Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1844581 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #100 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 05:58:44 μμ »
Τουλαχιστον βαλε μια φωτο,υπαρχουν πολλες εκδοσεις Honda edition κατα καιρους,δοκιμασες το google;
Καλως ηλθες παρεπιμπτοντως......

Αποσυνδεδεμένος Jeemboo

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #101 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 07:47:53 μμ »
Καταρχας ευχαριστω για το καλωσορισμα φιλε eisenberg, κατα δευτερον, απο το google αρχισα το ψαξιμο αλλα τζιφος.
Τελικα μου την βαρεσε σημερα το απογευμα και πηγα και το αγορασα... κι ας μην το εχω βρει στο internet πουθενα.
Ελπιζω μονο να μη με εχουν πιασει κοτσο με την τιμη.

Αυτο ειναι:
      
και φορεμενο(για να φανει η αναλογια με το χερι).

Οι φωτογραφιες ειναι ψιλοαθλιες, αλλα πιστευω φαινεται ποιο ειναι το ρολοι. Εχει ιδεα κανεις αν υπαρχει καποιο site που να το διαθετει; Πλεον ειναι θεμα περιεργειας και μονο... ???
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2008, 08:03:33 μμ από Jeemboo »

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #102 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 08:22:18 μμ »
Εντυπωσιακο κομματι,με γεια!!!!Μ αρεσει γιατι εχει σχετικα λιτο καντραν για τα δεδομενα της Seiko στους χρονογραφους.....Ομολογω οτι δεν το χω ξαναδει,ειναι σιγουρα F1 Honda?επειδη δε βλεπω το γνωστο logo στο καντραν....

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #103 στις: Φεβρουάριος 16, 2008, 04:37:44 μμ »
Καλώς ήρθες Jeemboo και καλοφόρετο.
Καλή ερώτηση eisenberg σχετικά με το logo.  :?
Kαλό θα ήταν να μας ποστάρεις τον κωδικό του ρολογιού.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος Jeemboo

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #104 στις: Φεβρουάριος 16, 2008, 05:30:41 μμ »
Οντως, το logo δεν το εχει, αλλα θεωρησα οτι ειναι απο την σειρα της Honda F1 επειδη η πλακα ειναι ακριβως στο ιδιο στυλ (σε χρωμα και σε κατασκευη) κι επειδη ο χρονογραφος των λεπτων, που ειναι στο κατω μερος, ειναι σχεδιαστικα φτιαγμενος ετσι ωστε να μοιαζει με στροφομετρο. Μπορει να εκανα και λαθος.
Οσο για τον κωδικο, στο καπακι του ρολογιου γραφει μονο το "7t82-0ΑL0", και στην εγγυηση "SPC029P1" (ο οποιος μαλλον ειναι ο κωδικος, αλλα τον εχει γραψει με το χερι ο πωλητης, γι' αυτο δεν ειμαι σιγουρος αν ισχυει κι εκτος των αλλων δεν βρηκα κατι παρομοιο στο google)

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #105 στις: Φεβρουάριος 16, 2008, 05:57:05 μμ »
Οντως, το logo δεν το εχει, αλλα θεωρησα οτι ειναι απο την σειρα της Honda F1 επειδη η πλακα ειναι ακριβως στο ιδιο στυλ (σε χρωμα και σε κατασκευη) κι επειδη ο χρονογραφος των λεπτων, που ειναι στο κατω μερος, ειναι σχεδιαστικα φτιαγμενος ετσι ωστε να μοιαζει με στροφομετρο. Μπορει να εκανα και λαθος.
Οσο για τον κωδικο, στο καπακι του ρολογιου γραφει μονο το "7t82-0ΑL0", και στην εγγυηση "SPC029P1" (ο οποιος μαλλον ειναι ο κωδικος, αλλα τον εχει γραψει με το χερι ο πωλητης, γι' αυτο δεν ειμαι σιγουρος αν ισχυει κι εκτος των αλλων δεν βρηκα κατι παρομοιο στο google)


Το μοντελο εχει τον quartz μηχανισμο 7Τ82,1/100sec χρονογραφο,τον οποιο φορανε και τα  Honda F1(μερικα μοντελα),οποτε λογικο ειναι να μπερδευτεις.Το πιθανοτερο να ανηκει στη σειρα Sportura,απλα δεν ειναι F1edition....
Eνα χαρακτηριστικο ειναι ο retrograde δεικτης στο 6.

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #106 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 07:45:56 μμ »
Πήρα τελικά το Seiko SNZE49J1 από Ιαπωνία. Το φοράω ήδη εδώ και ένα μήνα σχεδόν....
αρκετά όμορφο για φτηνό ρολόι....και το απίστευτο για μένα....ως τώρα τουλάχιστον έχει φοβερή ακρίβεια!

Κάνω τη σύγκριση ....ίσως άδικα με το breitling που έχω και έχω ποστάρει σχετικά ότι πάει σχεδόν 2 λεπτά μπροστά το μήνα (νορμάλ)....και βλέπω ότι το seiko των 100 € τουλάχιστον ως τώρα είναι πιο ακριβές! Τώρα για αργότερα δε ξέρω πως θα πάει....

Κι αυτό ενισχύει την αδυναμία μου στα seiko....κι ας τα περιφρονούν οι περισσότεροι

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #107 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 07:54:32 μμ »
Καλοφορετο,πρωτοφανης ακριβεια για μια 7S36 αστρωτη&αρυθμιστη,μαλλον και η Seiko σε παει επισης  ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #108 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 08:30:51 μμ »
b edition πλεον οπως εχουμε γραψει και εδω με καλυτερη ακριβεια απο τη μαμα εταιρεια

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #109 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 11:26:20 μμ »
b edition πλεον οπως εχουμε γραψει και εδω με καλυτερη ακριβεια απο τη μαμα εταιρεια

Τελικά πλάκα-πλάκα , η 7s36 b φαίνεται πώς είναι πλέον πολύ καλά ρυθμισμένη απο το εργοστάσιο ...

Μήπως γνωρίζεις από πότε και μετά οι 7s36 είναι όλες b ;;;

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #110 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 11:35:10 μμ »
Τελικά πλάκα-πλάκα , η 7s36 b φαίνεται πώς είναι πλέον πολύ καλά ρυθμισμένη απο το εργοστάσιο ...

Μήπως γνωρίζεις από πότε και μετά οι 7s36 είναι όλες b ;;;

ενα χρονο σιγουρα,το ειχα παραθεσει σαν ειδηση καπου ,εαν το ψαξεις ισως αναφερεται κατι παραπανω.
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος kostasg

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #111 στις: Φεβρουάριος 29, 2008, 09:39:37 πμ »
Φίλοι μου Καλή σας μέρα!
Είχα αναφέρει πριν λίγο καιρό ένα πρόβλημα με τον μηχανισμό 6r20 (συστηματικά +32sec/day). Η προτροπή σας ήταν να το πάω στην αντιπροσωπεία, την οποία χρονοκαθυστέρησα αποκλειστικά λόγω φόρτου εργασίας. Χωρίς να κάνω τίποτα στο ρολόι εδώ και 5 μέρες λειτουργεί στο +-1sec/day!!! Δεν ξέρω αν "φοβήθηκε" την αντιπροσωπεία που του είπα ότι θα το πάω όταν είχα τα νεύρα μου, αλλά πλέον μετράει (συγκρινόμενο με ήδη τεσταρισμένα ρολόγια) όπως θα έπρεπε. Δεν ξέρω αν θα το "ξαναχάσω" αλλά τώρα είμαι ένας χαρούμενος κάτοχος seiko-6r20! Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #112 στις: Φεβρουάριος 29, 2008, 11:39:04 πμ »
Αυτα ειναι καλα νεα,μπραβο.
Κι ο φιλος lazkal εχει αναφερει παρομοια ακριβεια για το δικο του 6R20,οποτε εισαι οκ τωρα......

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #113 στις: Μάρτιος 11, 2008, 08:09:59 μμ »
Κυκλοφορεί νέα version της 6R15 . Έχει 6 διαφορετικά σημαντικά εξαρτήματα (προερχόμενα απο το 6R20 ) σε σχέση με τη 6R15Α .
Η νέα 6R15Β νομίζω ότι πρέπει να προτιμάται ...
Τα νέα εξαρτήματα είναι :
barrel and train wheel bridge, movement barrel (complete), center wheel & pinion, ratchet wheel, oscillating weight and ratchet wheel screw , όλα προερχόμενα απο τη6R20 , ενώ τα προηγούμενα ήταν απο τη 7sxx ...;

Νομίζω ότι είναι σημαντική αναβάθμιση .


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #114 στις: Μάρτιος 11, 2008, 09:35:07 μμ »
Κυκλοφορεί νέα version της 6R15 . Έχει 6 διαφορετικά σημαντικά εξαρτήματα (προερχόμενα απο το 6R20 ) σε σχέση με τη 6R15Α .
Η νέα 6R15Β νομίζω ότι πρέπει να προτιμάται ...
Τα νέα εξαρτήματα είναι :
barrel and train wheel bridge, movement barrel (complete), center wheel & pinion, ratchet wheel, oscillating weight and ratchet wheel screw , όλα προερχόμενα απο τη6R20 , ενώ τα προηγούμενα ήταν απο τη 7sxx ...;

Νομίζω ότι είναι σημαντική αναβάθμιση .



ωραια μου απαντησες και με εσωσες απο το να ψαχνω την διαφορα στην β εκδοση.
ε ναι απο την 7ς ειναι μια και απο αυτην προερχεται.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #115 στις: Μάρτιος 11, 2008, 11:12:56 μμ »
δεν το βρηκα εαν το χουμε ηδη θα το σβησω .
το λινκ μπορει να υπολογισει ,οπως αναφερει την ημερομηνια παραγωγης του σεικο σας,ελπιζω να ειναι σχετικα ακριβες.

http://www.ittc.ku.edu/~jgauch/watch/seiko.html

δυστυχως φτανει μεχρι τα 6r15 σειρες

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #116 στις: Μάρτιος 12, 2008, 12:11:12 πμ »
Όσον αφορά την ημερομηνία παραγωγής του Seiko :

Στον S/N του ρολογιού το πρώτο ψηφίο δηλώνει τη χρονιά παραγωγής
Το Δεύτερο ψηφίο τον μήνα παραγωγής , και τα υπόλοιπα είναι ο αριθμός του ρολογιού ...

πχ.  S/N  520115
Κατασκευάστηκε το 2005 τον Φεβρουάριο με α/α 115

Για να προλάβω απορίες :
Η Δεκαετία ΔΕΝ αναφέρεται . Όποιος ενδιαφέρεται όμως τη γνωρίζει ...
Μετά τον Σεπτέμβριο (δηλ. μετά το 9 ακολουθεί Ο,Ν,D-δηλ Oct, Nov ,Dec )

Αυτά...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #117 στις: Μάρτιος 25, 2008, 01:55:30 μμ »
H Seiko λανσαρει τις νεες cal.4R16 για το 2008.Ακομη δεν εχουν μαθευτει πολλες λεπτομερειες,ισως μια απλουστερη εκδοση της 6R σειρας,χωρις hacking και κουρδισμα,και αλλο hairspring με <50h power reserve.Μηπως ο αντικαταστατης της cal.7S ?

http://yeomanseiko.spaces.live.com/blog/cns!3318BA07329CD633!1227.entry


παιδια οτι νεο απο εταιρεια που εχει να κανει με την εκθεση basel 2008 καλο ειναι να μπει στο αναλογο τοπικ

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #118 στις: Μάρτιος 25, 2008, 02:04:53 μμ »
Γιωργο αν μπορεις μετεφερε το γιατι οταν ειμαι συνδεδεμενος δε μου εμφανιζεται το Baselworld 2008.Μονο οταν μπαινω ως guest μπορω και το βλεπω....

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #119 στις: Μάρτιος 26, 2008, 09:17:39 πμ »
οταν ειμαι συνδεδεμενος δε μου εμφανιζεται το Baselworld 2008.Μονο οταν μπαινω ως guest μπορω και το βλεπω....

Παρομοίως

Φιλικά
Δημήτρης