Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1841184 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #620 στις: Αύγουστος 19, 2008, 02:33:36 μμ »
Υπαρχει φοβερη ποιοτητα κατασκευης αφου το ρολοι ειναι "στιβαρο" αυτο αλλωστε πχ το καταλαβαινεις απο το τζαμακι του που ειναι απο ζεφυρι το οποιο ειναι διπλης στρωσης και ειναι αντι-χαρακτικο.

Ελπιζω και το υπολοιπο ρολοι να μην ειναι απο ζεφυρι μερια ;) :D...
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #621 στις: Αύγουστος 19, 2008, 05:29:14 μμ »
Ελπιζω και το υπολοιπο ρολοι να μην ειναι απο ζεφυρι μερια ;) :D...

Εντάξει, ο δαίμων του "τυπογραφείου" ... ;D
Όλοι έχουμε κάνει κάποιο λάθος ... ;)

_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #622 στις: Αύγουστος 19, 2008, 06:25:19 μμ »
Αλειμωνω ;)
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος Johnson

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #623 στις: Αύγουστος 19, 2008, 06:50:48 μμ »
Η ειρωνια δεν μου αρεσει καθολου οπως επισης και το αρνητικο "χιουμορ".Μπορει να ειπα ακομα και ΠΑΤΑΤΑ ναι , αλλα ειμαι νεος στον ολο χωρο.Θα μπορουσες να πεις κατι με αλλον τροπο η ακομα και να μου εξηγησεις καποια πραγματα αντι να πεις "ευτηχως δεν ειναι ολο το ρολοι απο ζεφυρι..".

warover

  • Επισκέπτης
Απ: OMEGA
« Απάντηση #624 στις: Αύγουστος 19, 2008, 07:00:21 μμ »
Η ειρωνια δεν μου αρεσει καθολου οπως επισης και το αρνητικο "χιουμορ".Μπορει να ειπα ακομα και ΠΑΤΑΤΑ ναι , αλλα ειμαι νεος στον ολο χωρο.Θα μπορουσες να πεις κατι με αλλον τροπο η ακομα και να μου εξηγησεις καποια πραγματα αντι να πεις "ευτηχως δεν ειναι ολο το ρολοι απο ζεφυρι..".
Φίλε johnson δεν νομίζω να ήθελε κανείς να σε προσβάλει ελπίζω να δοθούν οι απαραίτητες εξηγήσεις
ΥΓ
Καλός ήρθες στο forum   

Φιλικα
Νικος

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #625 στις: Αύγουστος 19, 2008, 07:19:29 μμ »
Η ειρωνια δεν μου αρεσει καθολου οπως επισης και το αρνητικο "χιουμορ".Μπορει να ειπα ακομα και ΠΑΤΑΤΑ ναι , αλλα ειμαι νεος στον ολο χωρο.Θα μπορουσες να πεις κατι με αλλον τροπο η ακομα και να μου εξηγησεις καποια πραγματα αντι να πεις "ευτηχως δεν ειναι ολο το ρολοι απο ζεφυρι..".

Μην παρεξηγεισαι, απλα το ορθογραφικο λαθος μπορουσε να οδηγησει σε ενα αστειακι. Κριμα που το παρερμηνευσες. Δεν υπονοησα καν οτι πηρες "μαιμου". Δεν σε ειρωνευτηκε κανεις...
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #626 στις: Αύγουστος 19, 2008, 07:39:27 μμ »
Και ετσι για να βγει απο μεσα μου, μας εχει ζαλισει τα τετοια η OMEGA οτι ειναι η πρωτη που πηγε στο φεγγαρι. Η STURMANSKIE ειναι η πρωτη που πηγε στο διαστημα. Το οτι η OMEGA προσεληνωθηκε... χεστηκαμε
Απλώς αναρωτιέμαι γιατί το STURMANSKIE που πήγε στο διάστημα δεν έγινε θρύλος....

Η δική μου πάντως απάντηση είναι γιατί απλά το Ωmega είναι πολύ καλύτερο ως ρολόι.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #627 στις: Αύγουστος 19, 2008, 07:52:07 μμ »
Και ετσι για να βγει απο μεσα μου, μας εχει ζαλισει τα τετοια η OMEGA οτι ειναι η πρωτη που πηγε στο φεγγαρι. Η STURMANSKIE ειναι η πρωτη που πηγε στο διαστημα. Το οτι η OMEGA προσεληνωθηκε... χεστηκαμε

Το ιδιο εγραψες και στο αλλο τοπικ με τους ολυμπιακους αγωνες,οκ το διαβασαμε.Δεν καταλαβαινω την εμμονη σου να τα χωνεις στην Ω φιλε alexisvas ειτε για τους ολυμπιακους ειτε για το διαστημα η για οτιδηποτε αλλο.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #628 στις: Αύγουστος 19, 2008, 08:06:33 μμ »
Νομιζα οτι αξιζε να το αναφερω και εδω για να το συζητησουμε. Συγγνωμη που καταχραστηκα το χωρο

Που δεν συμφωνεις,για πες μου.Το speedmaster ειναι η δεν ειναι ''the first watch WORN on the moon'' ???
Αλλο το φοραω στο διαστημοπλοιο κι αλλο στο φεγγαρι.Και μην ξεχνας οτι η επιλογη εγινε εν αγνοια της Ω,το ρολοι αφησε πισω στα τεστ ρολογια οπως rolex,breitling κτλ.Εχουνε συζητηθει κι εδω μεσα πολλακις,κανε ενα ψαξιμο και θα τα βρεις.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #629 στις: Αύγουστος 19, 2008, 08:07:17 μμ »
τα εσβησα και θα σβησω οτι αλλο ασχετο

Αποσυνδεδεμένος Johnson

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #630 στις: Αύγουστος 19, 2008, 08:07:38 μμ »
alexisvas oκ λοιπον , τοτε προφανως παρερμηνευσα κατι που το εννοουσες αλλιως.Ετσι και αλλιως μιλησα με φυσικο τονο.Ελπιζω να μην φανηκα εκνευρισμενος.Αλλα αυτο που λεει ο φιλος eisenberg ισχυει.Γιατι τετοια "αντιπαθεια" να το πω με την Ω? ;)

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #631 στις: Αύγουστος 20, 2008, 02:19:29 μμ »
Φοβερο κομματι Μarketer,εχει τον cal 321.Το καντραν ειναι οντως καφε η' αντανακλαση της φωτογραφικης?Υπηρχε μια διαφωνια παλια σε ξενα forums αν οντως υπηρξε ποτε καφε speedmaster η αν απλα προκειται για ξεβαμενα απ την πολυκαιρια καντραν.Κανεις δεν μπορεσε να πει με σιγουρια καθως πουληθηκε ενα στην  antiquorum σε πολυ μεγαλη τιμη και λεχθηκε οτι ηταν οντως καφε!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2008, 02:22:32 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος ΘΩΜΑΙΣ

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #632 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 10:12:04 μμ »
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΥ ΥΠΑΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΩΜΕΓΑ ΣΤΗ ΑΘΗΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ 20%?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αποσυνδεδεμένος tudors

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #633 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 11:40:14 πμ »
Καλησπέρα σε όλους , έφερα  απο την Αμερική το ( 2200.51.00 Seamaster Planet Ocean Big Size )
, τό έχω περίπου 10 μέρες και μπορώ να πώ ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα , θα ήθελα όμως έχοντας πραγματικά διαβάσει όλο το forum  για τα  omega , να μου διευκρινήσετε αν  είναι δυνατόν  2 θεματάκια .
1. Οταν το πήρα άλλαξα ώρα και ημερομηνία και το ρολοι άρχισε να δουλέυει κανονικά έπρεπε με κάποιο τρόπο να το κουρδίσω ? ή να κάνω κάτι άλλο ?
 2. Οταν επέστρεψα ,  έβαλα την ώρα   σχετικά ακριβώς , το φοράω καθημερινά απο το πρωί ώς το βράδυ , το βράδυ το βγάζω , και το ΣΚ  περίπου κανένα  6 ώρο ... ,  έχω  παρατηρήσει  ότι τώρα είναι + 30 seconds μπροστά είναι κάτι αυτό  ? ή είναι λογικό μέχρι να στρώσει .

Ευχαριστώ πολύ  για την προσοχή σας   
 

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #634 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 11:54:11 πμ »
Καλοφόρετο!

Πολλοί συνιστούν ένα καλό κούρδισμα από την κορώνα την πρώτη φορά, αλλά δεν είναι απαραίτητο.

Κάτι για την ημερομηνία: αν θες να ρυθμίσεις την ημερομηνία π.χ. στις 17 Σεπτεμβρίου, και στο παραθυράκι της ημερομηνίας εμφανίζεται π.χ. η ένδειξη 10, φέρνεις την ημερομηνία μέχρι το 16 (όχι μέχρι το 17) από την κατάλληλη θέση της κορώνας, και ύστερα γυρνάς τους δείκτες της ώρας ένα ολόκληρο 24ωρο μέχρι να εμφανιστεί η ένδειξη 17.
Επίσης, μη ρυθμίζεις το ρολόι μεταξύ 9 μμ και 3 πμ.

Όσο για την απόκλιση, θα πρέπει να περιμένεις 1-2 μήνες για να δεις την ακρίβειά του. Είναι νωρίς ακόμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2008, 12:00:35 μμ από nin »

Αποσυνδεδεμένος tudors

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #635 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 12:08:22 μμ »
Καλοφόρετο!

Πολλοί συνιστούν ένα καλό κούρδισμα από την κορώνα την πρώτη φορά, αλλά δεν είναι απαραίτητο.

Κάτι για την ημερομηνία: αν θες να ρυθμίσεις την ημερομηνία π.χ. στις 17 Σεπτεμβρίου, και στο παραθυράκι της ημερομηνίας εμφανίζεται π.χ. η ένδειξη 10, φέρνεις την ημερομηνία μέχρι το 16 (όχι μέχρι το 17) από την κατάλληλη θέση της κορώνας, και ύστερα γυρνάς τους δείκτες της ώρας ένα ολόκληρο 24ωρο μέχρι να εμφανιστεί η ένδειξη 17.
Επίσης, μη ρυθμίζεις το ρολόι μεταξύ 9 μμ και 3 πμ.

Όσο για την απόκλιση, θα πρέπει να περιμένεις 1-2 μήνες για να δεις την ακρίβειά του. Είναι νωρίς ακόμα.

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση  για την ημερομηνία μου μου το είπαν και στήν Αμερική , σύγνωμη αν είναι χαζή σαν ερώτηση αλλά το κούρδισμα πως γίνεται  ? αν το κάνω τώρα έχει κανένα ώφελος ?

Ευχαριστώ και πάλι  ...

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #636 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 03:41:25 μμ »
Για να το κουρδίσεις, περιστρέφεις την κορώνα δεξιόστροφα (προς τα πάνω) 20-30 φορές. Για να διευκολυνθείς δες το manual. Κάπου πρέπει να έχει τις θέσεις της κορώνας και τις ρυθμίσεις σε κάθε θέση.
Όταν έχεις να το φορέσεις πολύ καιρό, μπορείς απλά να το κουνήσεις πέρα δώθε μερικές φορές. Μετά βάλε το ρολόι κοντά στο αυτί σου και λογικά θα ακούσεις από το ρότορα ένα ελαφρύ σύρσιμο και μετά το ελατήριο να κουρδίζει.  ;)

Αποσυνδεδεμένος tudors

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #637 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 03:44:49 μμ »
Eυχαριστώ πολύ καλό απόγευμα ...

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #638 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 05:31:27 μμ »
H Omega το έκανε το ... βήμα. Έβαλε στο Speedmaster Moonwatch την 3313 Co-Axial.  :-\
Προς το παρόν δεν είναι γνωστό εάν το Moonwatch θα συνεχίσει να διατίθεται με την 1861, αν και όλα δείχνουν ότι κάτι τέτοιο είναι μάλλον απίθανο.
Προφανώς αποφάσισαν ότι πρέπει να συμπλεύσουν με τις τάσεις τις εποχής: η έκδοση Enamel έχει κάσα με διάμετρο 44,25 mm και μάλιστα έχει προστεθεί ημερομηνία στο 6.
Παρά τις "ομοιότητες" λοιπόν με το αυθεντικό moonwatch, το Enamel φαίνεται να αποτελεί κι αυτό μια μετεξέλιξη του θρύλου προκειμένου το ρολόι να μπορέσει να ακολουθήσει όσα επιτάσσει η σημερινή εποχή. 

Speedmaster Professional "Enamel"


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #639 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 09:30:25 μμ »
H Omega το έκανε το ... βήμα. Έβαλε στο Speedmaster Moonwatch την 3313 Co-Axial.  :-\
Προς το παρόν δεν είναι γνωστό εάν το Moonwatch θα συνεχίσει να διατίθεται με την 1861, αν και όλα δείχνουν ότι κάτι τέτοιο είναι μάλλον απίθανο.
Προφανώς αποφάσισαν ότι πρέπει να συμπλεύσουν με τις τάσεις τις εποχής: η έκδοση Enamel έχει κάσα με διάμετρο 44,25 mm και μάλιστα έχει προστεθεί ημερομηνία στο 6.
Παρά τις "ομοιότητες" λοιπόν με το αυθεντικό moonwatch, το Enamel φαίνεται να αποτελεί κι αυτό μια μετεξέλιξη του θρύλου προκειμένου το ρολόι να μπορέσει να ακολουθήσει όσα επιτάσσει η σημερινή εποχή. 

Speedmaster Professional "Enamel"



αμα δεν βαζουν πια την 1861 τοτε να λετε οτι σας τα λεγα παρτε οσο ακομα ειναι καιρος! 8) :-X :-*


αν και πιστευω οτι η αλλαγη θα εχει να κανει με το οτι το κλασσικο moonwatch θα γινει απλα πιο σπανιο στην γραμμη παραγωγης

ακομα εδω ειστε? ζηστε το μυθο σας! ;D

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2008, 09:18:53 μμ από Megalos »