτω ότι έχουν αρχίσει να εκπαιδεύουν και ρολογάδες στο σέρβις στην Ευρώπη, κάτι που θα δούμε λίαν συντόμως. Προς το παρόν αν θες να κάνεις service όχι σε ένα GS αλλά σε ένα ΜΜ φεύγει Ιαπωνία με κόστος από όσο ξέρω από Γερμανία 450 ευρώ. Όταν ανοίξει επίσημα service center για GS η Seiko σε Ευρωπαικό έδαφος θα δούμε πραγματικά τι γίνεται. Τώρα ναι, χαίρω πολύ, όλοι τα "παραδέχονται" αλλά μέχρι εκεί. Και το ότι υπάρχουν τόσα πολλά JDM ήδη στην Ελλάδα, με διάθεση μόνο mail order από Ιαπωνία και διαφήμιση στόμα με στόμα, δείχνει τι θα γίνει αν η διάθεση γίνεται επίσημα.

Άσε ο Έλληνας είναι ψώνιο από τα λίγα. Αν αρχίσει επίσημα διάθεση και πάνε για γαμορόλογα τα πεθερικά με το που θα ακούσουν GRAND Seiko θα πουν αυτό, τι πανέρια και καλάθια μας λες τώρα  ;D

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4684 στις: Ιούλιος 31, 2016, 06:27:21 μμ »

Δεν ξέρω αλλα αν κρίνω αναλογικά από το πόσους εχουν ρολεξ στα φορα μας και τα εκατομμύρια των πωλήσεων της εταιρείας, υποθέτω πολλά.  Ότι ειναι ενα ρολόι που πουλάει καλά και ειναι και πολυ εύκολο σην μεταπώληση χωρις να χάνει τα λεφτά του ο πωλητής;

Ειναι ο κανόνας όμως, ο οποίος εχει και τις εξαιρέσεις του.

Το γεγονός οτι δεν μπορεις να βρεις ενα για να το, έστω, δεις από κοντά (όπως είπες κι εσυ παραπάνω στο δικό σου ποστ) δεν σου λεει κάτι ;
Γυρνάμε γύρω γύρω από το θέμα ενώ ολοι ξέρουμε την αλήθεια. Ειναι ρολογάρες τα GS ;  Είναι. Πας ταμείο για GS ; Όπως προκύπτει και αποδεικνύεται  από τον ιδιο τον μικρόκοσμό μας, δεν πας.




Sent from my iPhone using Tapatalk
Πανο δε διαφωνούμε σε κάτι άλλο παρά μόνο στο αν πας ή όχι ταμείο!
Εγώ λέω οτι πας άνετα μόλις αυτό γίνει πρακτικά εφικτό εσύ λες όχι!
Μένει να φανεί παρακάτω τι ισχύει!
Ο χρόνος θα δείξει!
Σε οτι με αφορά ειναι απλά ζήτημα χρόνου να αποκτήσω GS (μόλις το βρω χαχαχα) και θα δούμε τι εχει να "πει" ο κόσμος μόλις η ευκολία αγοράς και συντήρησης των GSs γίνει αντίστοιχη αυτής των Rolex ... σύντομα εύχομαι!


Sent from my iPhone using Tapatalk
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4685 στις: Ιούλιος 31, 2016, 07:07:01 μμ »
Πάνο και εγώ ενδιαφέρομαι για ανταλλαγή Base Panerai (και ας μην έχω!!!! Προτίθεμαι να αγοράσω για να το ανταλλάξω με GS!!!!!!!!!!!!!).
Όπως πολύ σωστά είπε ο Νίκος σε λίγο τα GS θα αλώσουν την Ευρωπαική αγορά μόλις ανοίξουν επί Ευρωπαικού εδάφους τα αντίστοιχα service centers!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4686 στις: Ιούλιος 31, 2016, 08:34:38 μμ »
Πάνο και εγώ ενδιαφέρομαι για ανταλλαγή Base Panerai (και ας μην έχω!!!! Προτίθεμαι να αγοράσω για να το ανταλλάξω με GS!!!!!!!!!!!!!).
Όπως πολύ σωστά είπε ο Νίκος σε λίγο τα GS θα αλώσουν την Ευρωπαική αγορά μόλις ανοίξουν επί Ευρωπαικού εδάφους τα αντίστοιχα service centers!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk



Εεεεελα ! Κι εσυ την άλωση της Ευρώπης περιμένεις Χαρίλαε ;!;! Κι εγω που νομιζα οτι περιμένεις να δώσεις το Tudor και το Orient και το εχεις χτυπήσει ήδη το GS.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4687 στις: Ιούλιος 31, 2016, 08:59:40 μμ »


Εεεεελα ! Κι εσυ την άλωση της Ευρώπης περιμένεις Χαρίλαε ;!;! Κι εγω που νομιζα οτι περιμένεις να δώσεις το Tudor και το Orient και το εχεις χτυπήσει ήδη το GS.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Πάνο είδες που βγαίνουν σιγά σιγά τα λεγόμενά μου!!!!!!!!
Όντως το TUDOR και το ORIENT θέλω να δώσω αλλά αν γίνεται να πάρω ένα Base και να το τραμπάρω με το GS για πιο γρήγορα τότε "βουρ στον πατσά"!!!!!!!
Η άλωση της Ευρώπης (όπως το λες!!) είναι ήδη σε εξέλιξη και σε πάρα πολλά επίπεδα!
Ο ερχομός των GS και των αντίστοιχων service center τους απλά θα αποτελέσει το κερασάκι στην τούρτα μιας Ευρώπης που γερασμένης και οικονομικά διαλυμένης θα διανύσει τον (ιστορικό) κύκλο της, κάτι αντίστοιχο με την μαύρη περίοδο 70 - 80 που οι περισσότερες εταιρίες φαλήρισαν και μόνο η κρατική ενίσχυση της Ελβετικής κυβέρνησης απέτρεψε τον πλήρη αφανισμό τους. Όσο για τις Γερμανικές καινοφανείς εταιρίες θα ακολουθήσουν την μοίρα των "αρπαχτών" από Ασιάτες "επενδυτές".
Πάντως θα κρατήσω και ένα TUDOR (μαντεψιά για την Daytona του αύριο!!!), τον Μπλέ Χρονογράφο!



Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4688 στις: Ιούλιος 31, 2016, 09:05:37 μμ »

Πάνο είδες που βγαίνουν σιγά σιγά τα λεγόμενά μου!!!!!!!!
Όντως το TUDOR και το ORIENT θέλω να δώσω αλλά αν γίνεται να πάρω ένα Base και να το τραμπάρω με το GS για πιο γρήγορα τότε "βουρ στον πατσά"!!!!!!!
Η άλωση της Ευρώπης (όπως το λες!!) είναι ήδη σε εξέλιξη και σε πάρα πολλά επίπεδα!
Ο ερχομός των GS και των αντίστοιχων service center τους απλά θα αποτελέσει το κερασάκι στην τούρτα μιας Ευρώπης που γερασμένης και οικονομικά διαλυμένης θα διανύσει τον (ιστορικό) κύκλο της, κάτι αντίστοιχο με την μαύρη περίοδο 70 - 80 που οι περισσότερες εταιρίες φαλήρισαν και μόνο η κρατική ενίσχυση της Ελβετικής κυβέρνησης απέτρεψε τον πλήρη αφανισμό τους. Όσο για τις Γερμανικές καινοφανείς εταιρίες θα ακολουθήσουν την μοίρα των "αρπαχτών" από Ασιάτες "επενδυτές".
Πάντως θα κρατήσω και ένα TUDOR (μαντεψιά για την Daytona του αύριο!!!), τον Μπλέ Χρονογράφο!



Sent from my iPad using Tapatalk




Είσαι μεγάλο τρολ...



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4689 στις: Ιούλιος 31, 2016, 09:20:37 μμ »
Να σημειώσω επειδή αναφέρθηκε το όνομά μου οτι ΕΓΩ δε μίλησα για άλωση.
Τι να πω! Τελικά κάποια πράγματα δε θα αλλάξουν ποτέ ... όπως η ειρωνία για παράδειγμα! Λυπάμαι πολύ!


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2016, 09:27:30 μμ από omegasnik »
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4690 στις: Ιούλιος 31, 2016, 09:23:32 μμ »
Να σημειώσω επειδή αναφέρθηκε το όνομά μου οτι ΕΓΩ δε μίλησα για άλωση.
Τι να πω! Τελικά κάποια πράγματα δε θα αλλάξουν ποτέ ... όπως οι ειρωνία για παράδειγμα! Λυπάμαι πολύ!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δηλαδή Νίκο τι είπα που σε πείραξε;!


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4691 στις: Ιούλιος 31, 2016, 09:32:22 μμ »
Δηλαδή Νίκο τι είπα που σε πείραξε;!


Sent from my iPad using Tapatalk
Δεν είπες κάτι που με πείραξε Χαρίλαε! Φαντάζομαι τα είπες σοβαρά! Αντίθετα ο Πανος αναρωτήθηκε αν ΚΙ ΕΣΥ περιμένεις την άλωση της Ευρώπης για να πάρεις GS το οποίο θεώρησα ειρωνικό.


Sent from my iPhone using Tapatalk
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4692 στις: Ιούλιος 31, 2016, 09:43:41 μμ »
Δεν είπες κάτι που με πείραξε Χαρίλαε! Φαντάζομαι τα είπες σοβαρά! Αντίθετα ο Πανος αναρωτήθηκε αν ΚΙ ΕΣΥ περιμένεις την άλωση της Ευρώπης για να πάρεις GS το οποίο θεώρησα ειρωνικό.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Α!!!!!!!!
Εντάξει με τον Πάνο δεν έχω πρόβλημα μιας και τον γνωρίζω και μπορούμε στο επίπεδο αυτό του χιούμορ (νομίζω!;).
Πάντως το GS είναι πολυυυυυυυύ κοντά!


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4693 στις: Ιούλιος 31, 2016, 09:50:11 μμ »
Α!!!!!!!!
Εντάξει με τον Πάνο δεν έχω πρόβλημα μιας και τον γνωρίζω και μπορούμε στο επίπεδο αυτό του χιούμορ (νομίζω!;).
Πάντως το GS είναι πολυυυυυυυύ κοντά!


Sent from my iPad using Tapatalk
Στο εύχομαι ολόψυχα Χαριλαε!
Απλά η ειρωνία (έστω και φιλική) ειναι η συνήθης κατάληξη σε τέτοιες κουβέντες όπως ανέφερα και σε προηγούμενη ανάρτησή μου! Κανένα πρόβλημα!


Sent from my iPhone using Tapatalk
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4694 στις: Ιούλιος 31, 2016, 10:00:15 μμ »
Εντάξει, εάν η SEIKO είχε διαθέσει διαχρονικά τα χρήματα που έχει διαθέσει (και συνεχίζει να διαθέτι) η ROLEX για να χτίσει την εικόνα της, μπορεί να ήταν γιαφορετικά τα πράγματα.
Είναι αυτό που λέει ο Θοδωρής βασικά. Το διαφορετικό positioning στην αγορά, το οποίο όμως υποστηρίζεται (για να μη ξεχνιόμαστε) και από τεράστια budget.
Εικόνα δε "χτίζεις" ούτε εύκολα ούτε γρήγορα. Θέλει και χρήμα και υπομονή.
Από την άλλη πολλές εταιρίες έχουν καταφέρει να βελτιώσουν άρδην την εικόνα τους και να "χτυπήσουν" εταιρίες που παραδοσιακά ήταν πολύ υψηλότερα σε αυτόν τον τομέα.
Πιθανόν και η SEIKO να έχει μπει σε τέτοια λογική. Πιθανόν. Το μέλλον θα δείξει.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4695 στις: Ιούλιος 31, 2016, 10:28:32 μμ »
Παντως πραγματι, η ελλειψη δικτυου αντιπροσωπευσης και σερβις ειναι ενα σοβαρο μειον στην αποκτηση ενος GS. Το θεμα ειναι οτι και σε αλλες χωρες οπου αυτα υπαρχουν, δεν τα βλεπεις τα GS, αν και ολοι τα εκτιμουν. Η αγορα πολυτελειας ειναι πιο πολυπλοκη απο τις αλλες: συντηρητικη, συχνα αναιτιωδης και μη ορθολογικη.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4696 στις: Ιούλιος 31, 2016, 10:40:19 μμ »
Παντως πραγματι, η ελλειψη δικτυου αντιπροσωπευσης και σερβις ειναι ενα σοβαρο μειον στην αποκτηση ενος GS. Το θεμα ειναι οτι και σε αλλες χωρες οπου αυτα υπαρχουν, δεν τα βλεπεις τα GS, αν και ολοι τα εκτιμουν. Η αγορα πολυτελειας ειναι πιο πολυπλοκη απο τις αλλες: συντηρητικη, συχνα αναιτιωδης και μη ορθολογικη.

Τι θέλεις να πεις;
Ότι δεν υπάρχει ορθολογική εξήγηση στο ότι μία δερμάτινη Louis Vuitton κοστίζει 2.000  ??? Για να μην μιλήσουμε για την τιμή του μπαούλου τους...

Τζίσας  :-\

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4697 στις: Ιούλιος 31, 2016, 10:43:20 μμ »
Για να περασει στη συλλογικη συνειδηση, μετα απο 100 χρονια κυριαρχιας, οτι και με το GS παιρνεις αυτο που παιρνεις και με το ρολεξ (ο καθενας βαζει εδω ο,τι θελει), χρειαζονται αλλα 100 χρονια πλυσης εγκεφαλου.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4698 στις: Ιούλιος 31, 2016, 10:43:41 μμ »
Μισό λεπτό για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις με το σπασμένο τηλέφωνο


Λεει ο Χαρίλαος .....


Όπως πολύ σωστά είπε ο Νίκος σε λίγο τα GS θα αλώσουν την Ευρωπαική αγορά...........


Sent from my iPad using Tapatalk



Και αφου έχει χρησιμοποιήσει την λέξη "αλώσουν" απαντάω εγώ....




.......Κι εσυ την άλωση της Ευρώπης περιμένεις Χαρίλαε ;!;!.......


Sent from my iPhone using Tapatalk



Κι επανέρχεται ο Χαρίλαος και λέει, η άλωση της Ευρώπης όπως το λες κι εσύ (εγώ δηλαδή), αλλά εγώ το πρωτοείπα ;;!



Η άλωση της Ευρώπης (όπως το λες!!) είναι ήδη σε εξέλιξη και σε πάρα πολλά επίπεδα!



Sent from my iPad using Tapatalk


Και μετά έρχεται ο Νίκος (πειραγμένος/θιγμένος ) και αναφέρει

Να σημειώσω επειδή αναφέρθηκε το όνομά μου οτι ΕΓΩ δε μίλησα για άλωση.
Τι να πω! Τελικά κάποια πράγματα δε θα αλλάξουν ποτέ ... όπως η ειρωνία για παράδειγμα! Λυπάμαι πολύ!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ο Χαρίλαος.....

Δηλαδή Νίκο τι είπα που σε πείραξε;!


Sent from my iPad using Tapatalk


Και παλι ο Νικος...


Δεν είπες κάτι που με πείραξε Χαρίλαε! Φαντάζομαι τα είπες σοβαρά! Αντίθετα ο Πανος αναρωτήθηκε αν ΚΙ ΕΣΥ περιμένεις την άλωση της Ευρώπης για να πάρεις GS το οποίο θεώρησα ειρωνικό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παραβλέποντας ότι εγώ την σκυτάλη της "άλωσης" την παρέλαβα απο τον Χαρίλαο.....



Και τέλος πάλι ο  Νίκος με τις αιτιάσεις του περί ειρωνίας....


Στο εύχομαι ολόψυχα Χαριλαε!
Απλά η ειρωνία (έστω και φιλική) ειναι η συνήθης κατάληξη σε τέτοιες κουβέντες όπως ανέφερα και σε προηγούμενη ανάρτησή μου! Κανένα πρόβλημα!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Αν κρίνω και απο το παραπάνω ποστ που δεν πρόλαβα να το κάνω παράθεση και είμαι απο ταπατοκι οποτε μου ειναι δύσκολο να το παραθέσω τώρα, μάλλον το έχεις πάρει πολύ πατριωτικά το θέμα με τα σεικο, Νίκο.

Εδώ τις απόψεις μας λέμε, εξ όσων γνωρίζω δεν δουλεύει κανένας μας σε καμία εταιρεία ωρολογοποιίας, ούτε άμεσα  ή έμμεσα εμπλεκόμαστε επάγγελματικα με αντικείμενο τα ρολογια   και απεναντίας τα χώνουμε και μάλιστα πολύ χοντρά για να αγοράζουμε τα ρολογακια μας και να κάνουμε χόμπι μας και θέλω να πιστεύω ότι κανένας δεν συνδέεται στο φόρουμ με σκοπό να ειρωνευθεί ή να προσβάλει ευθέως κάποιον αλλο, άσχετα αν μερικές φορές επάνω στην κουβέντα ανάβουν τα αίματα και τα πράγματα παίρνουν λάθος τροπή, όπως φαίνεται και παραπάνω στην αρχή αυτού του ποστ.

Και όπως λένε οι φίλοι μας οι Αγγλοσάξωνες σε αντίστοιχα φορα του εξωτερικού, όταν τα πράγματα πάνε να ξεφύγουν : It's a watch forum απλά και τίποτα περισσότερο.




Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4699 στις: Ιούλιος 31, 2016, 10:45:33 μμ »
μία δερμάτινη Louis Vuitton κοστίζει 2.000  ???

Από δερμα πρόβατου είναι;
Δινουν μαζι και σανο;