Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1844099 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2900 στις: Νοέμβριος 15, 2012, 07:43:10 μμ »
Χθες μου ήρθε από το creationwatches.com αυτό το Seiko rubber ( made in Japan ) για το skz245
[url]http://www.creationwatches.com/products/seiko-divers-60/original-seiko-rubber-strap-for-seiko-skx007-skx009-skx011-1812.html?currency=EUR[/url]
Τώρα το ρολόι δείχνει έτσι


Να και ένα πολύ καλό review του ρολογιού αλλά με μια μικρή λεπτομέρια που ΞΕΧΝΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ


To bracelet της SEIKO είναι το χειρότερο bracelet του σύμπαντος, πραγματικός δολοφόνος των καρπών.

Παίρνοντας το ρολόι ( είναι βαρύ δεν λέω.. ) νόμιζα ότι το βάρος ήταν αυτό που δεν με έκανε να το συνηθίζω...έκανα ΛΑΘΟΣ.
Το bracelet του ρολογιού έχει αρκετά τετράγωνα links με αποτέλεσμα σε ορισμένες κινήσεις του καρπού τα links να ακουμπάνε μεταξύ τους. Ξέρετε αυτό τι σημαίνει??
Το bracelet μετατρέπεται σε ΑΠΟΤΡΙΧΩΤΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ!!!
Αν και συνήθως προτείνω οποιοδήποτε ρολόι που βγαίνει με bracelet να αγοράζεται με bracelet και μετά τα λουριά,
στο συγκεκριμένο πάρτε την πιο φθηνή έκδοση με rubber και γλιτώστε τα λεφτά σας από αυτό το bracelet των περίπου 60ευρώ.
Αν δεν είστε Japanέζος ή άτριχος ΜΑΚΡΙΑΑΑ!!!

ΣΩΘΗΚΑ από χθες το φοράω non stop και το αισθάνομαι ΤΕΛΕΙΑ. ΖΗΤΩ το rubber!!
Το Seamaster μου μπορεί επιτέλους να μένει λίγο στο κουτί, έγινε το Frankenmonster user friendly και δεν σκοπεύω να το βγάλω για κάμποσο καιρό.


Ρε συ άλλοι(ες) πληρώνουν ένα σκασμό λεφτά για την αποτρίχωση και συ την πήρες τσάμπα με το ρολόι και διαμαρτύρεσαι???? :D :D :D

Αν και όπως είδες από τις φωτό το χέρι μου είναι αρκετά τριχωτό, είναι το μόνο που δεν με είχε απασχολήσει με το συγκεκριμένο ρολόι.
Πάντως με το μπρασελέ καταλάβαινες ότι φόραγες ρολόι!!!

Άντε να το χαρείς όσο δεν πάει, καλοφόρετο και το rubber.

Παναγιώτης
 

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2901 στις: Νοέμβριος 15, 2012, 09:44:08 μμ »
Εγώ λιγότερη τρίχα έχω ( καστανόξανθος είμαι), αλλά μάλλον ήταν η σχετική χαλαρότητα που ήθελα να έχει το bracelet και επέτρεπε την συγκεκριμένη αποτριχωτική κίνηση.
Το rubber πάντως δίνει στο ρολόι μια Gshockίλα σε συνδυασμό με το πλαστικό της κάσας πολύ ευχάριστη.

Eίδα και ένα ασπράκι ( για καλοκαίρι μόνο )

http://www.watchgecko.com/catalog/images/YK-320_white_1_600wg.jpg
ή http://www.amazon.com/Watch-Rubber-Silicon-Divers-Sports/dp/B001CJZG8Y/ref=pd_sbs_watch_4

αλλά το καλοκαίρι ταιριάζουν και ζωηρά NATOS που φαίνονται ωραία με το μαύρισμα και τα Tshirts με τα χρώματα.
Σας φαίνεται υπερβολικό??
Αν έχει κανείς white rubber ρίξτε κάνα post.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2012, 09:54:45 μμ από Istar »
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2902 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 04:36:14 μμ »
Είχα πάει Ιαπωνία την Τρίτη, επέστρεψα σήμερα - με αυτό μαζί μου:









Καινούργιο μοντέλο, κάσα από τιτάνιο και μπρασελέ κράμα τιτανίου. Ιδιαίτερα ελαφρύ στο χέρι.

Αγοράστηκε εχθές από βράδυ το Yodobashi camera store στην Όσακα. Έπρεπε να δείτε πόση ώρα και με τί προσοχή ασχολήθηκε ο Ιαπωνέζος πωλητής για να μου το μικρύνει αλλά και για να σετάρει την ώρα... Έχω φωτό, θα ποστάρω ίσως κάποια άλλη στιγμή. Οι άνθρωποι μιλάμε είναι άλλο πράγμα σ'αυτή τη χώρα.

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2903 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 04:45:22 μμ »
 :respect: :megaeek:

καλοφορετο με υγεια!

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2904 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 04:56:03 μμ »
Είχα πάει Ιαπωνία την Τρίτη, επέστρεψα σήμερα - με αυτό μαζί μου:









Καινούργιο μοντέλο, κάσα από τιτάνιο και μπρασελέ κράμα τιτανίου. Ιδιαίτερα ελαφρύ στο χέρι.

Αγοράστηκε εχθές από βράδυ το Yodobashi camera store στην Όσακα. Έπρεπε να δείτε πόση ώρα και με τί προσοχή ασχολήθηκε ο Ιαπωνέζος πωλητής για να μου το μικρύνει αλλά και για να σετάρει την ώρα... Έχω φωτό, θα ποστάρω ίσως κάποια άλλη στιγμή. Οι άνθρωποι μιλάμε είναι άλλο πράγμα σ'αυτή τη χώρα.

ομορφο ρολοι κ spring drive  :up:.καλοφορετο κ καλες ωρες να δειχνει ...
το Daytona TT κορυφη  :) :2thumbs:

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2905 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 04:58:13 μμ »
Να πω την μαύρη μου αλήθεια, προηγούνται ένα σωρό απωθημένα μου για να φτάσω να δώσω τόσα λεφτά για  SEIKO, αλλά αν κρίνω από την φωτό πρέπει να ξεχειλίζει από ποιότητα το συγκεκριμένο και στέκεται περίφημα δίπλα στην Daytona.

Μεγειές !!! :smt023 :cheers:

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2906 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 05:16:44 μμ »
Καταπληκτικο ρολοι,φαινεται η ποιοτητα του και θεωρω οτι τελικα αξιζει καθε ευρω που κοστιζει!!
Μπραβο σου που τα εδωσες!!
Να το χαρεις με υγεια,καλοφορετο,παντα καλες ωρες να σου δειχνει!!! :smt023 :smt023
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2907 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 05:48:18 μμ »
Ευχαριστώ παιδιά, ναι, κόστιζε τα χρήματά του αλλά το τόλμησα (χωρίς δεύτερη σκέψη κι αφότου είχα δοκιμάσει 4 ακόμη, δύο Grand Seiko αλλά και δύο χρονογράφους Limited Edition με το μηχανισμό 6S). Είναι πολύ ωραίο και ξεχωριστό. Και στα δικά σας...


Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2908 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 05:58:08 μμ »
Καλορίζικο Κωνσταντίνε!
Εξαιρετική επιλογή!!! Καλοφόρετο!!!

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2909 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 07:03:19 μμ »
Είχα πάει Ιαπωνία την Τρίτη, επέστρεψα σήμερα - με αυτό μαζί μου:

Καινούργιο μοντέλο, κάσα από τιτάνιο και μπρασελέ κράμα τιτανίου. Ιδιαίτερα ελαφρύ στο χέρι.

Αγοράστηκε εχθές από βράδυ το Yodobashi camera store στην Όσακα. Έπρεπε να δείτε πόση ώρα και με τί προσοχή ασχολήθηκε ο Ιαπωνέζος πωλητής για να μου το μικρύνει αλλά και για να σετάρει την ώρα... Έχω φωτό, θα ποστάρω ίσως κάποια άλλη στιγμή. Οι άνθρωποι μιλάμε είναι άλλο πράγμα σ'αυτή τη χώρα.

Super duper μεγειά!!!

Πως και από Osaka εάν επιτρέπεις?

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2910 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 07:15:01 μμ »
Είναι λιγάκι τρελό όλο αυτό.Ενώ οι περισσότεροι παραδέχονται την ανωτερότητα αυτών των ρολογιών,ελάχιστοι θα έβαζαν το χέρι στην τσέπη προκείμένου να αποκτήσουν ένα.Μέσα σ'αυτούς κι εγώ.
Αυτό όμως δε με εμποδίζει να παραδεχτώ ότι είναι ένα καταπληκτικό ρολόϊ.
Συγχαρητήρια για την αγορά σου κι εύχομαι να είναι καλοφόρετο.Πάντα καλές ώρες.........


Υ.Γ.: Ο omegasnik που είναι να ρίξει βεγγαλικά και βαρελότα γι αυτήν την αγορά; ;D

Αποσυνδεδεμένος dgl

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 999
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2911 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 07:33:49 μμ »
Κωνσταντίνε καλοφόρετο και από εμένα, υπέροχο ρολόι !!!

Φιλικα.
Δημητρης.

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
SEIKO
« Απάντηση #2912 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 07:36:30 μμ »
Πολυ ωραίο,  μπράβο , καλοφορετο .
Λίγο έλειψε να μη κοιτάξω καν  το Rolex δίπλα.


Sent from my 📱using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
SEIKO
« Απάντηση #2913 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 08:18:37 μμ »
Τα θερμα μου συγχαρητηρια! Οπως ειπε ο jimteo πολλοι το λενε, λιγοι το τολμουν. Προσωπικα τρεφω μεγαλο σεβασμο σε αυτους που δεν φοβουνται να "put their money where their mouth is".
Και παλι τα θερμα μου συγχαρητηρια και σου ευχομαι να το χαρεις με υγεια.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2914 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 11:09:53 μμ »
Είχα πάει Ιαπωνία την Τρίτη, επέστρεψα σήμερα - με αυτό μαζί μου:









Καινούργιο μοντέλο, κάσα από τιτάνιο και μπρασελέ κράμα τιτανίου. Ιδιαίτερα ελαφρύ στο χέρι.

Αγοράστηκε εχθές από βράδυ το Yodobashi camera store στην Όσακα. Έπρεπε να δείτε πόση ώρα και με τί προσοχή ασχολήθηκε ο Ιαπωνέζος πωλητής για να μου το μικρύνει αλλά και για να σετάρει την ώρα... Έχω φωτό, θα ποστάρω ίσως κάποια άλλη στιγμή. Οι άνθρωποι μιλάμε είναι άλλο πράγμα σ'αυτή τη χώρα.


Φίλε μου καλορίζικο και να το χαρείς το ρολόι σου, απλά φοβερό!!!

Τα ποστ σου σε αυτό το φόρουμ έρχονται αραιά και πού, αλλά όταν έρχονται μένουμε με ανοικτό το στόμα!!!

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2915 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 03:22:22 μμ »
Παιδιά και πάλι ευχαριστώ. Το ρολόι κοστίζει παραπάνω από όσο ένα Rolex Oyster αλλά όντως η δουλειά των Ιαπωνέζων σε αυτά τα κομμάτια (κι όχι μόνο βέβαια) είναι άψογη.

Η επιλογή ήταν σε σαμπανί dial (με μπλέ δείκτη δευτερολέπτων παρακαλώ) ή σε αυτό το μαύρο (που εμένα μου φαίνεται καφέ) αλλά επειδή έχω ένα Rolex 116000 με καταπληκτικό σαμπανί dial είπα αυτή τη φορά να πάρω το καφέ/μαύρο, δεν ξέρω αν έκανα σωστά... Τέλος πάντων.

Το ρολόι πάντως είναι σα χαρτί, σαν να μην έχει βάρος, επίσης το power reserve indicator είναι πάρα πολύ πρακτικό και χρήσιμο.

Ιαπωνία πήγα διότι είχα ένα meeting δύο ημερών σε μία πόλη ανάμεσα στην Όσακα και τη Χιροσίμα.

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2916 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 04:09:50 μμ »
Καλοριζικο, χαιρομαστε να βλέπουμε τετοια ρολογια.
Κοιμιζει τους παντες...

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Re: SEIKO
« Απάντηση #2917 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 08:59:57 μμ »
Seiko modified by Dagaz ....


Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2918 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 10:56:44 μμ »
Ρε παιδιά μόνο σε εμένα δεν αρέσουν τα modified ρολόγια?
Το είμαι αυτό αλλά θέλω να γίνω το άλλο (ή να μοιάζω στο άλλο) και ειδικά όταν γίνεται εκ των υστέρων και με κομμάτια που συνδυάζονται από άλλα ρολόγια, μου είναι ότι χειρότερο.
Βέβαια παραδέχομαι πως κάποιες φορές ίσως και να βελτιώνεται η "όψη" του ρολογιού, αλλά και μόνο που ξέρω ότι είναι παρέμβαση, δεν το κοιτάζω καν...

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2919 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 11:14:22 μμ »
Περί ορέξεως φίλε μου κολοκυθόπιτα !!!

Ότι κάνει τον καθένα μας χαρούμενο, είναι μια χαρά :cheers: