Αποστολέας Θέμα: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...  (Αναγνώστηκε 186116 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #280 στις: Σεπτέμβριος 23, 2018, 02:26:04 μμ »
μέσα στο budged σου υπάρχουν και αυτά τα ρολόγια ...

πολύ ντρεσσ ρολόγια ... πολύ ιδιαίτερα και πολύ στιλάτα .... Max Bill απο την Junghans ...!!!!

























Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #281 στις: Σεπτέμβριος 24, 2018, 12:57:46 πμ »
Σε αυτή την τιμή εγώ θα κοιτούσα κάτι πιο εναλλακτικό, και όχι τόσο συνηθισμένο.

Καλοβλέπω τελευταία κάποια μοντέλα της Γερμανικής LIMES, για παράδειγμα τα δύο παρακάτω.


Pharo Cartouche A . S . LB




Technical details

Movement   Swiss automatic movement ETA SW 200-1
Watch case   ICKLER made stainless steel case, polished, with elegant coined edges, diameter 40,5mm, thickness 10mm, domed sapphire crystal with A/R coating on both sides, mineral crystal display back, waterresistant 5 ATM
Dial   Silvered with fine Guilloché pattern
Hands   Heat blued steel hands manufactured by ICKLER in Pforzheim.
Band   Brown leather, width 20mm, wrist size: 18 - 22cm


Pharo Cartouche H . S . LB



Technical details

Movement   Swiss hand wound movement ETA 6498-1
Watch case   ICKLER made stainless steel case, polished, with elegant coined edges, diameter 41,5mm, thickness 10mm, flat sapphire crystal, mineral crystal display back, waterresistant 5 ATM
Dial   Silvered with Clou-de-Paris and Sunray Guilloché patterns
Hands   Heat blued steel hands manufactured by ICKLER in Pforzheim.
Band   Brown leather, width 20mm, wrist size: 18 - 22cm


Το πρώτο αυτόματο, το δεύτερο κουριδιστό. Τα χαρακτηριστικά τους είναι καλά, και εκτός της εμφάνισης/μηχανισμού κτλ, η εταιρία που φτιάχνει τις κάσες τους, έχω διαβάσει ότι είναι καλή, και επίσης οι 5atm αδιαβροχοποίηση για τέτοιο ρολόι είναι επίσης κάτι θετικό.

Οι μπλε δείκτες είναι heat blued, δηλαδή το μέταλλο με τη διαδικασία της θέρμανσης παίρνει το μπλε χρώμα, κάτι που συναντάμε κυρίως σε ακριβά dress/κλασικά ρολόγια.

Για τα παραπάνω έχω να πω ότι έχουν και πολύ ωραία εμφάνιση, θυμίζοντας αρκετά τα ρολόγια της εταιρίας breguet.


Να πω συγγνώμη για την πρόταση στο μέλος που ρώτησε, που είναι πιο ασυνήθιστη λίγο, υπάρχουν άπειρες επιλογές σε πιο γνωστές ή και λιγότερο γνωστές μάρκες (όπως αυτά που βάζουν τα παιδιά).

Θα ήθελα οι πιο γνώστες εδώ, να μου πουν την άποψή τους όσον αφορά τα ποιοτικά χαρακτηριστικά, για τα 2 παραπάνω ρολόγια. Οι μηχανισμοί τους είναι καλοί και εύκολοι στο να τους γίνει service από τεχνίτες εδώ? Έχετε κάποια εικόνα για την εταιρία αυτή από κάπου, κάποια εμπειρία?



Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #282 στις: Σεπτέμβριος 24, 2018, 06:54:49 πμ »
Για μένα το μπλέ Tissot που έχεις βάλει
το μόνο αρνητικό του τα 42mm για dress

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος john1987

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #283 στις: Σεπτέμβριος 24, 2018, 09:05:27 πμ »
https://www.rologia-kaloustian.gr/antrika/brands/hamilton-h42575783.html

Βρήκα κι αυτό ως πρόταση.

Απλά 40mm μου φαίνεται πολύ μικρό - υπάρχει "σωστό" μέγεθος για ένα dress ρολοι;

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #284 στις: Σεπτέμβριος 24, 2018, 09:17:08 πμ »
https://www.rologia-kaloustian.gr/antrika/brands/hamilton-h42575783.html

Βρήκα κι αυτό ως πρόταση.

Απλά 40mm μου φαίνεται πολύ μικρό - υπάρχει "σωστό" μέγεθος για ένα dress ρολοι;
Tα λεγόμενα dress  ρολόγια ως είθισται είναι μικρά σε διάμετρο απλά στο dial και λεπτά σε ύψος
για να τονίζουν την elegance πλευρά τους.
Μέχρι 40mm θεωρώ είναι ok όπως και το ύψος μέχρι 10mm
Από εκεί και πέρα περί ορέξεως....

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #285 στις: Σεπτέμβριος 24, 2018, 09:25:04 πμ »
- υπάρχει "σωστό" μέγεθος για ένα dress ρολοι;
Ναι.
Μεχρι 40mm βαρια 41mm.
Τα dress ειναι ειδικη κατηγορια.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #286 στις: Σεπτέμβριος 24, 2018, 04:47:53 μμ »
https://www.rologia-kaloustian.gr/antrika/brands/hamilton-h42575783.html

Βρήκα κι αυτό ως πρόταση.

Απλά 40mm μου φαίνεται πολύ μικρό - υπάρχει "σωστό" μέγεθος για ένα dress ρολοι;


Όπως είπαν και τα παιδιά, γύρω στα 40-41 για μάξιμουμ είναι οκ, ιδανικά ίσως στα 38-40max, ανάλογα και τον καρπό.

Υπάρχουν άντρες οι οποίοι έχουν αρκετά έως πολύ χοντρό και μεγάλο καρπό, και είναι πολύ εύσωμοι και ψηλοί, εκεί και τα 41-43 (μη σου πω και 44mm), είναι οκ, αναλόγως και της σχεδίασης του ρολογιού. Άλλοι πάλι, έχουν μικρό και πιο "παιδικό" καρπό, και μπορεί ακόμη και τα 38mm να τους φαίνονται οριακά μεγάλα. Εκεί υπάρχουν 36-37mm τα οποία να τους ταιριάζουν λίγο καλύτερα.

Μεγάλο ρόλο παίζει και η σχεδίαση του ρολογιού, το σχήμα, το πάχος της κάσας, το κρύσταλλο, το χρώμα του καντράν, οι βραχίονες (lugs) κτλ.

Θα συνιστούσα να κινηθείς στο μικρότερο δυνατό μέγεθος όπου το ρολόι δε θα σου φαίνεται πολύ μικρό, καθώς τα μεγάλα ρολόγια ήταν μια τάση που κάπως διαφαίνεται ότι φεύγει σιγά σιγά, και επανέρχονται πιο μετριοπαθή μεγέθη. Επειδή 800-1000 ευρώ που θες να δώσεις είναι αρκετά για ρολόι, γνώμη μου να κινηθείς προς μικρότερα μεγέθη, πιο διαχρονικά.

Και μια γνώμη: Μη κοιτάς σε κάσα gold plated, (όχι κανονικό χρυσό) γιατί με την πάροδο του χρόνου θα αλλοιώνεται, κάτι το οποίο δε μου κολλάει πολύ για 1000 ευρώ ρολόι.

Αποσυνδεδεμένος john1987

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #287 στις: Νοέμβριος 25, 2018, 06:10:45 μμ »
Μου έχουν "γυαλίσει" και τα παρακάτω μοντέλα της Longines με annual calendar καθώς μου βγάζουν μια vintage elegant αισθητική:

https://www.chrono24.com.gr/longines/master-automatic-40mm-l29104783--id8693076.htm
https://www.chrono24.com.gr/longines/master-automatic-40mm-l29104517--id9043113.htm

Υπάρχουν και αντίστοιχα μοντέλα στα 42mm χωρίς ένδειξη μήνα στα 1387 ευρώ.

Ήθελα να πάρω γνώμες εάν έχετε εμπειρία με τα ανωτέρω μοντέλα, ποιά από τις δύο εκδόσεις σας αρέσει παραπάνω (με αραβικούς ή λατινικούς αριθμούς) και εάν θεωρείτε την τιμή καλή.

ΥΓ: Έχω δοκιμάσει και το Flagship Heritage αλλά μου φάνηκε υπερβολικά μικρό στον καρπό μου.

Αποσυνδεδεμένος Jiorg

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #288 στις: Νοέμβριος 25, 2018, 07:19:25 μμ »
Φιλε Γιαννη, ειχα το flagship, πολυ καλο, και μου αρεσε αλλα οπως λες στα 35mm , σου φενεται μικρο.
Το πρωτο, με το ασπρο υπεροχο dial το ειχα και αυτο για λιγο, αλλα δεν το πολυφορεσα, μου αρεσε ομως, αλλα το θεωρησα μεγαλο.Αντικειμενικα ωστοσο ηταν πολυ καλο αν και λιγο πιο σπορ, sport dress θα το χαρακτηριζα, αυτο θα προτιμουσα απο τα δυο που ανεβασες πιο πανω.
Δεν ειμαι φιλος των λατινικων αριθμων οποτε το δευτερο δε θα το φορουσα τοσο

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #289 στις: Νοέμβριος 26, 2018, 09:15:06 πμ »
Το δευτερο μου αρεσει λογο σκουρου καντραν και λατινικους αριθμους.

Αποσυνδεδεμένος john1987

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #290 στις: Νοέμβριος 26, 2018, 09:30:10 πμ »
Πάντως πιστεύω τα ανωτέρω μοντέλα συνδυάζουν και dress και casual κατάσταση απλά αναρωτιέμαι εάν είναι λίγο ... "γεροντίστικα" - fyi είμαι 31.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #291 στις: Νοέμβριος 26, 2018, 09:48:12 πμ »
Πάντως πιστεύω τα ανωτέρω μοντέλα συνδυάζουν και dress και casual κατάσταση απλά αναρωτιέμαι εάν είναι λίγο ... "γεροντίστικα" - fyi είμαι 31.

Κοίταξε, θα μπορούσε να πει κάποιος ότι είναι «κλασσικά».
Αλλά και εγώ στα 31 μου, σαφώς θα διάλεγα κάτι πιο sport.
Βασικά και τώρα, προσανατολίζομαι σε πιο sport επιλογές...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #292 στις: Νοέμβριος 26, 2018, 03:48:37 μμ »
Το παραπάνω (πρώτο) annual calendar με το ασημί barleycorn καντράν και τους αραβικούς αριθμούς από μένα. Είναι ένα υπέροχο εμφανισιακά κομμάτι, με όμορφη κλασική σχεδίαση. Και τα 40mm είναι καλά ως μέγεθος.

Αυτά τα ρολόγια όχι μόνο δεν είναι γεροντίστικα, αλλά είναι και η επιλογή των νέων σήμερα. Εδώ στο φόρουμ τα γούστα πάνε πολύ προς το σπορ/βαρύ, έξω βλέπω άλλα πράγματα εδώ και αρκετά χρόνια.

Πιστεύω ότι επειδή εδώ στο φόρουμ ο μέσος όρος ηλικίας είναι ίσως άνω των 40, πιθανώς τα γούστα για ένα "καλό" ρολόι να έχουν μείνει στο πιο βαρύ με μπρασελέ, στυλ rolex sub, omega seamaster κτλ. Όμως οι νέοι σήμερα σπάνια θα φορέσουν τέτοιου στυλ μπρασελεδάτα ρολόγια, και περισσότερο επιλέγουν λιτά, κλασικά μοντέλα, με λουράκι.

Οπότε μην αποθαρρυνθείς με αυτά που θα σου πουν εδώ, και αν σου αρέσει πάρτο. Το νέο μοντέρνο σήμερα είναι το κλασικό, το ρετρό/βίνταζ. Αυτή την τάση δε θα τη δεις μόνο στα ρολόγια, αλλά και σε χίλια δυο άλλα πράγματα εκεί έξω.

Αποσυνδεδεμένος john1987

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #293 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 12:15:03 μμ »
Πράγματι υποκειμενικές οι απόψεις για το τι είναι "γεροντίστικο" και τι "μοντέρνο". Πάντως πολλοί βάζουν "ταμπέλες" ανάλογα με τις δικιές τους προτιμήσεις χωρίς να έχουν καταλάβει τις έννοιες.

Σε κάθε περίπτωση τα Longines έχουν μια vintage/elegant αισθητική που δεν ταιριάζει σε όλους στις "μικρές" ηλικίες.

Δοκίμασα και το Legend Diver για κάτι πιο sport αλλά δε με εντυπωσίασε. Μάλιστα θεωρώ ότι "δε φαίνεται" ιδιαιτέρως ακριβό και στο μάτι παρότι είναι.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #294 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 01:55:27 μμ »
Πράγματι υποκειμενικές οι απόψεις για το τι είναι "γεροντίστικο" και τι "μοντέρνο". Πάντως πολλοί βάζουν "ταμπέλες" ανάλογα με τις δικιές τους προτιμήσεις χωρίς να έχουν καταλάβει τις έννοιες.

Σε κάθε περίπτωση τα Longines έχουν μια vintage/elegant αισθητική που δεν ταιριάζει σε όλους στις "μικρές" ηλικίες.

Δοκίμασα και το Legend Diver για κάτι πιο sport αλλά δε με εντυπωσίασε. Μάλιστα θεωρώ ότι "δε φαίνεται" ιδιαιτέρως ακριβό και στο μάτι παρότι είναι.



Πάντως το παραπάνω Longines Annual Calendar με τους αραβικούς αριθμούς, της σειράς master collection, είναι ένα από τα αγαπημένα μου κομμάτια τελευταία, όσον αφορά την εμφάνιση.

Όπως είπες και εσύ, οι απόψεις είναι υποκειμενικές για το τι είναι γεροντίστικο, νεανικό κτλ.

Για μένα το παραπάνω είναι ένα πολύ όμορφο κλασσικό κομμάτι, το οποίο πραγματικά πιστεύω ταιριάζει με όλα τα στυλ, εκτός του πολύ αθλητικού (ρούχα με σπορ ονόματα πάνω, φόρμες με έντονα χρώματα και αθλητικά παπούτσια παρόμοιου ύφους κτλ.) Αλλά και πάλι αν το φοράς έτσι δε θα φαίνεται άσχημο, αν εσένα σου αρέσει.
Οπότε αν στη ζωή σου ο περισσότερος χρόνος σου δεν είναι πολύ "αθλητικός", τότε είσαι κομπλέ.


Αποσυνδεδεμένος john1987

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #295 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 02:31:37 μμ »
Ναι κι εγώ έτσι πιστεύω - βέβαια το έδειξα σε ένα φίλο (που δεν ξέρει από ρολόγια) και μου λέει ότι ταιριάζει σε 50άρη λογιστή ;D

Επίσης προτιμώ τους Αραβικούς αριθμούς από τους Λατινικούς που φέρνουν σε πιο dress κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #296 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 02:53:41 μμ »
Ναι κι εγώ έτσι πιστεύω - βέβαια το έδειξα σε ένα φίλο (που δεν ξέρει από ρολόγια) και μου λέει ότι ταιριάζει σε 50άρη λογιστή ;D

Επίσης προτιμώ τους Αραβικούς αριθμούς από τους Λατινικούς που φέρνουν σε πιο dress κατάσταση.


Θα σου έλεγα να εμπιστευτείς το γούστο σου, και το τι νιώθεις εσύ όταν επιλέγεις κάτι.

Εμένα πχ μου αρέσουν τα ρολόγια που μοιάζουν με αντίκες/παλιά, με καλλιγραφικούς αραβικούς αριθμούς, ή κλασικούς λατινικούς. Να τα βλέπω και να νομίζω ότι βλέπω κάτι του 1800...

Τώρα αν όλοι μου πουν ότι είναι γεροντίστικο και δεν ταιριάζει στην ηλικία μου, δε με ενδιαφέρει τελικά, γιατί εμένα αυτό μου αρέσει όταν το βλέπω και το φοράω. Αν πχ επέλεγα το hydroconquest και κάτι τέτοια που προτείνονται συχνά εδώ, ενώ είναι μια χαρά ρολόι, δε με συγκινεί ιδιαίτερα να το αγόραζα.




Γενικά ένα πράγμα που θα ήθελα να έβλεπα λίγο στο φόρουμ, είναι μια περισσότερη προτίμηση/κίνηση στα λιτά και κλασικά dress-y κομμάτια, είτε από τα ήδη υπάρχοντα μέλη, είτε από νέα μέλη ή μέλη που δε μπαίνουν τόσο συχνά, καλή ώρα όπως εσύ.
Τα υπάρχοντα μέλη δύσκολο να αλλάξουν γούστα, αλλά τους άλλους θέλω να τους προστατέψω μην τους στρέψουν προς τη ρολεξοντα'ι'βεροσπορτίλα ενώ αρχικά λένε ότι θέλουν κάτι άλλο  :jg:

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #297 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 03:11:14 μμ »
Έλα ρε ´συ, υπάρχουν & τα pilot, που φέρνουν σε πιο κλασικές γραμμές.
Εμφανίζονται που και που ;)




Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #298 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 03:14:47 μμ »
Ναι κι εγώ έτσι πιστεύω - βέβαια το έδειξα σε ένα φίλο (που δεν ξέρει από ρολόγια) και μου λέει ότι ταιριάζει σε 50άρη λογιστή ;D

Επίσης προτιμώ τους Αραβικούς αριθμούς από τους Λατινικούς που φέρνουν σε πιο dress κατάσταση.



Επίσης αν το σηκώνει ο καρπός σου, καθώς είναι ένα κλικ μεγαλύτερο (όχι πολύ, 40,5mm), αλλά και πιο παχύ από το longines, είναι ωραίο αυτό το seiko: SPB 067J1 ή SPB 039J1





Εκτός του ότι γλυτώνεις πάρα πολλά λεφτά, συνεχίζεις και έχεις ένα ποιοτικό ρολόι, και με καλύτερη υδατοστεγανότητα από το Longines, αν αυτό είναι κάτι που σε ενδιαφέρει.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ρολοι απο 500-1000+ ευρω...
« Απάντηση #299 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 03:21:20 μμ »
Έλα ρε ´συ, υπάρχουν & τα pilot, που φέρνουν σε πιο κλασικές γραμμές.
Εμφανίζονται που και που ;)




Sent from my iPhone using Tapatalk



Ακριβώς: που και που   ;)

Μετά από 1.363.456.650  rolex sub, πανέρια και λοιπά seikodiver και g-shock που παρελαύνουν στο "τι φοράμε σήμερα" καθημερινώς  :D

Αλλά εντάξει, πέραν της πλάκας, ότι αρέσει στον καθένα παιδιά, αυτό έχει σημασία.