Αποστολέας Θέμα: Καταστήματα στην Ελλάδα  (Αναγνώστηκε 385337 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #200 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 05:02:01 μμ »
Ηλία ευχαριστώ για την απάντησή σου. Ενδεικτικά σου αναφέρω ελβετική τιμή για το ROLEX GMT-Master (116713LN) μισό - μισό 10.850 Chf (δηλ. περίπου 7.183 €) όταν η τιμή καταλόγου στην Ελλάδα είναι 8.340 ή 8.430 € αν θυμάμαι καλά (πάντως σιγουρα πάνω από 8.300). Επίσης, αν φέρεις το ρολόι από εκεί μόνος σου, εκτός του ότι δεν περνάς τελωνείο έχεις και επιστροφή ΦΠΑ 7,6% στο αεροδρόμιο πριν την αναχώρηση.

Αποσυνδεδεμένος vaguras

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #201 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 12:42:20 μμ »
Μπαίνω σφήνα και λέω την εμπειρία μου από Ελβετία:  ;)
Αν όχι σε όλες, αλλά στις περισσότερες εταιρίες η έκπτωση για μετρητά δεν ξεπερνά το 5% (ε, δεν έχουν και ανάγκη οι Ελβετοί να κάνουν εκπτώσεις  μέσα στη χώρα τους...).
Άρα αρχικά μπορεί να φαίνονται φθηνότερα εκεί βάσει τιμής καταλόγου αλλά πιστέυω ότι εδώ θα πάρεις μεγαλύτερη έκπτωση και θα βγει στα ίδια λεφτά αν όχι φθηνότερα!
Chi dice donna, dice danno...

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #202 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 01:45:36 μμ »
Αν πετύχεις εδώ έκπτωση 25-30% τότε είναι σίγουρα καλύτερα (γλιτώνεις και τη θεωρητική πιθανότητα να σε σταματήσουν στο τελωνείο):)

Αποσυνδεδεμένος ΚΑΙΚΑΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #203 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 10:16:19 μμ »
  μια ερωτηση στη θεσσαλονίκη πουλάει κάποιο κατάστημα jlc?

Αποσυνδεδεμένος carlos

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1711
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #204 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 11:45:36 πμ »
Πρόσφατα αγόρασα ένα OMEGA moonwatch 3570 απο το κατάστημα ΙΓΓΛΕΣΗΣ Σταδίου 43. Αν και το συγκεκριμένο κατάστημα έχει αναφερθεί εδώ,θέλω να ενημερώσω με τη σειρά μου ότι έμεινα πολύ ευχαριστημένος απο την εξυπηρέτηση του προσωπικού.Καλή έκπτωση,ευγένεια,αγάπη για το ρολοι και πολλές μάρκες. Σίγουρα ένα κατάστημα που πρέπει να το επισκεφτεί κανείς.

Αποσυνδεδεμένος Dakis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 247
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #205 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 12:50:43 μμ »
  μια ερωτηση στη θεσσαλονίκη πουλάει κάποιο κατάστημα jlc?
Τα JLC τα εμπορευεται το καταστημα Precious στη Μητροπολεως, κιατω στο κεντρο!!

Αποσυνδεδεμένος ΚΑΙΚΑΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #206 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 08:46:17 μμ »
ευχαριστω dakis

Αποσυνδεδεμένος nichrys4

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #207 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 04:11:32 μμ »
παιδια για σας

θα ηθελα πληροφοριες και αν υπαρχουν και sites που θα μπορουσα να δω ρολογια second hand στην αθηνα οπως υπαρχει του πριντεζη  γιατι σκεφτομε να κανω καποια αγορα
αν δεν μπορειτε να εμφανιστουν στο forum για λογους διαφημισης στειλτε μου π.μ.

Αποσυνδεδεμένος Evangelos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #208 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 09:02:06 πμ »
Καλημέρα και χρόνια πολλά...

Ενδιαφέρομαι για το omega ploprof.. τιμή στην omega από 6200 (μπρασελέ) το αφήνει 5670 είναι μία λογική έκπτωση ή υπάρχει κάποιο άλλο κατάστημα ?

Πάντως σφιχτή η Ω σε θέμα καταστημάτων..

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #209 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 10:56:43 πμ »
Όχι είναι μικρή η έκπτωση που σου κάνει η μπουτίκ και είναι λογικό, η δουλειά της είναι περισσότερο να δείχνει παρά να πουλάει. Μετρητοίς θα το βρείς με -25% σίγουρα σε κατάστημα.
Σου έχω στείλει pm ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος skart62

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Αγορά Longines L2.693.4.78.6
« Απάντηση #210 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 10:32:39 μμ »
Χρόνια πολλά σε όλους,
Πρόσφατα ανακάλυψα το site και μπορώ να σας ομολογήσω ότι έμαθα αρκετά γύρω από την αγορά ενός καλού ρολογιού.
Την περασμένη εβδομάδα λοιπόν έκανα την αγορά του Longines Master Collection Chrono Watch - L2.693.4.78.6 για το οποίο σας παραθέτω μια φωτογραφία του.

http://www.prestigetime.com/item/Longines/Master-Automatic-Chronograph-44mm/L2.693.4.78.6.html

Και εφόσον μιλάμε για καταστήματα στην Ελλάδα θα ήθελα να σας πω ότι το συγκεκριμένο το αγόρασα από τη Σταδίου 43 και το κατάστημα INGLESSIS, οπού προσωπικό, τιμές και εξυπηρέτηση είναι συνώνυμα με την τελειότητα των ρολογιών που πουλάει. Τους ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #211 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 11:04:38 μμ »
Καλωσήρθες φίλε μου και να χαίρεσαι το πολύ όμορφο Longines!!!


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος GPOLYZ

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #212 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 09:25:30 πμ »
Καλημερα σε ολους τους Κυριους και Κυριες το forum.Οπως παρατηρω γνωρiζεται πολυ καλα τα καταστηματα με τις οικονομiκοτερες τιμες.Δεν εχω δει καποια αναφορα για IWC.Mηπως γνωριζεται καποιο μαγαζι με καλο-μεγαλο (30%) ποσοστο εκπτωσης.Μηπως το καταστημα στην Αμφιαλη μπορει φερει και IWC?

GP

Αποσυνδεδεμένος philosopher

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 370
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #213 στις: Ιανουάριος 12, 2010, 11:40:13 μμ »
Πήγα μια βόλτα σήμερα απο το κέντρο να δω για ένα πιλότο που σκέφτομαι να αγοράσω της revue-thommen.
Με άγχωνε το μέγεθος της κάσας, βλέπε 47mm, και ήθελα οποσδήποτε να το δω στο καρπό μου.
Τελικά βρέθηκε στο On-Time στη Παν/μίου χαμηλά. Ήθελα απλώς να αναφέρω τον επαγγελματισμό και την άριστη αντιμετώπιση που συνάντησα στο συγκεκριμένο κατάστημα. Πραγματικά είχα καιρό να νιώσω τόσο καλά στην αναζήτησή μου για ρολόι.
Το ρολόι τελικά έκατσε μια χαρά στο καρπό, αλλά ήταν σε λευκό και ακόμα το σκέφτομαι  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2010, 12:09:31 πμ από philosopher »

Αποσυνδεδεμένος tess

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #214 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 03:09:03 μμ »
Γεια σας
θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια καταπληκτική εμπειρία που είχα πηγαίνοντας σ' ένα κοσμηματοπωλείο στο κέντρο της Αθήνας ν' αγοράσω ένα ρολόι Baume & Mercier της σειράς Diamond. πήγα λοιπόν στις 10 Νοεμβρίου δεν υπήρχε το συγκεκριμένο ρολόι ούτε καν στην αντιπροσωπεία και έπρεπε να παραγγελθεί από Ελβετία. Ο "κοσμηματοπώλης " μου είπε για τέλη Νοέμβρη ότι θα το είχε και θα με έπαιρνε τηλέφωνο. Φτάνει η ημερομηνία δεν με είχε πάρει τον παίρνω εγώ μου λέει "λάθος κατάλαβες μέσα Δεκέμβρη είχαμε πει" (πολύ επαγγελματίας να βγάζει βαρύκουο τον πελάτη). τον παίρνω ξανά μέσα Δεκέμβρη αφού δεν με είχε πάρει εκείνος πάλι δεν υπήρχε ρολόι και με διαβεβαίωσε ότι μέχρι τα Χριστούγεννα σίγουρα θα το είχε λάβει. Φτάνουν οι 24 Δεκεμβρίου απόγευμα βρισκόμασταν για ψώνια στην Ερμού το κατάστημα βρίσκεται παράλληλα στην οδό Περικλέους και επειδή είχα σχηματίσει μια πολύ αρνητική άποψη πλέον για τον ίδιο αποφάσισα να πάω και να ακυρώσω την παραγγελία. το ρολόι είχε έρθει το είχε βάλει στην βιτρίνα και μου δικαιολογήθηκε ότι είχε χάσει το τηλέφωνό μου και έφαγε τον κόσμο να το βρει για να με ειδοποιήσει. Ξέχασα να αναφέρω ότι για το συγκεκριμένο ρολόι του είχα δώσει προκαταβολή (μέγα λάθος). του είπα ότι εφόσον δεν μου είχε τηλεφωνήσει και οι τράπεζες ήταν κλειστές για να πάρω χρηματα να τον πληρώσω (ήθελε μόνο μετρητά για να μου κάνει καλύτερη έκπτωση) θα έφευγα για διακοπές και μόλις ερχόμουν πίσω θα το έπαιρνα. στις 5 του Γεννάρη τον παίρνω τηλέφωνο και του λέω ότι επέστρεψα αν όλα είναι οκ να πάω στις 7 Γεννάρη να το πάρω. ¨ολα οκ λοιπόν. στις 7 Γεννάρη πάω και μου λέει ότι το ρολόι είχε γρατσουνιστεί με το βάλε βγάλε στη βιτρίνα και το έστειλε για επισκευή. απαντώ φυσικά ότι δεν πρόκειται να αγοράσω ένα επισκευασμένο ρολόι και ότι θέλω καινούργιο. Απάντηση:ναι δεν ήθελα να σας το πω αλλά όντως σας παρήγγειλλα καινούργιο θα σας πάρω μέχρι το απόγευμα να σας πω΄πότε θα έρθει κάντε λίγη υπομονή και χίλια συγγνώμη. Αν περίμενα να με πάρει ακόμη θα περίμενα , πηγαίνω μετά από δυο μέρες να πάρω την προκαταβολή μου πίσω λεγοντάς του και τη γνώμη μου για τον "επαγγελματισμό" του και ότι δεν ανέχομαι από κανέναν να με κοροιδεύει και τι μου απαντάει μετά βέβαια που με παρακάλεσε να κάνω λίγη υπομονή ακόμη. Στην κατηγορηματική μου άρνηση πλέον μου λέει εγώ πλήρωσα ΦΠΑ 19% και θα πρέπει να σου κόψω από την προκαταβολή αυτά που πλήρωσα. την προκαταβολή την είχα πληρώσει με κάρτα δεν είχε περάσει το ποσό στην ταμειακή μηχανή και φυσικά δεν είχε κόψει απόδειξη. Νομίζω ότι μας άκουσε όλο το τετράγωνο μετά από αυτή την δήλωσή του. πόσο θράσος αναρωτιέμαι μπορεί να έχει κάποιος που κάνει τον επαγγελματία εν μέσω κρίσης να βγάζει βλάκα έναν πελάτη, να τον κοροιδεύει , να του λέει ψέμματα να έχει την αναίδεια ένα παραγγελμένο ρολόι να το βάζει στη βιτρίνα και να το πουλάει γιατί είμαι σίγουρη ότι αυτό έκανε να μου λέει ότι δεν μπορεί να ακυρώσει την παραγγελία η οποία δεν είχε φύγει καν από την Ελβετία να κλέβει την εφορία μην κόβοντας απόδειξη τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση για την είσπραξη και αυτός ο αχαρακτήριστος άνθρωπος  να έχει στη βιτρίνα ταμπέλα που γράφει Official Agent Baume&mercier κάτι που εμένα μου δημιούργησε μια θετική εντύπωση και γι' αυτό είχα μπει στο μαγαζί αρχικά. Ελπίζω τα παραπάνω να βοηθήσουν έστω και έναν να αποφύγουν κάποια λα....... της αγοράς γιατί περί αυτού πρόκειται για το συγκεκριμένο "κύριο" . αν έφταιγα εγώ σε κάτι? μάλλον τον ενέπνευσα με κάποιο τρόπο να με θεωρεί αφελή και να με δουλεύει για 2 μήνες. Τέλος ξέχασα κάτι σημαντικό όποιος θέλει "άψογη εξυπηρέτηση, σεβασμό προς τον πελάτη και φερεγγυότητα" !!!!!να πάει λοιπόν σ' αυτό το φοβερό κοσμηματοπωλείο που προανάφερα είναι στην Περικλεόυς 1 και λέγεται Σαραντόπουλος  !!!!

Αποσυνδεδεμένος jtheogr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #215 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 09:40:17 πμ »
Θα ήθελα την βοήθεια σας.


Ενας φίλος ενδιαφέρεται για την αγορά μεταχειρισμένου IWC Big Pilot αν πάρουμε σαν δεδομένο ότι η αρχική τιμή είναι περίπου 11.000 € ποιά πιστεύτεται ότι είναι μια καλή τιμή για μεταχειρισμένο σε πολύ καλή κατάσταση.


Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #216 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 09:56:10 πμ »
Εξαρτάται και πόσων χρονών είναι το ρολόι φίλε μου, αν είναι ακόμη στην εγγύηση κλπ.
Σε κάθε περίπτωση η λιγότερη έκπτωση που πρέπει να πάρει, είναι 40% επί της λιανικής. Κι όσο παλιότερο είναι το ρολόι, τόσο μεγαλύτερη πρέπει να είναι η έκπτωση, γνώμη μου πάντα ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος jtheogr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #217 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 01:08:17 μμ »
Χονδρικά να υπολογίζω ενα 10% για κάθε χρόνο παλαιότητας.

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #218 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 02:06:50 μμ »
Χονδρικά να υπολογίζω ενα 10% για κάθε χρόνο παλαιότητας.
Μάλλον όχι γιατί έτσι μετα από 10 χρόνια το ρολόι θα ήταν δωρεάν  ;D ;D
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc

Αποσυνδεδεμένος jtheogr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #219 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 02:48:52 μμ »
Αν ήταν δεκαετίας δεν θα το έπαιρνα.