Αποστολέας Θέμα: Seiko Premier ή Tissot LeLocle??? μια βοήθεια.....  (Αναγνώστηκε 5674 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pas88

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 38
  • www.epirusbook.gr
    • Προφίλ
    • epirusbook.gr
Seiko Premier ή Tissot LeLocle??? μια βοήθεια.....
« στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 03:07:46 μμ »
Γεια σας, είμαι νέος στο Forum και νέος στον «κόσμο» του ρολογιού γενικότερα, τελευταία με έχει πιάσει ένα μεγάλο κόλλημα με τα ρολόγια και θα ήθελα να πάρω και ένα δεύτερο, έχω εδώ και 6 χρόνια ένα Festina, μια χαρά είναι ακόμα και μου αρέσει κ εμφανισιακά. Θα ήθελα τη βοήθεια σας για να επιλέξω ένα ρολόι, είναι ανάμεσα σε 2, τα οποία έχουν ελάχιστες ομοιότητες μεταξύ τους, το ένα είναι το Seiko Premier Kinetic Direct Drive SRG001P2, στα μαγαζιά κάνει γύρο στα 700 και υπάρχει δυνατότητα να το πάρω στη μισή τιμη περίπου, το άλλο ένα TISSOT CLASSIC LeLocle Automatic T41.1.423.33 το οποίο κάνει γύρο στα 350, δηλαδή το ποσό είναι περίπου το ίδιο, τα ρολόγια νομίζω πως έχουν ελάχιστα κοινά μεταξύ του. Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ

Εννοώ πως έχουν διαφορά στη "φιλοσοφία" τους περισσότερο, δηλαδή ιαπωνικό-ελβετικό και αυτόματο-kinetic
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2009, 03:17:50 μμ από pas88 »

Αποσυνδεδεμένος pas88

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 38
  • www.epirusbook.gr
    • Προφίλ
    • epirusbook.gr
Απ: Seiko Premier ή Tissot LeLocle??? μια βοήθεια.....
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 11:57:30 πμ »
Καποια βοήθεια κάποιος παιδιά?
Τελικά το TISSOT LeLocle μπορώ να το πάρω στα 300€, λέτε να προτιμήσω αυτό ή στο seiko premier?

Αποσυνδεδεμένος jopa

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Seiko Premier ή Tissot LeLocle??? μια βοήθεια.....
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 12:49:48 μμ »
Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσω καθόλου ή θα σε μπερδέψω χειρότερα, αλλά καταθέτω τη δική μου άποψη και ό,τι καταλάβεις  :)

Θα προτιμούσα το Tissot, λόγω ελβετικής κατασκευής, αυτόματο και αισθητικά μου αρέσει περισσότερο. Με ενοχλεί μόνο το ότι είναι μόλις 30m αδιάβροχο.

Το SEIKO είναι επίσης όμορφο, πολύ διαφορετικό όμως (για εμένα) από το Tissot. Πρόσφατα φόρεσα ένα Premier Kinetic Direct Drive για να δω πως μου κάθεται και δεν μου άρεσε η αίσθηση του (το περίμενα κάπως πιο στιβαρό..).

Τα έχεις φορέσει και τα δύο για να δεις πιο σου αρέσει καλύτερα? Αν όχι, νομίζω ότι πρέπει οπωσδήποτε να τα δεις στον καρπό σου για να μπορέσεις να αποφασίσεις.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Seiko Premier ή Tissot LeLocle??? μια βοήθεια.....
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 02:36:01 μμ »
30 meter? 30 ATM ισως?

Αποσυνδεδεμένος pas88

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 38
  • www.epirusbook.gr
    • Προφίλ
    • epirusbook.gr
Απ: Seiko Premier ή Tissot LeLocle??? μια βοήθεια.....
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 03:06:09 μμ »
Δε με απασχολει που ειναι 30 μετρα αδιάφροχο, εξάλου δε θα το φορέσω για μπάνιο, περισσότερο σαν αξιοπιστία, όνομα εταιρίας και μηχανισμό δε ξέρω ποιο να αποφασίσω. Επίσης περίσσότερο με απασχολεί το τι "παίρνω με τα λεφτά που δίνω", γιατί μπορώ να αγοράσω ένα ρολόι με τιμή Ελληνικού καταλόγου περίπου 700 ευρώ στη μισή τιμή και ένα ρολόι με τιμη καταλόγου 380 ευρώ περίπου στα 290. Δηλαδή το βλέπω σαν ευκαιρια το Seiko περισσότερο.
Στο χέρι δε βρίσκω να δοκιμάσω κανένα απο τα 2, δοκίμασα ένα άλλο Premier και μου φάνηκε ελαχιστα "χοντροκομένο", απο Tissot δοκίμασα κάποιο άλλο LeLocle που ήταν πολύ ποιο ακριβό και είχε και βρασελέ.
Κάποιο άλλο σε αυτο στο στύλ ρολόι στα 300-350??
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας

Αποσυνδεδεμένος jopa

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Seiko Premier ή Tissot LeLocle??? μια βοήθεια.....
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 03:24:42 μμ »
30 meter? 30 ATM ισως?

Κι όμως, δυστυχώς είναι μόνο 30m αδιάβροχο.

Αποσυνδεδεμένος pas88

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 38
  • www.epirusbook.gr
    • Προφίλ
    • epirusbook.gr
Απ: Seiko Premier ή Tissot LeLocle??? μια βοήθεια.....
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 03:33:39 μμ »
Δε με απασχολεί αυτό καθόλου, στην παραλία δε θα το βάλω.
Έριξα μια ματιά στο Ebay, οι τιμές εκεί δεν έχουν αυτήν την διαφορά που έχουν οι Ελληνικοί κατάλογοι, όπως επίσης και οι τίμες σε e-shop κυρίως στην αμέρική, στο ebay το seiko κανει περίπου στα 400 δολάρια και το Tissot (ένα μόνο βρήκα) 320 δολάρια. Σε Ευρωπαικά e-shops οι διαφορές είναι μεγαλύτερες αλλά πάλι δεν αγγίζουν το διπλάσιο της τιμής όπως στην Ελλάδα. Κάτι άσχετο που παρατήρησα είναι πως η τίμη καταλόγου στην αμερική ειναι 385 ευρώ, δηλαδή όσο και εδώ ενώ η τιμή των seiko είναι πολύ πολύ μικρότερη....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2009, 04:14:21 μμ από pas88 »

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Seiko Premier ή Tissot LeLocle??? μια βοήθεια.....
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 04:24:41 μμ »
Γεια σας, είμαι νέος στο Forum και νέος στον «κόσμο» του ρολογιού γενικότερα, τελευταία με έχει πιάσει ένα μεγάλο κόλλημα με τα ρολόγια και θα ήθελα να πάρω και ένα δεύτερο, έχω εδώ και 6 χρόνια ένα Festina, μια χαρά είναι ακόμα και μου αρέσει κ εμφανισιακά. Θα ήθελα τη βοήθεια σας για να επιλέξω ένα ρολόι, είναι ανάμεσα σε 2, τα οποία έχουν ελάχιστες ομοιότητες μεταξύ τους, το ένα είναι το Seiko Premier Kinetic Direct Drive SRG001P2, στα μαγαζιά κάνει γύρο στα 700 και υπάρχει δυνατότητα να το πάρω στη μισή τιμη περίπου, το άλλο ένα TISSOT CLASSIC LeLocle Automatic T41.1.423.33 το οποίο κάνει γύρο στα 350, δηλαδή το ποσό είναι περίπου το ίδιο, τα ρολόγια νομίζω πως έχουν ελάχιστα κοινά μεταξύ του. Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ

Εννοώ πως έχουν διαφορά στη "φιλοσοφία" τους περισσότερο, δηλαδή ιαπωνικό-ελβετικό και αυτόματο-kinetic
Προτείνω Tissot LeLocle. Swiss made, κλασσικό design, με υπέροχο cloux de Paris dial. Μείον (ίσως) η 39μμ κασα. Άλλη μάρκα σε αυτή την κατηγορία τιμής, με πολλές επιλογές, μόνο Hamilton σκέφτομαι.... :)
Πάντα φιλικά Ηλίας

Αποσυνδεδεμένος pas88

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 38
  • www.epirusbook.gr
    • Προφίλ
    • epirusbook.gr
Απ: Seiko Premier ή Tissot LeLocle??? μια βοήθεια.....
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 04:27:05 μμ »
Ξέρω ελάχιστα απο ρολόγια. Η 39mm κασα του θεωρειται μικρή? Επίσης το cloux de Paris dial? τι είναι?

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Seiko Premier ή Tissot LeLocle??? μια βοήθεια.....
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 04:53:22 μμ »
Ξέρω ελάχιστα απο ρολόγια. Η 39mm κασα του θεωρειται μικρή? Επίσης το cloux de Paris dial? τι είναι?

Όχι δεν θεωρείται μικρή για dress watch, εξαρτάται κι απ' τον καρπό σου βέβαια (λεπτός/χονδρός). Θα έλεγα ότι είναι κανονικό μέγεθος για αυτό το στυλ ρολογιού.
Το ρολόϊ μπορείς να το δεις με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του εδώ: http://www.mywatch.gr/index.php/topic,1451.0.html (Απάντηση #1).
Το cloux de Paris είναι αυτό το σαγρέ-"μπιμπικωτό" (Θου Κύριε..., φτου κακά!!, sorry για την περιγραφή) καντράν του ρολογιού... ;D
Πάντα φιλικά, Ηλίας.

Αποσυνδεδεμένος pas88

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 38
  • www.epirusbook.gr
    • Προφίλ
    • epirusbook.gr
Απ: Seiko Premier ή Tissot LeLocle??? μια βοήθεια.....
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 05:20:55 μμ »
καταλαβα..... μια ακόμα ερώτηση.. τα 9 χιλιοστα παχος? μια χαρα υποθέτω..
Εχω παρατηρήσει ένα μεγάλο κοινό της seiko στο forum.. πως και δεν είπε κανεις για το Premier τιποτα.. :)
Ευχαριστώ κ πάλι

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Seiko Premier ή Tissot LeLocle??? μια βοήθεια.....
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 05:37:14 μμ »
Εχω παρατηρήσει ένα μεγάλο κοινό της seiko στο forum.. πως και δεν είπε κανεις για το Premier τιποτα.. :)


Μάλλον δε μας βγαίνουν τα δεδομένα της σύγκρισης. Άλλη κατηγορία τιμής και εντελώς διαφορετική σχεδιαστική φιλοσοφία.  ;)
Aν όμως είχες αυτό για παράδειγμα :SARB031
http://www.seiyajapan.com/product/S-SARB031/SEIKO_Automatic_Watch_6R15_SARB031.html

Αποσυνδεδεμένος pas88

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 38
  • www.epirusbook.gr
    • Προφίλ
    • epirusbook.gr
Απ: Seiko Premier ή Tissot LeLocle??? μια βοήθεια.....
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 05:55:08 μμ »
Και το σεικο ρε παρόμοια τιμή μπορώ να το αγοράσω,δηλαδή αν πάρω το σεικο θα μου κοστίσει 350 και αν πάρω το τισσότ θα μου κοστίσει 300.  Από σχεδίαση ίσως μου αρέσει το τισσότ περισσότερα αλλά δεν αποκλείω το σεικο. Θέλω όμως να ακούσω και για το μηχανισμό τίποτα

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Seiko Premier ή Tissot LeLocle??? μια βοήθεια.....
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 06:12:44 μμ »
Το Tissot είναι ένα κομμάτι κλασικής σχεδιαστικής φιλοσοφίας, έχει πεντακάθαρο καντράν, με μέγεθος που θα είναι πάντα "εντός οριών" και φέρει μηχανή το γνωστό "σκυλί" της ΕΤΑ. Από κάθε άποψη ένα ρολόι που θα το φοράς για πάντα.
Το Seiko είναι μεγαλύτερο, πιο παχουλό, πιο εντυπωσιακό. Δεν είναι όμως μηχανικό. Οπότε και εγώ ανάμεσα στα δυο θα προτιμούσα το Τissot.

Αποσυνδεδεμένος pas88

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 38
  • www.epirusbook.gr
    • Προφίλ
    • epirusbook.gr
Απ: Seiko Premier ή Tissot LeLocle??? μια βοήθεια.....
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 26, 2009, 12:30:21 μμ »
Τελικά αγόρασα το Seiko SRG001P2  :) μου άρεσε πάρα πολύ και το Tissot αλλά πιστεύω πως θα το φορέσω πιο εύκολα αυτό και θα το χαρώ περισσότερο, εξάλλου 23 είμαι ακόμα και νομίζω πως μου ταιριάζει περισσότερο. Στα 330€ μπόρεσα και το αγόρασα, νομίζω πώς είναι πολύ καλή η τιμή γιατί σε μαγαζί το είδα κοντά στα 800€. Έχετε να με συμβουλεύεται κάτι για το ρολόι μιας και γνωρίζω ελάχιστα από ρολόγια? Ένα τελευταίο, συγνώμη αν σας κούρασα, αν έπαιρνα και ένα δεύτερο λουράκι τι χρώμα πιστεύεται θα του πήγαινε?
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Seiko Premier ή Tissot LeLocle??? μια βοήθεια.....
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 27, 2009, 03:43:58 μμ »
Έχετε να με συμβουλεύεται κάτι για το ρολόι μιας και γνωρίζω ελάχιστα από ρολόγια?
Ευχαριστώ

Ναι,να το φορεσεις & να το χαρεις οσο δεν παει!!!
Κι επισης να ριξεις μια ωραια homemade φωτο ωστε να σου πουμε τα συχαρικια και να το θαυμασουμε! :lens:

Αποσυνδεδεμένος pas88

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 38
  • www.epirusbook.gr
    • Προφίλ
    • epirusbook.gr
Απ: Seiko Premier ή Tissot LeLocle??? μια βοήθεια.....
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 30, 2009, 06:36:17 μμ »
θέλω να ανεβάζω photo αλλά πώς το κάνω?

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Seiko Premier ή Tissot LeLocle??? μια βοήθεια.....
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 30, 2009, 07:41:39 μμ »
Κανε μια εγγραφη στο imageshack ή στο photobucket και μετα δεν ειναι δυσκολο.

Αποσυνδεδεμένος pas88

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 38
  • www.epirusbook.gr
    • Προφίλ
    • epirusbook.gr
Απ: Seiko Premier ή Tissot LeLocle??? μια βοήθεια.....
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 30, 2009, 09:36:52 μμ »







Μήπως το παράκανα?? Εξάλου όμως το να το χαίρομαι με άλλους είναι μέρος της τιμής του :)

Ευχαριστώ για την βοήθεια...

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Seiko Premier ή Tissot LeLocle??? μια βοήθεια.....
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 30, 2009, 09:58:35 μμ »
Ωραιότατο pas88, μεγάλο, στιβαρό, δυναμικό  :up: