Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1843758 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #300 στις: Ιούνιος 05, 2008, 10:00:06 μμ »
Eisenberg μάλλον το..... αποφάσισα και λέω για το GS sbgl001 με τον 9s67 automatic!
Το "μάλλον" πηγαίνει στο γεγονός οτι έχει 38,5εκ διάμετρο ???
Τί λέτε είναι πολύ μικρό;
Ο 9s67 τί λέει σαν μηχανισμός;Γνωρίζει κανείς;

’ντε βοηθήστε με τον αρχάριο.... :)

Μπροστα στο springdrive600 που εχεις και το Campagnola ειναι λιλιπουτιο,αλλα ειναι ενα dress ρολοι για πιο συντηρητικα γουστα.
Ιδια πειρα για τον 9s67 απ οσο ξερω δεν υπαρχει στο φορουμ,μονο οτι διαβαζουμε,προκειται για εξαιρετικο μηχανισμο και αριστο φινιρισμα.Ειναι ρυθμισμενος σε πιο στενα ακομη ορια απ του ελβετικου Cosc.

Αποσυνδεδεμένος geokaza

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
    • www.gkazazis.com
Απ: SEIKO
« Απάντηση #301 στις: Ιούνιος 05, 2008, 10:16:27 μμ »
Τελικα αγορασα και εγω απο στοα Φεξη 250 ευρω το Seiko Black Monster.
Μεχρι στιγμης μου αρεσει πολυ αλλα πανω απ'ολα με ξετρελαίνει το ευδιακριτο καντραν. (Πρεσβυωψ γαρ)
Φωτο δεν ανεβαζω γιατι το Google ειναι γεματο απο αυτες.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #302 στις: Ιούνιος 05, 2008, 10:36:07 μμ »
Τελικα αγορασα και εγω απο στοα Φεξη 250 ευρω το Seiko Black Monster.
Μεχρι στιγμης μου αρεσει πολυ αλλα πανω απ'ολα με ξετρελαίνει το ευδιακριτο καντραν. (Πρεσβυωψ γαρ)
Φωτο δεν ανεβαζω γιατι το Google ειναι γεματο απο αυτες.

review review review!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #303 στις: Ιούνιος 05, 2008, 11:00:28 μμ »
Τελικα αγορασα και εγω απο στοα Φεξη 250 ευρω το Seiko Black Monster.
Μεχρι στιγμης μου αρεσει πολυ αλλα πανω απ'ολα με ξετρελαίνει το ευδιακριτο καντραν. (Πρεσβυωψ γαρ)
Φωτο δεν ανεβαζω γιατι το Google ειναι γεματο απο αυτες.

Καλοφορετο,μια πολυ καλη επιλογη ενα ρολοι που θα ευχαριστηθεις :up:

Αποσυνδεδεμένος geokaza

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
    • www.gkazazis.com
Απ: SEIKO
« Απάντηση #304 στις: Ιούνιος 06, 2008, 12:13:11 πμ »
review review review!
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις ευχες σας
Τι review βρε παιδια... ουτε 10 ωρες δεν το φοραω.
Παντως εχουν απιθανες διαφορες τα μαγαζια μεταξυ τους:
Πανεπιστημιου και Μπενακη (επι της Πανεπιστημιου, οχι το γωνιακο αλλα το διπλα), απο 370 μου το αφηνε 320. Στην στοα Φεξη απο 370 μου το αφησε 250.

Υπαρχει καποιος τροπος (μπακαλιστικος εστω) να σταματαει ο δευτερολεπτοδεικτης στο 12 ουτως ωστε να μπορεις να βαλεις ποιο σωστα την ωρα;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2008, 01:20:09 πμ από geokaza »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #305 στις: Ιούνιος 06, 2008, 12:41:11 πμ »
αυτο ειναι ρολοι!ετσι μπραβο,διαβαζετε το φορουμ,ευγε!αν το περνες και ΕΒΑΥ θα πηγαινε και 150 ευρω..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #306 στις: Ιούνιος 06, 2008, 02:09:24 πμ »
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις ευχες σας
Τι review βρε παιδια... ουτε 10 ωρες δεν το φοραω.
Παντως εχουν απιθανες διαφορες τα μαγαζια μεταξυ τους:
Πανεπιστημιου και Μπενακη (επι της Πανεπιστημιου, οχι το γωνιακο αλλα το διπλα), απο 370 μου το αφηνε 320. Στην στοα Φεξη απο 370 μου το αφησε 250.

Υπαρχει καποιος τροπος (μπακαλιστικος εστω) να σταματαει ο δευτερολεπτοδεικτης στο 12 ουτως ωστε να μπορεις να βαλεις ποιο σωστα την ωρα;;

ναι ,πας την κορωνα αναποδα οταν αυτη βρισκεται στη θεση για την ρυθμιση της ωρας,πας "κοντρα"   και κανει hacking

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #307 στις: Ιούνιος 06, 2008, 08:02:47 πμ »
Μια αρκετά ενδιαφέρουσα παρουσίαση του Seiko Black Monster.

http://www.thepurists.com/watch/features/8ohms/7s26/
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #308 στις: Ιούνιος 06, 2008, 08:55:55 πμ »
Μια αρκετά ενδιαφέρουσα παρουσίαση του Seiko Black Monster.

http://www.thepurists.com/watch/features/8ohms/7s26/


Νομιζω ειναι το καλυτερο review για το monster που υπαρχει στο νετ,κι επισης εμβαθυνει αρκετα και στην 7s26...

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #309 στις: Ιούνιος 06, 2008, 04:43:16 μμ »
Τελικά αυτή η 7s26 είναι καλή σαν μηχανισμός;
Το ρωτάω γιατί δεν έχω ακούσει-διαβάσει και τα καλύτερα σχόλια....
Αυτήν δεν φοράει και το Samurai;
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #310 στις: Ιούνιος 08, 2008, 12:46:09 πμ »
More acclaim for SEIKO Spring Drive

Since its launch in 2005, SEIKO Spring Drive has garnered a wide range of awards for its innovative technology and its superior design.

The Spring Drive Moon Phase SNR017
Limited edition of 200

Spring Drive Moon Phase 2008
This year the second generation of Spring Drive Moon Phase will be launched worldwide. The first generation proved to be the most demanded design and of course sold out. The harmony of the glide motion of Spring Drive with the motion of the planets as symbolised by the moon phase dial creates a magical experience of the passage of time, while the mystery of planetary motion finds new expression in this exquisite new interpretation for 2008.

The circular nature of Spring Drive is expressed in the pattern of the movement engraving, symbolizing the continuous motion of the moon across the skies.

Spring Drive Moon Phase SNR017
Caliber 5R67


Case : Stainless steel, Ø 42.3mm Band : Genuine leather (crocodile) strap with stainless steel buckle Glass : Sapphire crystal with anti-reflective coating Water resistance : 10 bar Engraved rotor on movement See-through caseback with sapphire crystal The recommended retail price will be approximately Euro4,900 (tax included)
Limited edition of 200
Caliber 5R67

Hour, minute and second hands with calendar Moon phase indicator Power reserve indicator 30 jewels Movement diameter : 30.0 mm Movement thickness : 6.0 mm 288 parts
Power reserve : 72 hours



Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #311 στις: Ιούνιος 08, 2008, 11:01:45 μμ »
Φίλε Eisenberg, σε συνέχεια από το ποστ της Rolex...
την έκανα την κουτουράδα.... αλλά σας κρατάω σε αγωνία μέχρι να έλθει και να ποστάρω φωτό "ζωντανές"!
Μέχρι τότε (1+ μήνας)..... υπομονή!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος stefanidis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #312 στις: Ιούνιος 10, 2008, 11:20:56 μμ »
γνωριζετε αυτο το μοντελο της seiko SEIKO PROSPEX AUTO AIR DIVER 200M SBDC003 ,τι λετε αξιζει να το παρω η αν εχετε να μου προτινετε κατι αλλο .το θελω απλο, dive, μπρασελε ,

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #313 στις: Ιούνιος 10, 2008, 11:32:19 μμ »
μιλας απο οτι καταλαβα για το seiko sumo,κοιτα εδω,αξιζει ,αξιζει

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,650.0.html

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #314 στις: Ιούνιος 11, 2008, 11:37:23 πμ »
γνωριζετε αυτο το μοντελο της seiko SEIKO PROSPEX AUTO AIR DIVER 200M SBDC003 ,τι λετε αξιζει να το παρω η αν εχετε να μου προτινετε κατι αλλο .το θελω απλο, dive, μπρασελε ,

Και βεβαια αξιζει,παρα πολυ καλη ποιοτητα,μηχανισμος και τιμη ευκαιρια. ;)

Αποσυνδεδεμένος ioann

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #315 στις: Ιούνιος 11, 2008, 11:42:45 μμ »
   Αγαπητοί φίλοι, αυτό είναι το πρώτο μου μύνημα και αρχικά θα ήθελα να συγχαρώ τους υπεύθυνους και τα μέλη του mywatch.gr για τη δημιουργία μιας κοινότητας με υψηλό επίπεδο ενημέρωσης και επικοινωνίας. Παρακολουθώ το forum τα 2 τελευταία χρόνια και πραγματικά έχω μάθει πολλά για το ρολόι, αλλά και έχω απολαύσει τις συζητήσεις στα threads.  :)

   Τα ιαπωνικά ρολόγια παλαιότερα δεν τα είχα σε μεγάλη υπόληψη, γιατί βεβαίως δεν τα γνώριζα. Σε αυτό όμως αλλά και σε άλλα fora είδα το πάθος για αυτά και σταδιακά άρχισε να με πιάνει η "ασθένεια". Όταν λοιπόν αποφάσισα να επεκτείνω τη μικρή -και χαμηλού κόστους- συλλογή μου, στράφηκα στα αυτόματα καταδυτικά της seiko με τη βασική καλίμπρα 7s26. Μετά το σχετικό λιώσιμο στο νετ με πολλές φωτογραφίες και reviews κατέληξα στο SKX007J. Η αγορά μέσω νετ θεωρήθηκε επιβεβλημένη μια και ότι βρίσκονταν εδώ είχε το ελάχιστο 2x την τιμή και για ρολόγια χαμηλού κόστους φάνηκε να αξίζει το ρίσκο.
   Η αγορά έγινε από το www.chronograph.com με pay pal. ’ψογη επαφή με email, δωρεάν αποστολή με ταχυδρομείο και άφιξη σε 5 (ναι, πέντε!!!) μέρες στην Κρήτη όπου ζω τώρα.  :o. Το πακέτο είχε δηλωθεί σαν commercial sample στην πλήρη αξία του, συστημένο και ασφαλισμένο. Δεν είχαμε "πρόσθετα" στο τελωνείο και παρέλαβα από τα ΕΛΤΑ. ’μα ανοίξει όμως η όρεξη του ανθρώπου δύσκολα σταματά και μετά ένα μήνα πήρα και το SKX779 (black monster) το οποίο στην αρχή δε μου άρεσε και αισθητικά (τώρα δεν το βγάζω!).  ;D Διαδικασία αποστολής ίδια, παραλαβή σε 6 (!!!) μέρες -ήταν και Πάσχα- μόνο που απλά είχε ανοιχτεί στο τελωνείο.

   Eίπα λοιπόν να αναφέρω εντυπώσεις για όσους ενδιαφέρουν. Οι φωτογραφίες είναι δανεισμένες από το νετ:
http://www.chronograph.com/store/catalog/products/SKX007J-4.jpg
http://quartzimodo.info/wp-content/uploads/2008/03/d8-12-s.jpg

   To SKX007J είναι ένα πιστοποιημένο (iso rated) καταδυτικό ρολόι για 200m. Η διάμετρος της μαύρης στεφάνης είναι 42mm δέχεται straps 22mm. Το πάχος είναι 13mm. Η κάσα είναι από ατσάλι γυαλισμένο στο πλάι και βουρτσισμένο από πάνω. Η κάσα κλείνει με βιδωτό καπάκι, το οποίο φέρει το χαρακτηριστικό κύμα των καταδυτικών seiko.
   Η κορώνα βρίσκεται λίγο πριν το 4, είναι μεγάλη, χωρίς λογότυπο, βιδωτή. "Παίζει" λίγο ξεβιδωμένη και το κούμπωμα του βιδώματος δίνει την εντύπωση ότι τα πάσα είναι ευάλωτα. Προστατεύεται από crown guards. Το κρύσταλλο είναι το τροποποιημένο mineral glass της seiko, hardlex.
   Η στεφάνη είναι μονοκατευθυντική με 120 βήματα και φωσφορίζουσα ένδειξη, ενώ είναι ελαφρά υπερυψωμένη για να προστατεύει το κρύσταλλο. Έχει δύο σειρές "δόντια" στην περιφέρεια και δίνει καλή λαβή. Η περιστροφή της είναι πολύ ικανοποιητική.
   Το μπρασελέ είναι τύπου oyster με συμπαγείς συνδέσμους και διπλό κλείδωμα ασφαλείας, χωρίς καταδυτική επέκταση. Οι τελικοί σύνδεσμοι δεν είναι συμπαγείς.  Έχει χαραγμένο λογότυπο στο κούμπωμα. Κουδουνίζει λίγο, αλλά κάνει τη δουλειά.
   Το dial είναι χρώματος πολύ σκούρου γκρι, φαίνεται μαύρο. Κάτω από το 12 γράφει seiko automatic και πάνω από το 6 diver's 200m. Το 007J είναι η made in japan έκδοση. Το γράφει στο dial αριστερά της 6ης ώρας και επιπλέον σημειώνει 21 jewels κάτω από το diver's 200m. Οι ώρες σημειώνονται με μεγάλες λευκές, φωσφορίζουσες ενδείξεις. Στη θέση 9 υπάρχει παράθυρο για τους δίσκους ώρας και ημερομηνίας. Οι δίσκοι είναι λευκοί με μαύρες εγγραφές, εκτός της Κυριακής και του Σαββάτου που είναι κόκκινο και μπλε αντίστοιχα. Όλα στην πλάκα είναι τυπωμένα ανάγλυφα χωρίς ένθετα στοιχεία. Οι δείκτες είναι μεγάλοι, λευκοί με μεταλλικό πλαίσιο. Η φωτεινότητα είναι άριστη και κρατά όλο το βράδυ, κάτι για το οποίο τα seiko φημίζονται.
   Η μηχανή είναι η 7s26b με 21 jewels. Δεν κουρδίζεται χειροκίνητα και δεν σταματά την κίνηση του δευτερολεπτοδείκτη στη θέση ρύθμισης ώρας. Αν ασκήσετε λίγη πίεση προς τα πίσω, ιδίως όταν η μηχανή είναι σχετικά αφόρτιστη, ο δείκτης δευτερολέπτων στραματά. Η ημερομηνία αλλάζει από 22:30 έως 03:00, οπότε πρέπει να αποφεύγονται οι ρυθμίσεις αυτό το διάστημα. Η γνώση μου για το μηχανισμό είναι περιορισμένη αλλά εξαιρετικές πληροφορίες όπως λέει και ο eisenberg εδώ:
http://www.thepurists.com/watch/features/8ohms/7s26/
Δεν ξέρω αν φταίει ο updated 7s26b μηχανισμός αλλά και το 007 (έτος κατασκευής 2007) και το monster (Νοέμβριος 2006) κινούνται σε εύρος -3/+5 sec (και είμαι αυστηρός) με την κορώνα επάνω τη νύχτα. Η ακρίβεια τους μειώνεται όταν είναι σχετικά αφόρτιστα. Τι να πω, μπορεί να είχα μεγάλη τύχη.  ???
   Η προσωπική μου εντύπωση είναι ότι το 007 είναι ένα όμορφο, δυναμικό ρολόι για σπορ δραστηριότητες, φυσικά θάλασσα, αλλά και πιο κόσμιες εμφανίσεις. Φαίνεται πολύ γερό και αξιόπιστο, ενώ διάβασα στο νετ ότι το έχουν βράσει, το έχουν καταψύξει και έχουν δουλέψει κομπρεσέρ με αυτό χωρίς πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση, τον τελευταίο καιρό μόνο αυτό και το ξαδερφάκι του φοράω και κατάλαβα γιατί κανείς δεν μπορεί να έχει μόνο ένα seiko diver. Μπορεί να είναι φτηνά, αλλά συνέχεια θες και άλλα.  :-X ;D

Ξεκίνησα να πω δυο λόγια, αλλά μάλλον σας κούρασα. Ευχαριστώ για την υπομονή και την κατανόηση για όποια λάθη. Φωτογραφίες θα βάλω μόλις μάθω.

Φιλικά, Πάνος

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #316 στις: Ιούνιος 12, 2008, 12:32:16 πμ »
Πρώτο μήνυμα, αλλά του 'δωσες και κατάλαβε.  :D
Ωραίο ποστ, χορταστικό. :up: Καλώς ήρθες.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #317 στις: Ιούνιος 12, 2008, 12:35:46 πμ »
Έχει αγοράσει κανείς ρολόι από τον Seiya; Τι ρωτάω τώρα;  :-\

Απ' ό,τι διαβάζω και ακούω, ο τύπος είναι εξαιρετικός.

Με την τιμή τι γίνεται; Τελωνεία και τέτοια εννοώ.

Π.χ. το Samurai που κάνει 300 δολάρια, πόσο θα κοστίσει τελικά για να 'ρθει στα χέρια μου;

Για δώστε τα φώτα σας παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #318 στις: Ιούνιος 12, 2008, 12:38:35 πμ »
Φίλε ioann καλώς ήλθες κι από 'μένα!!!
Ωραία ρολογάκια διάλεξες και σου εύχομαι να τα΄φοράς με υγεία!
Καλώς ήλθες λοιπόν ... και καλή συνέχεια στην συλλογή σου. Εδώ μέσα έχεις να μάθεις πολλά, όπως άλλωστε μαθαίνω κι εγώ! ;)
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #319 στις: Ιούνιος 12, 2008, 12:44:28 πμ »
Πελάτης του Higuchi και δεν έχω περάσει τελωνείο στις δύο παραγγελίες που έκανα!
Και οι δύο(Seiya-Higuchi) αποστέλλουν με EMS το οποίο συνεργάζεται με ΕΛ.ΤΑ.. Αν η αξία του ρολογιού δεν είναι μεγάλη(200-300 ευρώ) φαντάζομαι δεν θα περάσει τελωνείο!

Φιλικά.
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!