Αποστολέας Θέμα: Καταστήματα στις ΗΠΑ  (Αναγνώστηκε 3182 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aragorn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
    • TimeBox
Καταστήματα στις ΗΠΑ
« στις: Ιανουάριος 14, 2009, 08:35:46 μμ »
Λοιπόν έψαξα δε βρήκα κάποιο θέμα για καταστήματα στις ΗΠΑ (με φυσική υπόσταση, όχι internet), οπότε ανοίγω αυτό.

ΑΦορμή είναι τα επικείμενα ταξίδια μου στο Los Angeles και το San Fransisco τον Απρίλη -κατά κύριο λόγο- και στην Washington DC τον Ιούνιο.

Το ταξίδι στην california μπορεί να αποτελέσει μια πρώτης τάξης ευκαιρία να αποκτήσω ένα ρολόι που στην Ελλάδα η τιμή του είναι πολύ διαφορετική, από την οικογένεια της Zenith (ή αν μου γυαλίσει στην πορεία κανένα άλλο  :P ), οπότε αν κανείς έχει πάει και έχει εμπειρία από καταστήματα στην περιοχή των δύο μεγαλουπόλεων (LA + SF) θα το εκτιμούσα δεόντως αν κατέγραφε την εμπειρία του.

Επίσης μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτό το θέμα για να καταγράφουμε όλα τα καταστήματα ρολογιών που έχουμε επισκεφθεί στις ΗΠΑ, ή που γνωρίζουμε από έγκυρη πηγή (κάποιον γνωστό μας) ότι κάνουν καλή δουλειά.

 :)
www.TravelStories.gr - Η Ελληνική Κοινότητα για Ταξίδια

Αποσυνδεδεμένος aragorn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
    • TimeBox
Απ: Καταστήματα στις ΗΠΑ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 24, 2009, 02:37:42 μμ »
Λοιπόν επαναφέρω το θέμα, χάριν αυτού:

http://www.essential-watches.com/

Βρίσκεται στο Los Angeles. Το γνωρίζει κανείς; Με προβληματίζει λίγο μια παράγραφος που έχουν και αναφέρουν ότι ΔΕ δίνουν εγγύηση από τον οίκο του ρολογιού αλλά "δική τους".
www.TravelStories.gr - Η Ελληνική Κοινότητα για Ταξίδια

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στις ΗΠΑ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 24, 2009, 02:59:12 μμ »
http://www.essential-watches.com/
Βρίσκεται στο Los Angeles. Το γνωρίζει κανείς;


Πολύ γνωστό. Υποτίθεται ότι είναι αξιόπιστο.

...ΔΕ δίνουν εγγύηση από τον οίκο του ρολογιού αλλά "δική τους".


Όπως και τα περισσότερα, αν όχι όλα, του είδους.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2009, 03:09:08 μμ από nin »

Αποσυνδεδεμένος aragorn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
    • TimeBox
Απ: Καταστήματα στις ΗΠΑ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 25, 2009, 01:26:09 πμ »
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Τι εννοείς τα περισσότερα του είδους; αυτά που πουλάνε κυρίως μέσω internet?
www.TravelStories.gr - Η Ελληνική Κοινότητα για Ταξίδια

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στις ΗΠΑ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 25, 2009, 01:34:39 πμ »
...αυτά που πουλάνε κυρίως μέσω internet?

Ναι. Είτε κυρίως είτε αποκλειστικά μέσω internet.

Αποσυνδεδεμένος jopa

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στις ΗΠΑ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 14, 2009, 10:41:32 πμ »
ΑΦορμή είναι τα επικείμενα ταξίδια μου στο Los Angeles και το San Fransisco τον Απρίλη -κατά κύριο λόγο- και στην Washington DC τον Ιούνιο.

Φίλε aragorn, τελικά πήγες στις ΗΠΑ? Βρήκες κάτι ενδιαφέρον? Πρόκειται να πάω Washington-New York αργότερα το καλοκαίρι και πολύ θα με ενδιέφερε να μάθω το τι πιθανώς κατάφερες να ανακαλύψεις!

Αποσυνδεδεμένος aragorn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
    • TimeBox
Απ: Καταστήματα στις ΗΠΑ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 14, 2009, 11:45:50 πμ »
Πήγα αλλά αυτή τη φορά ήμουν δυτική ακτή, οπότε τα 2-3 καταστήματα που πήγα ήταν όλα στο Los Angeles.

Νέα Υόρκη έχω να πάω 3 χρόνια οπότε δε μπορώ να σε βοηθήσω, αν θυμάμαι καλά όμως υπάρχει ένα αξιόπιστο μαγαζί στο Brooklyn, θα ψάξω να δω μήπως βρω τη διεύθυνσή του. Βεβαίως στο μανχάταν θα βρεις και μεγάλα μαγαζιά στην 5η λεωφόρο, αλλά οι τιμές τους δεν είναι και ότι καλύτερο.

Για Ουάσινγκτον δεν έχω ιδέαν, καθώς το 2001 που είχα πάει δεν είχα ακόμα την παλαβομάρα με τα ρολόγια.  ;D
www.TravelStories.gr - Η Ελληνική Κοινότητα για Ταξίδια

Αποσυνδεδεμένος jopa

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στις ΗΠΑ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 14, 2009, 01:40:32 μμ »
Ok, σε ευχαριστώ πολύ!!! Ό,τι μπορέσεις να βρεις θα είναι χρήσιμο! Αν με το καλό μπορέσω να βρω και εγώ κάτι, θα επανέλθω τέλος καλοκαιριού με ονόματα και διευθύνσεις!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Stoned156

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στις ΗΠΑ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 15, 2009, 12:11:00 πμ »
να ρωτησω, αμα παρεις απο εκει ενα ρολοι, λογικα ισχυει εδω η εγγυηση, ή θα σου λενε παλι οτι το πηρες απο το νετ?
παντως αμα ειναι να παρεις ενα zenith κανα 2χιλιαρο κατω, ετσι οπως συμφερει με την ισοτιμια τωρα, εβγαλες το ταξιδι...
ρε συ Δευκαλίων, πολυ συχνα πας αμερικη, δε παιρνεις και μενα ενα... :P ?
2002 Rolex Oyster Perpetual Air-King
2009 Omega Speedmaster Professional
         'Apollo 11' 40th Anniversary Limited Edition 2009 Zenith Chronomaster Open XXT El Primero ______________________ 1993 Mazda RX-7 FD3S

Αποσυνδεδεμένος aragorn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
    • TimeBox
Απ: Καταστήματα στις ΗΠΑ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 16, 2009, 11:40:03 πμ »
Βασικά δεν κατέχω το θέμα που λες περί εγγύησης. Εγώ πχ που πήγα στον essential-watches στο beverly hills, μου είπε ξεκάθαρα ότι δεν έχει την εγγύηση της εταιρείας το ρολόι.

Τώρα, αυτοί που πουλάνε ως αντιπρόσωποι, όπως καναδυό καταστήματα στη rodeo drive που μπήκα, δεν ξέρω τι γίνεται με τις εγγυήσεις και αν ισχύουν worldwide. Ίσως που κάποιος έχει ψωνίσει απ'έξω από authorised dealer μπορεί να μας διαφωτίσει;
www.TravelStories.gr - Η Ελληνική Κοινότητα για Ταξίδια

Αποσυνδεδεμένος Stoned156

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στις ΗΠΑ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 17, 2009, 12:04:47 πμ »
κοιτα, η εταιρια ειναι σιγουρα μια, οποτε αν πουλαει με την εγγυηση over the counter το μαγαζι εκει, υποχρεουνται εδω να σε καλυψουν, με τα καταλληλα χαρτια...
αυτο εκανα πριν ενα μηνα που ημουνα Dubai, οχι ομως με ρολοι. πηρα απο το καταστημα της Louis Vuitton στο Emirates Mall ενα set cufflinks την τελευταια μερα πριν φυγω. προς μεγαλη μου εκπληξη, ηταν χαλασμενο το περτσινι στο ενα, οταν στο δρομο εβλεπες τα απειρα knock offs που ηταν πιο 'γερα' και απο τα αυθεντικα! τα πηρα, δεν ειναι δυνατον ελεγα. μπηκα δυναμικα στο μαγαζι στη θεσσαλονικη, κι ας ηθελαν ας μην το εστελναν αθηνα για επισκευη...
και ρολοι κοιταξα, μου ειχαν πει οτι δε θα εχω κανενα προβλημα με την εγγυηση, απλα δεν ειδα διαφορα στις τιμες για να αξιζει η αγορα...
αν εχει και καποιος αλλος εμπειρια οντως θα βοηθουσε...
2002 Rolex Oyster Perpetual Air-King
2009 Omega Speedmaster Professional
         'Apollo 11' 40th Anniversary Limited Edition 2009 Zenith Chronomaster Open XXT El Primero ______________________ 1993 Mazda RX-7 FD3S

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στις ΗΠΑ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 17, 2009, 12:09:49 πμ »
με κατάλληλο ψάξιμο,η Ελλαδίτσα παραμένει ακόμη συμφέρουσα αγορά ΓΙΑ ΑΚΡΙΒΑ ΡΟΛΟΓΙΑ,σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορεί να ανταγωνιστεί  την Αμερικάνικη αγορά λόγω του "αδύναμου" δολλαρίου και των μεγάλων προσφορών σαν μεγάλη αγορά όπως είναι
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος kalmik

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στις ΗΠΑ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 20, 2009, 01:05:53 πμ »
Από ΗΠΑ συμφέρει να το φέρει συγγενής ή φίλος, αλλιώς με δασμούς κλπ. καταντάει κοροΪδία. Καλύτερα αγορά από εγχώριο αντιπρόσωπο σε αυτή την περίπτωση