Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1844096 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος akism

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2360 στις: Μάιος 28, 2010, 10:13:23 πμ »
Γεια σας και από εμένα,

Σήμερα παρέλαβα το παρακάτω κομμάτι:



Το Seiko SNZF17K1 Sea Urchin δηλαδή, από το creationwatches.com.

Όλα καλά εκτός από μια μικρή λεπτομέρεια. Στο κρύσταλλο από την εσωτερική μεριά φαίνεται να υπάρχουν 2 στίγματα, ένα σκούρο γκρι και ένα προς το άσπρο, μικρά, σαν λεκέδες. Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τί μπορεί να είναι; Το να ανοιχτεί και να καθαριστεί από ρολογά είναι κάτι απλό; Αξίζει τον κόπο και τον χρόνο;

Δεν είναι και τόσο ενοχλητικά αλλά από την άλλη το ρολόι δεν είναι τέλειο όπως θα το περίμενα. Για τα 118€ που το πήρα βέβαια ίσως θα έπρεπε να περιμένω κάτι τέτοιο.

Ευχαριστώ
TAG HEUER professional 200 M WE1111-R
Orient CEM65006D "Pepsi Mako" Automatic Diver
SEIKO SKX781 "Orange Monster" SEIKO SKX779 "Black Monster"

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2361 στις: Μάιος 31, 2010, 07:48:33 μμ »
Καλησπέρα φίλε akism,
νομίζω πως η Seiko γενικά έχει ένα θεματάκι με τα τζαμάκια των ρολογιών της,
παραθέτω μια δική μου εμπειρία από το ίδιο ρολόι, το δικό μου (που σημειωτέον είναι και το ιαπωνικό μοντέλο, SNZF17J1),όπου διαπίστωσα και εγώ πως φαίνονται κάποιες σαν θαμπάδες στην εσωτερική πλευρά του τζαμιού του ρολογιού...
δες εδώ : http://www.mywatch.gr/index.php/topic,883.2160.html, (Απάντηση #2177).

Αποσυνδεδεμένος akism

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2362 στις: Μάιος 31, 2010, 10:12:28 μμ »
Το διάβασα, είμαστε ομοιπαθείς!  ;D
Τελικά το πήγες για καθάρισμα;
’ρχισα να το συνηθίζω είναι η αλήθεια, φαίνονται μόνο στο έντονο φως οι λεκέδες.

Δεν περίμενα να το πω ποτέ αυτό, αλλά το Orient (Pepsi) Mako μάλλον είναι καλύτερο! Καλύτερος μπρασελές, καλύτερη στεφάνη, καλύτερη κορώνα και ο μηχανισμός όσο καιρό το έχω είναι super.

Θα τα φοράω εναλλάξ για λίγο καιρό και θα τα ξανακρίνω.
TAG HEUER professional 200 M WE1111-R
Orient CEM65006D "Pepsi Mako" Automatic Diver
SEIKO SKX781 "Orange Monster" SEIKO SKX779 "Black Monster"

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2363 στις: Ιούνιος 03, 2010, 02:41:58 πμ »
Seiko SAG005: Diver High End 02:42 george_

The movement is an 8L35, an undecorated and unadjusted version of the high-end Grand Seiko 9S55. Rhodium-plated, 26 jewels, automatic, 28800vph (4Hz), handwind and hacking, 50 hour power reserve. The size of the balance wheel was increased to provide the torque required, as the hands are heavier than a dress watch. The 8L35 is also used in the Landmaster, which has the same hands.The movement by all accounts keeps excellent time, and in 9S55 trim is capable of exceeding COSC specs.The 8L35 is completely in-house Seiko, and is descended from the 6159 300m diver, circa 1969. Everything from oil on up, including mainspring, is Seiko.









http://www.yodobashi.com/ec/product/100000001001231247/index.html

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2364 στις: Ιούνιος 05, 2010, 02:16:09 μμ »
Τι rolex και τι VC??? Θαυμάστε:




Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2365 στις: Ιούνιος 05, 2010, 02:21:33 μμ »
 :rock: :rock: :rock: :rock: :rock: :rock:
 :supz: :supz: :supz: :supz: :supz:

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2366 στις: Ιούνιος 05, 2010, 02:54:27 μμ »
Aλλη τεχνολογία, άλλος προσανατολισμός και άλλο target group. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα και δεν εννοώ ότι κάποιο είναι καλύτερο ή χειρότερο.

Αποσυνδεδεμένος dimkots

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2367 στις: Ιούνιος 05, 2010, 04:58:10 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

παρέλαβα χτες ένα Seiko Premier Automatic, αγορασμένο από το Amazon.com, στην τιμή των 380 ευρώ (εδώ το ρολόι κάνει 1200, τεράστια διαφορά).

Το ρολόι μέχρι στιγμής μου αρέσει πάρα πολύ, έχω διαβάσει τα καλύτερα για την 6R20 μηχανή του, αλλά έχω μια δυο απορίες, ως καινούριος στο χώρο των αυτόματων.

Όταν το κουνάω ακούγεται ένας μικρός "ακανόνιστος" κάπως θόρυβος από το εσωτερικό του, σαν να "παίζει" κάποιο μικρό εξαρτηματάκι. Αυτό είναι φυσιολογικό; Είναι ο ρότορας;

Ρωτάω γιατί σε ένα Seiko Kinetic που έχω εδώ και 2 χρόνια, ακούγεται μεν θόρυβος όταν το κουνάω αλλά είναι πιο "συγκεκριμένος" και προβλέψιμος.

Ευχαριστώ πολύ,
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2368 στις: Ιούνιος 05, 2010, 05:08:26 μμ »
Aλλη τεχνολογία, άλλος προσανατολισμός και άλλο target group. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα και δεν εννοώ ότι κάποιο είναι καλύτερο ή χειρότερο.

Τι εννοεις αλλο target group? 4 χιλιαρικα εχει το συγκεκριμενο.
Επισης τι ακριβως ισοπεδωσα?
Αν εννοεις οτι εβαλα την seiko πανω απο rolex και VC, να ξεκαθαρισω οτι το εγραψα πανω στην επαρση μου για το συγκεκριμενο ρολοι και εννοουσα "κοιταχτε ρολογαρα απο την ταπεινη seiko".
ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ και η 3 και χαιρουν της απολυτου εκτιμησεως μου.
Αλλα οπως και να το κανουμε η SEIKO ειναι πολυ πιο μπροστα στην καινοτομια (τρανο παραδειγμα ο παραπανω μηχανισμος) και στο value for money. Ειναι σιγουρα πιο τιμια εταιρεια για τους λογους που ολοι ξερουμε και δεν εχει καμια σχεση με "φρου φρου κι αρωματα".
Κατα τ'αλλα σε βαρυτητα brand name και πολυτελεια υπερτερουν οι αλλες δυο.
Φιλικα

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2010, 05:32:25 μμ από kkostas »

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2369 στις: Ιούνιος 05, 2010, 05:10:18 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

παρέλαβα χτες ένα Seiko Premier Automatic, αγορασμένο από το Amazon.com, στην τιμή των 380 ευρώ (εδώ το ρολόι κάνει 1200, τεράστια διαφορά).

Το ρολόι μέχρι στιγμής μου αρέσει πάρα πολύ, έχω διαβάσει τα καλύτερα για την 6R20 μηχανή του, αλλά έχω μια δυο απορίες, ως καινούριος στο χώρο των αυτόματων.

Όταν το κουνάω ακούγεται ένας μικρός "ακανόνιστος" κάπως θόρυβος από το εσωτερικό του, σαν να "παίζει" κάποιο μικρό εξαρτηματάκι. Αυτό είναι φυσιολογικό; Είναι ο ρότορας;

Ρωτάω γιατί σε ένα Seiko Kinetic που έχω εδώ και 2 χρόνια, ακούγεται μεν θόρυβος όταν το κουνάω αλλά είναι πιο "συγκεκριμένος" και προβλέψιμος.

Ευχαριστώ πολύ,
Δημήτρης

Λογικα ο ροτορας ειναι που σιγουρα ακουγεται,
αν ακουγεται και τιποτα αλλο μαλλον εχεις θεμα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2010, 05:25:48 μμ από kkostas »

Αποσυνδεδεμένος dimkots

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2370 στις: Ιούνιος 05, 2010, 05:30:49 μμ »
Λογικα ο ροτορας ειναι που σιγουρα ακουγεται,
αν ακουγεται και τιποτα αλλο μαλλον εχεις θεμα

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Πώς θα μπορούσα να το εξακριβώσω μόνος μου αυτό; Μάλλον δεν μπορώ ε;  :P

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2371 στις: Ιούνιος 05, 2010, 05:35:54 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Πώς θα μπορούσα να το εξακριβώσω μόνος μου αυτό; Μάλλον δεν μπορώ ε;  :P
Δεν νομιζω οτι εχεις προβλημα. 99,9% ο ροτορας ειναι.
Αν θες να σου φυγει το κολλημα, παρε ενα αλλο αυτοματο απο κανα γνωστο σου και συγκρινε "θορυβους"  ;)

Αποσυνδεδεμένος dimkots

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2372 στις: Ιούνιος 06, 2010, 02:27:30 πμ »
Δεν νομιζω οτι εχεις προβλημα. 99,9% ο ροτορας ειναι.
Αν θες να σου φυγει το κολλημα, παρε ενα αλλο αυτοματο απο κανα γνωστο σου και συγκρινε "θορυβους"  ;)

Ευχαριστώ πολύ και πάλι. Κάτι άλλο για την ακρίβεια τώρα. Το ρολόι, συγκρινόμενο με ένα online ρολόι ψηφιακό, χάνει 5-6 περίπου secs ανά μέρα (- δηλαδή). Το κούρδισα για πρώτη φορά προχτές και η ακρίβεια αυτή δεν ξέρω κατά πόσον είναι ικανοποιητική. Πώς ελέγχουμε την ακρίβεια ενός αυτόματου; Και πώς τη "βελτιώνουμε";

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν οι ερωτήσεις είναι "αρχάριου".

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2373 στις: Ιούνιος 06, 2010, 08:15:55 πμ »
Ευχαριστώ πολύ και πάλι. Κάτι άλλο για την ακρίβεια τώρα. Το ρολόι, συγκρινόμενο με ένα online ρολόι ψηφιακό, χάνει 5-6 περίπου secs ανά μέρα (- δηλαδή). Το κούρδισα για πρώτη φορά προχτές και η ακρίβεια αυτή δεν ξέρω κατά πόσον είναι ικανοποιητική. Πώς ελέγχουμε την ακρίβεια ενός αυτόματου; Και πώς τη "βελτιώνουμε";

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν οι ερωτήσεις είναι "αρχάριου".

Απολυτα φυσιολογικα ολα αυτα που γραφεις,
φορα το συνεχεια για μερικες μερες να "στρωσει" και το πιο πιθανον ειναι οτι θα χανει λιγοτερο μετα.

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 346
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2374 στις: Ιούνιος 07, 2010, 08:31:54 μμ »
 :jump: :laola: :fire: :jump2:
   Μετά την αλλαγή των ωρολογιακών μου σχεδίων για το καλοκαίρι, παρέλαβα σήμερα το νέο μου και πρώτο μου SEIKO  :yes:
το Διάσημο, Ιστορικό, ’ξιο, Ανθεκτικό και Τίμιο SKX009  :respect:
   Το ρολόι μου ήρθε από Αγγλία στο σπίτι μετά από μια εβδομάδα. Φοράει το jubilee μπρασελέ. Ήρθε στο κουτί που φαίνεται παρακάτω με την εγγύησή του φυσικά. Με το που άνοιξα το κουτί και είδα το ρολόι (δεν το είχα ξαναδεί ζωντανά), έμεινα  :shocked:. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ και ΥΠΕΡΟΧΟ. Τί να σχολιάσω ; την ποιότητα ; το αρμονικό συνδυασμό του βαθύ μπλέ και ζωηρού κόκκινου στη στεφάνη ; την αίσθηση περιστροφής της στεφάνης ; το ιδανικό μέγεθος ; Αυτό που επίσης μου αρέσει είναι η αίσθηση ότι το dial απέχει από το κρύσταλλο αφήνοντας αρκετό χώρο στους δείκτες να φανούν πίσω από το καθαρότaτο Hardlex  :rolleyes:
   Αν και Δευτέρα, βρήκα ένα ανοιχτό κοντινό ρολογάδικο και στένεψα ήδη το μπρασελέ το οποίο μου αρέσει ιδιαίτερα και απ' όσα έχω διαβάσει είναι και αρκετά άνετο. Τέλος τα λόγια, άλλωστε δεν προσφέρεται για review μιας και είναι τόσο γνωστό ρολόι και συνεχίζω με τις φωτογραφίες




και τέλος η καρπίσια

   Σκοπεύω να μην μείνω μαζί του στο desk-diving αλλά να το χαρώ στο φυσικό του περιβάλλον. Ξέρω ότι του πηγαίνει και Nato λουράκι και από καουτσούκ, τα οποία θα προτιμούσα για σκληρή χρήση για να προστατέψω το jubilee, το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι το μπρασελέ δεν αλλάζει τόσο εύκολα όσο τα λουράκια . . . θα δείξει.

Αποσυνδεδεμένος teo66

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2375 στις: Ιούνιος 07, 2010, 08:45:26 μμ »




..............μόνο καλές ώρες....................καλοριζικο................

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2376 στις: Ιούνιος 07, 2010, 08:47:51 μμ »
Καλοριζικο φιλε να ειναι παντα με υγεια,εξαιρετικο.Παιρνα και καμια σκοτεινιαρα ;)

Αποσυνδεδεμένος desmo16

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 524
  • Extravaganza
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2377 στις: Ιούνιος 07, 2010, 09:56:54 μμ »
Κλασικό,λιτό και αθάνατο.
Σταθερή αξια και αυτό και το αδερφάκι του το 007,από τα αγαπημένα μου Seiko!

Καλοφόρετο με υγεία ;)

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2378 στις: Ιούνιος 07, 2010, 10:05:27 μμ »
αξιος!! καλοφορετο!!!  :jump: :laola: :fire: :jump2: 
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #2379 στις: Ιούνιος 07, 2010, 11:24:49 μμ »
Καλοφόρετο και καλή αρχή με τα seiko ;)
ΔΗΜΗΤΡΗΣ