Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1844099 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #120 στις: Μάρτιος 29, 2008, 12:42:03 μμ »
Η συλλογή μου αριθμεί πλέον 11 κομμάτια (περιμένω και ένα spring drive) αλλά τελικά αποφάσισα πως ήθελα κάτι καλό και ελαφρύ για κάθε μέρα χωρίς πολλά complications και με πολύ καλή ποιότητα .στο θέμα της κάσας πάντως δεν νομίζω ότι το Seiko είναι καλύτερο και όσων αφορά την μηχανή είναι ανόμοια πράγματα και ναι τελικά το PP έχει ΕΤΑ αλλά με inhouse rotor

Μα ποια κασσα,το Seiko ειναι WR 100m και με πολυ περισσοτερες λεπτομερειες στη σχεδιαση απ την απλη κασσα του Picot.Επισης η μηχανη του ειναι απλα αλλου και ειναι εξ ολοκληρου inhouse με καλυτερη θεωρητικη ακριβεια και power reserve...

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #121 στις: Μάρτιος 29, 2008, 12:53:37 μμ »
αν σκευτεις ότι το spring drive (grand seiko) θα βγει σε μαζική παραγωγή με retail apo 1500-2000 ευρο ανάλογα με την έκδοση

Aυτο ειναι σιγουρο;Μιλας για τιμες νετ η Ελλαδα;;Ενδιαφερον....

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #122 στις: Μάρτιος 29, 2008, 01:15:25 μμ »
αλλα τι να το κανεις αυτο ειναι seiko κατα το ημιση αλλα τι μπορεις να πεις
Tι εννοεις;Αυτο ειναι Credor  η πολυτελης μαρκα της Seiko.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: SEIKO
« Απάντηση #123 στις: Μάρτιος 29, 2008, 01:26:44 μμ »
νομιζω εχω διαβασει οτι εχει συνεργαστει με μια αλλη εταιρεια για την κατασκευει του

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #124 στις: Απρίλιος 03, 2008, 10:41:08 μμ »
Επειδή δεν μου εμφανίζεται to "Baselworld 2008" δεν ήξερα που αλλού να το ποστάρω...
ας το μεταφέρουν οι μοδς.

ιδού η νέα σειρά ρολογιών της Seiko για το 2008:
http://www.seikowatches.com/baselworld/2008/index.html

Εντύπωση μου προκάλεσε το νέο Spring Drive spacewalk, όμορφο ρολόι πραγματικά!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #125 στις: Απρίλιος 04, 2008, 08:33:59 μμ »
Eisenberg και GIOSOU πάρτε να γουστάρετε. http://www.seikowatches.com/baselworld/2008/press/details/10_spring_drive_spacewalk.html

Θα το πάρω και δώρο μια βόλτα στον ISS  ;)

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #126 στις: Απρίλιος 04, 2008, 08:57:26 μμ »
Eisenberg και GIOSOU πάρτε να γουστάρετε. http://www.seikowatches.com/baselworld/2008/press/details/10_spring_drive_spacewalk.html

Θα το πάρω και δώρο μια βόλτα στον ISS  ;)

Φιλικά
Δημήτρης


Φανταστικο κομματι  :god:
Ατσα,και με Spingdrive τα αστρο-ναυτακια...

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #127 στις: Απρίλιος 05, 2008, 12:38:42 μμ »
Eisenberg και GIOSOU πάρτε να γουστάρετε. http://www.seikowatches.com/baselworld/2008/press/details/10_spring_drive_spacewalk.html

Θα το πάρω και δώρο μια βόλτα στον ISS  ;)

Φιλικά
Δημήτρης


Μπορεί να είναι φανταστικό κομμάτι αλλά παραμένει εξωπραγματικό και σε διαστάσεις "Diameter 53.0 mm (12-6h) , 48.7 mm (3-9h)"
αλλά και σε τιμή φαντάζομαι ... ;)

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος drspeed

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #128 στις: Απρίλιος 12, 2008, 02:10:46 πμ »
Παιδιά γειά σας και από εμένα.Κάτοχος 2 SEIKO 5 το ένα κλασικό και το 2ο με μαύρη πλάκα και διάφανο πίσω μέρος.
Κατα τύχη έπεσα επάνω σε ένα SEIKO Premier Kinetic chronograph σε μία φωτογραφία

Ξέρει κανείς πόσο μπορεί να έχει εδώ ένα τέτοιο ρολόι γιατί μου μυρίζει πάνω από 700€
Το έχω ερωτευτεί και το θέλω.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2008, 02:42:22 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #129 στις: Απρίλιος 12, 2008, 02:49:13 πμ »
Παιδιά γειά σας και από εμένα.Κάτοχος 2 SEIKO 5 το ένα κλασικό και το 2ο με μαύρη πλάκα και διάφανο πίσω μέρος.
Κατα τύχη έπεσα επάνω σε ένα SEIKO Premier Kinetic chronograph σε μία φωτογραφία

Ξέρει κανείς πόσο μπορεί να έχει εδώ ένα τέτοιο ρολόι γιατί μου μυρίζει πάνω από 700€
Το έχω ερωτευτεί και το θέλω.

καπου αν διαβασεις λεει η φωτο σε Thumbnail και γι αυτο στην εσβησα,απλα βαλτην με τον ενδεδειγμενο τροπο.

καλως ηρθες,το ρολοι δεν ειναι αυτοματο αν αυτο μπορει να σε επηρεασει,καλες τιμες θα βρεις και στο νετ.
οσοι εχουν εμπειρια αγορας θα σε ενημερωσουν



Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #130 στις: Απρίλιος 12, 2008, 08:52:37 πμ »
Παιδιά γειά σας και από εμένα.Κάτοχος 2 SEIKO 5 το ένα κλασικό και το 2ο με μαύρη πλάκα και διάφανο πίσω μέρος.
Κατα τύχη έπεσα επάνω σε ένα SEIKO Premier Kinetic chronograph σε μία φωτογραφία

Ξέρει κανείς πόσο μπορεί να έχει εδώ ένα τέτοιο ρολόι γιατί μου μυρίζει πάνω από 700€
Το έχω ερωτευτεί και το θέλω.

Καλωσορισες....χτυπα το αφοβα το Premier αν σ αρεσει,ποιοτητα-φινιρισμα-τεχνολογια στα καλυτερα της....you can't go wrong with a SEIKO

Αποσυνδεδεμένος drspeed

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #131 στις: Απρίλιος 12, 2008, 10:41:44 μμ »
Λοιπον το βρήκα εδώ σε μαγαζί 760€ και τελικά έγινε η παραγγελεία από ebay από ebay-store στην Αγγλία με 320€ και διεθνή εγκύηση.
Παράθεση
Εστάλη στις: Σήμερα στις 04:13:49 amΣτάλθηκε από: george_ 



καπου αν διαβασεις λεει η φωτο σε Thumbnail και γι αυτο στην εσβησα,απλα βαλτην με τον ενδεδειγμενο τροπο.

καλως ηρθες,το ρολοι δεν ειναι αυτοματο αν αυτο μπορει να σε επηρεασει,καλες τιμες θα βρεις και στο νετ.
οσοι εχουν εμπειρια αγορας θα σε ενημερωσουν
 
Το ξέρω ότι δεν είναι αυτόματο αλλά kinetic και δεν νομίζω πρός το παρόν να μπορεί κάτι άλλο να το κοντράρει σε ακρύβεια!!! οπότε δεν το βλέπω σαν κάτι αρνητικό αυτό!!!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #132 στις: Απρίλιος 13, 2008, 12:05:29 πμ »
ειναι πολυ μεγαλη κουβεντα αλλα στο πω απλα,δεν ειναι αυτοματο ΑΡΑ σε ακριβεια δεν μπορει να το ανταγωνιστει

γεια σας

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #133 στις: Απρίλιος 13, 2008, 11:48:34 πμ »
Καλη τιμη πετυχες,ποσταρε φωτο αν θελεις οταν το παραλαβεις...ενα μειονεκτημα(για μενα) ειναι οτι η ωρα προβαλεται στο μικρο subdial στο 6,κι ολο το αλλο καντραν αξιοποιειται μονο απ τον χρονογραφο.

Αποσυνδεδεμένος drspeed

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #134 στις: Απρίλιος 13, 2008, 06:41:46 μμ »
Καλη τιμη πετυχες,ποσταρε φωτο αν θελεις οταν το παραλαβεις...ενα μειονεκτημα(για μενα) ειναι οτι η ωρα προβαλεται στο μικρο subdial στο 6,κι ολο το αλλο καντραν αξιοποιειται μονο απ τον χρονογραφο.
Αυτό που βλέπεις εσύ ώς μειονέκτημα εμένα ήταν αυτό που μου χτύπισε στο μάτι.Γενικά μου αρέσουν τα καινοτόμα σχέδια σε μία τόσο παλιά εφεύρεση όπως το ρολόι.Θέλει πολύ φαντασία για να κάνει κάποιος κάτι τέτοιο και στο κάτω κάτω αυτό είναι που το κάνει όμορφο(έτσι το βλέπω εγώ)
Σαφώς και θα μπεί φωτογραφία όταν το παραλάβω.(Ελπίζω πρίν την τετάρτη -πέμπτη)

Αποσυνδεδεμένος drspeed

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #135 στις: Απρίλιος 13, 2008, 07:05:06 μμ »
Και λίγα λόγια για το πώς δουλεύει το kinetic στην θεωρία.
Μέσα στην κάσα υπάρχει ένα περιστροφικό εκρεμές ή αλλιώς ρότορας ο οποίος είναι συνδεδεμένος με ένα σχετικά υπερμεγέθες γρανάζι, το οποίο με την σερά του περιστρέφει ένα μικροσκοπικό πινίο.Η ταχύτητα περιστροφής το πινίου μπορεί να φτάσει και τις 100.000 στρ/λεπτό.Με λίγα λόγια είναι μία μικροσκοπική ηλεκτρογεννήτρια που κατά την λειτουργεία της φορτίζει έναν πυκνωτή ή κάποια επαναφορτιζόμενη μπαταρία.Μία τυπική φόρτιση μπορεί να δώσει ενέργεια από 2 εβδομάδες μέχρι και 6 μήνες.
Με λίγα λόγια μετατροπή από κινητική ενέργεια-> σε μαγνητική->σε ηλεκτρική
Αυτός είναι και ο λόγος που τα kinetic  είναι ρολόγια μεγαλύτερης ακρυβείας από τα κλασικά αυτόματα αφού στην πράξη είναι quartz με την διαφορά ότι δεν θα χρειαστούν ποτέ αλλαγή μπαταρίας.
Πρόκειτε λοιπόν για υβριδικά ρολόγια που έχουν τα πλεωνεκτήματα και των 2 τεχνολογιών και τιμή αρκετά προσιτή

Ελπίζω να ξεμπέρδεψα τυχών μπερδεμένους!!!!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #136 στις: Απρίλιος 13, 2008, 07:07:59 μμ »
Και λίγα λόγια για το πώς δουλεύει το kinetic στην θεωρία.
Μέσα στην κάσα υπάρχει ένα περιστροφικό εκρεμές ή αλλιώς ρότορας ο οποίος είναι συνδεδεμένος με ένα σχετικά υπερμεγέθες γρανάζι, το οποίο με την σερά του περιστρέφει ένα μικροσκοπικό πινίο.Η ταχύτητα περιστροφής το πινίου μπορεί να φτάσει και τις 100.000 στρ/λεπτό.Με λίγα λόγια είναι μία μικροσκοπική ηλεκτρογεννήτρια που κατά την λειτουργεία της φορτίζει έναν πυκνωτή ή κάποια επαναφορτιζόμενη μπαταρία.Μία τυπική φόρτιση μπορεί να δώσει ενέργεια από 2 εβδομάδες μέχρι και 6 μήνες.
Με λίγα λόγια μετατροπή από κινητική ενέργεια-> σε μαγνητική->σε ηλεκτρική
Αυτός είναι και ο λόγος που τα kinetic  είναι ρολόγια μεγαλύτερης ακρυβείας από τα κλασικά αυτόματα αφού στην πράξη είναι quartz με την διαφορά ότι δεν θα χρειαστούν ποτέ αλλαγή μπαταρίας.
Πρόκειτε λοιπόν για υβριδικά ρολόγια που έχουν τα πλεωνεκτήματα και των 2 τεχνολογιών και τιμή αρκετά προσιτή

Ελπίζω να ξεμπέρδεψα τυχών μπερδεμένους!!!!

εχουμε ηδη γραψει
thnx

Αποσυνδεδεμένος drspeed

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #137 στις: Απρίλιος 13, 2008, 07:12:46 μμ »
Δε το είχα δεί!!!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #138 στις: Απρίλιος 13, 2008, 07:19:33 μμ »
στο κλεισιμο της 2ης παραγραφου ,αν καταλαβα καλα,δειχνεις ενα θαυαμσμο για το υβριδικο μηχανισμο ,κατι σαν 2 σε 1.να πουμε απλα οτι ειναι αλλη κατηγορια και δεν γινεται συγκριση.μερικοι αναφερονται με ενα θαυμασμο του στυλ τα εχει ολα και συμφερει,κατι σαν τον βεροπουλο! ;D

Αποσυνδεδεμένος drspeed

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #139 στις: Απρίλιος 13, 2008, 08:04:10 μμ »
στο κλεισιμο της 2ης παραγραφου ,αν καταλαβα καλα,δειχνεις ενα θαυαμσμο για το υβριδικο μηχανισμο ,κατι σαν 2 σε 1.να πουμε απλα οτι ειναι αλλη κατηγορια και δεν γινεται συγκριση.μερικοι αναφερονται με ενα θαυμασμο του στυλ τα εχει ολα και συμφερει,κατι σαν τον βεροπουλο! ;D
Ο θαυμασμός έχει να κάνει με το ότι με ένα λογικό ποσόν έχεις ένα ρολόι ακρυβείας που δεν θα μήνει ποτέ από μπαταρία.
Άν και μου αρέσουν τα αυτόματα τα θεωρώ λίγο παροχυμένα με το σκεπτικό ότι ένώ έχουν έναν σκασμό λεφτά(με ελάχειστες εξαιρέσεις) δέν μπορούν ούτε στο ελάχιστο να συγκριθούν στην ακρύβεια με ένα ρολόι κόστους 2€ made in taiwan.Αυτήν την ντροπή ήρθε πρίν λίγα χρόνια να ξεπλύνει η τεχνολογία kinetic και μάλιστα με λογικό κόστος.
Αν μπορέσω στο κοντινό μέλλον να πάρω κάποιο hi end αυτόματο θα το κάνω αλλά ο λόγος δεν θα είναι η ακρύβεια αλλά το κύρος που έχει ένα τέτοιο ρολόι.Όποιος παίρνει αυτόματο ξέρει ότι αγοράζει ουσιαστικά κόσμιμα και όχι ρολόι.