Αποστολέας Θέμα: αγορα απο 1000 εως 3000+  (Αναγνώστηκε 289643 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #400 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 12:11:35 πμ »
Φίλε Nick78 καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλή παραμονή. Ρολόι γύρω στα 2000 ευρώ, σπόρ αλλά παράλληλα και σοβαρό, μέγεθος γύρω στα 42mm. Από τα 4 πρώτα που σκέφτεσαι, το IWC ξεφεύγει νομίζω λίγο στην τιμή και είναι και πολύ μικρό, το Tag Heuer είναι αρκετά υπερτιμημένο γενικά και στη Ελλάδα ακόμη περισσότερο και Bell & Ross εγώ τουλάχιστον δεν θα έπαιρνα παρά μόνο τετράγωνο. Το ρολόι που μοιάζει να ξεχωρίζει, χωρίς μάλιστα να φτάνεις το άνω όριο των χρημάτων σου, είναι το Omega Planet Ocean.


Από κει και πέρα, τα Breitling είναι μια καλή λύση, όχι τόσο value for money όσο το Omega, αλλά αξιόπιστα, δυναμικά,ανθεκτικά και με βαρύ όνομα. Το Superocean Heritage 38 είναι πολύ όμορφο, ειδικά με το πλεκτό μπρασελέ, όμως μικρό για τα σημερινά δεδομένα. Δοκίμασέ το πάντως, δεν χάνεις τίποτα ;)


Επίσης από την ίδια εταιρεία στο στυλ που κοιτάς, το Cockpit


και όπως ο ίδιος είπες το Colt Gmt


Νομίζω πως αξίζει να δεις και το Longines Admiral στα 42mm αν θες να κινηθείς λίγο οικονομικότερα


αλλά και το Baume & Mercier Riviera 8835


Αν βέβαια αποφασίσεις να κινηθείς σε μεγαλύτερο budget, υπάρχουν κι άλλες προτάσεις.
Το κυριότερο όμως είναι να δοκιμάσεις όσο το δυνατόν περισσότερα στο χέρι σου. Νομίζω πως μια βόλτα στην έκθεση AthinaFair 2009 που γίνεται αυτό το Σαβ/κο θα βοηθούσε.

Φιλικά, Γιάννης








Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #401 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 12:29:15 πμ »
Καταιγιστικές οι προτάσεις του Γιάννη. :up:

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #402 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 04:11:58 πμ »
Καταιγιστικές οι προτάσεις του Γιάννη. :up:
+1.000
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #403 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 04:22:49 πμ »
  Ξέχασα να σου αναφέρω και την Oris. Μπές στο site www.oris.ch
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #404 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 10:33:58 πμ »
Ούπς, την πάτησα με το Baume & Mercier γιατί ενώ η σειρά Riviera XXL βγαίνει στα 43mm το 8835 και μόνο αυτό βγαίνει στα 45mm. Μπορείς φυσικά να δεις τα υπόλοιπα κομμάτια της σειράς όπως τα 8628, 8594, 8834 και από τα μικρότερα XL στα 40mm το 8778 ;D

Φιλικά, Γιάννης



Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #405 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 02:15:05 μμ »
Προσπαθώντας να βάλω τα πράγματα σε μια τάξη...

- η Oris έχει μερικά ενδιαφέροντα κομμάτια, κυρίως στις σειρές Divers Titan και Motorsport (που έχω αδυναμία) αλλά εμφανισιακά δε μου άρεσαν τόσο όσο τα Heuer, Breitling και Ω.
- για την IWC, το spitfire utc που είναι το πιο προσιτό έχει διαφορετικό design από αυτό που θέλω όσο αφορά καντράν και στεφάνη ενώ είναι και σχετικά μικρό. Το πολύ ωραίο aquatimer πρέπει να είναι αρκετά ακριβότερο από 2500 ευρώ. Θα πάω να τα δω από κοντά πάντως όπως και τα
- Baume & Mercier Riviera στα οποία ενώ αρχικά μου ξένισαν πολύ οι λατινικοί αριθμοί και η πολυγωνική στεφάνη τελικά το 8778/8779 (40mm σε μαύρο/μπλε) είναι πολύ συμπαθητικό.

Όλα τα παραπάνω είναι πάντως είναι για την ώρα πίσω από μια πρώτη τελική 5άδα που έχω στο μυαλό μου, η οποία είναι η εξής με τυχαία σειρά:

1) Breitling AEROMARINE Superocean (μπλε ή μαύρο)
2) Breitling AEROMARINE Superocean Heritage 38 (μάυρο)
3) Breitling AEROMARINE Colt GMT (μπλε)
4) Omega Seamaster Planet Ocean 2201.51 ή 2209.50
5) Tag Heuer Grand Carrera 8RS

Από design σίγουρα πιο πολύ μου αρέσει το Heritage 38 αλλά είναι μικρό. Το συγκεκριμένο είναι και το πιο ακριβό, νομίζω όλα τα υπόλοιπα είναι κοντά στα 2000 ευρώ. Με την ευκαιρία θα ήθελα να ρωτήσω αν το Rolex Explorer II απέχει πάάάρα πολύ από τα πραπάνω ή λίγες εκατοντάδες ευρώ μόνο.

Αυτά για την ώρα  :)
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #406 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 02:27:05 μμ »
εχεις πμ ;)

Αποσυνδεδεμένος taxi-driver

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #407 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 02:36:01 μμ »
Φίλε μου σ'αυτά τα χρήματα θα κοιτούσα μεταχειρισμένο rolex submariner ή διαφορετικά κάποιο Ωmega της αρεσκείας σου. Με αυτή τη σειρά.

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #408 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 02:15:41 μμ »
Καλημέρα σας!
Τη βδομάδα που πέρασε ξεκίνησα την έρευνα εκτός pc επισκεπτόμεντος πρώτα την έκθεση  AthinaFair 2009 αλλά και μεγάλο κατάστημα στο κέντρο που είχε όλες τις μάρκες που με ενδιαφέρουν. Όντως είναι απαραίτητη κίνηση για να αποφασίσει κανείς αφού όλα τα ζουμ στις φωτογραφίες, οι 360 περιστροφές κτλ δεν συγκρίνονται με την εικόνα και την αίσθηση να έχεις το ρολόι στο χέρι σου. Επίσης είχαν δίκιο οι έμπειροι εδώ (πχ george_) που υποστηρίζουν ότι τέτοια αγορά καλό είναι να μη γίνεται πάνω στον ενθουσιασμό αλλά με ψυχραιμία και κατόπιν δεύτερης σκέψης. Στο τελευταίο βέβαια βρήκα μια εξαίρεση του κανόνα και θ' αναφερθώ παρακάτω.

Εστιάζοντας πρώτα στο μέγεθος 40-40.5mm τα Beaume et Merciet Riviera και Breitling Colt GMT μου άρεσαν πολύ αλλά τα 42άρια Omega Planet Ocean και Bretling SuperOcean δείχναν ακόμη καλύτερα και "επιβλητικά" στο χέρι μου. Σε ένα από τα δύο με βλέπω να καταλήγω τελικά.  Το SuperOcean έχει μεγάλη ομοιότητα με το Colt GMT, το δεύτερο έχει πιο minimal καντράν που είναι θετικό για μένα αλλά στο superocean μου αρέσει πιο πολύ το μεγαλύτερο μέγεθος και κυρίως η χάραξη στη στεφάνη. Και τα 2 Breitling τα προτιμώ με μπλε καντράν παρά μαύρο, καθώς στο μαύρο οι αριθμοί "χάνονται" κατά κάποιο τρόπο αλλά η πωλήτρια μου τόνισε πως για πρώτο καλό ρολόι που θα το χρησιμοποιώ και σε εξόδους το μπλε δεν ενδεικνύεται. 

Το ρολόι που με ενθουσίασε τόσο στις φωτογραφίες όσο και από κοντά ηταν βέβαια το Heritage 38. Καταπληκτική σχεδίαση, για μένα ο ορισμός του σοβαρού και σπορ ντιζάιν και με πολύ ωραία λεπτομέρεια το υποκαντράν δευτερολέπτων. Αυτό μάλιστα, θα ήταν κάτι που θα το έπαιρνα αμέσως και ας μην είναι τόσο value for money! Το μέγεθος όμως είναι είναι δυστυχώς μικρό! Ειδικά όταν η πωλήτρια μου παρέθεσε όλα τα υποψήφια σε σειρά έχανε....Ένα μεγάλο μπράβο στη Breitling για αυτή τη σχεδίαση αλλά και ταυτόχρονα ένα μεγάλο ΓΙΑΤΙ που επέλεξε 2 ακραία μεγέθη (38 και 46) για αυτο το υπέροχο ρολόι.

Τέλος το TagHeurer Grand carrera 8rs από κοντά δε μου άρεσε και δεν μου ταίριαζε. Για να είμαι εντάξει πάντως θα ρίξω μια ματιά και το νέο Link caliber 6 που έχει παρόμοια σχεδιάση με το Heritage 38 (το χετε καταλάβει πως έχω μια συμπάθεια για δευτερόλεπτα σε υποκαντράν) αλλά αυτή τη στιγμή προς Omega planet ocean πάω. Η διαφορά με πληρωμή μετρητά είναι 300 ευρώ περίπου αλλά είναι μικρή και δεν θα παίξει ρόλο στην κρίση μου. Επειδή θα ξαναπάω σύντομα να τα δω και να διαλέξω, θα θελα λοιπόν να ρωτήσω το εξής:

- Σε περίπτωση που μου τη "βιδώσει" και επιλέξω το Breitling Superocean λόγω χρώματος (Νίκο με λένε, σε ναυτιλιακή δουλεύω..εεε όπως και να το κάνουμε τρέφω μια συμπάθεια στο μπλε) ο μηχανισμός breitling17/kelek με πιστοποιητικό cosc στέκεται αξιοπρεπώς απέναντι στον co-axial ως προς το αποτέλεσμα (ακρίβεια κυρίως αλλά και power reserve σε ώρες) ή η υπεροχή του Omega είναι μεγάλη;
- To TagHeuer link 5 ουσιατικά είχε μηχανισμό απλό ΕΤΑ. Γνωρίζει κανείς εάν ο νέος νούμερο 6 έχει κάποια βελτίωση/τροποποίηση;

Και πάλι σας ευχαριστώ, ήδη έχω βοηθηθεί πολύ.


We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #409 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 02:21:20 μμ »
breitling17/kelek με πιστοποιητικό cosc στέκεται αξιοπρεπώς απέναντι στον co-axial ως προς το αποτέλεσμα (ακρίβεια κυρίως αλλά και power reserve σε ώρες) ή η υπεροχή του Omega είναι μεγάλη;


η ομεγα ειναι πολλα κλικ πιο μπροστα...η 17 της breitling ειναι μια ετα 2824 και η κελεκ κανει καποιο φινιρισμα,ενω η ομεγα την 2500(ετα 2892+co-axial )



ακρίβεια ?co-axial ,οχι μονο για την ακριβεια,αλλα για την τεχνικη λυση  που εχει σε ρολογια ,σε αυτο το range τιμων

τα γουστα ειναι γουστα κτλ κτλ ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2009, 02:32:13 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος Nikos_

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #410 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 05:26:43 μμ »
Είμαι καινούργιο μέλος και οι γνώσεις μου πάνω στην ωρολογοποιεία είναι πολύ περιορισμένες αλλά γιατί δεν κοιτάς κάτι σε Ω speedmaster? Είναι, κατά την γνώμη μου, αυτό το υβρίδιο που ζητάς ανάμεσα στο κυριλέ - σπόρ που δηλαδή μπορεί να φορεθεί κουστουμάτο αλλά και με απλό casual μέχρι και με hoodie.. Το καντράν του ίσως να είναι κάπως φορτωμένο μα είναι ένα ρολόι με πολύ ιστορία πίσω του σε ανεβάζει και μόνο να το φοράς. Τοπ δοκίμασα (καρπός 18,5) πολύ όμορφο φινίρισμα ξεχωρίζει. Επίσης είναι κουρδιστό πράγμα που σημαίνει πως θα αφιερώνεις χρόνο στο ίδιο το ρολόι κάθε μέρα σχεδόν και από μηχανισμό σούπερ. Το μεγάλο ατου του είναι η ιστορία, το πρώτο ρολόι στο φεγγάρι συνεργασ'ιες με N.A.S.A. η ίδια η εταιρεί έχει το προφίλ που ζητάς, κυριλέ σπορ, επίσημος χρονομετρητής ολυμπιακών αγώνων κλπκλπ... Ρίξε μια ματιά... Επίσης θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά στα ebel discovery, ασυνήθιστη μάρκα αλλά μερικόι την περιγράφουν ως "γυναικεία".. Το κατα πόσο μπορεί να υπάρξει εταιρεία ωρολογοποιείας που να μπορεί να χαρακτηριστέι έτσι δεν το γνωρίζω ωστόσο το ρολόι είναι πολύ όμορφο... Αυτά τα ολίγα απο εμένα..
Men talk of killing time, while time quietly kills them.

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #411 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 07:27:45 μμ »
ακρίβεια ?co-axial ,οχι μονο για την ακριβεια,αλλα για την τεχνικη λυση  που εχει σε ρολογια ,σε αυτο το range τιμων

τα γουστα ειναι γουστα κτλ κτλ ;)

Σαν κάτοχος και των δύο "μηχανισμών" (εγώ σαν ρολόγια εξακολουθώ να τα βλέπω! ;D) επιβεβαιώνω τα παραπάνω που έγραψε ο george. Το Superocean Heritage, πάντως, είναι ένα εξαιρετικού σχεδιασμού ρολόι. Aν δεν είχα ήδη ένα Breitling πιθανόν -λέω πιθανόν- να το επέλεγα.
Η αλήθεια είναι πως στο θέμα ακρίβειας στη μέτρηση του χρόνου το Ωμέγα υπερέχει ξεκάθαρα!

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #412 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 09:26:36 μμ »
@Nikos: Το speedmaster δεν είναι χρονογράφος; Το έχω δει αλλά δεν κοιτώ κάτι τέτοιο, σε χρονογράφο Ω θα προτιμούσα εξάλλου πάλι planet ocean αν και έχει μεγαλύτερο μέγεθος. (πιο ωραίοι δείκτες και με τα νούμερα 3,6,9,12 σε σχέση με το speedmaster prof που παραείναι λιτό το κεντρικό καντράν). Νομίζω πως ξεφεύγουν και στην τιμή.

@ Houston: To Heritage 38 είναι καταπληκτικό αλλά όταν το φόρεσα δε μου πήγαινε λόγω μεγέθους σε σχέση με τα υπόλοιπα. Εάν ήταν και αυτό 41-42 θα το αγόραζα και ας υστερεί σε μηχανισμό.

Ψήνομαι για το planet ocean 42mm που έχει τα 3 νούμερα σε πορτοκαλί χρώμα με μπρεσελέ. Θα μπορούσα να πάρω και το ανταλλακτικό λουράκι που έχει τις  δύο πορτοκαλί ρίγες κατά μήκος. Εναλλακτικά το κλασσικό 2201.50.00
Τόσο το Ω όσο και το από Br. Superocean 42 μου κάθονταν πολύ καλά στο χέρι αλλά εάν η διαφορά inside the clock είναι τόσο μεγάλη τα 300 ευρώ παραπάνω θα τα δώσω.
Υ.Γ. Δεν ξέρω τι εκπτώσεις γινόντουσαν παλιότερα αλλά αυτή η εποχή μου φαίνεται πολύ συμφέρουσα για αγορά ρολογιού. Εύκολα 20% κάτω με πληρωμή μετρητοίς με δυνατότητα και περαιτέρω συμπίεσης.
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος apo1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #413 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 10:07:12 μμ »

@ Houston: To Heritage 38 είναι καταπληκτικό αλλά όταν το φόρεσα δε μου πήγαινε λόγω μεγέθους σε σχέση με τα υπόλοιπα. Εάν ήταν και αυτό 41-42 θα το αγόραζα και ας υστερεί σε μηχανισμό.

Εναλλακτικά το κλασσικό 2201.50.00

Πραγματι το (To Heritage 38 ) πανεμορφο
Αν ειχα τα χρηματα θα το σκεφτομουν και ας ειναι καπως μικρο

Παντως απο τα seamaster μ'αρεσει αυτο και ας εχει σταματησει!
http://209.85.135.132/search?q=cache:neoaqMmIJWoJ:www.rolexreferencepage.com/seamaster/smp.html+omega+seamaster+professional+2254.50&cd=1&hl=el&ct=clnk

Αποσυνδεδεμένος Nikos_

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #414 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 12:07:44 πμ »
Υπάρχει πιθανότητα να λέω τρελές μπούρδες αλλά γενικά πιστεύω πως το breitling heritage όπως και το omega seamaster 300m ή το omega planet ocean μοιάζουν πολύ μεταξύ τους και ειδικότερα μοιάζουν πολύ στο rolex submariner.

Έχω την εντύπωση πως το submariner είναι το πρώτο καταδυτικό και μάλιστα με περιστρεφόμενη στεφάνη ρολόι. Πιστεύω πως όταν κινούμαστε στο επίπεδο τιμής μέχρι 1500 είναι αρκετά έξυπνη αγορά ένα ρολόι με τα παραπάνω χαρακτηριστικά τα οποία λίγο πολύ φέρνουν στο submariner, για παράδειγμα το tag heuer aquaracer μου είναι φτυστό submariner, με όλες τις υπέροχες γραμμές και γενικότερα την δυναμική εικόνα αλλά και με αρκετές χιλιάδες ευρώ κάτω.

Όταν πρόκειται να δώσει κάποιος ένα ποσό άνω των 1500 ευρώ δηλαδή ένα διόλου ευκαταφρόνητο για έναν μέσο πελάτη πιστεύω πως θα ήταν σε συμφέρον του να αγοράσει κάτι με πρωτότυπη σχεδίαση, όχι αναγκαία ριζοσπαστική αλλα κάτι τουλάχιστον που δεν θα "θυμίζει" κάποιο άλλο μοντέλο κάποις διαφορετικής εταιρείας..

Πάντα φιλικά
Με καλή πρόθεση εκφράζω την γνώμη μου
Men talk of killing time, while time quietly kills them.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #415 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 12:34:45 πμ »

 ο μηχανισμός breitling17/kelek με πιστοποιητικό cosc στέκεται αξιοπρεπώς απέναντι στον co-axial ως προς το αποτέλεσμα (ακρίβεια κυρίως αλλά και power reserve σε ώρες) ή η υπεροχή του Omega είναι μεγάλη; 


   Η άποψή μου είναι πως φυσικά και στέκεται αξιοπρεπώς και εξηγούμαι: Ο Co-Axial του Ω είναι σαφώς πιό εξελιγμένος και σύγχρονος μηχανισμός, πράγμα που κάνει το P.O πιό συμφέρουσα αγορά από πλευράς μηχανισμού. Από τη άλλη πλευρά όμως στο Breitling δεν έχουμε κάτι κακό. ΕΤΑ 2824 φινιρισμένη σ'ένα βαθμό και βέβαια COSC, πράγμα που σημαίνει ακρίβεια σε υψηλά επίπεδα. Θέλω να πω ότι ναι μεν καλύτερος ο Co-Axial, αλλά αφού το ζητούμενο είναι η ακρίβεια και αυτήν την έχουμε και στις δύο περιπτώσεις, δεν είναι και κάποιο τραγικό λάθος η επιλογή του Breitling. Να σημειώσω πως είμαι κάτοχος P.O και το θεωρώ εξαιρετικό και το ρολόι και την Ω σαν εταιρεία, έχω όμως σε μεγάλη εκτίμηση και την Breitling, οπότε αφού τα ρολόγια δεν είναι μετοχές, στη θέση σου μάλλον θα έπαιρνα αυτό που θα με συγκινούσε περισσότερο ;)

   Φιλικά, Γιάννης


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #416 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 02:36:31 πμ »
η ερωτηση ηταν η μηχανη και πανω σε αυτο εδωσα και την απαντηση μου.το θεμα ειναι και πως φτανει η Co-Axial σε πολυ καλυτερη ακριβεια...επισης το μεγαλυτερο διαστημα αναμεσα στα σερβις...καπου λενε για 8-10 χρονια....

μηχανικα λοιπον ,πολυ απλα Co-Axial ,γιατι θα την βρω μονο στα ομεγα,ενω την 2824 με cosc και σε πολλα ακομα ρολογια που εχουν ισως και καλυτερες τιμες ;)


Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #417 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 03:17:22 πμ »
Συμφωνώ mod, δεν λέω κάτι άλλο. Και θα προσθέσω εγγύηση 3 χρόνια και απ'ότι άκουσα με σκέψεις σιγά-σιγά για 5 :)

Απλά δεν μπορούμε να αποκλείσουμε τις άλλες εταιρείες. Σε σχέση ποιότητας μηχανισμού-τιμής υπερτερεί το Ω, όμως δεν θα έχει ο φίλος πρόβλημα ακρίβειας και με το Breitling ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #418 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 03:35:33 πμ »
φυσικα και οχι!!!η ακριβεια ειναι δεδομενη,απλα στην εξειδικευμενη ερωτηση του μελους ,που εχει να κανει με την συγκριση των 2 μηχανων, εξεφρασα την γνωμη μου  ;D

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #419 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 03:18:43 μμ »
Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις σας. Συμπεραίνω  λοιπόν ότι παρόλο που το Omega υπερέχει όσο αφορά το μηχανισμό και το Breitling μπορεί να κάνει μια χαρά τη δουλειά του και να με καλύψει οπότε μπορώ να επικεντρωθώ στο design/εμφάνιση. Ωστόσο, μιας και με την πρώτη δοκιμή το  superocean (το απλό όχι το Steelfish) και το Planet ocean βγήκαν «ισόπαλα» στον καρπό, δεν μπορώ να παραβλέψω ότι με σχετικά λίγα ευρώ παραπάνω παίρνω κάτι ανώτερο μηχανικά.

Αυτό που με έχει προβληματίσει πιο πολύ στα Breitling είναι το χρώμα του καντράν σε μαύρο. Τόσο στο superocean και ακόμα περισσότερο στο COLT GMT η αριθμοσειρά είναι και αυτή προς το μαύρο και γίνεται δυσδιάκριτη με αποτέλεσμα το ρολόι να χάνει. Αντίθετα σε μπλε καντράν δείχνουν  και τα 2 υπέροχα (απλά στο colt δε μου άρεσε τόσο η στεφάνη γι’ αυτό και από Βreitling έχω κρατήσει το superocean 42mm). Από παντού δέχομαι συστάσεις όμως ότι μόνο για casual ντύσιμο θα είναι ok και ότι το μπλε παραείναι σπορ για κύριο ρολόι.

Έτσι το ΡΟ έχει ένα προβάδισμα μέσα μου αλλά για την ώρα όλα είναι ανοιχτά και μια δεύτερη δοκιμή είναι απαραίτητη. Τις επόμενες μέρες θα καταλήξω πάντως και τέλη του μήνα θα προχωρήσω σε αγορά…έτσι θα έχω και εγώ την ευκαιρία να κρεμάσω τις πρώτες μου φωτό στο forum! 
 :)
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!