Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1843751 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4460 στις: Μάιος 20, 2016, 02:37:12 μμ »
Η διαφορά επίσημα είναι ότι τα -J συναρμολογούνται στη Μαλαισία υπό την επίβλεψη Ιάπωνα ενώ τα -Κ υπό τοπική επίβλεψη.
Αυτό είναι ολίγον παπαριά IMHO
Στην πράξη κανείς δεν ξέρει αν στην γραμμή των J υπάρχει μικρότερο failure acceptance rate αλλά μάλλον έτσι παίζει. Δλδ αυτό που γίνεται είναι ότι τραβάνε 100 κομμάτια από την παρτίδα και έχουν ένα x όριο πάνω από το οποίο η παρτίδα πάει για ανακύκλωση. Στα -Κ αν είναι 5% στα -J θα είναι 2% (ενδεικτικά και μόνο τα ποσοστά)

Και για να προλάβω την ερώτηση, όχι το made in Japan από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα. Το Sumo στην κάσα εσωτερικά γράφει China case

Συνονόματε στην πράξη (και το λέει κάποιος που έχουν περάσει δεκάδες seikο από τα χέρια του) τα περισσότερα k που αγόρασα είχαν και από ένα θεματάκι (είτε στο φινίρισμα είτε σε ευθυγράμμιση καντράν η μπέζελ) ενώ τα j απλά ήταν όλα άψογα......δεν είμαι κατά των k μιας και στην ουσία είναι τα ίδια ρολόγια απλά πλέον πριν αγοράσω κάποιο το κάνω μόνο εφόσον έχω καλές φώτο του ρολογιού που να φαίνεται η όποια ατασθαλία η εφόσον μπορώ να το ελέγξω από κοντά.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4461 στις: Μάιος 20, 2016, 02:38:11 μμ »
Όλα τα Seiko απο mm300 και κάτω ... φτιάχνονται και μοντάρονται εκτός Ιαπωνίας ...


Όλα τα ρολόγια απο mm300 και επάνω φτιάχνονται και μοντάρονται στην Ιαπωνία ...!!!


Κάπου υπάρχει ένας πίνακας με όλα τα μοντέλα της Seiko και που φτιάχνεται το κάθε ενα .... Δεν θυμάμαι που το είχα δει ...!!!

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4462 στις: Μάιος 20, 2016, 02:59:50 μμ »
Όλα τα Seiko απο mm300 και κάτω ... φτιάχνονται και μοντάρονται εκτός Ιαπωνίας ...


Όλα τα ρολόγια απο mm300 και επάνω φτιάχνονται και μοντάρονται στην Ιαπωνία ...!!!


Κάπου υπάρχει ένας πίνακας με όλα τα μοντέλα της Seiko και που φτιάχνεται το κάθε ενα .... Δεν θυμάμαι που το είχα δει ...!!!

Δημήτρη αυτό που γράφεις πιθανών να ίσχυε την χρονική στιγμή που το διάβασες (και είδες και τον πίνακα που λες). Από επίσημο ad της seiko στην πόλη μου που έχει περάσει κάμποσα σεμινάρια στα μέρη στους σε σχετική ερώτησή μου παλιότερα (που πάντα είχα κι εγώ την απορία περι k & j) μου ανέφερε πως η κατάσταση είναι ευμετάβλητη, σε ένα καινούριο μοντέλο πχ ανάλογα τις ανάγκες και τα μηχανήματα που ήδη υπάρχουν μπορεί να ξεκινήσει να βγάζει j μοντέλα εντός χώρας και μετά να επεκταθεί η γραμμή (μετά την αναβάθμιση της γραμμής παραγωγής και εκτός Ιαπωνίας) σε Σιγκαπούρη και Ταϊλάνδη με άλλον κωδικό (βλέπε k) από εκεί και πέρα και πάντα σε σχέση με την ζήτηση του προϊόντος οι νέες γραμμές παραγωγής εκτός χώρας θα βγάζουν τα k αλλά εφόσον υπάρχει αυξημένη ζήτηση η νεο μοντέλο θα παίξει και πάλι η Ιαπωνία με ότι αυτό συνεπάγεται...

Είναι γεγονός πάντως πως στα low cost ρολόγια της εταιρίας για τα οποία αναφερόμαστε πως υπάρχει διαφορά στο φινίρισμα και στις ατασθαλίες και σίγουρα (αν διαβάσεις και ένα σωρό άρθρα στο wus) θα δεις οτι στην πράξη τα made in japan μοντέλα εχουν μηδαμινές αναφορές ατασθαλιών σε σχέση με τα υπόλοιπα, τυχαίο; δε νομίζω.

Σαφώς τα πιο ακριβά μοντέλα (mm κλπ) έχουν ξεκάθαρα Ιαπωνικές καταβολές με μοναδικά μέρη τα οποία κατασκευάζονται εκτός χώρας να είναι οι κάσες η τα κρύσταλλα τους (η συναρμολόγηση όμως όλου του συνόλου γίνεται Ιαπωνία) και κάποια εκ αυτών πωλούνται μόνο στην τοπική αγορά (άσχετα που οι gray market sellers έχουν τις άκρες και τα πουλούν παγκοσμίως).
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4463 στις: Μάιος 20, 2016, 03:24:35 μμ »
Συνονόματε στην πράξη (και το λέει κάποιος που έχουν περάσει δεκάδες seikο από τα χέρια του) τα περισσότερα k που αγόρασα είχαν και από ένα θεματάκι (είτε στο φινίρισμα είτε σε ευθυγράμμιση καντράν η μπέζελ) ενώ τα j απλά ήταν όλα άψογα......δεν είμαι κατά των k μιας και στην ουσία είναι τα ίδια ρολόγια απλά πλέον πριν αγοράσω κάποιο το κάνω μόνο εφόσον έχω καλές φώτο του ρολογιού που να φαίνεται η όποια ατασθαλία η εφόσον μπορώ να το ελέγξω από κοντά.
Φίλε μου πολλά Sumo τελευταίας πατρίδας έβγαλαν τραγικά θέματα misalignment ενώ προσωπικά πέρασα μία περιπέτεια με Japan μοντέλο που περιμένω να βεβαιωθώ ότι έληξε ομαλά για να την ποστάρω. Coming soon λοιπόν

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
SEIKO
« Απάντηση #4464 στις: Μάιος 20, 2016, 05:11:12 μμ »
Επίσημα απο σεικο δεν υπάρχει διαφορα , το j και το k έχουν να κάνουν με την αγορά για την οποία προορίζονται τα ρολογια .
Πρακτικά η διαφορα τους εκτός απο κςποιες λέξεις μπρος πιςω είναι στην τιμή .


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2016, 05:47:19 μμ από glg »

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4465 στις: Μάιος 20, 2016, 05:41:05 μμ »
Παει η Κινα συννεφο.

Αποσυνδεδεμένος carlos

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1711
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4466 στις: Μάιος 20, 2016, 05:58:31 μμ »
Παει η Κινα συννεφο.
Συμβαινει αυτο στα περισσοτερα προιοντα.Απο μονο του δεν λεει τιποτα.Το θεμα ειναι αν τηρουνται καποια ποιοτικα standards.Για παραδειγμα πολλοι πληρωνουν αυτοκινητο γερμανικο που κατασκευαζεται ομως σε γραμμη παραγωγης της ισπανιας η της τουρκιας.Το αποτελεσμα απο εκει και μετα χωρα πολυ συζητηση

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4467 στις: Μάιος 20, 2016, 06:06:16 μμ »
Το θεμα ειναι αν τηρουνται καποια ποιοτικα standards.

Η σποντα μου ειχε να κανει με αυτη σου την προταση.
Ειδικα στα φτηνα μοντελα.
Μηχανες στεγνες εξαιτιας του μεγαλου χρονου αποθηκευσης-κατασκευης, ελλατηρια πεσμενα που δεν αφηνουν τις μηχανες να αποδωσουν.

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4468 στις: Μάιος 20, 2016, 06:26:29 μμ »
κάτι τέτοια μας κάνει.....



imgur


photo sharing sites


pic upload


SSA285 SSA287 SSA289

δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει ένα προς ένα αντιστοιχία εικόνων με τους κωδικούς, αλλά όταν κυκλοφορήσουν, θα το διαπιστώσουμε ποιος κωδικός αντιστοιχεί σε ποιο. Λοιπόν, εγώ λέω για το πρασινάκι.....άντε να ακούσω και καμιά άλλη γνώμη
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος Johnny

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4378
  • Ειναι εκει ο Μπεμπης;;
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4469 στις: Μάιος 20, 2016, 06:29:38 μμ »
Το 3

Αποσυνδεδεμένος shmaioforos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 219
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4470 στις: Μάιος 20, 2016, 06:34:59 μμ »
Ως "πανάθας"...το 1 ασυζητητί... :) :) :)
Μην κοιτάζεις το ρολόι, κάνε ό,τι κάνει. Προχώρα...

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4471 στις: Μάιος 20, 2016, 06:39:51 μμ »
εγώ βασικά δεν ασχολούμαι....... ντιπ με ποδόσφαιρο,
αλλά δώσατε μια άλλη οπτική προσέγγιση στο θέμα: έχουμε για παναθηναϊκούς, ολυμπιακούς και γεροσινιακούς... Πάντως θα ήθελα να δω και κάτι σε περτικαλί...Ποιος ξέρει μπορεί να κυκλοφορησει και σε αυτό το χρώμα
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4472 στις: Μάιος 20, 2016, 06:42:15 μμ »
Και μονο που εχει αυτο το "5" στο καντραν, εγω το απορριπτω.


Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4473 στις: Μάιος 20, 2016, 06:57:09 μμ »
Η σεικο ανεκαθεν ειχε ανεπαρκες qc και οχι μονο στα φθηνα μοντελα της.
Αγαπημενη εταιρεια αλλα αυτες τις χαζομαρες τις κανει.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4474 στις: Μάιος 20, 2016, 07:32:23 μμ »
:up:

Το έχω δει και με μπρασελέ και βίωσα την ήττα την ίδια. Ρολόι με τιμή καταλόγου 400-500 ευρώ να έχει αίσθηση/όψη ρολογιών με τιμή 3x.



Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4475 στις: Μάιος 20, 2016, 07:32:57 μμ »



G...

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4476 στις: Μάιος 20, 2016, 07:36:20 μμ »
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4477 στις: Μάιος 20, 2016, 10:07:20 μμ »
και ένα φάνκυ. Προσέξτε κάσα...


pic upload



post image online

τα end links με χαλάνε....αλλά ένα από αυτά θα το χτυπήσω όταν κυκλοφορήσουν. Και μάλλον το πρασινάκι..
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4478 στις: Μάιος 20, 2016, 10:09:01 μμ »
Δημήτρη αυτό που γράφεις πιθανών να ίσχυε την χρονική στιγμή που το διάβασες (και είδες και τον πίνακα που λες). Από επίσημο ad της seiko στην πόλη μου που έχει περάσει κάμποσα σεμινάρια στα μέρη στους σε σχετική ερώτησή μου παλιότερα (που πάντα είχα κι εγώ την απορία περι k & j) μου ανέφερε πως η κατάσταση είναι ευμετάβλητη, σε ένα καινούριο μοντέλο πχ ανάλογα τις ανάγκες και τα μηχανήματα που ήδη υπάρχουν μπορεί να ξεκινήσει να βγάζει j μοντέλα εντός χώρας και μετά να επεκταθεί η γραμμή (μετά την αναβάθμιση της γραμμής παραγωγής και εκτός Ιαπωνίας) σε Σιγκαπούρη και Ταϊλάνδη με άλλον κωδικό (βλέπε k) από εκεί και πέρα και πάντα σε σχέση με την ζήτηση του προϊόντος οι νέες γραμμές παραγωγής εκτός χώρας θα βγάζουν τα k αλλά εφόσον υπάρχει αυξημένη ζήτηση η νεο μοντέλο θα παίξει και πάλι η Ιαπωνία με ότι αυτό συνεπάγεται...

Είναι γεγονός πάντως πως στα low cost ρολόγια της εταιρίας για τα οποία αναφερόμαστε πως υπάρχει διαφορά στο φινίρισμα και στις ατασθαλίες και σίγουρα (αν διαβάσεις και ένα σωρό άρθρα στο wus) θα δεις οτι στην πράξη τα made in japan μοντέλα εχουν μηδαμινές αναφορές ατασθαλιών σε σχέση με τα υπόλοιπα, τυχαίο; δε νομίζω.

Σαφώς τα πιο ακριβά μοντέλα (mm κλπ) έχουν ξεκάθαρα Ιαπωνικές καταβολές με μοναδικά μέρη τα οποία κατασκευάζονται εκτός χώρας να είναι οι κάσες η τα κρύσταλλα τους (η συναρμολόγηση όμως όλου του συνόλου γίνεται Ιαπωνία) και κάποια εκ αυτών πωλούνται μόνο στην τοπική αγορά (άσχετα που οι gray market sellers έχουν τις άκρες και τα πουλούν παγκοσμίως).


...  :smt023

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4479 στις: Μάιος 21, 2016, 01:28:55 πμ »
κάτι τέτοια μας κάνει.....

imgur


Πωπω ζημια....

Και οτι ημουν ετοιμος να χτυπησω το SRP615 με πρασινο ιμαντα
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...