Αποστολέας Θέμα: προσανατολισμος με gmt  (Αναγνώστηκε 1947 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kiko

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 606
    • Προφίλ
προσανατολισμος με gmt
« στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 05:48:32 πμ »
.....ROLEX ‘GMT MASTER’ – Παρουσιαζεται το 1954, υστερα απο αιτημα του αερομεταφορεα PAN AMERICAN, για ενα ρολο’ι’ με δυνατοτητα ενδειξης ωρας σε δυο διαφορετικες χρονικες ζωνες για τις αναγκες μιας πτησης, ενω ο δεικτης δευτερης χρονικης ζωνης μπορει να χρησιμοποιηθει και για την ευρεση του προσανατολισμο......


πορει μηπως καποιος φιλος να μου πει πως γινεται?

ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: προσανατολισμος με gmt
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 06:35:33 πμ »
1 Τοποθετείς στον δείκτη των 24 ωρών την τοπική ώρα.

2 Κρατάς το ρολόι σε οριζόντια θέση και "σημαδεύεις" με τον δείκτη των 24 ωρών τον ήλιο.

3 Στο 12 του ρολογιού βρίσκεται ο Βορράς.

Απλό παράδειγμα: Στις 18:00 ο ήλιος δύει. Η 24ωρη στεφάνη έχει το 6 εκεί που τα κανονικά ρολόγια έχουν το 3. Δηλαδή 90 μοίρες δεξιά από το 12. Αν σημαδέψεις με τον δείστη στο 3 την δύση, 90 μοίρες αριστερά από το "Δυτικά", δεν βρίσκεται το "Βόρεια";

Αυτά βέβαια αν δεν έχεις GPS...

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος kiko

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 606
    • Προφίλ
Απ: προσανατολισμος με gmt
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 08:29:55 πμ »
ευχαριστω φιλε

καλη σου μερα
βαγγελης

Αποσυνδεδεμένος jopa

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: προσανατολισμος με gmt
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 09:40:29 πμ »
1 Τοποθετείς στον δείκτη των 24 ωρών την τοπική ώρα.

2 Κρατάς το ρολόι σε οριζόντια θέση και "σημαδεύεις" με τον δείκτη των 24 ωρών τον ήλιο.

3 Στο 12 του ρολογιού βρίσκεται ο Βορράς.

Απλό παράδειγμα: Στις 18:00 ο ήλιος δύει. Η 24ωρη στεφάνη έχει το 6 εκεί που τα κανονικά ρολόγια έχουν το 3. Δηλαδή 90 μοίρες δεξιά από το 12. Αν σημαδέψεις με τον δείστη στο 3 την δύση, 90 μοίρες αριστερά από το "Δυτικά", δεν βρίσκεται το "Βόρεια";

Σωστή η μέθοδος. Επιτρέψτε μου να διορθώσω ότι στο συγκεκριμένο παράδειγμα θα πρέπει να σημαδέψουμε στην ένδειξη '18' της 24ωρης στεφάνης, που βρίσκεται εκεί που τα κανονικά ρολόγια έχουν το 9, δηλαδή 90 μοίρες αριστερά του 12. Έτσι, σημαδεύοντας με τον 24ωρο δείκτη τη δύση, δηλαδή το 9, 90 μοίρες δεξιά από τη Δύση βρίσκεις τον Βορά.

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: προσανατολισμος με gmt
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 10:29:58 πμ »
Σωστή η μέθοδος. Επιτρέψτε μου να διορθώσω ότι στο συγκεκριμένο παράδειγμα θα πρέπει να σημαδέψουμε στην ένδειξη '18' της 24ωρης στεφάνης, που βρίσκεται εκεί που τα κανονικά ρολόγια έχουν το 9, δηλαδή 90 μοίρες αριστερά του 12. Έτσι, σημαδεύοντας με τον 24ωρο δείκτη τη δύση, δηλαδή το 9, 90 μοίρες δεξιά από τη Δύση βρίσκεις τον Βορά.
+1000 jopa =D>
Επίσης και με ρολόγια που δεν έχουν 24ωρο καντράν ή δείκτη GMT, αλλά απλή 12ωρη ένδειξη, μπορείς να βρεις τον προσανατολισμό σου.
Τοποθετείς τον δείκτη των ωρών στον ήλιο και από τη διχοτόμηση της γωνίας που σχηματίζεται μεταξύ του ωροδείκτη και του "12", βρίσκεις την γραμμή Βορρά-Νότου.
Εμείς επειδή είμαστε στο βόρειο ημισφαίριο, στη διχοτόμηση αυτή βλέπουμε στην οξεία γωνία τον Νότο και άρα στην αμβλεία γωνία (ακριβώς απέναντι) τον Βορρά.
Παράδειγμα: ώρα 10 π.μ., τοποθετούμε τον ωροδείκτη στο 10 και η διχοτόμηση της γωνίας 10-12, δηλαδή το 11 μας δείχνει τον Νότο, το 5 τον Βορρά.
Όλη αυτή η διαδικασία βέβαια δεν είναι ποτέ ακριβής, αλλά στο περίπου.
Και ισχύει με μία προϋπόθεση.... να μην έχει συννεφιά, χε,χε ;D ;D, οπότε... #-o :-k
Πάντα φιλικά, Ηλίας
   

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: προσανατολισμος με gmt
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 10:37:55 πμ »
Σωστά. Βλέπετε οτι η ώρα παίζει και άλλο ρόλο στο να προσανατολιστείς;

Έγραψα το ποστ μου στις 6:45 το πρωί

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL