Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1843752 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nuntius

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2680 στις: Μάιος 30, 2011, 01:52:27 μμ »
Παιδιαααααά... βοηθήστε έναν ερωτευμένο άνθρωπο... το περτικαλί monsterάκι έχει στοιχειώσει τα όνειρά μου!!! Υπάρχει κάπου Αθήνα; Όπου ρώτησα δεν το βρήκα... μαγαζί αξιόπιστο από net στο εξωτερικό που να το έχει έχετε κάποιο ,ήπως υπόψιν να μου προτείνετε;;; Κάθε βοήθεια θα εκτιμηθεί υπερβολικά!!!

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2681 στις: Μάιος 30, 2011, 03:42:12 μμ »
Σου στελνω πμ,σβησε μηνυματα σου η θυριδα ειναι γεματη ;)

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2682 στις: Μάιος 30, 2011, 08:43:40 μμ »
Χαιρετώ το forum! Είμαι νέο μέλος και οφείλω να ομολογήσω ότι τον τελευταίο καιρό μου κόλλησε και εμένα το "μικροβιο"-ρολόι. Μεγάλο ρόλο έπαιξαν τα post αυτού του forum. Είμαι κάτοχος ενός omega speedmaster και πριν λίγο καιρο αγόρασα απο το eBay το παρακάτω seiko με κωδικό SNZH05J1:
[url]http://cgi.ebay.ph/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=200601929243[/url]

 Το θέμα όμως είναι ότι έκτως απο κάποιες δημοπρασίες τον συγκεκριμένο κωδικό δεν τον βρίσκω αλλού. Αν και θα έπρεπε να το ψάξω πριν το πάρω, φοβάμαι ότι πήρα feiko (ο συγκεκριμένος πάντως seller είχε πολλές θετικές αξιολογησεις). Ξέρει κάποιος κατι παραπάνω για το συγκεκριμένο ρολόι, έστω και αν τωρα είναι αργά :) (φωτο μπορώ να προσθέσω αύριο). Ευχαριστώ προκαταβολικα!


Φίλε kraft21 καλώς ήλθες στο φόρουμ,
εφόσον το ρολόι σου το έχει και εδώ, δεν νομίζω πως έχεις ιδιαίτερο λόγο να πιστεύεις πως έχεις αγοράσει μαϊμού Σέικο. Άλλωστε τα ρολόγια με το γράμμα  j στον κωδικό τους, υποτίθεται πως είναι τα ρολόγια για την Ιαπωνική αγορά (είναι άλλωστε αυτά που γράφουν made in japan μπροστά στην πλάκα ανάμεσα στην ώρα 6 - 7). Καλοφόρετο και να το χαρείς κατά τα άλλα.

Παναγιώτης
 

Αποσυνδεδεμένος kropotkin

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2683 στις: Ιούνιος 02, 2011, 01:48:18 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!
Περαστικός επι της ουσία μιας και θα ήθελα μόνο μια γνώμη οπότε βασίζομαι στην καλή σας θέληση!
Έχω ένα ρολόι απο παλιά, δώρο, το οποίο σκέφτομαι να μπώ στην διαδικασία να πουλήσω μιας και δεν το φοράω ποτέ. Το θέμα είναι οτι δεν είμαι σίγουρος για την αξία του και οι τίμες που βρήκα στο νέτ για εξωτερικό έχουν εξωπραγματικές αποκλίσεις μεταξύ τους. Σε ελληνικό site δεν βρήκα να υπάρχει πουθενά. Είναι κρίμα να κάθεται καινούργιο και αφόρετο στο κουτάκι του αλλά δεν θέλω και να το σκοτώσω (εφόσον βέβαια έχει όντως κάποια αξία).
Αναφέρομαι σε αυτό  http://www.watchtogo.com/Scripts/prodView.asp?idproduct=800
Κάποια εκτίμηση?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2684 στις: Ιούνιος 21, 2011, 10:58:19 μμ »
Καλησπεριζω το φορουμ!!

Επειδη ειμαι ετοιμος για μια αγορα seiko και 5 γνωσεις γυρω απο ρολογια τις εχω,αλλα απο την αλλη δεν ειμαι και ειδικος,θα ηθελα να μου επισημανετε και αν γινεται να με συμβουλεψετε αναμεσα στα 2 κατωθι ρολογια ποιο να διαλεξω
Ποιες οι διαφορες και ποιος μηχανισμος ειναι καλυτερος?

Ευχαριστω εκ των προτερων

http://cgi.ebay.co.uk/NEW-SEIKO-KINETIC-200Mtr-ST-STEEL-PRO-DIVERS-SKA369P1-/200611841167?pt=UK_Jewelery_Watches_Watches_MensWatches_GL&hash=item2eb565c48f

http://cgi.ebay.co.uk/NEW-SEIKO-AUTOMATIC-ST-STEEL-100m-SCUBA-DIVERS-SNZF15J1-/160559905984?pt=UK_Jewelery_Watches_Watches_MensWatches_GL&hash=item25621dbcc0


Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2685 στις: Ιούνιος 21, 2011, 11:16:13 μμ »
Kαλησπέρα bujinkan
τα ρολόγια που δείχνεις φοράνε 2 διαφορετικούς μηχανισμούς,kinetik το ένα-αυτόματο το άλλο
θα μπορούσα να σου απαντήσω κατευθείαν πάρε το αυτόματο αλλά δεν ξέρω πόσο εξοικειωμένος είσαι με τη λειτουργία ενός αυτόματου ρολογιού και τι ζητάς από τη χρήση ενός ρολογιού

χοντρικά,
και οι 2 μηχανισμοί φορτίζουν με την κίνηση του χεριού όταν τα φοράς
το αυτόματο μπορεί να αποθηκεύσει ενέργεια εώς 40 ώρες περίπου,το Kinetik έως 6 μήνες
το kinetik έχει καλύτερη ακρίβεια καθώς το αυτόματο θα έχει κάποια δευτερόλεπτα απόκλιση την ημέρα

το αυτόματο είναι αυτόματο,δηλαδή ολόκληρος μηχανισμός ρολογιού με γρανάζια που αλληλεπιδρούν και ολόκληρη φιλοσοφία κατασκευής
το kinetik είναι "quartz με επαναφορτιζόμενη μπαταρία"

εξαρτάται τι ζητάς...

Υ.γ.:επίσης πρόσεξε τα μεγέθη των ρολογιών,ειδικά αν δεν τα΄χεις δει από κοντά.

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2686 στις: Ιούνιος 22, 2011, 12:23:51 πμ »
Kαλησπέρα bujinkan
τα ρολόγια που δείχνεις φοράνε 2 διαφορετικούς μηχανισμούς,kinetik το ένα-αυτόματο το άλλο
θα μπορούσα να σου απαντήσω κατευθείαν πάρε το αυτόματο αλλά δεν ξέρω πόσο εξοικειωμένος είσαι με τη λειτουργία ενός αυτόματου ρολογιού και τι ζητάς από τη χρήση ενός ρολογιού

χοντρικά,
και οι 2 μηχανισμοί φορτίζουν με την κίνηση του χεριού όταν τα φοράς
το αυτόματο μπορεί να αποθηκεύσει ενέργεια εώς 40 ώρες περίπου,το Kinetik έως 6 μήνες
το kinetik έχει καλύτερη ακρίβεια καθώς το αυτόματο θα έχει κάποια δευτερόλεπτα απόκλιση την ημέρα

το αυτόματο είναι αυτόματο,δηλαδή ολόκληρος μηχανισμός ρολογιού με γρανάζια που αλληλεπιδρούν και ολόκληρη φιλοσοφία κατασκευής
το kinetik είναι "quartz με επαναφορτιζόμενη μπαταρία"

εξαρτάται τι ζητάς...

Υ.γ.:επίσης πρόσεξε τα μεγέθη των ρολογιών,ειδικά αν δεν τα΄χεις δει από κοντά.

Kαταρχην ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση.
Η αληθεια ειναι πως αυτοματο δεν ειχα ποτε στη ζωη μου,αλλα παντα ηθελα ενα.(αλλα μιας και δεν προκειται να αποκτησω ποτε ενα lange saxonia λεω να συμβιβαστω με ενα seiko ;D)
το εξαρταται τι ζηταω δεν το καταλαβαινω ακριβως.
Το μονο που μπορω να πω ειναι πως θα ειναι το καθημερινο μου ρολοι,μιας και αυτο το σεικο που εχω τωρα (http://www.creationwatches.com/products/seiko-sportura-66/seiko-sportura-chronograph-world-timer-snj005p1-snj005p-snj005-744.html) το εχω βαρεθει και θα το πουλησω...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2011, 12:29:37 πμ από bujinkan »

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2687 στις: Ιούνιος 22, 2011, 12:36:19 πμ »
Kαταρχην ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση.
Η αληθεια ειναι πως αυτοματο δεν ειχα ποτε στη ζωη μου,αλλα παντα ηθελα ενα.(αλλα μιας και δεν προκειται να αποκτησω ποτε ενα lange saxonia λεω να συμβιβαστω με ενα seiko ;D)
το εξαρταται τι ζηταω δεν το καταλαβαινω ακριβως.
Το μονο που μπορω να πω ειναι πως θα ειναι το καθημερινο μου ρολοι,μιας και αυτο το σεικο που εχω τωρα (http://www.creationwatches.com/products/seiko-sportura-66/seiko-sportura-chronograph-world-timer-snj005p1-snj005p-snj005-744.html) το εχω βαρεθει και θα το πουλησω...


είναι πολλοί που θέλουν απόλυτη ακρίβεια ή δεν φοράνε το ρολόι καθημερινά και δεν τους αρέσει να το ρυθμίζουν όταν πρέπει να το φορέσουν μετά από κάποιες μέρες ακινησίας

Αποσυνδεδεμένος assassin88

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2688 στις: Ιούνιος 22, 2011, 12:37:21 πμ »
Το kinetic μου φαίνεται πιο ωραίο εμένα προσωπικά... :) Επίσης,θα έχεις και καλύτερη χρονομετρία αν είσαι οκ με το θέμα περί μηχανισμού,''ψυχής'' του ρολογιού κλπ ;)

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2689 στις: Ιούνιος 22, 2011, 12:39:21 πμ »
Σχεδιαστικά συμφωνώ Σταύρο αλλά είναι 40-άρι :(

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2690 στις: Ιούνιος 22, 2011, 12:56:43 πμ »
Σχεδιαστικά συμφωνώ Σταύρο αλλά είναι 40-άρι :(
και το αυτοματο ειναι 41. ετσι δεν ειναι?
Αρα και τα 2 ειναι μικροτερα απο το υπαρχον μου sportura που ειναι 42
Η ειμαι καπου λαθος?

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2691 στις: Ιούνιος 22, 2011, 12:58:59 πμ »
Φίλε ναι,και τα 2 είναι κάπως μικρά.

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2692 στις: Ιούνιος 22, 2011, 01:01:14 πμ »
Το kinetic μου φαίνεται πιο ωραίο εμένα προσωπικά... :) Επίσης,θα έχεις και καλύτερη χρονομετρία αν είσαι οκ με το θέμα περί μηχανισμού,''ψυχής'' του ρολογιού κλπ ;)
εμφανισιακα και εμενα μου αρεσει το kinetic πιο πολυ
Βεβαια το αυτοματο ειναι και αρκετα πιο φτηνο....220 λιρες το kinetic και 140 το αυτοματο (με τα μεταφορικα κομπλε) Αρα μια διαφορα της ταξης των 90 ευρω....

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2693 στις: Ιούνιος 22, 2011, 01:02:00 πμ »
Yπάρχει και αυτό σε 42-άρι αφού σ'αρέσπυν τα pepsi

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2694 στις: Ιούνιος 22, 2011, 01:02:44 πμ »
Φίλε ναι,και τα 2 είναι κάπως μικρά.
Αυτο που φοραω τωρα ειναι τελειο στο μεγεθος του καρπου μου,αρα τα αλλα θαχουν τοσο πολυ διαφορα? ( εχω μικρο καρπο)

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2695 στις: Ιούνιος 22, 2011, 01:03:37 πμ »
Yπάρχει και αυτό σε 42-άρι αφού σ'αρέσπυν τα pepsi


και το kinetic?

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2696 στις: Ιούνιος 22, 2011, 01:06:32 πμ »
Αυτο που γουσταρω πιο πολυ σε αυτα τα 2 ειναι το κατωθι....


Τελικα τα κοιταω και τα ξανακοιταω και τα ξανακοιταω και οφειλω να πω πως εμφανισιακα με τραβαει πιο πολυ το kinetic......

Αποσυνδεδεμένος assassin88

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2697 στις: Ιούνιος 22, 2011, 01:07:28 πμ »
Σωστά Νίκο...ακόμα κι εγώ βάζω σαν κατώτατο όριο τα 40mm,που έχω ''βρεφικό'' καρπό :D.Ο μόνος που με ανταγωνίζεται είναι ο Κωνσταντίνος ;D ;D(παίζει και να χάνω :jump:)
Φίλε μου,εφόσον το 42άρι σου ''κάθεται'' καλά στον καρπό όπως λες,δηλαδή δεν είναι ούτε μεγάλο,ούτε μικρό...τότε ακόμα και το 40άρι δεν θα έχει μεγάλη διαφορά ;)

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2698 στις: Ιούνιος 22, 2011, 01:09:19 πμ »
Σωστά Νίκο...ακόμα κι εγώ βάζω σαν κατώτατο όριο τα 40mm,που έχω ''βρεφικό'' καρπό :D.Ο μόνος που με ανταγωνίζεται είναι ο Κωνσταντίνος ;D ;D(παίζει και να χάνω :jump:)
Φίλε μου,εφόσον το 42άρι σου ''κάθεται'' καλά στον καρπό όπως λες,δηλαδή δεν είναι ούτε μεγάλο,ούτε μικρό...τότε ακόμα και το 40άρι δεν θα έχει μεγάλη διαφορά ;)
Nασαι καλα φιλε μου.....μαλλον θα παω για το Kinetc τελικα......οτι δω στα ονειρα μου σημερα αυτο θα αποφασισω..... ;D

Παντως γενικα βλεπω πως εγκρινονται και τα δυο μοντελα....
Και μαλλον η αγορα θα γινει απο τον πωλητη που παρεθεσα παραπανω μιας και βλεπω πως εχει 100% θετικα feedback.
Eκτος αν και σε αυτο το θεμα εχετε καμια καλυτερη προταση ;D

Σορυ αν σας ψιλοζαλισα σημερα....

Αποσυνδεδεμένος assassin88

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2699 στις: Ιούνιος 22, 2011, 01:15:02 πμ »
Χαχαχα...ρολογόνειρα γλυκά λοιπόν ;D ;D

Να'σαι καλά,κι ότι άλλο θες,εδώ είμαστε ;) Εννοείται πως εγκρίνονται,αφού seiko=εγγύηση ;)

Από ίντερνετ συμφέρει εφόσον είναι ιαπωνική η μάρκα!

Όχι καλέ...όλοι περνάμε από αυτό το στάδιο...είναι κάτι σαν το βάπτισμα του πυρός :D