Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1843753 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4660 στις: Ιούλιος 31, 2016, 12:06:02 μμ »
Ρισπεκτ για το κείμενο.

Παρε μια dlsr και εβγα παραλία. Το σταρ περιμένει ρεπορτάζ
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4661 στις: Ιούλιος 31, 2016, 12:11:55 μμ »
Συμφωνώ με το κείμενο του Άγγελου παρόλο που δεν έχω κανένα από τα δύο αλλά ότι τα έχω δει από κοντά στις μαζωξεις και από τα σχόλια διαφόρων κατόχων!! Μετά ο καθένας ανάλογα την τσέπη του πάντα, βάζει προτεραιότητα στα σημεία που θέλει...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4662 στις: Ιούλιος 31, 2016, 12:44:15 μμ »
Χαίρομαι πολύ για την επιβεβαίωση όσων λέω εδώ και χρόνια! Όλοι πλέον αναγκάζονται να συγκρίνουν Seiko με Rolex ανεξάρτητα με το αποτέλεσμα της σύγκρισης! Κάτι τέτοιο στο πρόσφατο παρελθόν θεωρούνταν από αστείο έως "ιεροσυλία"! Φυσικά όσοι τα λέγαμε από τότε δεχόμασταν ειρωνία, χλευασμό και ακόμη και προσβολές ( "άντε ρε κακομοίρη") για το επίπεδο μας ( πνευματικό και οικονομικό).
Αλλά παιδιά ειναι τελικά πολύ ωραίο το αίσθημα της δικαίωσης και καμία φορά μου 'ρχεται έντονα να πω "είδατε σας το 'λεγα!!!"


Sent from my iPhone using Tapatalk
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4663 στις: Ιούλιος 31, 2016, 01:23:22 μμ »
Χαίρομαι πολύ για την επιβεβαίωση όσων λέω εδώ και χρόνια! Όλοι πλέον αναγκάζονται να συγκρίνουν Seiko με Rolex ανεξάρτητα με το αποτέλεσμα της σύγκρισης! Κάτι τέτοιο στο πρόσφατο παρελθόν θεωρούνταν από αστείο έως "ιεροσυλία"! Φυσικά όσοι τα λέγαμε από τότε δεχόμασταν ειρωνία, χλευασμό και ακόμη και προσβολές ( "άντε ρε κακομοίρη") για το επίπεδο μας ( πνευματικό και οικονομικό).
Αλλά παιδιά ειναι τελικά πολύ ωραίο το αίσθημα της δικαίωσης και καμία φορά μου 'ρχεται έντονα να πω "είδατε σας το 'λεγα!!!"


Sent from my iPhone using Tapatalk


Πολύ σεβασμός για αυτή την απίστευτη εταιρία. Η Rolex του μέλλοντος .


Sent from my iPad using Tapatalk


Το είχε πει ο Δημήτρης-Μιλάνο και πέρασε απαρατήρητο.


Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4664 στις: Ιούλιος 31, 2016, 01:53:01 μμ »
Η σεικο είναι μια τεράστια εταιρία αλλά επαναλαμβάνω πως έχει επιλέξει ένα branding και market positioning που δεν θα την φέρει ποτέ στα ίσια με τη ρολεξ σε επίπεδο εταιρικής αναγνώρισης και αξίας μεταπωλησης.

Έχει εξαιρετικά ρολόγια, δεν υπάρχει αμφιβολία αλλά ένα ρολεξ θα κρατάει μεγάλο μέρος της αξίας του για λόγους που δεν απτονται μόνο του προϊόντος αλλά και του brand name.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4665 στις: Ιούλιος 31, 2016, 02:19:46 μμ »
Η σεικο είναι μια τεράστια εταιρία αλλά επαναλαμβάνω πως έχει επιλέξει ένα branding και market positioning που δεν θα την φέρει ποτέ στα ίσια με τη ρολεξ σε επίπεδο εταιρικής αναγνώρισης και αξίας μεταπωλησης.

Έχει εξαιρετικά ρολόγια, δεν υπάρχει αμφιβολία αλλά ένα ρολεξ θα κρατάει μεγάλο μέρος της αξίας του για λόγους που δεν απτονται μόνο του προϊόντος αλλά και του brand name.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω Θοδωρή. Το branding και το market positioning αφορούν τους καταναλωτές οι οποίοι χειραγωγούνται και "παραμυθιάζονται" από τα αντίστοιχα τμήματα της κάθε εταιρίας. Αυτό που λέω εγώ ειναι οτι μέχρι πρότινος οι "ωρολογόφιλοι" στα φόρα θεωρούσαν (και μερικοί ακόμη το θεωρούν) ιεροσυλία να συγκρίνουν Rolex ή Omega ή ... με Seiko. Για τον απλό καταναλωτή που δεν το πολυψαχνει ειναι κατανοητή μια τέτοια θεώρηση, αλλα για μας τους "ρολογοβλαμενους" ΟΧΙ.
Τέλος πάντων, αν κάποιος εχει όρεξη και χρόνο μπορεί να ψάξει στα διάφορα νήματα που αφορούν τέτοια "μαλώματα" μεταξύ Seiko και άλλων και θα καταλάβει τι εννοούσα παραπάνω λέγοντας για ειρωνία, χλευασμό και προσβολές που από όσο ξέρω "έδιωξαν" με έμμεσο τρόπο αρκετά από τα παλιά και σοβαρά μέλη ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4666 στις: Ιούλιος 31, 2016, 02:28:33 μμ »
Αφορά και σε εμάς Νίκο όχι όσον αφορά στην εκτίμηση μας ως εταιρία αλλά ως τοποθετηση χρημάτων. Αν money is not an issue τοτε οι επιλογές είναι διαφορετικές. Ειδάλλως αν money is an issue τοτε Δεν ειναι εύκολο να βάλεις 5χιλ για ένα σεικο ασχετα αν τα αξίζει.

Θέλω να πω ότι υπάρχει μια ειδοποιος διαφορά ανάμεσα στην ωρολογοεκτίμηση και στην αγορά που είναι τοποθέτηση χρημάτων.

Εγώ τρέφω μεγάλη εκτίμηση αλλά τοποθέτηση χρημάτων σημαντική δύσκολα θα έκανα.

Για παράδειγμα θα έδινες ένα Base για να πάρεις ένα spring drive? Εξαιρετικο ρολόι. Μακράν καλύτερο τεχνολογικά από το οποιο πανερι κατ εμε. Θα το έδινες όμως;

Αυτό εννοώ
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4667 στις: Ιούλιος 31, 2016, 02:40:37 μμ »
Αφορά και σε εμάς Νίκο όχι όσον αφορά στην εκτίμηση μας ως εταιρία αλλά ως τοποθετηση χρημάτων. Αν money is not an issue τοτε οι επιλογές είναι διαφορετικές. Ειδάλλως αν money is an issue τοτε Δεν ειναι εύκολο να βάλεις 5χιλ για ένα σεικο ασχετα αν τα αξίζει.

Θέλω να πω ότι υπάρχει μια ειδοποιος διαφορά ανάμεσα στην ωρολογοεκτίμηση και στην αγορά που είναι τοποθέτηση χρημάτων.

Εγώ τρέφω μεγάλη εκτίμηση αλλά τοποθέτηση χρημάτων σημαντική δύσκολα θα έκανα.

Για παράδειγμα θα έδινες ένα Base για να πάρεις ένα spring drive? Εξαιρετικο ρολόι. Μακράν καλύτερο τεχνολογικά από το οποιο πανερι κατ εμε. Θα το έδινες όμως;

Αυτό εννοώ

Θοδωρή φιλε προςωπικά ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ θα έδινα κάποιο base Panerai για GRAND Seiko αλλά για αυτόματο και όχι Spring drive γιατί απλά δε συμπαθώ τη συγκεκριμένη τεχνολογία! Απλά ειναι δύσκολο να βρω και να δω από κοντά Grand Seiko diver πολύ περισσότερο να βρω κάποιον για τέτοια ανταλλαγή!


Sent from my iPhone using Tapatalk
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4668 στις: Ιούλιος 31, 2016, 02:45:42 μμ »
Αν καποιος εχει μεγαλη συλλογη, ενα μεταχειρισμενο GS 36.000 μαλλον χωραει. Αν καποιος εχει πολλα λεφτα, χωρανε τα παντα. Για ολους τους υπολοιπους, GS απλα δεν παιζει...

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4669 στις: Ιούλιος 31, 2016, 02:48:34 μμ »
Παρότι λάτρης της σεικο , αφου σπο εκεί ξεκίνησα και την αγάπησα και αγαπώ , δεν θα έδινα 3-4-5 χιλιάρικα για σεικο, εξαιρεςη το mm που κοςτιζει και λιγότερα,
κατι που θα έκανα και έκανα για ρόλεξ .
Παρόλα αυτά προτιμώ να εχω μονο ρόλεξ και αρκετά σεικο παρα μερικά ωμέγα και μερικά αλλα της τάξης 2-3 χιλιάδων .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4670 στις: Ιούλιος 31, 2016, 02:52:48 μμ »
Θοδωρή φιλε προςωπικά ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ θα έδινα κάποιο base Panerai για GRAND Seiko αλλά για αυτόματο και όχι Spring drive γιατί απλά δε συμπαθώ τη συγκεκριμένη τεχνολογία! Απλά ειναι δύσκολο να βρω και να δω από κοντά Grand Seiko diver πολύ περισσότερο να βρω κάποιον για τέτοια ανταλλαγή!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Τότε είσαι ΟΚ. Απλά εγώ δεν θα μπορούσα να το κάνω Νίκο.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4671 στις: Ιούλιος 31, 2016, 03:20:00 μμ »
Τότε είσαι ΟΚ. Απλά εγώ δεν θα μπορούσα να το κάνω Νίκο.

Εσύ και η απολύτως συντριπτική πλειοψηφία των μελών σε όλα τα ρολογοφόρα ακόμα και στα φίλα προσκείμενα στην Σεικο.
Και όλοι οι WIS επαναλαμβάνουν τον σεβασμό και το εκφράζουν δημοσίως για την ποιότητα αυτών των Σεικο αλλά σε αγορά δεν προχωράνε. Και δεν μιλάμε για φαινόμενο που το συναντάς στην Ελλάδα των 1000 (με το ζόρι) WIS αλλά παγκοσμίως. Ειδικά στην Ελλάδα, 3 περιπτώσεις ξέρω που έχουν GS και ο ένας το πώλησε. Τυχαίο, δεν νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4672 στις: Ιούλιος 31, 2016, 03:21:47 μμ »
Αν καποιος εχει μεγαλη συλλογη, ενα μεταχειρισμενο GS 36.000 μαλλον χωραει. Αν καποιος εχει πολλα λεφτα, χωρανε τα παντα. Για ολους τους υπολοιπους, GS απλα δεν παιζει...
Δεν ξέρω γιατί συμφωνώ μαζί σου αλλά όταν θα πάω 70χρ πιστεύω θα ήθελα ένα sbgx065 και όχι ΗΒ...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Jiorg

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4673 στις: Ιούλιος 31, 2016, 03:22:28 μμ »
Τρομερά και φανταστικά όλα τα R ... JLC .... Ω... AP... PP ... Panerai ... Κλπ


Αλλα το καλοκαιράκι μπένουν όλα σε σκοτεινούς θαλάμους και βγαίνουν τα σεικο....


Τα σεικο σου προσφέρουν ανέμελες χαρούμενες στιγμές στις εξορμήσεις χωρίς άγχη και έννοιες ... Αυτο ειναι το μεγαλείο των ρολογιών αυτών ...!!! Όμορφα ποιοτικά ρολόγια που σου προσφέρουν τόσα πολλα με λίγα χρήματα ....

Οτι ρολόγια και να έχει ο καθένας ... Πιστεύω οτι σε όλους υπαρχει κάπου σε κάποιο συρτάρι ενα ταπεινό skx για τις επικίνδυνες αποςτολες Και τις δύσκολες στιγμές ...!!!!


Τι να το κάνεις το R που ειναι σούπερ ντούπερ καταδυτικό ... Και γαμω τα ρολόγια ... Όταν το χαίρεται η θυρίδα ... Ενώ εσυ φοράς όλο το καλοκαίρι ενα skx 009 ... !!!

Υποτίθεται πληρώνεις μια περιουσία για να πάρεις και να φοράς το καλύτερο ... να το χαίρεσαι και να το απολαμβάνεις κάθε ώρα και στιγμή της ζωή σου ...!!! Και όχι για να γίνεις σκλάβος και υπηρέτης του ...!!!



Καπτα Δημητρη με βρισκεις συμφωνο 100%.
Εχουμε ξεχασει τη χαρα και την ανεμελια του φορεματος αυτου καθαυτου του ρολογιου.
Χαιρομαι τους ανθρωπους που αγαπανε και φορουν το ρολεξ καθε μερα και παντου.
Για αυτο το πηρανε (μιλαω για αυτους που για αυτο το πηρανε και οχι για ποζερια) και αν χαλασει σερβις και ξανα καινουργιο και αν γρατζουνιστει η φθαρει ειναι γοητεια

Κάπου οι λέξεις χάνουν το νόημα τους ....!!!!

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4674 στις: Ιούλιος 31, 2016, 03:32:29 μμ »
Δεν ξέρω γιατί συμφωνώ μαζί σου αλλά όταν θα πάω 70χρ πιστεύω θα ήθελα ένα sbgx065 και όχι ΗΒ...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk


Πάρε καλύτερα ένα 112 για να το χαρείς απο τώρα, γιατί στα 70 σου θα θες διπλά γυαλιά για να δεις το σεικο και μονά για το 112.

Αποσυνδεδεμένος Jiorg

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4675 στις: Ιούλιος 31, 2016, 03:40:40 μμ »
Τρομερά και φανταστικά όλα τα R ... JLC .... Ω... AP... PP ... Panerai ... Κλπ


Αλλα το καλοκαιράκι μπένουν όλα σε σκοτεινούς θαλάμους και βγαίνουν τα σεικο....


Τα σεικο σου προσφέρουν ανέμελες χαρούμενες στιγμές στις εξορμήσεις χωρίς άγχη και έννοιες ... Αυτο ειναι το μεγαλείο των ρολογιών αυτών ...!!! Όμορφα ποιοτικά ρολόγια που σου προσφέρουν τόσα πολλα με λίγα χρήματα ....

Οτι ρολόγια και να έχει ο καθένας ... Πιστεύω οτι σε όλους υπαρχει κάπου σε κάποιο συρτάρι ενα ταπεινό skx για τις επικίνδυνες αποςτολες Και τις δύσκολες στιγμές ...!!!!


Τι να το κάνεις το R που ειναι σούπερ ντούπερ καταδυτικό ... Και γαμω τα ρολόγια ... Όταν το χαίρεται η θυρίδα ... Ενώ εσυ φοράς όλο το καλοκαίρι ενα skx 009 ... !!!

Υποτίθεται πληρώνεις μια περιουσία για να πάρεις και να φοράς το καλύτερο ... να το χαίρεσαι και να το απολαμβάνεις κάθε ώρα και στιγμή της ζωή σου ...!!! Και όχι για να γίνεις σκλάβος και υπηρέτης του ...!!!


Κάπου οι λέξεις χάνουν το νόημα τους ....!!!!


Καπτα Δημητρη με βρισκεις συμφωνο 100%.
Εχουμε ξεχασει τη χαρα και την ανεμελια του φορεματος αυτου καθαυτου του ρολογιου.
Χαιρομαι τους ανθρωπους που αγαπανε και φορουν το ρολεξ καθε μερα και παντου.
Για αυτο το πηρανε (μιλαω για αυτους που για αυτο το πηρανε και οχι για ποζερια) και αν χαλασει σερβις και ξανα καινουργιο και αν γρατζουνιστει η φθαρει ειναι γοητεια

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4676 στις: Ιούλιος 31, 2016, 03:51:58 μμ »

Πάρε καλύτερα ένα 112 για να το χαρείς απο τώρα, γιατί στα 70 σου θα θες διπλά γυαλιά για να δεις το σεικο και μονά για το 112.
Αυτό προσπαθώ θα μου κάτσει δε θα μου κάτσει!! Όλο έρχεται κοντά... Θα το πιάσω!!

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4677 στις: Ιούλιος 31, 2016, 03:58:51 μμ »
Αυτό προσπαθώ θα μου κάτσει δε θα μου κάτσει!! Όλο έρχεται κοντά... Θα το πιάσω!!

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Και πολύ καλά θα κανεις! Αξίζει, θα το χαρείς πολύ!


Sent from my iPhone using Tapatalk
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4678 στις: Ιούλιος 31, 2016, 04:17:18 μμ »
Και πολύ καλά θα κανεις! Αξίζει, θα το χαρείς πολύ!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ελπίζω!!!
Φλεβάρη ορκίζομαι από το μεταπτυχιακό... Θέλω να πιστεύω ότι θα συνδυαστεί έτσι...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος DIMITRIS-MILANO

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4679 στις: Ιούλιος 31, 2016, 04:17:38 μμ »


Το είχε πει ο Δημήτρης-Μιλάνο και πέρασε απαρατήρητο.




Προφανώς και αν η Seiko είχε καταργήσει τα ρολογια των 50 ευρω η συγκριση θα μπορούσε κάλλιστα να γίνεται και σημερα. Το φινιρισμα και η κατασκευη των Grand Seiko ειναι απο αλλο πλανήτη και νομίζω ισάξια των κορυφαίων ελβετικών ρολογιών. Κυκλοφορεί εδω και καιρό μια επίσκεψη στο εργοστασιο Grand Seiko που αποδυκνύει ολα τα παραπάνω. Ακόμη και στα quartz η διαδικασία που ακολουθεί η εταιρία ειναι για να τραβας τα μαλλιά σου. Ξερω οτι οι Ιαπωνες είναι σχεδόν ψυχασθενείς με το craftmanship και αυτο το επιβεβαιώνει το roadster  10ετιας που οδηγω σε σχέση με οτιδήποτε αλλο συγκρινόμενο με αυτό. Απο εκει και πέρα , έχω επίσης ξαναπεί οτι για εμενα ο μηχανισμός Spring drive δεν ειναι στην καρδιά μου ως μηχανισμός υψηλής ωρολογοποιίας γιατι προσπαθεί ηλεκτρικά να καλύψει τις ατέλειες της μηχανής. Σιγουρα η νσειρα Grand Seiko και Credor ειναι απευθείας ανταγωνιστική των καλύτερων Rolex. Απο την αλλη οσο η Rolex θα ειναι το σημειο αναφοράς αυτο θα αποδυκνύει και την αξία της. Ζαχαρώνω καποιο Seiko αλλα επειδή μου εφυγαν τα αυτιά απο 216570 δεν διαθέτω budget ανω των 2000 ευρώ και αυτο μάλιστα οχι σημερα.
Βλέπω αυτο που ειναι ακριβως στο οριο τιμής αντι για ενα DD η ενα απλό Explorer η Air King , βεβαια ειναι καθαροαιμο quartz και αυτο με προβληματιζει. Απο εκει και πέρα ειμαι ανοικτός στις προτάσεις του φορουμ για οτιδηποτε θα μπορούσε να με εισαγάγει στην υψηλή Ιαπωνικη ωρολογοποιία χωρις παρωπιδες(καταδυτικά, αεροπορικά, κυριλέ ....ολα τα βλέπω). Καθε βοήθεια ειναι απαραίτητη!

http://www.seiko.co.uk/collections/men/grand-seiko/sbgx061#.V54JnlR96W8

Be plural, like the Universe
www.rolexmagazine.com